Harold a Maude

• USA Harold and Maude (více)

Život, láska a smrt v kultovním americkém filmu... Americký scenárista a režisér Colin Higgins (1941–1988) absolvoval filmovou fakultu Kalifornské univerzity (UCLA) scénářem, který nazval Harold a Maude. Dílo mladého autora zakoupila společnost Paramount, která ovšem nevyhověla Higginsově požadavku snímek také režírovat a angažovala přece jen o něco zkušenějšího Hala Ashbyho, jenž byl renomovaným střihačem (Oscar za V žáru noci) a měl už také za sebou první režijní zkušenost (Pan domácí, 1970). Křehký příběh zasmušilého mladíka Harolda (Bud Cort), který tráví většinu času na cizích pohřbech, a života plné osmdesátnice Maude (Ruth Gordonová) byl na hony vzdálen běžné hollywoodské představě o diváckém filmu, což se samozřejmě projevilo v jeho nedostatečném marketingu, když byl před Vánoci 1971 uveden do kin. Film divácky propadl a příliš vlídně se k němu nezachovala ani odborná kritika, která ho většinou nepochopila. Např. recenzent známého týdeníku Variety ho označil za nevkusnou komedii a svůj článek zahájil slovy: „Harold a Maude má v sobě rozvernost hořícího sirotčince.“ Žánrově těžko zařaditelný snímek, který osciluje mezi černou komedií, sociální satirou a milostným příběhem, si své diváky našel až s časovým odstupem díky jevištní dramatizaci (která se hrála i u nás) a uvedení v televizi. Režisér Hal Ashby (1929–1988), jehož počtem nepříliš rozsáhlé dílo (dvanáct filmů pro kina a jeden pro televizi) obsahuje takové klenoty jako Poslední eskorta (1973), Šampón (1975), Cesta ke slávě (1976), Návrat domů (1978) nebo Byl jsem při tom (1979), do titulních rolí obsadil Buda Corta (představitel titulního hrdiny z Altmanova Brewstera McClouda) a Ruth Gordonovou (laureátka Oscara za vedlejší roli sousedky v Polanského hororu Rosemary má děťátko), kteří podávají životní herecké výkony. Film, který vznikal pod zřetelným vlivem bouřlivých dobových událostí (vietnamská válka, masakr na univerzitě Kent State), v sobě obsahuje značný odpor vůči autoritám, zejména těm v uniformě (postavy strýčka–vojáka či policisty na motorce), a stejně jako např. Bezstarostná jízda je především příběhem o svobodě. Atmosféru snímku působivě dokreslují písně Cata Stevense. (Česká televize)

Biopler

Chlapec, ktorý je posadnutý smrťou, navštevuje pohreby, cintoríny sú jeho domov. Tam sa zoznámi so starenou a začínajú si rozumieť. No skrátka haluz, ktorú som nepochopil a spracovaním ma míňala. ()

Dimo

Nádherný film, plný podivných, ale krásných citů. Měl jsem pocit, jako kdybych sledoval Britský film, čím to? Styl humoru je zde totiž více než podobný, tomu Britskému. Že ne? Nevadí, film zůstane krásný i tak. Viděno v kině v rámci Projektu 100 / 2010. ()

..Anya

Pro mě zůstane nejkrásnějším filmem asi navždy. Bože, jak já se smála Haroldovo kouskům když jsem se s ním setkala poprvé. Obzvlášť scéně s jeho novým vytuněným pohřebákem nebo Harakiri sebevraždě...zapálení na zahradě, useknutí ruky sekáčkem na maso... Úžasné podání nejbizarnějších kousků tím nejcyničtějším způsobem. Hudba Cata Stevense je jedním z nejmagičtějších soundtracků. A Maude? Ach Maude, živelnější babičku se zvláštnějšími koníčky jsem nepoznala. Vystoupení Buda Corta na hlavním pódiu ve Varech v Hotelu Thermal pro mě bylo uchvacujícím zážitkem a tím nejlepším co mi kdy MFFKV přinesl. A já se slzou v oku doufám, že si pan Bud Cort bude ten ohlušující aplaus všech stojících lidí v onom sálu pamatovat ještě dlouho. Děkuji ()

mi-ib

"Nebuď příliš mravný, nebo o hodně přijdeš. Nad morálku se povznes. Jedině tak budeš žít naplno." Velmi svérázný snímek a o podivíny zde není nouze. Postupné zamilovávání se Harolda do Maude a jeho fingované sebevraždy, však nejsou nijak zvlášť zábavné. Navíc mám pocit, že jsem natolik velký puritám, že mi vadí, když se někdo nechová adekvátně svému věku. Ale strašně moc se mi líbil kytarový soundtrack, který se naplno projeví v posledních několika minutách filmu, kde se již vůbec nemluví a jen jede hudba a zpěv Cata Stevense. Tyto poslední minutky mě nalomili, ale na 4* to u mne rozhodně není. ()

Kubeska

Na tento film se nejspíš nikdy nepodívám. Gerontofil a efebofilka? Ještě k tomu můžeme přidat hebefila a pedofilku a můžeme utvořit týmovku jako od Marvelu, která bude i genderově vyvážená. Ale musí se uznat, že ten námět je rozhodně orginální oproti filmům, které se zabývají androfilní a gynekofilní homosexualitou. ()

tranquill

"Řidičský průkaz! .. Nemám. Já na ně nevěřím..." Poněkud bizarní a černá romantická komedie tak trochu víc jinak. "Řekl jsem si, že být mrtvý mě baví." ()

Arequipa

Střeštěné, bláznivé, krásné. Od chvíle, kdy Maude vyběhne s kníratým policajtem mě film chytl a nepustil. Sekání ruky, harakiri, strýc lampsák, mnichův monolog - na to jen tak nezapomenu.:-) Odpověď na otázku, kde se bere v Maude ten životní entuziasmus lze snadno najít v jednom krátkém záběru na její ruku... A závěr je přes svou tragičnost nesmírně pozitivní. Stačí k tomu banjo a - stejně jako celý film - nádherná hudba. ()

alonsanfan

Koňská dávka černočerného morbidního humoru, elánu, vitality, chuti a radosti do života, podpořená a provázená vynikajícími písničkami, které napsal a nazpíval Cat Stevens. Filmová limonáda o tom, jak si skutečně užít život. ()

RajAthen

Sledoval jsem tento film v kině Oko v lehátku, což je skutečně dobrá pozice, jak si tento film vychutnat. Nesourodá dvojice má opravdu říz a smekám před výkonem hlavní hrdinky, která by se velmi snadno mohla stát moralizujícím vzorem, což ale skutečně nehrozí. Poselství této babičky je zamilovanost do života a je možno garantovat, že něco z něj ulpí i na vás. Symaptické na filmu je, že se nesnaží nic do podrobna vysvětlovat, zkrátka na vás jen mrkne a je na vás, zda se přidáte. Vyzdvihnout je nutno u hudba Cata Stevense, která do tohoto filmu skutečně sedne jako ulitá. Jedna z nejlepších scén je vyplňování dotazníku do seznamky, která je skutečně vypovídající sama za sebe. ()

šokin

Vadilo mi jen až příliš jednoduché vidění světa a života v podání tvůrců. Jinak jsem se skvěle bavil. ()

Colour

Keď si predstavím, že i teraz je ten humor dosť čierny a nie každý ho dokáže prehrýzť, čo pri ňom museli pociťovať ľudia, keď prišiel vo svojej dobe do kín. Je to krásna oslava života a smrti, slobody a nespútanosti. Hlavný hrdina Harold bol sympatická biela smrtka (tak bledý človek sa často nevidí). Hral pomerne dobre, pri ňom vynikajúco hrala i Maude. Tvorili dobrý tandem, na ktorý sa dal celú dobu pozerať. 76% ()

Petulka88

Přiznám se, že jsem o tomhle filmu snad nikdy neslyšel. O to větší bylo moje překvapení o jak příjemný zážitek se jedná. Hlavně úžasný herecký výkon Ruth Gordon byl pro mě naprostým zjevením, zvlášť, když jsem ji předtím ani neznal. Když se k tomu přidá výborný hudební doprovod, vychází z toho film, který (i přes pár slabších okamžiků) dokáže pobavit i dojmout. A takových zase tolik není. ()

Lasombra

On je mladičký dospívající muž, ona téměř 80 letá dáma. Jejich životní postoje jsou poněkud prohozené. Harold přemýšlí o smrti a o způsobu nejoriginálnější sebevraždy, jen aby naplnil nudné dny svého života. Maude si nepřipouští svůj věk a žije život naplno, jako by jí bylo dvacet. Když se však tyto dvě osoby potkají, vše je jinak. Velice mě nadchl konec a vlastně celkový námět. Při honičce Maude a Police jsem se opravdu smála nahlas, sarkastický humor Harolda při vymýšlení fiktivních sebevražd opravdu humorný. ()

Brinkley

100+1 způsob, jak opustit tento svět. Děj vyloženě svádí ke konečnému patosu, nicméně autor Colin Higgins vše ustál s bravurou, a to především díky výjimečnému (až britskému) humoru. Nemám co bych vytknula režii Hala Ashbyho, hudbě ani hercům - ústřední dvojice je bezchybná. Poznámka: Colin Higgins sepsal dvacetiminutový scénář Harold a Maude jako závěrečnou diplomovou práci a ten pak zakoupila společnost Paramount. Higgins po natočení filmu napsal stejnojmenný román a v r. 1972 i divadelní adaptaci příběhu. ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie