V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

xenopus

Postupem času jsem ztrácel chuť dívat se do posledního detailu na tento film a i kdybych to udělal, možná by to stejně bylo k ničemu. Takováto lynchovská psycha nemusím a ani Naomi Watts, kterou jinak můžu, tady nemusím. Možná se na to ještě někdy kouknu, ale moc šancí tomu nedávám... nepřijde mi totiž, že by tam bylo cokoliv, co by se mě mohlo nějak osobně dotknout a kvůli artovosti na film civět nehodlám. P.S.: dodatek dopsaný později: Poté, co jsem si dohledal spoilerovité komentáře k tomuto filmu, jsem zjistil, že pro mě spoilerovité nejsou - stačilo mi zamyslet se nad českým názvem filmu a dát si ho do souvislosti se smrtí mladíka - potom už ta hodina a půl filmu dávala "smysl". Tím jsem se utvrdil ve svých správných závěrech, ve kterých jsem marně čekal o hodně víc... Čili opravuji hodnocení, protože jestli má film dávat takovýhle smysl, tak si tři hvězdy (byť má propracovaný střih, hudbu i celkový vizuál) jednoduše nezaslouží. Může se stát cokoliv, neboť hranice života a smrti, reality a fikce, snu a skutečnosti je tenká - ale co se nyní s jistotou nestane, že bych se na tohle koukal znovu. ()

boo-boo

Fakt príťažlivo natočené psycho, ktoré sa nijak nebabre s tým, kto ho ako pochopí. Skvelá ústredná trojica behá po šachovnici podivných tvarov, vzorov a farieb, hádzaná zo situácie do situácie a divák len sedí a plieska si stále do čela. "Čo to preboha je?". Odpoveď nie je jednoduchá, vlastne som sa asi zaradil medzi tých, čo sa k nej stále nedostali. Nech mi nikto netvrdí, že ten záver to celé rozuzlil. Nechajte si prejsť hlavou všetko naznačené a nevyslovené a zistíte, že to proste takou pointou pokryť nejde. A predsa ma bavilo to celé sledovať. Veľmi slušných 70% ()

movemat

Pane bože. To čo bolo. To boli hneď prvé slová, ktoré som si povedal po 1.pozeretí. Film som totiž absolútne nepochopil, no zaujalo ma jeho šialene (doslova šialene) dobré prevedenie. Po rozhovore o tomto filme a následnom ďalšom pozretí mi to už viac-menej dáva zmysel, no stále sú tam veci, ktoré do mojej teórie vysvetlenia nepasujú. Vlastne mi tento film pripomína Donnie Darka, kde sa dá tiež nekonečne diskutovať o tom "čo", "ako", prečo". ()

Tatianistka

Asi nemám dostatočné umelecké cítenie aby som pochopila tento film. Prvú polovicu filmu som čakala čo sa udeje a že potom možno nejaká väčšia zápletka nastane, ale nič. Tak som sa rozhodla, že teda vydržím až do konca, že snáď sa toto psycho nejako dá nejako vysvetliť v závere, ale bohužiaľ, asi by som potrebovala nejakú špeciálnu dokrútku pre menej chápavých ľudí. Každopádne, preto, že som film nepochopila nebudem dávať nadpriemerné hodnotenie, pretože si myslím, že dobrý film by mal pochopiť aj priemerne inteligentný človek. ()

eqmatters

Škoda přílišné doslovnosti (včetně hudby) a urputné snahy o sugestivnost - Stay tak zůstává spíš skvěle zrežírovaným a zahraným zábavným thrillerem než hlubokým dramatem. Hraničních 50,1 %. ()

Monty71

Keď som tento film pozerala prvýkrát, tak to si pomyslela,ze nič zmätenejšie som ešte nevidela. Takéto filmy mi ale nedajú spať, kým im neprídem na koreň. Po druhom zhliadnutí mi to všetko krásne zapadlo do seba.Každá scéna zrazu začala dávať zmysel. Každá povedaná veta, ktorá sa javila nezmyselná bola zrazu na tom správnom mieste. Výborný nápad, mrazivá atmosféra,skvelý Ryan Gosling. Možno po ďalšom zhliadnutí, to bude ešte o hviezdu viac. ()

john.h

Jako zajímavý, a teď si jdu zjistit, jestli jsem opravdu věděl správně, o čem to bylo. EDIT: Tak nějak jsem se trefil, což je s podivem, páč to byla opravdu Lynchovina, která byla těžce stravitelná a pochopitelná. ()

Izz

Audiovizuálně zajímavé,herecky pestré a atmosféricky bez chyby,Marc Forster opět zcela jiný než kdy dřív a opět zvládne oslovit určité spektrum diváků.Ani po třetím zhlédnutí se k nim ovšem nemůžu naplno přidat.Hranice života je návykový a neobvyklý film,ke kterému ovšem nemůžu najít klíč.A jakkoliv to hledání není nezábavné,už jsem z něj maličko unavená a podrážděná.Což nejsou pocity,které by skutečně dobrý film měl vyvolávat. ()

narthasia

Tento film sa určite vryje do pamäti. Úžasne premyslený strih a ľahkosť s akou nás film zavádza do rôznych prostredí. Vôbec to nie je rušivé priam naopak. Klobúk dolu aj za vynaliezavú réžiu. Celý film premýšľate nad tým, o čo tam vlastne ide :) a také filmy ja zbožňujem. Akurát čo sa týka obsahu tak čím ďalej sa film blíži ku konci tým ďalej pôsobí rozbitejšie. Podľa môjho názoru by sa táto chyba odstránila keby hneď od začiatku je hlavná postava Henry a nie Sam. Ale inak výborná myšlienka a skvelý filmový zážitok :) ()

markyzgero

příliš prvoplánová záležitost na to, aby se z ní stal kult, ačkoliv na ní aspirovala a nezachrání jí ani mladej gosling. cožpak o to, obrazově stay funguje a prolínaní obrazů má svý kouzlo, jenže pod tou vší vykonstruovaností je vykonstruovaný nic. ()

IEO10

Audiovizuální jízda,která mi neuvěřitelně zamotávala hlavu od začátku filmu.Už od okamžiku kdy se sejde psychiatr s pacientem,sem cejtil,že mě čeká nevšední zážitek a to se taky potvrdilo.Hodně rozmanitej film,kde se mísí realita s fikcí a člověka napadá během filmu hodně variant jak by to mohlo dopadnout nebo co za vším stojí,i proto sem měl strach aby konečný vyustění nevyšumělo do prázdna.Naštěstí mě vyvrcholení filmu moc potěšilo,nicméně se nabízí spousta otázek,na který snad budu znát odpověd po druhym zhlédnutí......PS: Scéna na mostě je vizuální láhůdka,která se v podobnejch filmech jen tak nevidí. ()

DavidWebb

Hm... Dosť ťažké - ohodnotiť tento film. Teda, ja mám psycháče celkom rád. A videl som viac filmov s podobnou tématikou - stav niekde medzi (ani mŕtvy ani... , niečo ako čakáreň). Ale musím sa priznať, že až do konca som nevedel kto bude tým "odchádzajúcim". Všetci herci boli sugestívni a úplne ma vtiahli do čudného, surrealistického deja. Aj keď tu niekto môže vidieť určité paralely s inými dielami, prirovnávať tento film k iným je trochu nepatričné. Tento sa mi predsa len zdal dostatočne originálny - obsahovo aj výrazovo. Určite to nie je šálka kávy pre každého no ja som spokojný. Zaujímavé dielko, ktoré treba sledovať naozaj pozorne s čím senzitívny divák nebude mať žiadny problém. 80% ()

altaica

PRO MUŽE:Počáteční vtažení do děje mysteriózně slibným úvodem se čím dál víc mění ve strašidelnou..... nudu. Trochu Lynchovina, trochu peachovina. Artově rozvleklé a celkem vkusně obrazově vizuální se slušnou závěrečnou pointou. Nepamatuji si film s Ivanem VodŘehořů, který by za něco stál. Jenda větší debilita než druhá a když to není tupé, tak je to nudné. Tohle rozhodně není výjimka. Jen závěrečné zúčtování s čímkoliv, co mohlo smrdět logikou je takovým pěkným zaječím bobkem na hromadě vizuálně dobře natočených sr*ček.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Vidím věci beze smyslu, potkávám lidi, kteří jsou mrtví, Bets (kolegyně, psychiatr) se psychicky zhroutila, kluk, co ho léčím, předpovídá budoucnost. Jeho matka myslí, že jsem on a stejné dítě ztratilo ten stejný balónek na stejném místě 2x. Nic nedává smysl. Konec tomu sice, madame, smysl dá, ale i tak si myslím, že je nesmysl čekat na něj až do konce. Můžete si, madame, zkusit, jestli vás příběh a romantická tragédie v něm obsažená přece jen nezaujme, ale pak si nechoďte stěžovat.          HLÁŠKA:Špatné umění je tragicky krásnější než dobré, protože ukazuje lidské chyby.// Vkusná sebevražda je závěrečné dílo// Vždycky jsem myslel, že Hamlet je muž. To je trochu úzkoprsé, tohle je lesbický Hamlet. Všechny role hrají ženy. ()

TommyDiamond

Tento snímek mi doslova způsoboval úzkost. Aby mě film takhle nudil, to jsem ještě nezažil. Někdo zde psal, že obsah zvítězil nad formou! A je to svatá pravda. ()

Oudee33

Zvláštní a dosti nepochopený (..? bylo co pochopit???) film s velkým podobenstvím v Lynchově režii. Dobrá práce kamery a stravitelnost jednotlivých scén spolu s výkonem oblíbenkyně Naomi, to jsou klady a jediné co mě drželo do konce s nadějí, že snad tam se dočkám nějaké pointy... Nedostavilo se nic, žádné rozčarování, jen přemýšlení nad něčím, čím? Nevim! Nikdy víc, děkuji! 35% ...snad za snahu?! ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007