Vetřelci

• Československo

Votrelci

Votrelec 2

Akční / Dobrodružný / Horor / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1986, 137 min (SE: 154 min)

Soundtrack James Horner: 1. Main Title [5:10] 2. Going After Newt [3:08] 3. Sub-Level [6:11] 4. Ripley's Rescue [3:13] 5. Atmosphere Station [3:05] 6. Futile Escape [8:13] 7. Dark Discovery [2:00] 8. Bishop's Countdown [2:47] 9. Resolution And Hyperspace [6:10](10.5.2011)

„Tentokrát je to vojna.“ Jedno z najlepších voľných pokračovaní. Perfekcionista Cameron (PIRAŇA 2: LIETAJÚCA SMRŤ, TERMINÁTOR) stvoril plnohodnotnú „dvojku“, ktorá stavia okolo starého príbehu nový príbeh. Dej sa odohráva niekoľko desaťročí po udalostiach kultového originálu. Ripleyová nezostarla vďaka „umelému spánku“ a ako „civilný poradca“ sa stavia do čela vojenského výsadku neskúseného poručíka Gormana. Komando drsných vesmírnych mariňákov sa vylodí na planéte LV-426 (fanúšikovia poznajú ako Acheron), kde za ten čas bola postavená vedecká základňa... s ktorou sa nedávno prerušilo spojenie. Nastáva adrenalínové peklo, v ktorom režisér zručne miesi vojnový vietnamský epos so strhujúcim akčným sci-fi hororom. Prvú hodinu sa nič nedeje, ale ťažko povedať, či je lepšia tá, kedy sme napnutí na prasknutie (lebo VIEME, čo sa MUSÍ stať), alebo skôr tá druhá, kedy nastáva v klaustrofobických priestoroch peklo. Legendárne postavy (desiatnik Dwayne Hicks, záhadný Bishop, suchý Van Leuven), kultové dialógy („Hej, Vasquezová, nepomýlili si ťa už niekedy s chlapom?“ – „Nie. A teba?“), dokonalá technická stránka (výprava, miniatúry, strih zvukových efektov), prvotriedne herecké obsadenie (Paxton, Biehn, Reiser) a scény, ktoré vás budú do smrti mátať („tichá“ likvidácia komanda, dvojité vyvrcholenie). P.S. Režisérska verzia nie je nutná (ani "pre lepšie pochopenie“), ale fanúšikov určite poteší (napr. vidíme Ripleyovej dcéru, zistíme, ako to na LV-426 vyzeralo pred napadnutím a ako k nemu došlo). Viac v mojej recenzii na CinemaView, kam už nepíšem: http://cinemaview.sk/clanok/1222533557/votrelci. O režisérskej verzii následne píšem vo svojej recenzii na Recenzie.org.(8.11.2004)

Dvojka snad nemůže být odlišnější od jedničky a přesto mají oba filmy společného víc, než se na první pohled zdá - i když v menších obměnách. Partička kolem Ripleyové se znovu mění v hrstku ustrašených zoufalců, samotná Ripleyová v závěru zachraňuje malou Newt, která zdařile nahradila kocoura. Nechybí ani android (za "zlého" Ashe jen nastoupil hodný Bishop), závěrečné odpočítávání do blížící se destrukce, poslední vetřelec (tentokrát královna), jenž je znovu vypuštěn do kosmického prostoru a sladký happyend opět končí hibernačním spánkem. Jen těch vetřelců je tentokrát mnohem víc. Jak je vidět, Cameronova schopnost obměňovat Scottovo základní schéma i jeho jednotlivé motivy se vyplatila do puntíku.(18.9.2016)

Jak krásně zahřeje u srdce, když se udělá pokračování nějakého legendárního filmu přitom se nic neposere. S čistým svědomím mohu za sebe říct, že Alien 2 je pro mě nejen důstojným pokračováním své předlohy, ale dokonce ji i o malinký kousíček převyšuje. Skvělé akční scény, napínavá atmosféra (hlavně v závěru), drsná Ripleyová, sympatický android a hlavně extrémně nesympatičtí vetřelci. 9/10(21.1.2008)

Naprosto špičková adrenalinová jízda. Nejlepší akční film všech dob. Když jsem to ve dvanácti poprvé uviděl, celou noc jsem nemohl usnout a celý následující rok jsem se radši nedíval na žádné horory. Panikařící dříve tak drsní mariňáci, stísněné chodby, beznaděj a hlavně ti samotní alieni - to jsou zvířátka k zulíbání:-)(23.5.2002)

• - Překlad maďarského názvu filmu je Název planety: Smrt. (kriplozoik)

• - Na konci filmu je vedle Bishopa (Lance Henriksen) vidět standardní fyziologický roztok používaný běžně ve zdravotnictví na ředění krve. Tento měl dobu expirace rok po natáčení filmu, konkrétně 07/87. (Pyron)

• - Výkřiky vetřelce jsou výkřiky paviána pozměněné v postprodukci. (Don_Salieri)