Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

DruidKarel

1025. hodnocený film: Posrat si život lze mnoha způsoby. Špatně se oženíte, potká vás autonehoda a vy zůstanete na vozíku. Můžete přijít o práci a zůstat na ulici a nebo taky... můžete přičichnout ke drogám a špatné partě, která se točí kolem krádeží, násilných přepadení, kšeftaření s drogami a zvláštního způsobu zábavy, kterým jsou útěky odevšad kamkoli. Leo DiCaprio byl už tenkrát famózním hercem, který dokázal zahrát cokoli. Od zamilovaného blázínka na potápějící se lodi, přes vynálezce letadel a tajného agenta až po feťáka, který by prodal pro gram vlastní matku. Film je hodně brutální a syrovej, takže ho asi nezkousne jen tak každej. I já jsem se k němu sbíral asi natřikrát, až jsem jej konečně dokoukal. 4* jsou ale i tak dobrým hodnocením, protože film je až příliš ponurý a má až příliš mnoho negativních postav, které spolu moc nekorespondují. 4* ()

enjoi

Velmi expresivní pohled do života drogově závislého. Jak podléhá drogám a mění se jak psychicky i fyzicky. Vynikající výkon DiCapria, ale to něco co bylo např. u Trainspottingu to nemá. I tak 80 % ()

Andre3000

Hodně realistické, ale na druhou stranu až moc jednoduché a bez hlubších nápadů. Docela dobré, ale DiCapria mám radši až v posledních filmech co natočil. ()

Pajky3

Mladí DiCaprio a Wahlberg si uživají drogy a propadají stále hlouběji do jejich propasti. Opět zajímavý a poutavý film o drogách. Leo ukázal, že si ho do Titanicu nevybrali náhodou. Stejně tak jak v Grapeovi byl skvělej. Vynikající hudba, Doors. ()

pufina

Další film o drogách a v čele je tu mladý (a už tehdy talentovaný) Leonardo DiCaprio. Dobré herecké obsazení, docela přijatelná atmosféra a pár silných momentů, ale přesto mi tam pořád něco chybí. ()

campix

To mi prosím někdo vysvětlete jak to, že Leo toho plešouna stále nemám!!!! Co role, to skvost. A dokazuje to již od útlých let. V Co žere Gilberta Grapea si střihl nezapomenutelně mentálně postiženého chlapce a tady ve Rváčově deníku nadějného mladíka, kterého do sebe vtáhli drogy. Film podle skutečných událostí a s drogovou tématikou. Takových tu už bylo a přesto je Rváčův deník jedním z těch nejlepších. Dle mého názoru hlavně kvůli Leovi. ()

pakobylka

----- "Když chcete skončit, tak skončíte ... Ale je to jako sen - a se sny nelze skončit. Postupují v bláznivých obrazech, nedají se zastavit - a náhle jste schopni čehokoliv.“ ----- Velice naturalistický - a velice pravdivý výlet ... nejen do světa drog. To, co začíná jako "Basketbalový zápisník", pokračuje volným pádem, o němž zpočátku nemáte ani tušení, neboť se prezentujete jako těžký frajer a pouliční rváč - neuhýbáte před ranami, jdete svou cestou se vztyčenou hlavou a jediné, čeho se bojíte, je vlastní slabost. Jenomže jednoho krásného dne nevědomky překročíte neviditelnou hranici - a najednou je váš soukromý svět vyrvaný z kořenů ... potácíte se v zajetí sebedestrukce a nemáte sílu ani vůli ohlédnout se zpátky za svým životem - natož hledat křižovatku, na které jste přehlédli odbočku. Možná vás nechytne za srdce příběh Jima Carrolla, ale zcela určitě vás zasáhne živelný, emotivní a naprosto přirozený projev mladičkého Leonarda DiCapria, který působí neuvěřitelně autenticky. Kdy jsem ho takhle viděla naposled ? Vzpomínám si, jak mě zaskočila jeho proměna ve snímku "Velký Gatsby" (2013) - jakoby se mu z očí vytratila jiskra, která vždycky spolehlivě vévodila jeho herectví ... jakoby ji nahradila únava ... jakoby byl najednou "jen" špičkovým profesionálem, který za úplatu předvede, oč ho požádáte, ale nestojí při své postavě, protože se odmítá jakkoli citově angažovat. Ale možná je to jen můj osobní dojem - a VELICE bych si přála, abych se pletla. P.S.: Napodruhé zvedám hodnocení na čistých a nekompromisních 5* ()

zette

Urcite znam lepsi filmy, ktere poukazuji na negativni dopad uzivani drog, zvlast u mladistvych. Ale tento film musel oslovit ve sve dobe spoustu divaku. DiCaprio byl velmi talentovany herec uz v mladi. Skoda, ze v te dobe jsem ho odsuzoval jen z jakesi nesmyslne pozy.-). ()

Juto

Tento film predstavuje nezabudnuteľný pohľad na ponor do sveta nočných môr drog a úzkosti dospievajúcich. Filmu pomáha vynikajúce obsadenie. 8/10 ()

PADDY

Silný příběh dobře natočený, úchvatně skvělý DiCaprio, výborný Wahlberg. Film postoupí ještě o stupýnek výš díky zavěrečné scéně, ve které Leo podá životní výkon. ()

misulka03

Nejsem velká fanynka Dicapria, ale za tento film mu patří můj veliký obdiv., dokázal se do role vžít naprosto neuvěřitelně a emocionálně. Krásně zfilmovaná krutá realita. ()

dr.fish

Dnes už vím, že Caprio uměl hrát odjakživa. Měl jsem smůlu na ty jeho "blbé" filmy. Teď dohledávám ty dobré...80% ()

URBAN

S přihlédnutím na Leový věk to nebylo vůbec špatné . Narovinu to na čtyři hvězdičky nemá , ale kdo jen v takovém věku dokázal podat takový výkon ? A nehledě nato že tento film ve mě něco i vyvoval . Byly to spíše depresivní emoce , ale každý film emoce nevyvolává . Stačilo tomu jen něco přidat a bylo by to ono . ( 4.6.14/MAC ) ()

Triple H

Jeden z filmov, ktorý som ešte na gympli videl veľmi veľa krát. Rovnako aj jeden z tých zaujímavejších pohľadov na drogovú problematiku, ktorému na pútavosti pridáva fakt, že je podľa skutočného príbehu. Výborne zvolené je obsadenie. DiCaprio tu po Gilbertovi Grapeovi potvrdil svoj talent a ostatní zahrali tiež veľmi dobre. Obzvlášť Mark Wahlberg, ktorý je poslednou dobou strašne jednotvárny tu podáva jeden zo svojich lepších výkonov. Povedal by som, že to je film stvorený pre mládež, lebo staršie generácie asi rovnakým spôsobom neosloví. Mňa zastihol ako mlaďocha a preto aj trochu nostalgicky nadhodnocujem. ()

dan.pacino

Příběh o tom, co všechno člověk udělá pro trochu peněz na drogy a o tom, kam ho drogy dostanou. Leonardo jako vždy skvělý, Wahlberg velmi mile překvapil a Lewisové ty nány prostě jdou. ()

chelseaman22 odpad!

Jojojo, takhle to dopadá, když proběhne aplikace scénáře jalového režisérem jalovým! Jediným zajímavým intermezzem byl výprask Lea kriketovou holí - vykonavatelem trestu věru Božího byl páter "fajčím kokoty a miluju Boha" - God Bless America!. Čichání toluenu, vstřikování ředěného koksu do žil či vykradačky lahůdkářství v kombinaci s neustálým brekotem Lea a pedofilními sklony učitele basketu vytvářejí 100 minutovou nudu, během níž si alespoň počtete, na jaké že pláži si naše celebritka Ivetka zrovna vyvaluje šunky! Poselství filmu je jednoznačné - skákat do řeky Hudson v keckách ALL STAR není doporučováno! odpad! ()