Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (564)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Hm, tak vidím, že úloha obhájce českých parodií posledních let je zas na mně. No a co, že to byl první Marhoulův film? Naopak bych řekl, že trumfl i některé ostřílené režiséry mazáky. Je tu elegantní švihák Tomáš Hanák (ty jeho "drsné" komentáře jsem opravdu hltal-např. "Hned jak jsem vystoupil, ucejtil jsem, jak se mi lepí na paty. Ale dělal jsem, jakoby nic."), úžasně dementní Pavel Liška ve dvojí roli (jak to ten chlap dělá?), ďábelský mafián Kaiser, Vilma jako Velma, Šteindler jako ředitel blázince (ta jeho scéna s Hanákem byla sice až trapná, ale stejně jsem se musel smát nehybnému obličeji detektiva), Viktor Preiss jako "šikovný" barman, Jaroslav Dušek jako zdeptaný rejža, a pak trio mafiánů Macháček, Čtvrtníček, Táborský. "Roztrhni si kušnu hákem!"; "Nechte si ty vaše K(k)idy" a další skvělé hlášky. Ze scén třeba ty sklenice u Velmy v bytě, nebo taky nerozbitné rádio. Jen jsem nepochopil vsuvku s smraďochem Millerem...mohl by mi ji někdo vysvětlit? ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Skvělá kamera, hudba, výprava a spol. Neselhávající Tomáš Hanák versus selhávající scénář. Některé scénky s příběhem víceméně (či vůbec - Smraďoch Miller) nesouvisely, jiné byly delší než bylo zdrávo (filmové studio) a Milan Šteindler mi připomněl Leslieho Nielsena. Když máte málomluvného hrdinu ve filmu, kde nejzajímavější jsou jeho hlášky, máte zaděláno na problém. A citace filmových hitů nebo reklam to nezachrání. ()

Reklama

Šandík 

všechny recenze uživatele

"Mazaný Filip má problém. Je vtipnej jako čerstve rozšlápnutá veverka a neví vo tom..." Ne vážně. Tu nevtipnost bych mu nevyčítal, zkrátka to chce být suché a suché to tedy taky je. Větší problém jsou herecké výkony. Některé jsou sice skvělé, doslova sežrání, například kouzelná etuda Viktora Preisse. Taky Vilma Cibulková, David Vávra nebo Oldřich Kaiser jsou vcelku dobří. Tomáš Hanák hraje místy docela slušně, ale místy i dosti dutě. Většina herců však přecejen více či méně zápasí s formou. Dobře je to vidět třeba na jindy výborném Pavlu Liškovi. Rozhodně zde totiž platí, že dobrou parodii dělá za prvé skvělá znalost originálu a za druhé svrchovaně zvládnuté herectví. Obojí je ovšem v našich zeměpisných šířkách a hloubkách spíše výjimkou než pravidlem. Vysloveně ubohý je pak herecký "výkon" Jaroslava Duška. (Ostatně, celá ta scéna vypadá jako by ji režíroval Zdeněk Troška nebo Dušan Klein.) Taky citace Limonádového Joea jsou spíše ubohé než vtipné či překvapivé. Na druhou stranu, některé skeče jsou doslova hvězdné a stojí za opakované vidění. V podstatě se dá říci, že tohle je pro mě osobně nejrozpornější film české kinematografie vůbec. Místy je to kandidát na asi tak sedm hvězdiček a místy na naprostý odpad... Celkový dojem: 60% Zajímavé komentáře: gudaulin, Aiax PS: Problém ovšem není jenom ve filmu samotném, problém je taky v tom (jak ostatně svědčí většina zdejších komentářů), že u nás v Česku neznáme ani detektivky s Philipem Marlowem ani filmy noir... ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Mazaný Filip sa skladá z niekoľkých takmer desaťminútových sekvencií, ktoré obsahujú cca jednu informáciu pre posun deja vpred. Zvyšok stopáže sekvencií tvoria pokusy o suché vtipy a neskutočne naťahované dialógy medzi postavami. Aj keby všetky fóry boli vtipné, boli by pre dej absolútne zbytočné. Ako jediná ma pobavila scénka so Šteidlerom, tá je ale znova pre dej absolútne zbytočná a pôsobí navyše ako z iného filmu. Neverím, že sa nedali napísať vtipnejšie hlášky a že poriadny dramaturg by tomu nedokázal dať adekvátny spád. Mazaný Filip sa naťahuje ako žuvačka aby sa dopracoval k záveru, ktorý zázračne všetko osvetlí a ja neviem, na základe čoho. Poteší niekoľko vizuálnych fórikov a možno aj tých hovorených, stále mi to ale pripadá málo. Ako hovorí jedna z postáv, výprava dobrá, ale dej nič moc. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Prognóza vývoje obliby Mazaného Filipa. 2003: MF jde do kin. Kritika se lačně chytá dílčích nedostatků, diváci srovnávají s klasikou. Všichni lamentují. "Pcha! Barevná parodie na film noir?" "To mají být herecké výkony? Hanák není žádný herec!" "Achich ouvej, kdeže jsou časy Limonádového Joa nebo Adély..." 2013: V biografii některého z herců je MF opatrně zmíněn jako "ve své době možná trochu nedoceněný". 2023: Reedice na DVD. MF šokovaně objevuje násleující generace a stává se pro ni malým kultem. 2033: V Premiere/Cinemě v rubrice Retro/Legenda vychází článek o MF. Dramaticky líčí jeho vznik navzdory protivenstvím, vyzdvihuje originalitu v šedi okolo a "odvahu" natočit parodii na film noir v barvě. Pranýřuje slepotu tehdejší kritiky. 2043: Všichni herci, nyní nazývaní "starou gardou", jsou buď v Národním nebo po smrti, MF je součástí Zlatého fondu a každoročně se objevuje ve vánočním tv programu. 2053: Do kin přichází nová česká parodie. Všichni lamentují. "Achich ouvej, kdeže jsou časy Limonádového Joa a Mazaného Filipa..." 70% ()

Galerie (16)

Zajímavosti (28)

  • Po třech letech shánění finančních prostředků měl Václav Marhoul stále jen 200 000 Kč. Celkem oslovil přes 300 firem. Pouze osm z nich se nakonec na snímku podílelo. (hippyman)
  • Scénář napsal debutující režisér Václav Marhoul podle vlastní stejnojmenné hry pro Divadlo Sklep, které ji mělo v repertoáru již bezmála 20 let. Teprve od sedmé verze scénáře začínal být spokojený. Než padla první klapka, napsal jich celkem dvanáct. (hippyman)

Reklama

Reklama