Tentokrát je to osobní. Chladná tvář Jamese Bonda prahne po pomstě. Timothy Dalton v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Britský tajný agent James Bond, který dosud oddaně sloužil zájmům vlasti a Jejího Veličenstva, se poprvé dostane do situace, kdy jedná pouze na základě své osobní motivace. Stane se tak poté, co kolumbijský drogový magnát Franz Sanchez uprchne ze zajetí CIA a pomstí se Bondovu dlouholetému příteli Felixovi Leiterovi. V den své svatby tak Leiter navždy ztratí manželku a sám přijde o nohu poté, co jej Sanchez nechá předhodit hladovému žralokovi. Protože britská tajná služba MI6 nechce mít s americkým případem nic společného, dá Bond výpověď a pustí se do pátrání po Sanchezovi na vlastní pěst. Spojí se s půvabnou pilotkou amerického letectva Pam Bouvierovou. Před Sanchezem se vydává za zabijáka na volné noze. Nabídne mu své služby a zaseje v něm nedůvěru v některé jeho spolupracovníky. Avšak rozložit dobře fungující drogový kartel může být nad Bondovy síly... (Česká televize)

okkac

Poamerikozovaný Bond, kde chybí jeho šarm a humorné hlášky. Prostředí Baham mi nějak nesedlo. Potěšilo, že šlo o osobní vendetu, Q mající zde celkem dost prostoru a honička s náklaďáky na závěr. Takový černý kůň bondovek, který vznikl v době, kdy na to svět ještě nebyl připraven. ()

tom88

Daltonove (zrušené) Povolenie zabíjať by som neradil ako horšiu bondovku, aj keď treba uznať, že je tu mierny pokles oproti Dychu života. Zase celkovo reálna bondovka s dobrým Timothy Daltonom, pri ktorom je mi ľúto že si zahral iba v dvoch bondovkách. Z tohoto dielu si až tak veľa nepamätám, ale za povšimnutie stojí mladý Benicio Del Toro a navýšenie rozpočtu na 40 miliónov, ktoré sa im tentokrát až tak nevyplatili. S prižmúreným okom, ale predsa si 4* film zaslúži. 71% ()

Radiq

Nevim, co všichni vidijou na starejch bondovkách - já si teda myslim, že čím novější, tím lepší, a platí to taky pro Timothy Daltona. A navíc se tam najdou se taovy skvosty, jako mladičkej Benicio Del Toro nebo v malé roli ten indián od Odpadlíka Reno Rainese. Hlavní padouch Robert Davi taky uplně skvělej a uvěřitelnej. Krátkovlasá bond-girl lepší kočka, než klasické okoukatelné potfory. Akčně to sice není na uplně nejlepší úrovni, ale rozhodně se u toho člověk necítí tak trapně, jak u starších bondovek... Prostě se mi to docela libilo... ()

Mol

YOU'RE DEAD! YOU TOOK THE WORDS RIGHT OUT OF MY MOUTH!! Co začala tato série, tak je tento díl jistě tím nejdrsnějším co jsme měli tu možnost zatím vidět. Tak naštvaného Bonda jsem totiž doposud neviděl a jeho vždy čistá mysl je tentokrát zatemněna rudou krví. Nemaže se s tím a chlapa zabije bez mrknutí oka YOU EARNED IT! YOU KEEP IT, OLD BUDDY! Holky jsou tu sympaťačky a závěrečná akční jízda s cisternami je neskutečně koukatelná. Jak krásně šly tyhle ty filmy dříve točit i bez těch ošklivých CGI efektů. Musím ještě rozhodně pochválit zloducha Sancheze, který je tu celkem sympatický, protože loajalita dřívějším padouchům nic neříkala. GIVE HER HIS HEART! ()

andrii

Vchází, odchází. Odebrali mu licenci, ale nikdo, nikdo ho nepřipraví o exkluzivní šviháctví, které roztáčí se stejnou bravurou, jako ruletu msty, peněz a smrti. ()

panMartin

Z mého pohledu lepší než Dech života. Osobní příběh pomsty vyniká o to silněji, díky pevné režii, která triumfuje hlavně při parádních akčních scénách, spoustou originálních nápadů, hudba je výborná a velmi dobrému Daltonovi. Ohromně mi sedí Robert Davi, ten by se svým charismatem mohl bourat stěny, stejně jako tehdy mladý Del Toro. Chybí mi tu bondovská lehkost, je to příliš vážné. ()

LeoH

Dalton si sice Bonda střihl jenom dvakrát, ale právě během těch dvou filmů se v sérii odehrály velké změny, které připravily půdu pro nablýskanou Brosnanovu éru v devadesátých letech. Druhý kousek je bondovka zatím nejkrvavější, nejzachmuřenější, nejvíc „na tělo“ – dosud vždycky stoprocentně loajální agent Jejího Veličenstva se najednou bouří proti svým nadřízeným a rozjíždí stylovou vendetu ve vlastní režii, při níž kromě obvyklých nadlidských fyzických předpokladů a koňské porce štěstěny nasazuje navíc manipulační strategie, které si berou víc z Kurosawova Tělesného strážce než z kteréhokoli z předchozích příběhů s číslem 007 ve štítě. Ve své době to musel být šok, přes který se vyznavači původního bondovského ducha těžko přenášeli, i já jsem si prvních pár desítek minut zvykal, ale postupně mi docházelo, že se tentokrát bavím sice jinak, ale přesto královsky, sice se tolik neusmívám, ale zato se mi tentokrát opravdově tají dech. A když ještě připočtu půvaby jisté šilhavé pilotky, vychází mi skóre hodně vysoko. ()

chelseaman22

Černý panter měl nakopat Jamesovi prdel, místo toho se od něj nechal přefiknout a následně si přivlastnil bombu. Mezitím si krátkovlasatá blondýnka dělá nárok na toho elegána z Londýna. Jaká to frustrace pro uvedenou děvu při zjištění, že James je prostě chlípný a prostopášný křupan ze západního Londýna! Produkce s vážně snažila ergo divákům zprostředkovala cestu kolem světa za dvě hodiny. James se bitkuje poblíž TÁČ MACHÁLU, v Macau a konečně v prosluněné Kalifornii, kde během bitkování Jobs pájí obvody v tom svém kutlochu. Nejhnusnější bond girl ever. 72% ()

Honzíno

Rád bych po tomto solidním nářezu dopřál Daltonovi ještě jednu bondovku ( stejně tak jako dříve Lazenbymu ). Škoda, že jsme na Brosnana čekali dlouhých šest let. Glen zvládá drsnou akci s přehledem a servíruje nám díl, který se řadí k tomu nejsyrovějšímu ze série. S Daltonem se asi dalo lépe hýbat než s Moorem, kterého Glen režíroval až v Moorově pokročilém věku. Licence to kill velice asociuje na nové Množství Útěchy. Proč ne, není to první 'ryze náhodná' podobnost.:) To by ani jinak v tak početné sérii nešlo. Velká dávka badguyů mě přímo zvrhle potěšila. Timothy rock'n'rolls... a v těch 6ti dlouhých letech nás mohl minimálně jedním kouskem ještě obšťasnit. Jsou si s Craigem hodně podobní, hrají to podobně._Hoodně ostrá Bondovka na hranici Rka. Dalton s Glenem to měli v pažbě - lepší než Dech života. Škoda, že nedostali šanci ještě do třetice. Pravděpodobně na to publikum nebylo připraveno po Moorovi, který byl ve svých posledních bondech vyloženě spíš úsměvnou postavičkou. ()

LadyPupu

Povolení zabíjet tady James uplatnil ve velkém stylu, i když mu vlastně licence byla odebrána. Přesto nebo právě proto tady stříká krev víc, než kdykoliv předtím. Bond je opravdu krutý, nemilosrdný a zabíjí, neboť je rozčilen (čti: pěkně nasranej) a mstí se protivníkům (mmch. mladičký Benicio del Toro byl docela fešák, než ho tedy James strčil do drtičky). A jsem zase u toho. V téhle bondovce je prostě míra explicitně vyjádřeného násilí větší než kdykoliv předtím a to na úkor lehkosti a nadhledu, který sarkastický James míval dříve. ()

Nihlathak

Timothy byl skvělý James Bond, samozřejmě, Sean Connery a Moore... ano ano, ti tady jsou a nejsou horší. Ale Timothy je pro mě největší sympaťák :-) ()

neoBlast

Akce slušná se spoustou originálních nápadů, hudba je výborná - Michael Kamen už jindy bohužel nedostal u Bonda šanci, záporák vynikající (poskoka mu dělá velmi mladičký Benicio Del Toro). A to je tak vše co stojí za zmíňku. Dalton mi nikdy nevadil, ale zde nemá moc co hrát vinou scénáře, který mu příliš prostoru nenechá. Je velká škoda, že se zábavností Povolení zabíjet je to jak na sinusoidě. 65 % ()

lennyd

Ani cesta na vlastní svatbu se pro agenta CIA Felixe Leitera (David Hedison) a jeho přítele (a svědka), agenta Jamese Bonda (Timothy Dalton) neobejde bez bleskového zásahu, při kterém je zadržen narkobaron Franz Sanchez (Robert Davi). Jenže tomu se podaří z vězení uprchnout, a než se uchýlí do "svých" zemí, nechá zavraždit Leiterovu novomanželku a jeho samotného zmrzačit. James Bond přísahá pomstu, a i přes nepřízeň svých nadřízených se sám pouští v Sanchezových stopách ... S tímto Bondem jsem měl podobný problém jako se starším Goldfingerem. Mám prostě rád, když Bond zachraňuje svět, na osobní pomsty tu máme spoustu jiných agentů. Možná i díky tomu mi přišel tento film trochu zmatený (na začátku Bond Sancheze chytne, a ten si ho nezapamatuje a pak jej přijme do svého domu?). Těšil jsem se také (a prvních pár minut tomu nasvědčovalo) na větší roli Felixe Leitera, ale ani tato moje touha nebyla naplněna). I když jsem byl v předchozím díle s Daltonem docela nadšený, zde už si jím tak jistý nejsem a asi jsem nebyl sám, neboť tímto filmem Dalton v roli Bonda skončil, a (naštěstí) předal otěže fenomenálnímu Pierci Brosnanovi, který dal Bondovkám zas jiný rozměr... ()

anli

Sestnacta bondovka a druha s Daltonem.Nutno rict,ze o uplne klasickou bondovku nejde,protoze se tady Bond vydava na cestu za pomstou a tudiz je tvrdsi,nelitostnejsi a chybi mu nadsazka.A moc humoru,na ktery jsme u bondovek zvykly tu taky neni.Scenar je ale velmi slusny a rezier John Glen predvadi,ze akcni filmy tocit umu a ukazuje,jak maji vypadat.Potiz u me je v tom,ze"Bond"nema byt jen akcni film-jakkoliv dobry-ale ma to byt"Bond".A toho tady proste kousek chybi.Chybi tu bondovska nadsazka,humor a spravna bondgirl.Ano Carey Lowelll je skvela,ale je to agentka CIA a jako bondgirl neobstoji.To vse filmu ubira,ale je to velmi slusna,a nebojim se rict,misty spickova akcni podivana.A za to mu povoluji jasnych 70%. ()

pytlik...

Snad první bondovka, pro kterou filmy o Fantomasovi nepředstavovaly žádnou konkurenci. Naladění do vážnější noty prospělo, stejně jako vcelku důsledně dodržovaná logická návaznost jednotlivých událostí, a né jako v předchozích dílech, kde se Bond octne z neznámého důvodu někde a už to kosí (protivníky pistolí a ženské něčím jiným). Rozměrů antické tragédie nabralo jiskření mezi bond dívkou I a bond dívkou II, kdy ta první nešťastně pošilhává jak Bond pigluje tu druhou, a pak mu i přesto pomáhá ze svízelné situace... Největší slabinou tohoto dílu Bonda tak zůstává Bond sám, protože působí poněkud nesměle a v mnoha scénách se tváří vysloveně utrápeně, trocha té zdravé arogance a frajerství by neškodila. ()

Koocik

Bondovky s Daltonem jsem viděl teprve teď poprvé, v rámci nějakého posloupného sledu, kdy zkoukávám postupně všechny filmy s 007. Musím říct, že Dalton mi osobně na pozici Bonda sedí vážně skvěle, což jsem vůbec ani neočekával a je jen velká škoda, že má na kontě pouhé dva filmy. Dech života mě nějak moc nenadchnul a zapadl do průměrné klasiky, což jsem pak nadále očekával i s tímto snímkem. Musím říct ale, že mě Povolení zabíjet velice překvapilo a potěšilo. Dalton přinesl svým výkonem parádní podívanou zakomponovanou do skvělého prostředí a k tomu všemu i se zajímavým záporákem. Je to úplně něco nového, než jsme v dosavadních bondovkách mohli vidět a zcela originální přístup a scénář. Hlavně Dalton působí svým výkonem věrohodněji - není to komediální přístup Moorea, afektace Conneryho či nuda Lazenbyho. Napříč tomu jsem tam k "dokonalosti" postrádal dvě věci - Tou první je Bondgirl.. Kdyby tam byla buchta typu Seymour (Žít a nechat zemřít) či doposud nejlepší (chápej "nejkrásnější) Auger (Thunderball), byla by to topovečka. A tou druhou věcí je chybějící zabiják - Kdyby zde jako pravá ruka po boku Sancheze koexistovala mašina na zabíjení typu Jawse, tak už by to nebyl film, ale přímo kinematografický "porno" luxus. Zároveň při pomyšlení na Daltona a předchozí filmy agenta 007 stále uvažuji nad tím, že kdyby byl v roli Bonda v Muži se zlatou zbraní právě Dalton proti Scaramangovi, tak by to mělo kurva řádnej šmrnc. Závěrem: Povolení zabíjet je, pro mě, jednou z nejlepších Bondovek. ()

noriaki

Je to jedna z těch lepších segalovek. Steven Seagal je tady namaskovaný jako Timothy Dalton, ale mě neoklamal. Všechny typické znaky jeho filmů jsou tu totiž zastoupeny v hojném počtu. Tedy téměř všechny. Hrdina nepoužívá mistrovo ikonické aikido, ale trapně se mlátí pěstmi. Není to ku prospěchu k věci, protože jsem několikrát viděl že schytal úder a jednou se na něm dokonce objevil krvavý šrám. Zbytek sedí. Jalový pokus o humor, rádoby temná atmosféra, nudní záporáci, předvídatelná zápletka. Však to znáte. Viděli jste to na těch laciných dévédéčkách z trafiky už alespoň stokrát. ()

Krysa SPK

A James se namíchnul. To si ďábelský padouch Sanchez v podání Roberta Daviho odnese a že nebude mít přijemnou smrt. Opět většinou haněná Bondovka se mi líbila i díky Timothy Daltonovi, který je jestě lepší než v TLD a role mstitele mu padne přímo na tělo. Jen ta Bond Girl je pro mne jen slabším průměrem :-/ ()