Sňatky z rozumu

Československo, 1968, 7 h 44 min (Minutáž: 89–97 min)

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Scénář:

Otto Zelenka

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová (více)

Epizody(5)

Pětidílná sága dvou podnikatelských rodů z vrcholného období našeho národního obrození na motivy románu Vladimíra Neffa začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Tento pamětnický seriál patří mezi nejcennější díla archivu České televize. U jeho zrodu stáli dva významní televizní tvůrci - scenárista Otto Zelenka a režisér František Filip. Práce na scénářích začala ještě před jarem 1968 a diváci viděli seriál poprvé na podzim téhož roku. Zasaženi a poníženi srpnovými událostmi a posrpnovým vývojem nacházeli v historickém seriálu útěchu, povzbuzení a naději. V roce své premiéry seriál překvapil kvalitou, dokonalým řemeslným zpracováním a nádhernou přehlídkou hereckých výkonů. Dnes po sedmatřiceti letech se Jiří Vala jako Martin Nedobyl, Slávka Budínová jako Valentýnka, Iva Janžurová a Jiřina Jirásková jako "Přeslice"- Hana a Bětuše Váchovy, Vladimír Ráž a Gabriela Vránová jako Born a Líza vrátí k divákům jako představitelé důvěrně známých a oblíbených postav. (oficiální text distributora)

GMVajgl

Nabízí se srovnání se seriálem FL Věk, který se odehrával v 2.polovině 18. století. Sňatky z rozumu se odehrávají v 2. polovině 19. století. V obou seriálech hraje Radovan Lukavský velmi podobnou postavu. V obou seriálech jde jakoby o vykreslení boje za českou kulturu, ale oba seriály jsou však zároveň z části telenovely (SzR je z velké části telenovela), které vypráví o tom kdo s kým a jak a kde a kolikrát. FLV se točil později už za "normalizace", zatímco SzR se točilo dříve v uvolněnější době a např. zmiňuje socialismus jako odpudivou věc. Chvílemi i dojemné, ale moc dlouhé. ()

Pasifae

Nerada bych se unáhlila s tvrzením, že ČT postihl přechodný záchvat zdravého rozumu, ovšem pokud tomu tak je a příznaky se budou projevovat opětovným uváděním Neffovy klasiky (a je tu ještě taková maličkost jménem Zlá krev, pane programový řediteli), pak doufám, že se žádný samozvaný léčitel s protilékem v podobě nějakého novodobého Života Šípkové Růženky na zámku, která neví, proč by se netopila, dlouho nedostaví. ()

tranquill

"Nikdo se nevdává z lásky, všechno je taková vymyšlenost..." Historické snímky nejsou mou doménou, ale tahle sága o probuzení češství v habsburské monarchii je postavena na zobrazení a vývoji charakterů postav, které jsou skvěle zahrány a ač se jedná o střípky z životů hlavních postav, nakonec skládají dostatečnou mozaiku našeho národa v 19.století. V některém případě bohužel, v jiném bohudík... ()

Trixi

Povedený historický seriál ve kterém se zajímavě proplétající osudy hlavních postav. Navíc v podání těch nejlepších herců té doby. ()

Rodin

Jedna z mála věcí, která mě přiměla přečíst si literární předlohu, a to jen proto, že mně bylo moc líto, že poslední díl už skončil. Na rozdíl od Zlé krve, která byla natočena až po létech a trochu příliš zdůraznila ten boj dělnictva na úkor zde přítomného národovectví, které mnozí žrali a mnozí zcela ignorovali, jsou Sňatky opravdu vychytanou sondou do života společenské smetánky i chuďasů všeho druhu v 19. století na ploše české kotliny. ()

topi80

Narozdíl od party obrozenců kolem F.L.Věka mě vlastenecky uvědomělá skvadra kolem Sňatků z rozumu k sobě nepřipoutala až takovým poutem, což může být tím, že příběh je spíše souběžnou kronikou několika rodin, tudíž tady neprožíváme eskapády nějakého hrdiny, se kterým se ztotožníme a žijeme jeho seriálový život spolu s ním. Pan Born se zkrátka občas objeví na scéně, ukáže nám své zaujetí pro věc a pak dá prostor jiným zajímavým postavám. I tak jsou osudy všech zúčastněných natolik poutavé, že divák hltá každou minutu a nechá se unášet skvělou produkcí a v první řadě především hereckým mistrovstvím. Vladimír Ráž i Jiří Vala se museli potýkat s trochu šablonovitým vykreslením svých postav, přesto to zejména druhý jmenovaný proměnil v herecký koncert. A další snad byli ještě lepší. Slávka Budínová (tu si musel zamilovat snad každý), Miloš Nedbal (to byl vrchol mistrovství), Vladimír Menšík (menší a překvapivě tichá role), Jiřina Šejbalová (zde žádná přísná tetička, ale tichá domácí puťka), Jaroslav Vojta, Jan Skopeček a v neposlední řadě překrásná slečinka a panička Gabriela Vránová. Celou dobu jsem měl pocit, že se všichni rozhodli na poli, které jim zde bylo určeno, předvést absolutně všecho, co umí, a ještě mnohem více. No, a teď si to zkuste představit s lidmi typu Macháček, Vilhelmová, Liška... Smutné je, že takové dílo už by dnes nemohlo vzniknout, ani kdybychom a to měli herce... ()

Pulper

Dnes už kultovní seriál, který si tohle označení opravdu zaslouží. Scénář, režie, herci, všechno nej. Nebudu se moc rozepisovat, vypíchnu jen tři věci. Vynikající úvodní slovo Václava Vosky ke každému dílu, obrovská snaha tvůrců vystihnout tehdejší dobu a životní role Jiřího Valy. Ač zarytý komunista, podnikatele zahrál bezchybně. ()

Rattlehead

Vynikající seriál z tvůrčí dílny Zelenka/Filip (zdaleka ne poslední). Je smutné, že akorát včera zemřel František Filip, náš nejlepší televizní režisér vůbec. Čest jeho památce. Tento seriál je velmi zajímavý a navíc je skvělým učitelem dějepisu. Máme zde otevření železniční dráhy Praha - Plzeň, první šicí stroje na našem území, Americký klub dam (vůbec první český ženský spolek, působil v letech 1865 až 1948), otevření Národního divadla, prusko-rakouskou a prusko-francouzskou válku... Setkáme se s Antonínem Dvořákem, Juliem Zeyerem či Vojtěchem Náprstkem. Do seriálu byla umně zabudována postava vypravěče. Potěšila mě účast prvorepublikových herců - Vojta, Svozilová, Štěpničková, Gollová. Ale výborní jsou zde úplně všichni herci. Snad jen hudba Karla Skleničky mohla být výraznější (nutno dodat, že filmové hudby vytvořil minimum). ()

xxlch

Pan Neff skvěle napsal a naši skvěle zpracovaly.Je to krásná přehlídka české herecké elity a zároveň,skvělá lekce dějepisu. ()

blacktomas

Vybroušený scénář podpořený znamenitými hereckými výkony všech zůčastněných vytvořily z tohoto díla monument české kinematografie. Není nic, co bych vytkl. Jo, v osmašedesátém se vážně točily klenoty. Škoda jen, že to samé se nedá říct o dnešku a dnešních seriálech nebo telenovelách, nebo co to ksakru je. ()

Samarol

Pokud se u nějakého televizního seriálu dočtu, že byl natočen v roce 1968, určitě bych nečekal, že dostanu takový exkurz do minulosti tak dávné, jako je doba Rakousko-Uherské monarchie a našeho národního obrození, aniž by bylo něco zkresleno, či jinak upraveno pro potřeby tehdejšího proletariátu. Tohle dílo mi takový pohled poskytlo. Množství hvězd, které si v tomto seriálu zahráli, ať hlavní role jako Jiří Vala, který ztvárnil Martina Nedobyla, a Vladimír Ráž, jenž ztvárnil Jana Borna, tak i „štěky“ jako byla role Franze Josefa v podání Rudolfa Hrušínského nebo bratr Martina Nedobyla v podání Františka Husáka, bylo neuvěřitelné a už jenom z tohohle pohledu mě tento počin nadchnul. Velmi se mi také líbilo uvedení do děje nádhernou „starou“ češtinou prostřednictvím vypravěče Václava Vosky, jenž tomu dalo také ten správný šmak. Bez zbytečných skrupulí dávám pět hvězdiček. ()

tatopulos

Vedle sebevědomých a profesionálních hereckých výkonů obdivuji na tomto seriálu rozpory a schizofrenii postav. Postavám rozumíte, proč jednali zrovna tak a nikoli jinak, i když se s tím třeba neztotožňujete (Nedobyl- sociální darwinismus, vyznávající boj všech proti všem, vlk v rouše vlčím, peněžní fetišista, který má ve svém bohatém sebevědomí podnikatele své pochyby a občas jde proti vlastnímu ekonomickému zájmu při jednání s filosofem Schönfeldem, nebo když prozatím nevyhodil Pecoldovu rodinu kvůli fetišisticko-symbolické vzpomínce na Valentýnu) Ještěže je tahle krutá doba vykořisťování zaměstnanců a nadvláda horních deseti tisíc za námi. Dnes nám vládne demokratický trh, který vše vyřeší, jak jsme viděli v seriálu, třeba Pecoldovu situaci a krach na vídeňské burze vyřešil trh elegantně. ()

majky19

Opět vynikající televizní sága v režii F. Filipa pojednávající o osudech dvou podnikatelských rodů, Bornů a Nedobylů.Seriál je zasazen do období národního obrození a kromě podnikatelských a buditelských aktivit obou rodů zde můžeme vidět i významné události naší historie, jako např. otevření Národního divadla v Praze roku 1881 operou Bedřicha Smetany Libuše. Je vynikající, že taková díla vznikla, protože lidé často zapomínají a nebo je ani historie vlastního národa nezajímá, a pro udržování paměti národa jsou takové výpravné ságy velmi důležité. Dnešní filmaři by bohužel pravděpodobně takovou ságu nebyli schopni natočit, což jsme ostatně mohli vidět např. v případě životopisného seriálu "Já, Mattoni". ()

mac000

Jedinečný televizní přepis klasika novodobé české literatury, který neopomenu shlédnout kdykoliv, když jej ČT reprízuje. Koncentrace hereckých hvězd, výborný scénář a především poutavý Neffův příběh vytvářejí kombinaci, na kterou v naší televizní tvorbě nenarazíme tak často (a skoro to vypadá, jako by F. Filip na to měl monopol). ()

ostravak30

Kdo jiný by měl režírovat rozsáhlý historický seriál než František Filip. Tím se dostáváme rychle do dobové atmosféry a pozorujeme dějiny, které plují s osudy několika rodin. Pravdou je, že se divím, že byl seriál vůbec vpuštěn na obrazovky. Při utlačování Rakouskem si mnozí jistě vybavili srpnové události téhož roku a spojili si je. Vůbec se naopak nedivím, že rudoši odmítli pustit poslední díl, ve kterém nejprve Jiří Vala pronáší plamennou obhajobu svého jednání, následně do československých duší promlouvá Václav Voska. Bohužel se za ta léta nic nezměnilo a seriál má větší přesah než autoři asi čekali. I dnes se totiž některé aspekty dají použít, kdy je naše češství potlačováno. Přestože jsou epidozdy dlouhé jako samostatné filmy a jsou vyprávěny se stoickým klidem, podařilo se vytvořit výjimečnou historickou záležitost, která se bude dnešním filmařům jen velmi, velmi těžko překonávat. ()

pOne

Kdo se chce u seriálu nejen pobavit, ale i se něco dozvědět z poměrů 19. století u nás - má tu možnost. Toto nadčasové dílo bych asi pouštěl dětem ve školách. Nejen po dějepisné stránce je však seriál přínosný a povedený. Herecké výkony a děj gradovaný k vrcholu, kterým je scéna s Bornem a jeho synem + následná premiéra Smetanovy Libuše v Národním divadle ... na tom jsem si smlsnul. Výborné! ()

Danulinda

Pro mě je tento seriál tak trochu pokračováním skvělého F. L. Věka. Stejně jak tomu bylo u něj, tak i zde je nádherně vylíčena atmosféra doby minulé, tentokrát však o 100 let později než u Věka, a to z druhé poloviny 19. století. A to vše za přispění skvělých herců, kteří odvedli na sto procent věrohodné a kvalitní výkony, jak tomu bývalo u většiny děl ze 70. a 80. let minulého století. Holt tehdy bylo z čeho vybírat, že pane režisére Filipe. ()

harycek

Pamatuji si to z mládí , kdy jsem ledacos nechápal v plné míře, ale i tenkrát se mi to líbilo.Ale i po letech má tato série divákovi hodně co říci! ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip