V oblasti severního Texasu před 35 000 lety v hluboké jeskyni pod sněhem stihla dva muže podivná smrt… V současné době se na místě dávného sněhu a ledu rozkládá vyprahlá krajina. Malý Steve spadne při hře s kamarády do hluboké jámy, kde se brzy stane obětí podivné hmoty, která mu vstoupí do těla. Chlapci se rozprchnou, ale přesto přivolají hasiče. Dva z nich se spustí do jámy a zmizí. V té chvíli přijíždějí muži v bílých kombinézách a z jámy vynášejí oběti. Nikdo neví, kdo muži jsou a co se vlastně stalo… Zvláštní agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová už před nějakým časem uzavřeli Akta X. Stále však spolu pracují, přestože se zdá, že by je jejich nadřízení nejraději viděli rozdělené. Právě se účastní hledání bomby, která měla být uložena ve federální budově FBI. Nic se však nenajde. Mulder a Scullyová přejdou do vedlejší budovy a Mulder jde k automatu pro něco k pití. A právě tam objeví amatérsky vyrobenou bombu. Budova je vyklizena a bombu přichází zneškodnit agent Darius Michaud. Jak se ale brzy ukáže, ani se o to nepokusí. Ve stanovený čas bomba vybuchne a pohřbí nejen Michauda, ale i dva hasiče a neznámého chlapce… Tajemný výbuch nedá agentům spát. Muldera v baru brzy vyhledá jistý lékař, gynekolog Erwin Kurzweil, který mu vypráví podivnou věc. Těla hasičů a chlapce, nalezená na místě výbuchu, byla již mrtvá. Kdosi se jich potřeboval zbavit a celý výbuch byl jen zosnován. Disciplinovaný agent Michaud obětoval život… Mulder a Scullyová začínají pátrat. Když ve státě Maryland tajně prohlédnou mrtvolu jednoho z hasičů, zjistí Scullyová, že tělo má podivnou konzistenci, tkáň byla napadena pravděpodobně neznámým virem. I v úlomcích kostí z místa neštěstí v Dallasu najde Scullyová stopy po stejném viru. Dalším pátráním, s nasazením života a vlastního zdraví, zjistí agenti, že jako nosič viru byl používán geneticky upravený pyl, který roznášely včely… (TV Prima)

M.a.t.t.

Prvýkrát menšie sklamanie, neskôr pookrenie a triezvejší pohľad a na tretí krát už úplné docenenie toho, o čo sa duchovný tvorca Aktov X, Chris Carter vo filme s prívlastkom "Fight the future" snažil. Špičkový zástupca mysteriózneho žánru, či už pre znalcov seriálu alebo príležitostných divákov. Mimozemštania, čierny olej, stany so včelami, konšpiračné teórie - mohli sme si vôbec želať viac? ()

gudaulin

Seriál Akta X představoval svého času fenomén, kterému mnozí úplně propadli. Bylo to tajemné, lákavé a vzrušující. Přitažlivé obsazení a originalita zákonitě vedly k návykovosti a nové sezóny přibývaly bez ohledu na známý fakt, že nápady scénáristů se nevyhnutelně dříve nebo později musí vyčerpat. Závislost na Aktech X mě minula, zhlédl jsem jen pouhé dvě řady a několik náhodně vybraných epizod, abych seznal, že na můj vkus se to celé topí v náznacích a za vlasy přitažených konspiračních teoriích; že Akta X jsou projektem, který nejenže nedokáže, ale ani nesmí odhalit víc, než je nezbytně nutné, jinak kouzlo nenávratně zmizí. Film jsem viděl v kině a na rozdíl od seriálu na mě okamžitě zapůsobil a okouzlil mě. Odmítám tvrzení, že šlo jen o nafouklou seriálovou epizodu, výprava byla bez diskuze filmová, zjevný byl výrazně vyšší rozpočet i rozmáchlost scénáře. Je ale pravdou, že snímek pevně vězí v seriálové mytologii a bez znalosti aspoň jedné řady funguje výrazně hůř. Zhlédnutí po letech vysoké hodnocení nepotvrdilo. Triková stránka zestárla, je vidět, že v klíčových okamžicích si tvůrci nápadně pomáhali divokým střihem. Všudypřítomná konspirace je přehnaná a některé dialogy místy nutí k pobavenému úsměvu. I v rámci mysteriózního světa Akt X je znát, že logika u scénáristů opravdu nebyla prioritou. Celkový dojem: 60 %. ()

Gilmour93

Pravda není tam venku, má ji Mulder. A Scullyová místo toho, aby se o ní na vlastní oči přesvědčila, raději předstírá bezvědomí.. Nafouknutější rozpočet oproti seriálu jde poznat, konspiruje se do buněčného rozkladu těla, kukuřicí se utíká na Sever severozápadní linkou a včela je tu za bezcitného kazišuka. Pravdou je, že se znalostmi seriálových souvislostí vplujete do Bowmanova celovečeráku elegantněji a možná vám i pomohou při mhouření oči nad některými logickými lapsusy. Ač nejsem Timothy McVeigh, hvězdu navíc přidávám za dokonalou scénu s demolicí dallaské federální budovy (perfektní kombinace napětí i humoru). A taky chválím Bubáka Muldera, že dobře ví, na jaký filmový plakát nasměrovat moč ze svého měchýře.. ()

Hal_Moore

Akta X patří mezi mé nejoblíbenější seriály. Agenti FBI Mulder a Scullyová jsou již jistě kultovními a ten, kdo si zamiloval seriál bude celovečerákem přímo nadšen. Opět se dostane na konspirační teorie, řešení nejrůznějších událostí a přicházení věcem na kloub, jen mi ke konci chybělo vědecké vysvětlení Scullyové :) Celovečerní verze patří mezi ty lepší sci-fi posledních let, čemuž jistojistě dopomáhá kult seriálové předlohy, takřka všeobecná obeznámenost s ústřední dvojicí a nemalý rozpočet, který je ve filmu vidět. Scény z Antarktidy a zřícení explodující výškové budovy stály za to. Měli by natočit dvojku, nebo pokračovat v tvorbě seriálu... Určitě nejsem jediný, kdo má takové přání. ()

genetique

Ja som tento celovečerák vždy bral nezávisle odjeho seriálu. Aj keď mnohé veci by možno divákom, ktorí seriál nepoznajú unikli, ale to už je ich problém. Takmer dokonalý thriller s mrazivo chladnou atmosférou a častými typicky aktyixovskými ľakačkami, tmavé priestory, tajomné mysteriózno, všetko má tú správnu šťavu. Dokonca aj efekty sú mňam. Proste Mulder&Scully v najvyšších obrátkach. 85%. ()

Botič

Už za tu nečekanou a proklatě stylovou citaci Scottova Vetřelce (včelí útok) si The X Files zaslouží přinejmenším uznalé zamručení. Ani po x-té mě tenhle film neomrzel. Celovečerní formát Aktům X sluší. ()

3DD!3

Vynikající. Už chápu proč koncem minulého desetiletí byl kolem filmu takový poprask. Odpovídá, ukazuje a ohromuje. Narozdíl od některých posledních dílů (páté řady) seriálu na začátku diváka chytne a až do konce nepustí. Působivé lokace, výborná zápletka, výborní herci v titulních rolích. Dostal jsem přesně to v co jsem doufal. ()

Tyler

V rámci "mytologie" seriálu dokonalé dílo. Jako film sám o sobě však obstojí také na výbornou! Scénář Chrise Cartera zase jednou předčil moje očekávání, Rob Bowman se režírováním seriálu hodně vypracoval a když k tomu všemu připočtete ústřední dvojku s Martinem Landauem a Arminem Muellerem-Stahlem v zádech vychází skvělý film. Třešnička na dortu - scéna na chodbě... ()

Falko

Nepamätam si, pred kolkymi rokmi som videl tuto prvu kinoverziu Akt X, ale pamätam si, ze zazitok bol omnoho väcsi, nez pri vcerajsej reprize. Nerozmyslal som vtedy nad roznymi politickymi intrigami alebo agentmi FBI, nechal som sa unasat napinavym dejom, ktory ma vtedy velmi bavil. Dnes sa mi to zdalo byt o nieco rozvlacnejsie, ale stale si myslim, ze je to omnoho lepsia cast, ako o 10 rokov neskor natocene pokracovanie AKTY X: CHCEM UVERIT (2008), ktore bolo este nudnejsie, aj preto zostavam u 4*. Ale som rad, ze som si tieto Akty mohol opät zopakovat. Myslim si, ze Armin Mueller-Stahl sa pre tieto ulohy narodil, naposledy mi utkvel v pamäti pri politicko-spionaznom thrilleri INTERNATIONAL (2009) a v tomto filme klul opät nejake tajne veci, pri ktorich moze ist opät o zivot :-) _______ David Duchovny - (Fox Mulder) +++ Gillian Anderson - (Dana Scully) +++ John Neville - (The Well-Manicured Man) +++ Martin Landau - (Alvin Kurtzweil) +++ Blythe Danner - (Jana Cassidy) +++ Terry O'Quinn - (Darius Michaud) +++ Armin Mueller-Stahl - (Conrad Strughold) +++ Glenne Headly - (Barmanka) +++ Produkcia: Chris Carter +++ ()

castor

Seriál mě tak trochu minul. Sledovali ho bratři, navrch v době, kdy už jsem chtěl spát, tudíž kde je pravda, mě tehdy vážně nebralo. Celovečerní podoba můj názor změnila, takže mě hned od začátku začalo zajímat, co všechno zdánlivě nevinný výbuch v Dallasu roztočí a na co ti chlapíci v bílých skafandrech přijdou. S kůží na trh šli hlavně scénáristé, protože museli dát na papír příběh, který uspokojí jak pravidelné zhýčkané publikum seriálu, tak diváky, kteří tak akorát vědí, že je nějaký Mulder, jehož sestra byla údajně unesená mimozemšťany, a nějaká Scullyová coby jeho racionálně uvažující kolegyně. Právě ústřední duo Duchovny-Anderson, kteří si se svými postavami prožili všechno dobré a zlé, co s sebou úspěšný seriál přináší, je příjemně civilní a vlastně nám i tak trochu dospěli. Stejně jako v případě o deset let mladšího (dalšího) celovečeráku Chci uvěřit na mě dýchla slušná porce napětí a tajemna. V době do bezradnosti upadajícího seriálu to tehdy (1998) byla výhra. A je, když se k filmu vrátím, vlastně pořád. ()

D.Moore

Je to vlastně dlouhý díl seriálu a bohužel (jste-li fanda, nebo ne) takřka od začátku víte nebo alespoň tušíte, oč jde a co se stane. To je trochu škoda, protože jinak je vše dobré, David Duchovny a Gillian Anderson jsou dokonce výborní a řada scén má tak dobrou atmosféru, že člověk ani moc nepřemýšlí, jestli a kde už něco podobného viděl. ()

MM_Ramone

"Akty X" (The X-Files) je americký sci-fi mysteriózny seriál, ktorého prvá, úvodná, pilotná epizóda mala premiéru desiateho septembra roku 1993. Vďaka obrovskému diváckemu úspechu bolo vyprodukovaných mnoho ďalších serií. Stal sa z toho doslova fenomém. V roku 1998 sa na plátnach kín objavil aj prvý celovečerný snímok "Akty X - Film". Agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová sa v ňom pokúsili objasniť pôvod geneticky upraveného mimozemského vírusu. Snímok režíroval Rob Bowman, ktorý odviedol vysoko profesionálnu prácu. Rozpočet bol štedrý, scenár kvalitný, filmové triky prvotriedne a David Duchovny a Gillian Andersonová herecky excelovali. Bol to kino hit, ktorý potešil všetkých fanúšikov tohto originálneho, kultového televízneho seriálu. Výborný sci-fi thriller. **** ()

JAn

You know, one is the loneliest number. Carter dokazuje, že jeho fantazie není vyčpělá ani po čtyřech letech usilovné práce. Společně s Bowmanem se mu podařilo vytvořit film, který dokáže uspokojit hordy fanoušků rozvíjením seriálové mytologie (čemuž značně přispělo i jeho natočení před pátou sezónou), ale zároveň si ho může užít i člověk, který o nějakých X Files v životě neslyšel. Všechno je poctivě vypiplané a dopředu promyšlené, ať už jde o pečlivý výběr písničkový tracků (které taky nemalou měrou přispívají k oné mytologii), Snowovo dokonalé score, tahy jednotlivých hráčů či dokonalou chemii mezi oběma agenty. Vždyť Carter nám dává první nápovědu k nejkladnější otázce ze všech! Třešničkou na dortu ´sou pak podařená camea Martina Landaua, Terryho O´Quinna a Armina Mueller-Stahla. Pro mě osobně největší událost a nejsilnější zážitek roku 1998! ()

Davies182

Fanoušci tento první plnohodnotný film s Mulderem a Scullyovou ocení mnohem více než neznalí celé seriálové mytologie. To ale nic nemění na tom, že se jedná o kvalitní sci-fi, kde se to vládními konspiracemi jen hemží. Přesvědčivé herecké výkony hlavních akterů nikoho nepřekvapí, Martin Landau pak rozhodně potěší. Mark Snow zde také poprvé rozmáchleji ukázal, co všechno dokáže za mixážním pultem - skvělá hudba. ()

Xmilden

Hodně kvalitní celovečení podívaná v rámci seriálu, který byl již v době vzniku považován zcela právem za kultovní. Krajní meze měly často mnohem lepší sci-fi příběhy, nicméně Akta X dodaly tu správnou konspirační zápletku. Souhlasím s názorem, že film z roku 98 je jistým vyvrcholením série. 80% ()

sepp

V porovnani s kvalitativnim stavem serialu v dobe sveho vzniku je tento film skutecne nesrovnatelne lepsi, dej je napinavy a filmari se konecne nebali prastit pres kapsu a ukazali vic emzaku. Presto k dokonalosti tomu dost chybi - treba presvedciva G.Andersonova :) ()

Phobia

Po slabých pozdějších sériích mysteriózního (aha, tohle označení teď chybí, jak typické:-)) seriálu, které se pyšnily vysokým procentem dílů sračkoidních na úkor těch dobrých, byl film příjemným návratem ke kořenům. Trocha detektivní zápletky, větší trocha konspirací, solidní porce emzáků a jejich technologií, přiměřená dávka akce a napětí, Mulder a Scully ve formě, minimum prostoru pro nudu. Najdou se slabší scény i nějaké ty logické kopance, ale pořád jde o slušný nadprůměr ve SF žánru, ostudně hubeném na kvalitní kousky. 80% ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi