Vetřelci

• Československo

Votrelci

Votrelec 2

Akční / Dobrodružný / Horor / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1986, 137 min (SE: 154 min)

„Tentokrát je to vojna.“ Jedno z najlepších voľných pokračovaní. Perfekcionista Cameron (PIRAŇA 2: LIETAJÚCA SMRŤ, TERMINÁTOR) stvoril plnohodnotnú „dvojku“, ktorá stavia okolo starého príbehu nový príbeh. Dej sa odohráva niekoľko desaťročí po udalostiach kultového originálu. Ripleyová nezostarla vďaka „umelému spánku“ a ako „civilný poradca“ sa stavia do čela vojenského výsadku neskúseného poručíka Gormana. Komando drsných vesmírnych mariňákov sa vylodí na planéte LV-426 (fanúšikovia poznajú ako Acheron), kde za ten čas bola postavená vedecká základňa... s ktorou sa nedávno prerušilo spojenie. Nastáva adrenalínové peklo, v ktorom režisér zručne miesi vojnový vietnamský epos so strhujúcim akčným sci-fi hororom. Prvú hodinu sa nič nedeje, ale ťažko povedať, či je lepšia tá, kedy sme napnutí na prasknutie (lebo VIEME, čo sa MUSÍ stať), alebo skôr tá druhá, kedy nastáva v klaustrofobických priestoroch peklo. Legendárne postavy (desiatnik Dwayne Hicks, záhadný Bishop, suchý Van Leuven), kultové dialógy („Hej, Vasquezová, nepomýlili si ťa už niekedy s chlapom?“ – „Nie. A teba?“), dokonalá technická stránka (výprava, miniatúry, strih zvukových efektov), prvotriedne herecké obsadenie (Paxton, Biehn, Reiser) a scény, ktoré vás budú do smrti mátať („tichá“ likvidácia komanda, dvojité vyvrcholenie). P.S. Režisérska verzia nie je nutná (ani "pre lepšie pochopenie“), ale fanúšikov určite poteší (napr. vidíme Ripleyovej dcéru, zistíme, ako to na LV-426 vyzeralo pred napadnutím a ako k nemu došlo). Viac v mojej recenzii na CinemaView, kam už nepíšem: http://cinemaview.sk/clanok/1222533557/votrelci. O režisérskej verzii následne píšem vo svojej recenzii na Recenzie.org.(8.11.2004)

James "The Big" Cameron zamořil LV-426 smečkou hybridních zabijáků a poslal na ni barvité a zábavné komando vojáků. Drsná shybařka Vasquezová, ukecaný Hudson, zkušený velitel Hicks či úlisný Burke jsou charaktery, které si musí pamatovat každý. Velkolepé akční dobrodružství nenabídne tak stísněnou a tíživou atmosféru jako o sedm let starší brácha, ale stejně funguje dokonale. Spousta efektů, výbuchu, technických parád (rychlé ostří alá Bishop, hvězdný koráb, helijety, obrněná pojízdná multistanice, nakladače). Skvělí herci, parádní hudba. A jeden z nejlepších závěrečných soubojů vůbec - žlutý mechanický nakladač s hydraulickým stiskem proti Winstonovu gigamazlíčkovi s hodně nízkým pH oběhové tekutiny. Co dodat?? Snad, že film si dám znovu kdykoliv, kdekoliv. 18,5 miliónů dolarů(rozpočet)/131 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/47 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(15.4.2006)

Bohuzial, temnejsia a komornejsia jednotka mi sadla ovela viac, tu som sa skoro uzufala nudou. Absolutne prepalena stopaz a posledna pol hodina to totalne zabili.(29.9.2009)

"TIHLE LIDÉ JSOU TU, ABY TĚ CHRÁNILI. JSOU TO VOJÁCI." - "ALE TO NÁM NEBUDE NIC PLATNÉ." Pamatuju, že když jsem tenhle úžasnej biják viděl poprvé v pubertě, málem jsem z toho onemocněl a dodnes je to strhující podívaná, která neztratila nic ze své působivosti a kouzla. Cameron si zaslouží obdiv zato, jak pietně a přitom zcela po svém dokázal navázat na příběh a mytologii originálu a vytvořil tak jeden z nejfunkčnějších sequelů v dějinách filmu a jeden z nejlepších blockbusterů. Z klíčových scén jedničky jakými bylo vyhřeznutí obludy z hrudníku, detektor pohybu, závěrečný odpočet, autodestrukce a následný souboj jedna na jednoho udělal trademark série a se svou troškou přišel i do mlýna mytologie celé série, když divákovi odpověděl na původ vajec vytvořením vetřelčí královny (osobně bych dal přednost odhalení původu té lodi co je vezla, ale což). Z postavy Ripleyové udělal další Sáru Connorovou a dokonce jí dohodil představitele Sářina ochránce, Michaela Biehna a přihodil mateřský vztah k malé Newt. Postavy žijí, dýchají a mění se před vašima očima (nenápadný Burke v opravdu hnusného padoucha, prudič Hudson a "blbec" Gorman zase v hrdiny), masky, makety, speciální efekty a výprava jsou velkorysé a až na pár přehlédutelných výjimek (zadní projekce při likvidaci vajíček u královny) dokonalé. Scéna zabíraná z pohledu kamer, které mají na sobě mariňáci je skvostná. Dokážete si asi představit, jak strašně zklamaný jsem musel být, když jsem si hned po VETŘELCÍCH půjčil velmi nudnou PROPAST. Mimochodem taky vám ty stíhačky ve VETŘELCÍCH připomněly ty létající stroje z budoucnosti z TERMINÁTORů?(4.12.2005)

Scénář: James Cameron .. Král série Aliens.(2.3.2004)