Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

PanPyzamo

Pro mě absolutní pecka. Tušil jsem, že se mi tohle bude líbit a sakra taky líbilo. Miluji takové filmy, kde je na začátku hrdina na vrcholu a pak jde postupně na dno. Mám zkrátka rád takovou temnější tématiku a tohle jsem si velice užil. Drogy jsou zlo a nejlépe to snad vystihl snímek Requiem za sen, ale i zde to bylo podle mě na velmi vysoké úrovni. Velmi tomu pomohl i fakt, že se jedná o příběh podle skutečné události. Myslím si, že fanoušci drogového tématu můžou klidně do tohoto filmu jít. Za mě úžasný film a skvělý výkon DiCapria mimochodem. Některé scény byly dle mého názoru dechberoucí. 9/10 ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

Super8martiN

Je to o basketu? Pár košů tam padne, to je pravda, ale to bude tak všechno. Je to o drogách? To asi spíš, ale že bych z toho cítil ten hnus, beznaděj a depresi, zkrátka to všechno, kam vás tenhle "koníček" může dostat, to úplně ne. Bohužel jsem se nevyhnul neustálému srovnávání s Requiem za sen, který je prostě v tomhle oboru jednička. Ten příběh není odvykládán extra dobře, o čemž možná svědčí i to, že je to jediný ze dvou "pokusů" Scotta Kalverta. Tohle prostě stojí a padá na skvělém DiCapriovi, kvůli kterému, vás to nakonec možná bude i bavit. Já si to užil. ()

Sedmilhář

Název je hodně zavádějící, basketbalové scény jsou hodně ujeté, ale to už tak bývá. DiCaprio je v tomhle filmu výborný, už jen kvůli němu to stojí zato! ()

dextrush

Nepamätám si tento film presne, teda nebudem ho parciálne hodnotiť. Videl som ho už pred rokmi, no Leo v ňom zahral veľmi pekne. Spôsobil tým zmenu môjho pohľadu, na jeho herectvo. Aj keď tu bol ešte "dieťaťom", film sa mi páčil. ()

Nečák

Nečekal jsem od tohoto filmu nic, ale dostal jsem maximum! I když je snímek dlouhý cca hodinu a půl, přišlo mi, že trval 20 minut - až tak jsem byl do něj "zažraný"! DiCaprio není pouhý herec, on je někde mnohem výš. Leo je prostě kategorie sama pro sebe a říkejte si všichni, co chcete. Jeho parťáci (v čele s výborným Markem Wahlbergem) za ním však v jeho mistrovstí nikterak nezaostávali! Jen by mě zajímalo, jak nakonec Jim vyřešil svůj vztah s matkou... ()

montel

Jim (Leonardo DiCaprio) se jen fláká a hraje basket. Po vyloučení ze školy spadá se svými kamarády do kolotoče tvrdých drog a dotkne se samotného dna...Skutečný příběh se skvělým DiCapriem. Bohužel nemám moc rád filmy o feťácích, takže vyšší hodnocení nedám. Ale za podívání jistě tento snímek stojí. 55% ()

Aniii

Ze začátku to vypadalo jako hloupá komedie pro teenagery. Ale čím víc byl hlavní hrdina na dně, tím víc se film dral nahoru mezi mé nejsilnější filmové zážitky poslední doby. Film slušný, DiCaprio geniální... ()

SONYAGENT

Mám pocit, že Dicaprio roste v jednoho z nejlepších herců historie... Dává filmům šťávu.. V tomhle filmu jí potřeboval víc, než mohl nabídnout a tak si jí chodil kupovat do parku :D Wahlberg, i když zahrál TOP, měl skončit mnohem hůř. Slang těhle dětí mě dostal. Bylo to opravdu poučné a škodolibé téma s dobrým koncem.. ()

Atmosphere

Na jednu stranu to je docela standardní příběh o grogách, o tom jak se děti z chudých rodin propadají až na dno a ani škola, ani rodina, ani nikdo jiný jim nepomůže…takových filmů není málo, ale tento film osloví velmi kvalitními hereckými výkony, dynamikou a atmosférou…i přes trochu kýčovitý „happy end“ je film dojemný a působivý. ()

Sindymindy

Obdivuhodný DiCapriův concert, velmi silný film. Ale netoužím po tom vidět jej znovu. V průběhu ve mě vyvolával vlny úzkosti a smutku. Až příliš si člověk uvědomuje, že tohle není jenom film, že daleko horší příběhy se dějí každý den. Ale je třeba tuto hrůzu vidět, slyšet o ní, opakovaně... Tenhle film bych doporučila jako povinné video do škol. DiCaprio tak skvěle předal poselství - tak perspektivní mladík, plný života, chytrý, hodný, statečný... Když člověk vidí, jak je bystrý, musí mu odpustit jeho rebelské pohnutky. Ale najednou to už není rebelství a bystrost, najednou je mezi nejhorší spodinou, klesá pod úroveň všeho a není cesta zpět. Opravdu úchvatná herecká performance. Jen ten konec jsem si chtěla užít víc, prodělat katarzi spolu s ním, ale na to zbylo jen velmi málo prostoru. ()

RenoBo

Nebýt skvělého DiCapria , tak je ten film v šedém průměru ! I když u mě vlastně je ,hodnotím film a ne herce ! Ale díky němu to bylo koukatelné ! lepší tři hvězdičky ()

headshotd

Znáte ten pocit, když nevíte na co se dívat, protože jste už viděli všechno, a najednou se vám podaří najít kvalitní film, co vám léta unikal? To je příklad tohoto snímku, který by se spolu s Trainspottingem měl promítat jako odstrašující příklad toho co se stane, když začnete brát růžové pilulky. Jedná se o naturalistickou ultradepresivní záležitost, po které vás přejde chuť i na cigarety. DiCaprio roli lidské trosky zahrál na výbornou a až na pár nelogičností Rváčovu deníku nemám co vytknout. ()

Peenugirl

No takýchto chlapcov je dnes oveľa viac a nie je to nič výnimočné keď umrú na svoju závislosť, či nejakú hnusnú chorobu od ihly, tento film ale nemoralizuje, len prerozpráva ťažké obdobie mladého chlapca. Je to dobre zahraný film a realistické zobrazenie minulosti Jima Carroll-a "spadnutého anjela", ktoré predurčilo mladučkého DiCapria na výnimočné veci. Môj oblúbený citát zo scenára je: "Když chcete skončit, tak skončíte, ale je to ako sen a se sny nelze skončit, postupuji v bláznivých obrazech, nedaji se zastavit a náhle jste schopný čehokoliv." tak preto je herák krutá zbraň. 85% ()

dennuska

Herecký výkon Leonarda DiCapria, jako oběť heroinu utápějící se v bujných snech a narkotických záchvatech, je více než fenomenální. ()

aheka

„Jak ten čas letí, když si mladý a honíš si ho.“ Pro mě jeden z kultovních filmů mý puberty. Líbí se mi tu dvě roviny: církev/pokrytectví/lži/krutost vs.ulice/kamarádství/drogy/faleš. Smrt je jediným soudcem. Atmosféra graduje s excelentním výběrem hudby! K soundtracku se sem tam vracím i teď. Btw. Marky Mark tu taky není k zahození! ()

lola10

Leonardo předvedl na svůj věk excelentní výkon. Je až neuvěřitelné, že si pro tu vysněnou sošku, za ta léta skvělého hraní, ještě nedošel ...Film ukazuje krutou realitu a určitě by se měl zařadit mezi povinné filmy na dnešních základních školách, na středních je už pozdě ... ()