Vetřelci

• Československo

Votrelci

Votrelec 2

Akční / Dobrodružný / Horor / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1986, 137 min (SE: 154 min)

James Cameron a jeho varianta Vetřelce. Jak už jsem mnohokrát napsal, obdivuji celou ságu o vetřelci především díky různému přístupu tvůrců, kteří si sami látku využili podle sebe a docílili tak rozdílných filmových zážitků. Tento film od Camerona je akční peckou, která se nebojí atmosférou a dějem konkurovat i dnešní produkci (popravdě ji většinou silně překonává). Příjemně potěší i casting. Přesto film má mnoho silných elementů, jako tempo, atmosféru, akci a vše okolo. Jde o skvěle zvládnutý film ve všech detailech. Pro mě osobně asi nejzajímavější a z časového hlediska nejzábavnější film z celé ságy. O velkém finále a scéně ve výtahu ala klasické akční filmy "vezmu si vše a všechny vykosím" ani nemluvě.(5.6.2004)

Zatiaľ čo v jednotke Scott postavil bezbranných výskumníkov proti „neviditeľnej hrôze,“ v jej pokračovaní Cameron postavil po uši vyzbrojených mariňákov proti hejnu hrôz, od prvej scény viditeľných od hlavy až po päty. Odzbrojujúci strach a napätie vystriedala odzbrojujúca adrenalínová akcia. Filmu by sa možno v kontexte s jednotkou dalo vytknúť „duchovné prázdno“, ale to tu našťastie Cameron kompenzuje jemu vlastnou technickou dokonalosťou. Dať tomuto filmu v rámci jeho žánru menej ako 5* je barbarstvo. P.S.: Director’s Cut verzia, v ktorej sledujeme obyvateľov základne ešte pred pristátím Ripleyovej posádky na planéte, filmu rozhodne neuberá na napínavosti a tajuplnosti („Čo sa tu preboha stalo?“), akurát ich štylizuje do inej polohy („Čo sa s nimi preboha stalo?“). A navyše dodáva mnohým dejovým súvisostiam širší význam.(27.5.2002)

Cameron to zvětšil a udělal toho víc...proto asi to množné číslo :-) A zase...než se vše rozjelo, pociťoval jsem určitou nudu. A potom ta akce...přišla mi tak nějak sterilní... A herecké výkony? Jednoznačně ta malá holka...Newt.(15.3.2004)

Ukázkové pokračování, které si jde sympaticky vlastní cestou ve stylu 'méně Gigera, více vetřelců', aniž by se to záporně projevilo v celkovém dojmu. Jedině mi vadil opět malinko stupidní konec, ale to je detail.(21.8.2006)

Je po všem! Je to v hajzlu! Co teď kurva budeme dělat? Co budeme dělat?..... Cameron vedel čo bude robiť. Pridal na výprave, pridal (podstatne) na akcii, pridal na počte Votrelcov, na dynamike, pridal viac členov posádky a pridal im zbrane aby tie mimozemské svine mali ako ničiť. Stratilo to niečo na celkovej atmosfére? Vôbec. Pravdaže už to možno celé nie je tak desivé a prekvapivé ako jednotka, ale nápadov a hororových momentov to má stále dosť. Vždy ma to veľmi bavilo a ten záverečný súboj je nezabudnuteľný. Možno najlepší filmový súboj aký som kedy videl (videl som ho asi 50-krát). Párádna akcia, atmosféra a BOMBASTICKÉ finále. Spolu s jednotkou jeden z mojich najoblubenejšich filmov vôbec.(21.8.2011)