V oblasti severního Texasu před 35 000 lety v hluboké jeskyni pod sněhem stihla dva muže podivná smrt… V současné době se na místě dávného sněhu a ledu rozkládá vyprahlá krajina. Malý Steve spadne při hře s kamarády do hluboké jámy, kde se brzy stane obětí podivné hmoty, která mu vstoupí do těla. Chlapci se rozprchnou, ale přesto přivolají hasiče. Dva z nich se spustí do jámy a zmizí. V té chvíli přijíždějí muži v bílých kombinézách a z jámy vynášejí oběti. Nikdo neví, kdo muži jsou a co se vlastně stalo… Zvláštní agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová už před nějakým časem uzavřeli Akta X. Stále však spolu pracují, přestože se zdá, že by je jejich nadřízení nejraději viděli rozdělené. Právě se účastní hledání bomby, která měla být uložena ve federální budově FBI. Nic se však nenajde. Mulder a Scullyová přejdou do vedlejší budovy a Mulder jde k automatu pro něco k pití. A právě tam objeví amatérsky vyrobenou bombu. Budova je vyklizena a bombu přichází zneškodnit agent Darius Michaud. Jak se ale brzy ukáže, ani se o to nepokusí. Ve stanovený čas bomba vybuchne a pohřbí nejen Michauda, ale i dva hasiče a neznámého chlapce… Tajemný výbuch nedá agentům spát. Muldera v baru brzy vyhledá jistý lékař, gynekolog Erwin Kurzweil, který mu vypráví podivnou věc. Těla hasičů a chlapce, nalezená na místě výbuchu, byla již mrtvá. Kdosi se jich potřeboval zbavit a celý výbuch byl jen zosnován. Disciplinovaný agent Michaud obětoval život… Mulder a Scullyová začínají pátrat. Když ve státě Maryland tajně prohlédnou mrtvolu jednoho z hasičů, zjistí Scullyová, že tělo má podivnou konzistenci, tkáň byla napadena pravděpodobně neznámým virem. I v úlomcích kostí z místa neštěstí v Dallasu najde Scullyová stopy po stejném viru. Dalším pátráním, s nasazením života a vlastního zdraví, zjistí agenti, že jako nosič viru byl používán geneticky upravený pyl, který roznášely včely… (TV Prima)

Slartibarkfast

Tenhle film dal vzpomenout na nejlepší díly seriálu (pro mně první dvě série, s přimhouřením i třetí) zatímco seriál byl už totálně v kelu. Opravdu dobrý kus, který nezklamal tak, jako seriál v posledních sériích. Jednoznačných 85% ()

nascendi

Za veľa peňazí málo muziky. Seriál ma po počiatočnom nadšení z dobrého námetu unudil už pred piatou sériou. Film iba potvrdil, že nedostatky, ktoré v seriáli nestoja za povšimnutie, sa v celovečernom filme nepríjemne zvýraznia. A tak ani dramatická hudba, honosná výprava a odhodlané pohľady dvoch univerzálnych záchrancov civilizácie nemohli vyplniť diery v samotnom príbehu. Mulderove vysvetľujúce múdrosti iba dotvárali obraz zmarenej príležitosti. ()

klerik

Na seriáli ma najviac zaujímali temné intrigy. Do filmu dali tvorcovia akciu... ale aj velmi dobre fungujúci a iskriaci ústredný vzťah... Nie je to zlé, ale pre mňa osobne úder pod pás, lebo muž s cigaretou tu nemal dostatočné grády... ()

Chrustyn

Seriál mám opravdu rád a i když je film z trochu jiného soudku je více než dobrý. Výborná atmosféra, zajímavý příběh a spousta napětí. ()

korbitch22

tak takhle mají vypadat filmová akta x.invaze emzáků,mraky týpku se sapíkama a neodmyslitelný smoker!.-)to jsou akta x!a ne ty trapárny jako chci uvěřit a tak podobně. ()

classic

Kultový, mysteriózny i ambiciózny seriál The X-Files mám vo svojej veľkej obľube, že po štyroch rokoch som sa opäť podujal na to, aby som zhliadol úplne všetky série, ale maximálne do deviatej. Čiže na konci piatej sezóny tvorcovia nakrútili, podľa mňa-vydarený, celovečerný film, ktorý by mal s veľkou určitosťou potešiť skalných fanúšikov MULDERA a SCULLY, Aktov X, a tí si svoj „drahocenný poklad” nenechajú 100% ujsť, pretože sú odjakživa pohltení týmito záhadami, ktoré nemajú obdoby. Podotýkam ale, že potenciálni diváci by mali ovládať hlavnú štruktúru seriálového fenoménu, a keď o polnoci zobudím niekoho z nich, tak by mi mal vedieť povedať, napríklad, kto sú : „Osamelí strelci” , ďalej - Fajčiar, Skinner, Chris Carter, Mark Snow, Kim Manners a cetera ? _ Rob Bowman, režisér mnohých epizód, pozná celú problematiku , ako svoje hodinky, a tak tento VSTUP hodnotím, ako pôsobivý, že zaujme ! Už úvodné zábery s človekom neandertálskym sú neuveriteľne strhujúce, a takto to väčšinou pokračuje počas celého snímku, nachádzajú sa tu ozaj kvalitné sekvencie, ktoré sú občas plné klišé, a preto asi volím „iba” štyri hviezdičky. PS: „Som rád, že nerežíroval tatko-zakladateľ, ktorý skôr lepšie píše, akoby mal svoje myšlienky previesť na plátno” ? ()

heyda

Dobrá scifárna, která však mohla být ještě lepší. Zajímavý námět a solidní herecké výkony však dělají z tohoto filmu nadprůměrnou podívanou, kterou hodnotím 4 hvězdičkami. ()

anais

Akta X byla jednu dobu ohromným fenoménem. Producent Chris Carter chytře dávkoval spletitý příběh různých vládních konspirací, zaměřených hlavně na potlačení veřejné osvěty, co se týče mimozemšťanů. Divák se cítil být každým dílem blíž k nějakému důležitému odhalení. Bohužel to však bylo trochu jinak odhalení sice byla, ale za cenu mnoha dalších otázek. A tak se stalo, že seriál sice pokračoval dál, ale zájem diváků opadal a opadal. Úroveň si sice série držela stále vysokou, leč zdaleka ne tak dech beroucí, jako na svém vrcholu. Proč tento delší úvod? Jelikož hlavní kvalita Akt X filmu je nenávratně pryč – totiž moment překvapení. Tehdy jsme ještě mohli doufat, že se v celovečeráku Mulder dostane až na konec své „donquichotské“ poutiNebo k nějakému absolutnějšímu řešení Jenže touha tvůrců nalákat diváky na další díly seriálu nebohého Muldera dohnala pouze před další otázky. Ve filmu zodpovězeny nejsou, v podstatě tu přijdeme pouze na to, že spiknutí je mnohem hlubší, než se očekávalo. Dnes, když už opadla hlavní vlna fascinace Mulderem a Scullyovou, tak tento film nemá moc co nabídnout. Spíš než film je to natažený díl seriálu, a podotýkám, že jeden z těch slabších. ()

rikitiki

Tři hvězdičky dávám za to, jak jsem se u tohoto dílka nasmála. Vypadalo to, jako by scénář napsali Pejsek s Kočičkou hned potom, co dovařili dort. ()

Roman.Ticka

Možná jsem zaujatá, a proto hodnotím příliš subjektivně, ale to je právě výsada těchto stránek, že můžu! Ústřední dvojice mi nikdy nesedla, nelíbí se mi ani jeden z nich, a to jejich komisní oslovování příjmením už vůbec. Naivní příběh od počátku do konce, děravý jak sníh v Antarktidě, a kdyby tam místo kukuřice bylo obilí s kruhy, zarytý konspirant by zřejmě hýkal blahem. Možná to chápu blbě, ale pokud beru "reálně" začátek s pralidmi a mutací, s velkou pravděpodobností by těch několik stovek dalších padlo za vlast a dnes by tu běhali možná ještě dinosauři nebo nikdo, ale lidi určitě ne. Už mám dost agentů, kteří jsou nedostižní, nesmrtelní, pořád šik, ať prolezou komínem nebo hovnocucem a ještě si škrábou kuří oko, když se antihumánní příšery kutí ze svých pelíšků. Proč jsou oni zrovna ti zlí?! Dětinské, blboučké, na lekačkách postavené Nonsens XY. ()

honajz

Seriál o nesourodé dvojici agentů FBI, vyšetřující nadpřirozené jevy, zná patrně každý správný fanoušek vědecké fantastiky. Svého času vysílala Akta X televize Nova, a my jsme mohli sledovat Muldera a Scullyovou po 6 dlouhých sezon. V současné době se v USA vysílá 8. řada, ovšem už bez Davida Duchovnyho, jehož nahradil Robert Patrick (ten zlý robot z Terminatora 2). My se musíme smířit s faktem, že další díly seriálu zřejmě hned tak neuvidíme. Už žádná nekonečně obehraná vládní konspirace, už žádný věčný, a v pokročilých fázích příběhu iritujícím způsobem nepochopitelný skepticismus agentky Scullyové, nemluvě o krkolomně účelových dějových zvratech, typických pro scénáristy jihoamerických telenovel. Přesto všechno patří Akta X k tomu lepšímu, co v rámci žánru pro televizi vzniklo. A dokonce ani film nedopadl nejhůř, ačkoli se v něm zřetelně odrážejí všechny klady a zápory seriálu. Agenti Mulder a Scullyová se dostanou na stopu kolosálního (nad)vládního spiknutí, hodného širokoúhlého plátna a dolby-zvuku. Musejí se popasovat se smrtícím - zjevně mimozemským - virem, jenž dokáže hravě vyhubit celou planetu. Špatná zpráva je, že jím disponují lidé, v jejichž rukou je stejně nebezpečný, jako zápalky v rukou dítěte, hrajícího si nebezpečně blízko stohu. Vynikající podívaná po obrazové i zvukové stránce. Věrné barvy, výborná ostrost... Skoro referenční kvalita. DVD nese podtitul Speciální vydání. Nemyslím, že si ho nějak zaslouží. Snad jen v tom smyslu, že film údajně zahrnuje scény, které jsme v kině ani na kazetách nemohli vidět. Jestli je objevíte, dejte mi vědět... já je tam nenašel. Což pochopitelně neznamená, že tam nejsou. Dále disk nabízí sice půlhodinový, ale celkem průměrný film o filmu. Obsahuje povídání o seriálu, o postavách, proč vznikl film, blablabla. Když budete 30 minut jen tak lelkovat a hledět z okna, vyjde to nastejno. Zajímavější je komentář tvůrce seriálu, scenáristy a producenta v jedné osobě Chrise Cartera a režiséra Roba Bowmana. Těžko si představit zasvěcenější osoby. Komentář bohužel nemá titulky. Film 4/5 - Obehraná písnička o vládním spiknutí, ale jinak velmi dobrý film. DVD 3/5 - Speciální vydání? V čem konkrétně? ()

Bauer

Akta X je jeden z nejlepších seriálu co byl, je a bude!!! Nic lepšího se stejným zaměřením být nemůže, takže bylo jen otázkou času, kdy to tvůrci přivedou na plátna kin v celovečerním provedení. Ale saka, tohle jsem nečekal!!! Film je vlastně jedna epizoda seriálu, akorát, že delší a bohužel je to rozvleklé a nezaživné. 2 hodiny!!! Nic moc příběh! Žádná akce. Jen docela vydařený konec, i když to bylo přemrštěný, až to hezký nebylo. Je to ale sci-fi, tak proč ne? Nejlepší na filmu je bezpochyby hlavni dvojce. David Duchovny a sexy Gillian Anderson! Mulder a Scullyová! Ketchup a špagety! Přesně takhle se ti dva k sobě hodí. Jenže i u nich najdu to znamé ALE. Jejich výkony byli slabé a to dost. Nepřesvedčili mně. Jen se vážně tvářili a hodně mluvili. Toť vše. A nejde mi vůbec do hlavy místní hodnocení. Dost vysoké. Já dávám 3*, což by odpovídalo 60% a tolik si podle mého názoru Akta X - Film zaslouží. Ani o desetinu víc!!! ()

JASON_X

Delikatesní lahůdka pro každého milovníka seriálového kultu X-Files. Může ho samozřejmě dát i "laik", protože neznalost seriálu při jeho sledování není velkou překážkou. Ale představit si to dost dobře neumím, snad každý filmový divák o seriálu aspoň trochu něco ví. Vše podstatné z jeho první poloviny je zde shrnuto do celovečerního filmu plného skvělých a výborně natočených scén. Je to orgasmicky slastné pokoukání, vše do sebe krásně zapadá, konec je skvostný... a nevím co bych k tomu měl ještě víc napsat. ()

Lucasion

Akta X shořela a Mulder věřte nebo ne se spolu s Scullyovou věnují něčemu jinému než paranormálním jevům. Musím říct, že pro mě byl první film Akta X zklamání, když jsem ho viděl poprvé. Spoustu nelogičností a film mi nedával tak zcela smysl. Prostě 3 hvězdy. Ovšem, když se na to podíváte jako součást celého seriálu. Tak bum! Jako most mezi 5. a 6. řadou seriálu to prostě nemá chybu. Nelogičnosti jsou tatam a já si užil dvouhodinové dobrodružství Scully a Foxe. Střípky jakoby najednou se složili v obrovské sklo a vše je jasné jak facka. Příběh o hledání pravdy je prostě super a musím uznat, že pokud na to nekoukáte jako na jednotný příběh, ale jako součást velkého celku, tak se vám to prostě musí líbit. Hledání pravdy stále pokračuje! (88 procent) ()

ScarPoul

Mimozemský vírus, ktorý je spojením toho najlepšieho z votrelca a cloverfielda, konšpiračné teórie, ktoré siahajú do najvyšších vládnych orgánov, kukuričné pole, nie tak vzdialené od toho v znameniach, mierna dávka akcie ako v každej správnej americkej kriminálke a k tomu všetkému dve sympatické postavy, ktoré fungovali na televíznych obrazovkách ako niečo nadpozemsky dokonalé. Mulder a Scullyová. Seriálom som nedotknutý, ale mýtus Aktou – X poznám. A je veľmi vtipné sledovať, že to s čím skutočne pracuje tento film je už spomínaný mýtus. Nebyť toho, že tieto postavy FBI agentov pre výskum paranormálnej aktivity sú celosvetovo známe, bol by tento film len obyčajným výplachom, z celkom slušným nápadom, ktorý spoľahlivo vykráda všetko vôkol, dokonca aj svoj vlastný seriál, deň nezávislosti nevynímajúc, a pozerali by sme sa vďaka rutinnému spracovaniu pod taktovkou pána režiséra Bowmana na nemastný, neslaný príbeh.. Lenže kult tohto seriálu je taký mocný, že vás to okamžite vtiahne do sveta a nepustí dokým sa neobjavia záverečné titulky. Film narába umne s akciou a jej prezentovaním, rovnako aj spôsob akým pracuje z postavami. Jednoducho je stále na čo pozerať a nestráca to nič zo svojej atraktívnosti. Dokonca ma to naladilo na to aby som si pozrel seriál. A to považujem za výrazné plus. V rámci samostatného žánru – slušné. V rámci kultu – skoro dokonalé. ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi