Sňatky z rozumu

Československo, 1968, 7 h 44 min (Minutáž: 89–97 min)

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Scénář:

Otto Zelenka

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová (více)

Epizody(5)

Pětidílná sága dvou podnikatelských rodů z vrcholného období našeho národního obrození na motivy románu Vladimíra Neffa začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Tento pamětnický seriál patří mezi nejcennější díla archivu České televize. U jeho zrodu stáli dva významní televizní tvůrci - scenárista Otto Zelenka a režisér František Filip. Práce na scénářích začala ještě před jarem 1968 a diváci viděli seriál poprvé na podzim téhož roku. Zasaženi a poníženi srpnovými událostmi a posrpnovým vývojem nacházeli v historickém seriálu útěchu, povzbuzení a naději. V roce své premiéry seriál překvapil kvalitou, dokonalým řemeslným zpracováním a nádhernou přehlídkou hereckých výkonů. Dnes po sedmatřiceti letech se Jiří Vala jako Martin Nedobyl, Slávka Budínová jako Valentýnka, Iva Janžurová a Jiřina Jirásková jako "Přeslice"- Hana a Bětuše Váchovy, Vladimír Ráž a Gabriela Vránová jako Born a Líza vrátí k divákům jako představitelé důvěrně známých a oblíbených postav. (oficiální text distributora)

hwnd

Tady budu objektivní jen těžko, tenhle seriál je tak trochu srdcovka z dětství, společně s F.L.Věkem to bylo skoro až seriálové zjevení, protože obvyklou kvalitu tehdejší produkce přelomu 70./80. let (a že se konkrétně v té době točily strašný paskvily) tyhle seriály neuvěřitelně válcovaly a ukazovaly, že češi prostě natočit kvalitní seriál uměli. Milej starej seriál na téma vrchol národního obrození z pohledu několika rodin, primárně se jedná o rodiny (skoro až fanatického) obrozence a idealisty Jana Borna a naopak praktického podnikatele Martina Nedobyla. Prostě soukromá dramata, která se různě prolínají a to celé v kontextu tehdejších událostí doby a že to nebyla doba jednoduchá. Seriál vychází z prvních knih série pana Neffa Sňatky z rozumu a Císařské fialky. Kdysi dávno jsem sérii četl a už tehdy jsem musel ocenit, jak kvalitně je předloha v seriálu zachycena. Jako samozřejmě, že jak romány, tak seriál je poplatný době a podává trochu té ideologie, někdy jen v náznacích, ale když se to pak začne rozjíždět (to platí v plné síle pro knihy a seriál volně navazující), tak to už je místy docela síla. A bylo jedině dobře, že se ke sfilmování nedostala kniha pátá, mám jakési záblesky, že to už byla ideologie koncentrovaná (ale mohu se mýlit, je to fakt několik dekád, co jsem to četl). Ovšem neduhy jsou většinou odpuštěny a to z několika důvodů. Způsob natočení je skvělý, ikdyž černobílé a staré, pořád se dá příjemně sledovat i dnes. Seriál se vyrovnal elegantně s rozdílem sta let, které od událostí v době natočení uběhly, často studia, která ale působí přirozeně a semtam si vypomůže třeba starou fotografií, ale z dnešního pohledu jsou i pohledy na tu tehdejší Prahu úžasné. Sice by to mohlo být 10 dílů při dnešní obvyklé stopáži, ale to je drobnost, díly utečou jako nic. A herecké obsazení? Geniální herci jako Vala, Rář, Jirásková, Voska a mnoho mnoho dalších (i ve vedlejších až drobných rolích viz. třeba Medřická, Hrušinský, Menšík atd) prostě excelují. Seriál se v naší tvorbě řadí rozhodně k tomu lepšímu, možná nejlepšímu, co naše tvorba kdy nabídla. ()

swinevenca

To se jim povedlo, pane Filip. Historii pěkně připomínaj, podnikatelský rozmach Prahy a nádechy slovanského i socialistického cítění vyváženě zachycujou, ctihodný vlastenec pan Born na konci k nepovedenému synovi hezky nadčasově o potřebě životních ideálů mluví. Ale neráčej se hněvat jemnostpane, ta hudba a věkové vyznění jinak výtečných herců, to měli zvážit. ()

Gig

Dvě podobné seriály vzniky ve stejné době, kdy bylo potřeba povzbudit český národ. Mluvím o F.L.Věk a Sňatky z rozumu. Oba dva má na svědomí stejný režisér František Filip. Oba dva jsou výborné. Ale pokud bych si měl vybrat, na který se dívám častěji, asi si vyberu ten podle románů Vladimíra Neffa. Ty odudy jsou mi bližší. Možná i pro to, že první zmiňovaný seriál sentočí kolem jednoho hrdiny. Tady tech hrdinů či rodin je víc. ()

jessic

Pětidílný seriál o vzestupu dvou podnikatelských rodů Nedobylů a Bornů je nejen rodovou ságou, ale i přehlídkou politických a vlasteneckých proudů od národního obrození. Výjimečně povedený seriál. ()

zigy

Naše Historie nikdy nebyla tak dobře ukázaná na příběhu obyčejných lidí...smekám před scénářem a pány herci...ohhh, jak moc se doba změnila za tak krátkou dobu, hlavně postavení žen...a svatby nebyly z lásky, ale.... ()

Emperor1

O kvalitách tohoto seriálu, jeho protagonistech, samotném námětu a jeho zpracování zde bylo napsáno dost. Já osobně vyzdvihuji především Jiřího Valu, to je fenomenální herecký výkon, který zde předvedl, a to i ve srovnání s ostatními herci. Jeho Nedobyl je tak skvělá figura, tolik vrstevnatá a šťavnatá, v podstatě mě nejvíce bavily právě scény s ním. ()

squire

Skvělá adaptace Neffovy pentalogie - respektive jejích prvních dvou dílů. Přesné vystižení atmosféry knihy a velice dobré herecké obsazení, jako by se postavy z knížky přímo vylouply. ()

Ochechulak

Knižní předlohu jsem doslova "žral", kompletní pentalogii jsem četl snad 20x. Pan Vladimír Neff napsal opravdu skvělé dílo, jehož zfilmování nebylo zrovna snadné, vždyť pětidílný seriál Sňatky z rozumu v zahrnuje život dvou velkých rodin (a nejen jejich) ze dvou obsáhlých knih. Mnoho tak muselo vypadnout, ale kdo román nečetl tak ve filmové verzi rozhodně netápal. Zfilmování se povedlo na jedničku. Výběr herců byl velmi šťastný, Martin Nedobyl, Jan Born, krásná paní Valentina.. ti všichni byli zahrání tak brilantně, že se jejich představitelům dnes těžko někdo vyrovná. Jurisdoktor Mojmír Vácha, to byla kapitola sama o sobě. Jeho rozlícený řev směřující k "přeslici" Haně byl skutečný, věčná ustrašenost jeho ženy taktéž. Nebudu dál vypisovat superlativy k ostatním hercům, ještě bych na někoho zapomněl. Ale ano, ještě babí Pecoldová, ta tou rolí také snad žila. Jediná postava, kterou jsem nenáviděl, byla Líza. Její postava byla zahrána zhruba podle předlohy, ale ten způsob projevu, pohyby, obličeje... prostě na pár facek hned po ránu. Smrt Valentiny mě "zasáhla" už při četbě, ve filmové podobě to bylo stejné. Žal Martina Nedobyla nad ztrátou milované ženy byl nehraný, pravý, pochopitelný; nikdo se nemohl divit, že zůstal po zbytek života tvrdý a nadobro nepřístupný všemu lidskému a krásnému, co v něm paní Valentina dokázala vzbudit. Třešničkou na dortu je v seriálu nahrazení scén, které by bylo komplikované a snad i nemožné v tehdejší době natáčet, a také vysvětlující momenty. To vzal na svoje bedra výborný a charizmatický vypravěč, pan Václav Voska. Skvělý seriál s výborným hereckým obsazením z doby národního obrození. Najde se nějaký moderní český seriál, který by tomuto mohl konkurovat?? ()

Bodega_Bay

Do pěti dílů zhuštěná pentalogie V.Neffa. Děj seriálu pádí jak splašený kůň a člověk předlohy neznalý musí být občas zmatený z chování jednotlivých postav. Tvůrcům se nedá upřít snaha o doslovnost, výprava, kostýmy...všechno krásné. Co nechápu, je výběr herců. Už dřív jsem si všimla, že ve starých seriálech hrají i mladé postavy výhradně staří herci a docela by mě zajímalo proč. Bylo snad málo mladých talentů? Nechápu...a působí to víc než rušivě. Zatímco Valentina je obsazená věrohodnou Slávkou Budínovou (jsem ochotná jí uvěřit třicátnici), Nedobyl vypadá jako její starší bratr - přitom v jejich případě jde o dobově šokantní vztah starší ženy a mladíka (Nedobyl má v té době 25 let). Do očí bíjící je taky rodina Váchova (linka z Hradce). Starý Vácha je tyran, který si manželku vzal v jejích 15 letech, když už byl zasloužilý vdovec. V seriálu přitom vypadají jako vrstevníci. Maminka Váchová porodí dcery v 16 a 17 letech, tedy v době seriálového děje má maximálně 38 let....ehm....to asi herečka fakt nemá. Dcery Váchovy, otcem ponižované a šikanované jako staré panny, mají 20 a 21 let, ke vší úctě, to paní Jirásková určitě v době natáčení taky neměla. Nebyla bych takový hnidopich, ale pak prostě některé scény skutečně nedávají smysl, případně působí směšně. ()

evangelik

Jeden z našich nejlepších seriálů co byly kdy natočeny. Problémem je samozřejmě "mladý Born" a jiní mladí co postupně s dějem zestárnou o 25 let. "Mladá" J. Jirásková je jako "děvče na vdávání" to je spíš jako pěst na oko. Ovšem skvělý, noblesní vypravěč Václav Voska - ten opravdu nemá chybu. ()

alimraj1

Znám spousty milovníků historie 19. století a všem z nich se Sňatky z rozumu velmi líbily. Já osobně k nim došla přes stejnojmennou knihu, jež byla předlohou a musím říci, že zfilmování se rozhodně povedlo. Dialogy jsou vždy přiměřeně dlouhé, realistické (líbí se mi využití prvků dobové češtiny – onkání a onikání), jednotlivé díly jsou složeny z rovnoměrného množství scén, což je naprosto dokonalé.          Co se týče obsazení, nemám co podotknout. Všichni do svých rolí vyloženě „pasují“ (jmenovitě například úžasná Slávka Budínová v roli Valentiny, s níž toho měla zajisté herečka mnoho společného nebo Vladimír Ráž, který Jana Borna ztvárnil přesně, jak ho Vladimír Neff v knize popisoval.)          Seriál celkově působí velmi příjemně a citlivější divák se nemusí ubránit slzám. I tak si myslím, že by jej každý měl zhlédnout – ať už ze stránky literární klasiky, historie naší vlasti či perfektního ztvárnění… ()

sramek07

V Československu snad nevznikl lepší seriál. Pět navýsost spanilých dílů plných velmi načasovaných zlomů a zvratů. Výborná knižní předloha, výborný scénář, vynikající herecké výkony a charaktery, včetně charizmaticky glosujícího vypraveče Václava Vozky, který občas hýbe dějem, a přesunuje pozornost dál a dál, dráždiv diváka, který je napnutý jak struna a nedočkav příštího děje.. Velmi bohatá výprava, od kostýmů po interiéry, kvalitní režie Františka Filipa, a hlavně, neuvěřitelně realistický návrat do minulosti, až je v divákovi vyvolán pocit naprosté sounáležitosti s prostředím a dobou - zvláštní, jak je tohoto efektu docíleno, vzhledem k tomu, že exteriéry nebyly pro potřeby tohoto díla skoro potřeba, či jen zanedbatelně. Přesto Vás tato geniální pentalogie vrátí do dob dávno minulých a možná ve Vás objeví zakopané vlastenectví v tom nejlepším slova smyslu. ()

dzavacha1948

Báječný a pro mě nesmrtelný seriál. Myslím si, že i k jeho proslulosti přispělo nejen to, že je natočen podle úžasné předlohy, ale že i na výkonech herců je poznat v jaké pohodě a náladě byl tento seriál dělán. Jakoby napříč seriálem vonělo Pražské jaro 1968. Ty opravdu "pány" herce a "dámy" herečky už nemáme bohužel možnost vidět naživo ale dobře že nám tady zůstaly seriály jako je tento, kdy se může člověk zase do té nádherné a zároveň těžké doby vrátit alespoň díky tomuto seriálu. Václav Voska jako průvodce seriálem je nepřekonatelný. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip