Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

kebom

Skôr dokument, ako film. Aby bol skutočne napínavý, mal by mať tak 20 minút. Kto nemá blízko k horolezectvu, toho tento film asi nenadchne. ()

hammerhead

80%, především za fantastickou atmosféru. Prolínání dokumentárních a hraných částí filmu zde působí velmi komponovaně. Snad jen trochu škoda těch,místy unavujících, nekonečných záběrů na horolezcovo utrpení, které již později pusobí poněkud nadbytečně. ()

Alf

spíš hraný dokument, než opravdový film, jako dokument působí na mě jako na laika dost autenticky, jako film ale (po skvělém začátku) i díky svému pojetí ("mluvící hlavy"), které zcela rezignuje na obligátní "jak to dopadne", začne být, i když stále velmi dramatický, poněkud monotónní, jakkoliv to zní v tomto případě cynicky.... ()

Mikino00

Velmi velmi silný příběh natočený tím nejlepším způsobem jaký se pro tohle hodil. Vůle po přežití je nejsilnější motivací v životě. Před tím co Joe dokázal opravdu klobouk dolů. ()

Oyer

Jako dokument výborné, jako film průměrné. Každopádně ze snímku sálá hromada lidské touhy, úsilí a vůle. Ke konci nás sice trošku napínali (až chvilkama nudně dlouho), 100x jsme slyšeli - už jsem byl absolutně vysílen, ale řekl jsem si... atd... Každopádně klobouk dolů pane Joe Simpsone ! Určitě a právem se najde několik sportovních nadšenců a fanoušků, kteří tento dokumentární film ocení. ()

1945

Neuvěřitelný příběh o obrovském štěstí v neštěstí - krásně převedený do stylu hraného dokumentu... Pěkná záležitost k zamyšlení... ()

nany2121

Všetci milovníci hôr si musia na tomto filme vyhoniť :D, ale pokiaľ nieste takýto milovník, tak to bude pekelne dlhých 106 min. Ako veľký rešpekt pred Joe Simpsonom musel siahnúť na dno ľudských síl a ešte ovela ďalej, aby prežil. Bohužial pre mňa to bolo len hodne dlhé plazenie a skákanie. Toto dlhé plazenie a skákanie, je ešte o to nudnešie, že od úplného začiatku viete, že hlavní hrdinovia prežijú, nakoľko je tento príbeh vo filme nimi prerozprávaný, tak aj preto len 2 hviezdičky. ()

jasse

Oba pánové (Simpson i Yates) si dávali hodně záležet na tom, aby byl celý jejich reálný příběh zpracován maximálně podrobně a pravdivě. Možná proto se zdá někomu příliš zdlouhavý, ale je tu jasně cítit snaha Joa Simpsona objasnit a zastat se Yatesova rozhodnutí odřezat lano v neřešitelné situaci. Yates tak paradoxně zachránil život oběma. Nutno ovšem říct, že to, že přežil i Joe Simpson, je zásluha jeho chladné, pevné vůle, fyzické vytrvalosti a i přes jeho mládí velmi dobrého odhadu, jak se dostat dolů - odvážné rozhodnutí spustit se do bezedné hlubiny průrvy, namísto vyšplhat se, bylo opravdu zásadní. (Nic na tom nezmění skutečnost, že vyšplhat nahoru by asi nedokázal.) Ovšem neméně odvážná byla i předchozí Yatesova snaha dostat zraněného kamaráda co nejníž. Za celkem pozoruhodné považuju také fakt, že se s celým příběhem oba svěřili veřejnosti, neboť je známo, že se Yates stal terčem kritiky za svoje rozhodnutí nejen od laické veřejnosti, ale i od části horolezecké obce. Viděla jsem kdysi jakýsi film, kde toto rozhodnutí udělal horolezec dole a odřízl se sám - a považuju ho za méně uvěřitelné, než to, co udělal Yates. Samozřejmě z tohoto příběhu vychází vítězně Joe Simpson - to on je ten hrdina, který dokázal v horách nejen přežít, ale také se zraněný sám vrátit do základního tábora. Velmi sympatická je jeho skromnost, a upřímnost, s jakou tu strastiplnou cestu popisoval a také to, jak vždy po celá léta Yatesovo rozhodnutí bránil. (osobně by mě velmi zajímalo, proč je tenhle charismatický chlap stále svobodný a žije sám :) ). ()

H4ku11

Neuveriteľný príbeh o tom, čo všetko človek dokáže, keď sa nevzdáva a vytrvá. A má aj trochu šťastia. Každopádne Joe vie ako to pekne prerozprávať, tak aby ste hltali každé jeho slovo. ()

Tomyš

Nejsem si jist, zda si víc lámu hlavu nad tím, jak člověk může 'úspěšně' projít něčím takovým, co bylo ve filmu ztvárněno, nebo nad tím, jak se tvůrčímu týmu podařilo životní příběh odehrávající se v extrémních podmínkách věrně přenést na filmové plátno. Netradiční zážitek okořeněný tím, že každá napjatá scéna je oknem do skutečné minulosti a jen představa toho, jak bych si v dané situaci počínal já sám, nedovoluje z plátna odtrhnout oči. ()

Chosé85

Hora Siula Grande (6 344 m), Peru, rok 1985 a boj o přežití až do posledních fyzických a psychických sil. Hraný dokument, který ukazuje extrémní vůli žít a nevzdávat to. V tom snímku se ukazuje tolik autentických životních pocitů a skutečností, že samotný dokument se stává něčím víc, než je schopno podat mnoho klasických hraných snímků na podobné téma. Andy jsou Andami (a ne nějaké napodobeniny Alp) a bolest je skutečnou bolestí. Ale co je na tom nejlepší, je to spektrum emocí, které oba dva horolezci zažili.... ()

MIKESTEIN

Na dokumentárny film velmi emotívne. Na celovečerák nudné a malo emotívne. (Emocie filmu divák nadobúda jedine s autentického preklenutia hranej časti filmu s rozhovormy skutočných účastníkov v boji o vlastný život). Samotná hraná filmová časť bola sice pekne vikreslujúca to čo sa odohralo na vrcholkoch v peruánskych Andách,ale príliž zdlhavá a po čase nudná. Počas filmu som si na pár sekund odmyslel monologi a zapozeral som sa len na samotný film a zistil som že keby ste si viply zvuk tak zaspíte. Zlý herci, charizmatický skutočný muži,ktorý si tam v zime prežily svoje ale hlavne skvelá kamera ( občastne zbytočne predlžovala nepodstatné scény ). Filmu ako takému, nech je už pre mňa skôr dokumentom ako filmom iným, dávam zaslužených 5 hviezdičiek pre jeho zobrazenie boja o holý život. Napriek tomu ma ale sklamala scéna ku ktorej sa viaže samotný názov- Velmi neprecítene podaná scéna kedy priatel posiala priatela na smrť prerezaním lana. Následné víčitky a emocie neboli akokolvek ukázané a to ma fakt prekvapilo. Myslím si že práve na tom mal byť celý film postavený. Film to vinahráca tvrdou "precháckou" peklom muža zo zlomenou nohou ( Joe Simpson ),ktorý cez všetko dokázal prežiť a bojovať (tým mám na mysli brodenie sa zo zlomeným klbom v nohe cez všetký výškové pásma bez vody a jedla z Kolmej hory až ku základnému stanu). Je takmer neuveritelné si predstaviť aké ťažké to muselo byť a o to strhujúcejší je fakt že je to skutočný príbeh,ktorý práve v daka tomuto faktu dostal tak skvelé hodnotenia. ()

punk_zero

Joe Simpson a Simon Yates mali neskutočné šťastie. Hore strašná zima, slnko, smäd, bez potravy, iba s naradím. Mali iba sneh ale aj ten sa nedostal celkom do žalúdka. Iba ochladil ústa. A dole teplo, kamene ... Na nevydržanie. Dostalo ma najme to, že sa vrátil presne do základného tábora. Keby nepocítil to "táborové" WC, tak by to možno nedopadlo až tak dobre. ()

phaloc

EXCELENTNY pribeh, NEUVERITELNE SILNY pribeh, NESKUTOCNE natoceny. Pohlad do ludskej duse, pohlad na neporazitelnu volu prezit. ()

Kratoc

Zase se ukázalo, že ty nejdramatičtější příběhy píše sám život. Kdyby to člověk viděl bez znalosti pozadí, tak by si řekl, že ty filmaři už opravdu neví co by vymysleli a že si myslí, že jim diváci sežerou už všechno. Jenže tohle je podle skutečné události a to vyráží dech! Lepší dokumentární rekonstrukci jsem ještě neviděl. Dramatická hudba, úchvatné záběry a dechberoucí napětí. Poklona všem horozlezcům, kteří vyzvali hory na souboj. Vyzvali a byť vlastně poraženi, tak vyhráli. ()

RomanHyde

Neuvěřitelně silný film o touze přežít. V podstatě polodokument s výpovědí a glosami "přeživších", zachycuje tuto skutečnou událost, která se zapsala do dějin horolezectví, aneb jak sám o několikrát zlomené noze, bez jídla a pití, vydržet a doplazit se do základního tábora, kdy už ostatní považují vše za vyřízené.... Naprostá autenticita je to, co filmu dává neuvěřitelný náboj, sílu a diváka pohltí. Mnohdy se zkušení hollywoodští filmaří snaží natočit podobně dramatický snímek, který scénáristé desetkrát přepisují, za podpory producentů s bezednými kapsami, ovšem vše se míjí účinkem .. a proč? Protože není třeba příkras, omáček a klišé. Stačí pouze příběh, který napsal sám život. A ty bývají nejpoutavější. Taky trošku té krásné, byť kruté přírody, však citlivě nasmínané, kdy se záběry z letadel a vrtulníků používájí pouze jako koření, nikoliv jako hlavní chod. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)