Nejmladší z rodu Hamrů

• angličtina Youngest of the Hamr's Family
Československo, 1975, 11 h 2 min (Minutáž: 43–73 min)

Scénář:

Jaroslav Dietl

Václav Postránecký, Josef Bláha, Ilja Prachař, Ladislav Pešek, Jaroslav Satoranský, Jana Paulová, Jaroslav Moučka, Libuše Havelková, Regina Rázlová (více)

Epizody(11)

Jedenáctidílný seriál z pohraničí mapuje třicetiletý vývoj české vsi po druhé světové válce. Od září 1945 a do září 1974 sleduje především životní cestu rodiny Hamrů. Na nejmladšího z nich, Honzíka, připadne záhy starost o celý Hamrův grunt... Je léto roku 1945, pár měsíců po válce. Rodina Hamrova pod vedením maminky se rozhodne osídlit pohraničí a získat tak majetek. Po přestěhování se však rodina rozpadá. Nejstarší syn Štěpán s ženou Jiřinou osídlí jinou chalupu, prostřední syn Václav uteče do města dělat automechanika. Otec Hamr při těžké práci dostane infarkt a hospodářem se stává nejmladší syn Honzík. Zůstane s rodiči a z pozice soukromého hospodáře se vypracuje na post předsedy JZD a nakonec ředitele zemědělského podniku. Jeho soukromý život je však v troskách. Jeho velká láska Marie se odstěhuje do města a jeho žena Věra od něj odchází, protože nechce žít na vesnici. K dovršení všeho umírá jeho maminka, kterou velice miloval. Nakonec se však opět sejde s Marií, která má již syna. Oba přijíždí za Janem, aby s ním již zůstali... Televizní seriál, jehož autorem je Jaroslav Dietl, je dalším z řady propagandistických projektů, které v období normalizace oslavovaly socialistickou zemědělskou velkovýrobu. Vypráví o cestě české vesnice k socialismu a vykresluje širokou obrazovou fresku třiceti let našeho zemědělství, hospodářské oblasti, která prodělala snad největší změnu a zasáhla do myšlení a způsobu života každého člověka. (TV JOJ)

Nefarian

Nechápu lidi, kteří kvůli době nebo politice dají hodnocení nízké! Vždyt tohle je čsfd a hodnotíme jen scénaře, režie a celkový pohled na film (seriál) a jako takový je scénář napsán o 100% lépe než v Ulici a s přihlédnutím k tehdejší technice a převážné věčině scén natočených v exteriérech i i kameraman a osvětlovač zaslouží jedna. Režie je podle mě průměr ovšem i herectví některých starších herců se dá považovat za u mění. Podle mě nuly co dávají odpad a chudáci co dávají méně jak 2 hvězdy jsou...mimo realitu. At se podívaji DNES co se vysílá a mluví o propagandě, chabých hrdinech a mizerném hereckém výkonu. Ono tento seriál, který nalezne publikum i po skoro 40letech si zaslouží úctu protože novodobé seriály za 40let už nebudeme ani znát. ()

eexDon

Für mich - 60%, - /komunistický idealismus a nádech se opravdu nedá přehlédnout, naivní je to taky dost/, + /některý díly bavily, místy slušná ukázka povah a charakterů, vztahů/, hodnocení - ještě to ujde, je to trochu lepší, než jsem čekal, docela se mi to i líbilo, ale některý díly mi tedy moc nesedly ()

Josef.Svejk odpad!

Komunistická propaganda a lži z doby "normalizace" po roce 1968. NIc z toho není pravda, jen si Václav Satoransky zničil kariéru, že hrál komunistického úderníka. Můj názor je, že, tyhle "díla" by se měly zničit, protože je to steny brak jako Goebbelovy propagandistické filmy. ()

lebi

Kdybych si odmyslela agitku, byl by to poměrně kvalitně napsaný scénář a velmi dobře zahrané role. Škoda, že tomu tak není. Herecky se mi nejvíc líbil Prachař a Havelková. ()

czprava odpad!

Já tyhle socialistický inscenace fakt nemusím. Satoranský je dobrý herec, možná i tém abych překousnul, holt byla taková doba, ale mě osobně vadí to zpracování snímku. Zvuk čistě ateliérový, exteriéry pohroma, celé o ničem. Tři díly a dost. Havelková, ač jí mám rád, tak tam pořád jen ječí a diriguje, no fakt hnusný. Ne, tohle nedám, nechci to ani dokoukat. Nevadí mi socialismus ve filmech, ale tohle je vyloženě urousaná agitka, a ještě blbá. ()

Ziral

Seriál oproti dnešním seriálům, má hlavu a patu, včetně herecky skvěle odvedených rolí. Pouze je velká škoda, že režisér absolutně neuhlídal anachronismy, kterými se to v seriále jen hemží ! Na př. modrní zásuvky el. rozvodu ze sedmdesátých let jsou k vidění už v roce 1953, sněhový hasící přístroj zrovna tak. Dopravní značky, asfaltové silnice, včetně výbojkového osvetlení, vše k vidění už v padesátých letech. Přitom stačilo jen málo pro jejich zakrytí. ()