Vetřelci

• Československo

Votrelci

Votrelec 2

Akční / Dobrodružný / Horor / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1986, 137 min (SE: 154 min)

Cameron to zvětšil a udělal toho víc...proto asi to množné číslo :-) A zase...než se vše rozjelo, pociťoval jsem určitou nudu. A potom ta akce...přišla mi tak nějak sterilní... A herecké výkony? Jednoznačně ta malá holka...Newt.(15.3.2004)

Důstojné pokračování prvního dílu, i když tentokrát ve značně akčnější podobě. Napětí takřka od začátku do konce, působivé triky, skvěle udělaná vetřelčí královna, myslím že není třeba více dodávat, protože to už musel vidět asi každý. A asi každému se to taky muselo líbit.(19.7.2002)

Dvojka snad nemůže být odlišnější od jedničky a přesto mají oba filmy společného víc, než se na první pohled zdá - i když v menších obměnách. Partička kolem Ripleyové se znovu mění v hrstku ustrašených zoufalců, samotná Ripleyová v závěru zachraňuje malou Newt, která zdařile nahradila kocoura. Nechybí ani android (za "zlého" Ashe jen nastoupil hodný Bishop), závěrečné odpočítávání do blížící se destrukce, poslední vetřelec (tentokrát královna), jenž je znovu vypuštěn do kosmického prostoru a sladký happyend opět končí hibernačním spánkem. Jen těch vetřelců je tentokrát mnohem víc. Jak je vidět, Cameronova schopnost obměňovat Scottovo základní schéma i jeho jednotlivé motivy se vyplatila do puntíku.(18.9.2016)

Zatiaľ čo v jednotke Scott postavil bezbranných výskumníkov proti „neviditeľnej hrôze,“ v jej pokračovaní Cameron postavil po uši vyzbrojených mariňákov proti hejnu hrôz, od prvej scény viditeľných od hlavy až po päty. Odzbrojujúci strach a napätie vystriedala odzbrojujúca adrenalínová akcia. Filmu by sa možno v kontexte s jednotkou dalo vytknúť „duchovné prázdno“, ale to tu našťastie Cameron kompenzuje jemu vlastnou technickou dokonalosťou. Dať tomuto filmu v rámci jeho žánru menej ako 5* je barbarstvo. P.S.: Director’s Cut verzia, v ktorej sledujeme obyvateľov základne ešte pred pristátím Ripleyovej posádky na planéte, filmu rozhodne neuberá na napínavosti a tajuplnosti („Čo sa tu preboha stalo?“), akurát ich štylizuje do inej polohy („Čo sa s nimi preboha stalo?“). A navyše dodáva mnohým dejovým súvisostiam širší význam.(27.5.2002)

Ukázkové pokračování, které si jde sympaticky vlastní cestou ve stylu 'méně Gigera, více vetřelců', aniž by se to záporně projevilo v celkovém dojmu. Jedině mi vadil opět malinko stupidní konec, ale to je detail.(21.8.2006)

• - Výkřiky vetřelce jsou výkřiky paviána pozměněné v postprodukci. (Don_Salieri)

• - Existovaly dvě verze loga "Bug Stompers" navržená pro film. V jedné figurují tenisky a ve druhé bojové boty. (Don_Salieri)

• - Vetřelčí sekret na některých záběrech, kde by jeho výroba byla příliš drahá a pracná, byl vytvořen jako miniatura a šikovně zakomponován do záběru. V jednom takovém, kterým celá jednotka prochází a Hicks (Michael Biehn) si prohlíží baterkou strop, byl jeho pohyb i kužel světla a jeho odraz na sekretu naemulován jedním z hlavních trikařů. (kriplozoik)