Dio_Padre

Dlouho mi trvalo, než jsem se odhodlal komentářem zhodnotit tento snímek a musím říct, že stále ještě nemám srovnané dojmy a myšlenky (určitě to nebylo naposled, co jsem si tento kult pustil). Nechce se mi ani věřit těm veškerým zajímavostem a skutečnostem, které kolují kolem filmu Apokalypsa. O to lehčí je ale samotnému filmu uvěřit. Autentičtěji zachycené události z prostředí války ve Vietnamu jsem asi neviděl a myslím, že těžko ještě někdy uvidím. S možnostmi, které tvůrci v době vzniku filmu měli je vážně neuvěřitelné, co se F. F. Coppolovi podařilo. Bez použití počítačových efektů, maket nebo přehnaných masek, nic takového - takřka vše ve filmu je skutečnost. Smekám a salutuji. ()

Lachtaan

Extrémně náročná sonda do útrob pekla vietnamské džungle, ve které se odehrála asi nejzbytečnější válka v dějinách. A stejně absurdní, jako byl tenhle letitý konflikt, se jeví i jeho filmové provedení. Dávno už nepatřím mezi masy, které sledují jen mainstreamové filmy, tenhle ale nesednul ani mně. A to jsem se minimálně pasážemi s legendárním hudebním podtextem vyloženě kochal. ()

Cushing

Válečné filmy já nerad, děkuji, tenhle ale jo. Možná proto, že je to adaptace novely Srdce temnoty Josepha Conrada, existenciálního ponoru do duše člověka, který se zhlédl v absolutní moci a je si vědom, že ji nemůže udržet. Doporučuju tedy nejen zkouknout film, ale i přečíst knihu. Nebudete litovat. ()

youtoo18

Naozaj dlhý film (videl som Director's cut), ale o to dlhší zážitok. V podstate mu nemám čo vyčítať, hádam len tu dĺžku. Tým nechcem povedať, že by niektoré scény boli zbytočne alebo zle, len ten director's cut je ozaj dlhý :). Po kamerovej a zvukovej stránke brilantné. Miernym sklamaním je výkon Martina Sheena (škoda, že to nehral Roberto De Niro). Music by: Carmine Coppola ()

gjjm

Rozmáchlý (no dobře, megalomanský) Coppolův epos o beznadějnosti a šílenství války i života, depresivní plavba amerických vojáků, všemocných i bezmocných zároveň, vietnamským peklem. Hrůzy války, válečná nálada a depresivní filosofie, některé pasáže byly naprosto magické (prohledávání vietnamské džunky, ostřelování amerických zákopů, kurýr, závěr), některé trochu nudné (většina v domě francouzských osadníků). Depresivní atmosféra tvořená naprosto šílenými prostředky. Pro mě nejlepší válečný film vůbec. To je Baudelaire? Krutá báseň pro děti. Ale musí vědět, že život je krutý. ()

asirtes

Nikdy nekončiaca existenciálna depresia vyexkrementovaná pôsobením priameho stretu mysle človeka s extrémami vojny. Coppola sa pohybuje na hranici medzi realitou a psychedéliou a vytvára ešte prítomnejší pocit absurdnosti. Prešiel som celou tou cestou naprieč vietnamskou džungľou po rieke Nang až ku kapitánu Kurzovi (202 min Director's cut verziou) a všetka ta hrôza sa na mňa valila naozaj zo všetkých strán. Neviem, či budem ochotný to niekedy absolvovať opäť. Ak áno, tak najskôr tak za pár rokov. ()

lennyd

Film jsem viděl dvakrát, a pokaždé mi přišlo, že procházím stejným očistcem jako kpt. Willard ve Vietnamské džungli. Přece jen, málo kdy se dostanete k filmu, kde _reduxtovaná_ má tři a půl hodiny, a když se to vezme hodně zhruba, tak se tam vlastně téměř nic neděje. Ano, Willardova cesta je prošpikována spoustou menších (více či méně zajímavých) událostí, které jej - ať chce nebo nechce - ovlivňují, ale stejně jsem se docela dost nudil. Je možné, že jsem na podobně laděné filmy ještě nedozrál - ale omlouvám se, znovu se na něj už dívat nehodlám.. ()

noriaki

Jsou filmy na které pět hvězd nestačí. A na tuhle monumentální obžalobu nestačí nestačí ani šest hvězd. Francis Ford Coppola vystihl válku v její pravé podstatě. Jako peklo které vás buď zabije, nebo postupně loupe jednu slupku příčetnosti za druhou, až vás definitivně zbaví vší morálky, lidskosti a zdravého rozumu. Čím dál postavy putují proti proudu řeky, tím víc se noří do všeobjímající absurdity a odlidštěnosti své situace. Hluboce vtisknuté vzorce chování přestávají fungovat, a životem nabyté zkušenosti nedávají žádný návod jak se vyrovnat s nepochopitelnou realitou. Někdy je šílenství jediná logická reakce na nemožnou situaci. Těžký, mystický, hypnotický snímek, který v člověku zůstane ještě dlouho po závěrečných titulcích. A dost možná už nikdy úplně nevyprchá. ()

Kmotr76

Apokalypsa je jako droga. Hudba a vizuální stránka je omamující, psychedelická, dokonalá. Jako velký fanoušek Wágnera i The Doors nemůžu soundtracku vytknout vůbec nic. K vizuálu - válka snad nebyla vyobrazena tak esteticky. Směs mlhy a barevných dýmovnic v kontrastu s okolní džunglí neodolatelná. Nejpozoruhodnější mi ale přišlo, že Apokalypsa ani tak moc o válce ve Vietnamu jako takové nebyla. Těžko říct, o čem byla, ke konci mi to upřímně přišlo už trochu křečovitě pseudo-filosofické, ale vem to čert. PS - viděn directors cut, asi trochu delší, než by bylo zdrávo, ty tři hodiny ale stejně utekly překvapivě rychle. ()

T-pack

To jsem si myslel, jak budu originální, když zmíním trefnost názvu snímku v hodnocení, ale všichni top uživatelé mě zjevně předběhli ještě v roce 1979, kdy jsem kurva ani nebyl na světě. To mi způsobuje skoro stejné deprese jako snímek samotnej. ()

Dreaker.24

Válka ve Vietnamu zdá se byla magnetem na dobrou filmařinu a tohle je nejspíš ten nejlepší kousek ve zbírce, takže bych tady asi dal o chloupek hlas Sheenovi staršímu. Coppola opět zazářil svým nespěchajícím vypravěčským stylem v příběhu kde proplouváme netradičním válečným peklem. A když už, tak bych doporučil speciální 196 minutovou verzi. ()

dANo

Jednoznačne najlepší film s vietnamskou problematikou. Ak má človek možnosť pozrieť si to vo veľmi pohodlnom prostredí (tak ako som to mal ja:), tak to môže byť jeden z najlepších filmových zážitkov vôbec... odporúčam špeciálne director's cut pozeraný v Kúpeľnej dvorane v Trenčianských Tepliciach s Demänovkou na stole :o). ()

JohnSmith

Zdá se,že s věkem se názory na filmy mění.Dříve mi přišla Apokalypsa nudná,dnes si ten film vychutnávám.Má sice pár míst, která jsou hluchá a někdy je zbytečně natahovaný,ale část o letecké kavalerii a Krutzův tábor jsou skvěle natočeny a v případě druhého by se atmosféra dala krájet ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu