V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

tranquill

Těžko hodnotit. Absolutní psychothriller s pomalým spádem. Ne že by se mi nechtělo přemýšlet nebo domýšlet či vytvářet vlastní interpretace, bohužel zde je asi marné vypátrat, co tím vším režisér mohl myslet. Pak mám z takových filmů (ala David Lynch) rozporuplný dojem. ()

parabellum

Musím uznat hrozně dlouho se mi nestalo, že jsem celej film byl totálně mimo mísu a to jsem se snažil ho fakt sledovat. Asi jsem ještě nedospěl do požadovaného "levelu chápání". No dvě hvězdy si určitě zaslouží minimálně za hlavní představitele, kteří odvedli jako vždy perfektní práci. ()

rainman93

Ono je to tak trošku dané žánrem. Zjistil jsem, že moje krevní skupina je něco na hranici sci-fi, mystery, triller, hororo, drama. Tento opus do toho téměř dokonale zapadá, a tak jsem možná ochoten u lecčeho nevědomky přivřít oko. Nicméně si myslím, že tomu tak v tomto případě nebylo. Film jsem si užil od začátku do konce. Kamera mě dokonale okouzlila. Střihač se ve střižně musel potit jen a jen pro mě, protože ta skladba je prostě mrazivá. Práce s mizanscénou a jednotlivými symbolickými odkazy má tak krásné tempo, že to ve vás evokuje jakýsi vizuální vjem symfonie. Herci? Komu jste to jako nevěřili? Možná trošku Ryan sem tam ustřelil, ale vzhledem k tomu, že celý film umíral to zahrál hodně v pohodě. Fakt se mi to líbilo. Moc!!! ()

Ondr@932

Hmm, podobně smíchané guláše jako je tento film opravdu většinou nemusím a ani tento nebyl nic moc, ale zas upřímně zaujal víc než nějaké ostatní ... 55% ()

Biopler

Cvičenie filmovej formy (kamera, prechody medzi scénami, strih, zvuk), ktoré baví sledovať prvú polovicu stopáže. Potom to Forster len neustále mixuje, neprichádza s ničím novým a vypráva príbeh, so smiešnou pointou, ktorú som pochopil už v prvej minúte, pri prvom strihu. Mám rád všetkých troch hlavných hercov, no všetci hrali akosi kŕčovito, najviac McGregor, ktorého som normálne nespoznával, rola psychiatra mu úžasne nesadla. Bolo fajn vidieť mladého Goslinga, ktorý si kradol pre seba každú scénu, ale celý film neutiahol. ()

Razzor_82

"Elegantní sebevražda je dokonalé umělecké dílo." Mrazivá psycho atmosféra a úplné vtažení do jiného světa. Po bouračce Henryho Lethema je vytvořena mrazivá iluze v jeho povědomí. Herecké obsazení je úžasné. Ewan McGregor, Ryan Gosling i Naomi Watts na jedničku.  Otázky se kupí až do samotného finále. Vizuálně perfektní a silný snímek. 8/10 ()

Dovlatovka

Nejsem fanynka Lynche, takže se mě nijak nedotklo, že rozuzlení bylo nakonec docela pochopitelný. Je neuvěřitelný, že Ewan McGregor dokáže být sexy i v těch odporných krátkých kalhotách:-) A Ryan Gosling byl tak dobrej, že jsem ochotná zapomenout na tu hrůzu jménem "Mladý Herkules". ()

truhlik

Vcelku povedený snímek. Celý film vás to nutí přemýšlet jak to vlastně je a co se tam děje a měl sem pár teorií , avšak tu pravdivou jsem se dověděl (aspoň doufám) až na konci. Myslím že až se budu koukat podruhé bude to ještě mnohem lepší. ()

Prince

Henry Letham je mladý malíř a obdivovatel někdejšího spisovatele Christiana Ravelleho. Obdivuje ho natolik, že ho chce napodobit a za pár dní, v den svých 21. narozenin, spáchat sebevraždu. V tom se mu snaží zabránit psychiatr Sam Foster, ale bude to pro něj těžší úkol, než si zpočátku myslí... Po vizuální stránce úchvatná podívaná s dynamickou hudbou, jen škoda, že ji trošku sráží pro mě až moc komplikovaný příběh. ()

Gardenboy

Jednu hviezdičku strhávam za to, že som ni ecelkom porozumel o čo išlo . Inak fantastická atmosféra, fantastickí herci, a výborní strih ... filtre, kamera, hudobné podfarbenie ... Nemám čo filmu vytknúť akurát by mohol byť trochu viac zrozumiteľný. ()

pulDag

prapodivne "psycho", u ktereho mi vadilo jen to, ze jsem celou podstatu filmu pochopil az uplne ke konci... jinak musim vyzdvihnout velmi bravurne vybranou muziku... ()

Šípek

Rozporuplná hodnocení zde svědčí o tom, že ne každý pochopí o co jde hned napoprvé. Koneckonců i oficiální text distributora je zavádějící a já to pochopil asi až na třetí pokus. Tak nějak asi můžou skutečně vypadat myšlenkové pochody člověka opouštějícího tento svět. Hranice mezi realitou a fikcí je zde velmi tenká. Po třetím shlédnutí musím navýšit počet udělených hvězd. Šestý smysl mi říká, že půjde časem v rámci žánru jednoznačně o jeden z nejlepších počinů. Ten film je geniální, aniž to možná tvůrci sami chtěli. ()

Zevon

Slušný film, ve kterém se těžko orientuje. V průběhu jsem přestával chápat, kdo je kdo a kdo je vlastně mišuge. Jednu dobu jsem měl dokonce dojem, že cvoka dělají ze mne. Má to spád, stupňující se napětí a logické vyústění. Dobré herecké výkony od všech zúčastněných. Pokud si jej vyberete, máte nad čím přemýšlet. Minimálně nad tím, kdo toho doktora vlastně užral do ruky :-) (já osobně bych řekl, že se pokousal sám a potom tou druhou zdravou rukou namaloval ty obrazy :-)). ()

fandalehy

Blbost, která si hraje na umění. Dráma, které nazaujme, alespoň mě ne. McGregor zkrátka hrál v napínavějších můvíčkách. ()

waska

Kdyby to nepůsobilo tak zmateně, byl by to pozoruhodný zážitek. Vizuálně to totiž působí skvěle. Herecké trio McGregor, Gosling, Watts působí bezvadně, jen nastavené tempo je zybtečně zběsilé, vždy když mám pocit, že tomu pomalu přícházím na kloub přijde střih, jsem úplně někde jinde, ale ještě přemýšlím, co se dělo předtím.. ()

Kingjiri

Tak a je tu další z filmů, který jsem nepochopil. Svojí zvláštností bych ho přirovnal k Donniemu Darkovi. Jenomže stejně jako u Donnieho nemůžu ani tenhle snímek odepsat. Na to je prostě dost zajímavě natočen a hlavně nechává v člověku spoustu otázek, které ví, že nejspíš nevyřeší, ale má tendenci nad nimi pořád přemýšlet. Vizuálně velmi povedené a z hlediska hereckých výkonů taky slušné. Těžko se mi to hodnotí, když mi unikla hlavní pointa (ale to asi skoro každému) a tak půjdu zlatou střední cestou a dám tři hvězdy. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007