Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Jakubik

Asi bych v tomto případě užil jinou metodu vyprávění a natočení. Byl by to skvělej survival kdybyste od začátku nevěděli, jak to dopadne. Sice jsou ty komentáře a detaily od hlavních protagonistů dobré ale zvolil bych pro ně spíše možnost si to na DVD/BD přehrát místo komentáře režiséra. V oblasti hraných dokumentů toho moc neznám ale každopádně si Pád do ticha jako dokument zaslouží čtyři hvězdy. Kdybych hodnotil jako film tak bych se přiklonil spíše ke třem hvězdám… ()

Kingjiri

Hranej dokument o horolezcích atraktivní pro všechny diváky bez ohledu na to, jestli jsou fandové do horolezení nebo ne, o čemž svědčí i zasloužený červený hodnocení. I když hraný scény jenom doplňujou vyprávění reálnejch postav, neni o napětí nouze a to ani přesto, že je jasný, že Simon i Joe přežijou. Příběh je dost silnej a dokáže vtáhnout diváka do děje, takže ačkoliv člověk podvědomě cítí, že jsou obě hlavní postavy adepti na Darwinovu cenu, fandí jim a dokonce je místama obdivuje, čtyři slabší hvězdy. ()

ortoncz

Velmi silný a emotivní zážitek. Jak se člověk silou vůle dokáže dostat z bezvýchodné situace. Malý film a přesto velmi uchvacující. 85% ()

Gardenboy

Brilantné ... bravo, BRAVOOOOOO!!!! Pred piaimi minutami som hodnotil Manuelu a Máriu a podobne sračky a možno aj v kontraste s nimi mi vychádza pri tomto filme jednoznačne 5*. Pozriem ešte raz, určite...len neviem kedy :D ()

Petey

Pád do ticha..... ehm no prostě jsem zůstal přikovanej v křesle. Něco neskutečnýho sledovat jak se dva chlapíci snaží pokořit horu kterou nikdo jiný nezdolal. Hrozně moc mě zaujalo to, že někdo může stoupat v takovém terénu do výšek přes 6000 metrů. Po zranění jednoho ze dvou mužů jsem si říkal jak se z toho asi dostane, to už přece nemůže přežít. Přežil a díky tomu film velmi pěkně odsýpá. ()

Black-star

Osobně je toto druh sportu či zábavy který nikdy nepochopím. Když vydržíte většinu filmu jenž je v podobě faktografického popisu postupu co jak bylo až do doby jak se vše tak nepříjemně zvrtlo. Film vás nakonec odmění takovým až trochu sentimentálním happy-endem. Co říct, Joe měl opravdu obrovské štěstí, víc štěstí než rozumu. Ale jinak mám z filmu spíše smíšené pocity. ()

Arequipa

Kdo má rád hory, neměl by si to nechat ujít. Ani se nechce věřit, že se to opravdu tak stalo. Jakou měl šanci na přežití? Vůle byla tady jenom základní ingrediencí, pak už jen neskutečné štěstí. Ve stodvaceti čtyřech dalších případech by to dopadlo špatně, ale i pan Murphy si někdy bere dovolenou (to je citace z jedné mé oblíbené knihy). Doporučuji i těm, kterým hory nic neříkají jako poselství o tom, že by se člověk neměl nikdy vzdávat. Tak jsem si najednou vzpomněl na klišé, které kdysi zaznělo v Pobřeřní hlídce - umřít je lehký, žít je někdy dřina. ()

danny_21

Další příklad toho, čeho všeho je schopná lidská bytost překonat, aby přežila. Výborný, hraný dokument, kterému ale chyběla větší vyrovnanost, v některých pasážích to bylo zdlouhavé a drhlo, těžko říct, nejsem fanouškem ani bůhvíjakým znalcem tohodle "sportu", kdybych znal to prostředí, třeba bych hodnotil jinak, oběma směry. Takhle dávám - 80 %. ()

bono22vox

Paráda! Úžasné záběry zasněžených štítů umocňují dokumentární drama, po jehož zhlédnutí budete horolezce bezmezně obdivovat. Rekonstrukce horolezeckého zápasu o život přináší víc napětí než Cliffhanger či Vertical Limit dohromady... ()

balcazar

Bolo to zvláštne. Zvláštne dobré. Pri pohľade na prvé zábery filmu som si povedal, že ma čaká niečo parádne, po nich prišiel mierny útlm a mierne sklamanie, keď sa film začal sústrediť vyslovene na horolezcov v štúdiu a ich výpovede. V týchto momentoch som si hovoril niečo ako: "Nedalo by sa to spraviť celé formou príbehu a nie ako dokument?" Ako plynuli minúty a udalosť gradovala, začal som sa presviedčať, že táto forma spracovania filmu je tá správna. Úžasné scény a ešte fascinujúcejší príbeh dopĺňali emóciami nabité výpovede horolezcov, najlepšie bolo, ak výpoveď dopĺňala nejakú scénu z hôr, pôsobilo to veľmi dobre. Hoci príbeh a výkony hlavných postáv si zaslúžia viac než absolutórium, spracovanie vo filme nezaostalo a dôstojne a citlivo celú udalosť ukázalo. Paráda. ()

Henry Morgan

No, v nadšení ze supersilného příběhu jsem hned po zhlédnutí dal 4 hvězdy, ale teď, v časovém odstupu, to tak nadšeně nevidím. nechám to však být, člověk by měl dát na první dojmy. Tohle byl opravdu primitivní dokument, který nebyl vlastně nijak napínavý, pač oba horolezci ve studiu vyprávěli svůj příběh a různými prostřihy jsme se dostali přímo na stěnu, kde se dva neherci pokouší simulovat konkrétní situaci. Jednoznačně to těží ze silného životního dramatu a ze silného vyprávění, které bohužel v odstupu nebylo nijak citově zabarvené. Prostě, jako když píšete po 14 dnech komentář na CSFD. Taky se u toho nejste schopni rozvášnit, jako když jste to měli čerstvě zažité! ()

VanMagnifico

Ač se jedná o hraný dokument prokládaný výpovědmi všech zúčastněných, tak musím říct, že jsem celou hoďku a třičtvrtě seděl před obrazovkou jak zařezaný. Nemůžu doteď pochopit, jak to ten cápek přežil. I přesto, že se mu celou dobu mozek (a především senzory bolesti) pravděpodobně koupal v adrenalinu. ()

Likan7

Mě prostě ten polodokumentární styl vůbec nesedl. Vyprávění hlavních představitelů a věčný střih na hranou část mě neskutečně rušilo a naprosto zkazilo zážitek z hrůzy, kterou musel Joe Simpson projít. Věřím, že kdyby byl Pád do ticha klasický film (například s tím Tomem Cruisem, jak je uvedeno v zajímavostech), šel bych s hodnocením rapidně nahoru. Takhle ale fakt ne. ()

Acrobat

Myslím si, že o tomto mi vraveli duchovia mŕtvych turistov. Myslím, že o toto prosia pri kríži umrelých preživší turisti. Nič iné ako zázrak, hoci si to ten Joe nemyslí, to nemohlo byť. Aký mal ale údel ostať tu na zemi neviem, no viem, že Kevin zvolil dokumentárnu formu a je mi z nej zle. Zle rozumej miestami psychický problém pozerať na utrpenie tých chlapov a keď s ním skrátka leziete cez každú skalu alebo idete hlboko do pekelnej jamy. Film vyvoláva takmer neustále nepríjemné pocity úzkosti a hoci viete ako to dopadne, je to zimné, veterné, bolestné a beznádejné. Skrátka výborné. (videné 13.02.2021, BDrip) ()

Mocoft

Myslim, ze nikdo nema pravo Simpsona kritizovat. Kdyby mel nuz, udelal by to sam. Jinak nadherny napul film napul dokument o lidske lehkovaznosti (silene riskovali uz od zacatku) o lidske vuli (hranicici se zazrakem) a o tom, co dokaze pisnicka skupiny Boney M. :) ()

art

Vzhledem k tomu, ze horolezím, nemohl jsem si tento film nechat ujít. Už předem jsem slyšel na tento film chválu, ale i tak jsem se trochu bál, aby se z horolezců postupem děje nestali akční hvězdy. Naštěstí se tak nestalo, film je naprosto reálný a žádný "horolezecký nesmysl" se tu nevyskytuje. I když je děj filmu velmi jednoduchý, je vyprávěn a rozvíjen takovým stylem, že se ani chvilku nenudíte a už očekáváte co bude následovat. Jedno z nejlepších filmařských ztvárnění síly vůle člověka, jaké jsem kdy viděl. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)