Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

misik95

Přes DiCapriuv parádní výkon, jsem ve filmu nenašel nic tak skvělého, abych ho musel mít rád, příběh sice zajímavý z části je, ovšem znovu bych se na něj nepodíval, vlastně ani poprvé ne kdyby to šlo. 60% ()

Matt Raider

Feťákův deník. DiCaprio i Wahlberg potěšili. Škoda, že Kalvert netočil dál něco podobného, mělo to dobrou hloubku a pěkný scénář. Snad to ty lidi definitivně odradí. (80%) ()

Emo-haunter

Di Caprio fenomenální herec, už zde ukázal co všechno umí, a věříte mu to do posledního puntíku. Jen to ostatní kolem - mohl to být lepší film než Trainspotting? Možná. Mohl to být lepší film než Requiem za sen? Možná. Mělo to slušnou atmošku, ale postrádalo to nějakou hloubku, a s poselstvím "drogy jsou špatný" se nespokojím - když se ohlédnu za Trainspottingem, kde nejde absolutně jen o ty drogy ale o důvodech proč je brát - tady je prostě mladej začne šňupat a píchat, aniž by film nějak udal důvody toho všeho, nulová psychologie postav, žádné sociální aspekty, - což je škoda. Aspoň trochu sonda do života nižší společnosti, ale je to málo na to, co jsem od filmu čekal. Chápu, je to životopisák, a nejde s tím nějak moc scenáristicky zasahovat, ale  víc jak lepší tři hvězdičky dát nemohu. 6,5/10. ()

Gore

Realistická sonda do ulic New Yorku, kde se americký sen hroutí jako domeček z karet a cesta Di Capria a Wahlberga na samý dno a do zatracení vlastní duše. Předtitanovskej Di Caprio dokazuje, že patří do vyšší herecké ligy. Je zajímavý srovnat oba herce teď a o 11 let později, kdy se oba sešli ve Skryté identitě. ()

zdenur

Nic moc, další story nějaké fetky, která se dokázala zbrchat i proslavit. Jako životopisný film to vidím na slabý průměr. ()

bolan

Další fantastický film o drogové závislosti s vynikajícím DiCapriem. Jeho síla je především v syrové realitě oproti nadnesenému Trainspottingu, který působí oproti Diaries spíš jako pohádka. ()

Pitrsss

Vtipný je to, že když jsem se na ten film chystal před mnoha lety poprvé podívat, vůbec sem nevěděl, o co jde. Viděl sem akorát obrázek DiCapria, běžícího s míčem na koš, takže jsem čekal nějakej autobiografickej doják, alá cesta ze středoškolskýho basketbalovýho týmu do LA Lakers. Nu, o tom tenhle příběh vážně není. :) Každopádně film je to solidní a na svou dobu i celkem odvážný...(v kolika filmech, natočených do roku 1995 si malí klucí střílej herák?). Leo je samozřejmě skvělej, jak jinak. Děj je (alespoň pro mě) předvídatelný jako prase, ale vlastně mi to nijak extra nevadí. Je tam cejtit ten špinavej New Yorskej feeling devadesátejch let, kterej ve filmech tolik miluju. Velkej černoch, snažící se splatit svůj dluh osudu je taky dobrej. Tohle vážně můžu. 80% ()

majec4

Leo je pan herec. Dokazoval to ako mozeme vidiet v mladosti a dokazuje to aj v sucasnosti. Kazdym dalsim filmom v ktorom ho vidim, je jedno ci ide o novinku alebo nieco stare ako v tomto pripade, sa mi dostava viac a viac pod kozu. Super natocene s dobrymi vykonmi. Wahlberga som velmi nemusel, az mi tam prekazal. Jeho vzrast, uloha ktoru hral a aj jeho prejav sa mi extremne nepacil. Inak fakt skvely filmovy zazitok. Pribeh mnou otriasol a mozem len zdvihnut palec pre Jima Carrolla, ktory to realne prezil. Nepamatam sa ktory film vo mne zanechal taku stopu ako prave Basketbalistov dennik. ()

Santino7

Zbožňujem filmy o ľuďoch zo špinavých, chudobnejších štvrtí, periférií miest, pohybujúcich sa na hrane zákona - a často i ďaleko za ňou -, experimentujúcich s drogami a inými návykovými látkami (pokiaľ sú teda filmami aspoň ako-tak zvládnutými, s myšlienkou, a teda nie sú to iba prvoplánové záležitosti) a skúšajúcich všelijaké, pre drvivú väčšinu nepredstaviteľné možnosti. Táto snímka je presne taká - je drzá, trefná, v istých ohľadoch možno šokujúca (i keď pochopiteľne zďaleka nie až do takej miery, ako niektorí jej iní, väčšinou menej známi žánroví "kolegovia"), a hlavne s ohľadom na vek tvorcov - tak trebárs režisér Kalvert bol v dobe natáčania čerstvým tridsiatnikom -, je i značne vyspelá, obsahujúca myšlienku/posolstvo, nazvite to ako chcete. Keď k tomu pridám celkom slušnú hŕstku scén, ktoré sa mi už po prvom, dávnejšom pozretí vryli hlboko do pamäti (a zostali tam spoľahlivo až doteraz, do pozretia druhého), veľmi kvalitný výkon mladého Leonarda DiCapria (snímka vznikla dva roky pred Titanicom, teda tým zlomovým bodom, ktorý ho prakticky vystrelil do "prvej ligy"), vedľajšej role v tom čase tiež ešte málo známeho Marka Wahlberga alebo napríklad účasti tria Michael Imperioli, Lorraine Braco a Vincent Pastore (mne známych predovšetkým z mojej seriálovej srdcovky Sopranovci), či množstvo ďalších faktorov počnúc dajme tomu štylizáciou, prostredím a autentickosťou (hoc vizuálna stránka vzhľadom na obmedzený rozpočet zjavne nie je úplne bezchybná a vypiplaná do dokonalosti), cez bezškupulóznosť v opisovaní drogového opojenia, ďalej fakt, že ide o príbeh podľa skutočnej udalosti a teda je tu premietnutý osobný príbeh autora knižnej predlohy, až po vynikajúci sprievodný monológ hlavnej postavy (onen "rozprávač", resp. sprievodca príbehom, je niečo, čo ak je zvládnuté dobre, na filmoch priam zbožňujem), vzíde mi z toho v konečnom dôsledku jasný záver, že tento film vlastne ani nemôžem ohodnotiť inak než plným počtom bodov. A to i cez fakt, že snímka ako taká nie je po remeselnej stránke úplne stopercentná, nájdu sa tu aj isté chybičky a "mínuská", no celkový osobný dojem je skrátka až príliš silný, aby to u mňa mohlo nejakým spôsobom výraznejšie zarezonovať. Je to jednoducho srdcovka "se vším všudy", ku ktorej sa časom určite ešte neraz rád vrátim. First, it's a Saturday night thing when you feel cool like a gangster or a rockstar- just something to kill the boredom, you know? They call it a chippie, a small habit. It feels so good, you start doing it on Tuesdays... then Thursdays... then it's got you. Every wise ass punk on the block says it won't happen to them, but it does. 95% ()

KOZEL84

Ještě že sem nevyrůstal v New Yorku.Další perfektní DiCapriův výkon.Přesvědčivý i působivý a to I když jde o film typu''Drogy jsou špatné.Áno.'' a nepřinese nic moc jiného než už sem viděl několikrát jinde.Scéna fn'ukání před matčiným bytem byla fakt síla.Leoš je borec! ()

Gerrard8

Ono je to dobrý film, ale čo z toho, keď sa po skončení filmu cítite tak depresívne. Nehovorím, že sa mi to nepáčilo, ale až takto prehnane depresívne filmy nemusím a to si neviem predstaviť keby bol v hlavne úlohe niekto iný to by som možno aj vypol. Ale prvá polovica 4*. ()

sandinista

Fetující Leonardo s Markem Wahlbergem. No to sem nezapsal. Už jako mladej Leo ukazoval, že v něm něco je. Námět filmu se mi moc nelíbil, ovšem co se týče hereckých výkonů, nemám výhrad. 1080p ()

piranha

Tak jsem viděla konečně nějaký film o drogách, který má tak nějak systém a jasnou linii, což jde ruku v ruce s tím, že se tam nevyskytuje příliš mnoho deliriových záběrů. To lze jedině ocenit. ()

djfun

Docela drsnej příběh, ve kterym opět Leo dokazuje, že když se oprostí od rolí (některých pozdějších) nažehlenejch panáků, je jedním z nejlepších herců na planetě. Tenhle film stojí předevšim na něm a i když je jeho syrovej a naprosto přesvědčivej výkon geniální, celkově se mě Rváčův deník (ačkoliv chápu, že trochu chladnej odstup byl asi záměr) zas až tak nedotkl. Ale slušnej standard. ()

inachisio

Neuvěřitelně věrný, hrozný a především úchvatně zahraný příběh. Děj byl silný a převratný a opravdu na mě zapůsobil hlavně tak, že se mi chce zvracet. ()

ink flo

Natočeno podle autobiografické knihy básníka, spisovatele a hudebníka Jima Carrolla, kterej se vysral na školu a basket a místo toho si šel s partou kámošů střílet herák do NY squatů. Je to natočený v takovým tom hysterickým stylu, aby se tím podobně jako Dětmi ze stanice Zoo mohli strašit školáci. Imho je daleko výstižnější a realističtější v zachycení života heráků depresivní, neživej a ultrapomalej Dealer od Fliegaufa. Možná trochu ruší i to, že mladej DiCaprio tam i s tunou šedýho make-upu a pěnou u huby pořád díky té blond patce vypadá jak z obálky Brava. Dobrou roli tam má Mark Wahlberg (podobnou, i když ne tak zápornou, jako v rok mladším thrilleru "Fear", kde terorizoval Reese Withherspoon, která z toho byla Withoutherspoon), on se vlastně v té době výrazem i rolema dost podobal Barry Keoghanovi, respektive naopak :-) ()

Saur.us

Kdo by čekal, že DiCaprio dosáhl svého vrcholu už prakticky na začátku své kariéry. Rváčův deník je další z řady protidrogových preventivek, tentokrát očima newyorských dětí ulice, flákačů a rváčů. Hanebně přehlížený a přitom skvělý ať už výkonem L. DiCapria nebo jako další sonda do neživota nejhorší spodiny. ()

*Colorado

Mladíci Leo DiCaprio (ve své roli opět výborný) a Mark Wahlberg v příběhu podle skutečné události. Každý, kdo s nějakou drogou začíná, ať už z jakéhokoliv důvodu, ji má samozřejmě pod kontrolou. Otázka je, na jak dlouho... Dobře natočené (hlavně uvěřitelně) drama o rychlém pádu na dno, odkud se člověk zvědá přece jen o hodně hůř. ()