Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

Marina111

Aj Jake Gyllenhaal, aj Heath Ledger sú pohľadní chlapi, tento film ma však utvrdil v tom, že len osve. A aj keď sa snažím homosexualitu ako takú vnímať tolerantne v zmysle hesla, že každý nech si v svojej posteli (alebo v stane :) robí čo chce a s kým chce, kým to chce aj ten druhý, tento film mi ukázal, že predsa až taká tolerantná asi nie som... Alebo ma prosto len nebaví sledovať mužných kovbojov, ktorí si popri pasení oviec odskakujú užiť si do kríčkov... Nie, ďakujem, mne tento film bohato stačilo vidieť raz. ()

Marys

Osobne neviem, čo si mám o tomto filme myslieť. Strašne veľké haló len za to, že sa Jake a Heath pobozkajú? Prsia Anne Hathaway odhalené na 2 sekundy? Ok, herecké obsadenie v pohode, no časové kontinuum mi trošku unikalo. Jake starol vizuálne no stále mal hlas pubertiaka, Heath zase starol len v hlase. A keď sa nad takýmito vecami musím zamýšľať, znamená to, že film nemal veľkú hodnotu pre mňa. Zbytočne veľká bublina okolo neho. ()

Kusik

Skvělé herecké výkony spojeny s odvahou, které muselo být víc než dost. Zkrocená hora je sice smutným filmem, ale přesto je krásný. Málokdo má chuť se na takový film podívat, ale pokud už se odhodlá, tak určítě zjistí, že neudělal chybu. ()

Magika82

Jak popsat slovy film, jehož psychologický odkaz nastavuje zrcadlo nám všem. Nejde zde jen o lásku mezi dvěmi muži. Především nám děj sám ukazuje vlastní neschopnost vcítění se, tolerance a intolerance. Strachu ze všeho, co se podle jakých si nikým nestanovených měřítek vymyká tomu, co považujeme za normální. Tato vtíravá a mrazivá otázka nebyla nikdy zodpovězena. Kdo určuje principy morálnosti? Kdo nám dává právo soudit, aniž bychom měli být sami souzeni? Příroda sama zná homosexualitu: Šimpanzi Bonobo, delfíni, psi, lvi, atd.. Zná i transsexualitu u některých druhů ryb, želv, krokodýlů i hadů. Jestliže ve společnosti chybí dominatní samec či samice, ten nejdominantnější zkrátka změní své pohlaví, a tím je problém vyřešen. My jsme součástí přírody. A přesto jsme i její největší hanbou. Jiné živočišné druhy netrpí předsudky, nenávisti, nutnosti nasazovat si masky, aby je jejich společenství přijalo. A právě onu nutnost přistoupit na hru masek, velmi hořkou a bolestnou nám v plné síle dává "sežrat" toto dílo. Snad nejsmutnější část nastává v okamžiku, kdy Jackovy rodiče po jeho násilné a nesmyslné smrti navštíví Ennis. Sdělení Jackova otce, že celých 20 let jim Jack říkal, že na ranč přivede i Ennise, a dají zase ranč do pořádku, je naprosto drtivé. Neboť až v tento okamžik si Ennis Del Mar v plné síle uvědomuje, že Jackovi rodiče o jejich vztahu celých 20 let věděli a nic proti němu neměli. 20 promrhaných let, dvě zničené rodiny a zpřetrhány vazby. A proč to vše? Obavy z předsudků a možných důsledků. Film Zkrocená hora přináší mnohé k zamyšlení. A nikoli jen nad hlavními postavami. Přináší také poselství nám. Té většinové společnosti, nemocné chorobami, jejichž jména jsou netolerance, neschopnost empatie, falešné a hloupé předsudky. Poselství tohoto filmu by nemělo být nikdy zapomenuto. Proto plným právem celých 5 hvězd, a má poklona a úcta tvůrcům i protagonistům filmu. ()

filipvrbik

Jako 100% heterosexuál, kterému se nelíbí asijská kinematografie jsem do kina samozřejmě nešel- to jsem však udělal velkou chybu. Ang Lee si zaslouží moji omluvu a ustřední dvojice filmu hraje skvěle. Celý film odehrávající se v pruderní Americké společnosti po dobu několika desetiletí funguje skvěle. 95% (P.S. ve skutečnosti bohužel umřel Heath Ledger a je to přesně naopak než ve filmu, smutné a paradoxní) ()

Cement73

Výborne zahraný film o teplých "cowboys"... Krásna krajina, dobrý herci... Ale celkovo mi bolo s príbehu trochu blivno. Chlapci si nejako nevedeli vybrať. ()

Oralfabet

Silný příběh o agónii pramenící z popírání vlastní přirozenosti. Herecké výkony vskutku fantastické, taky to fakt skvěle vypadá. Občas to trochu divně skočí v čase, někdy to funguje, někdy úplně ne... Scéna, v níž Jake seřve tchána u večeře byla jednou z nejuspokojivějších věcí, co jsem kdy viděl. 8/10 ()

alenka

nebyt rozkosneho gyllenhaala, bylo by to asi o * min :( vubec nechapu, co ledger hral? to musi kovboj tak extremne huhnat? libani mu slo, ale jinak byl naprosto zoufalej, asi stejne jako maskeri... ()

Kingpin

Kvalitni snimek, jen´jsem se bohuzel v nejakych chvilich nudil. Avsak zaver to bohate vynahrazuje. Obdivuju Leeho pro jeho zanrove rozpeti :) ()

Laku

Pěkně natočený rozvleklý snímek o homosexuálních kovbojích, který bohužel nedokázal dostatečně využít svého námětu. Vztah dvou mužů je zde založen spíše než na vzájemné lásce na vzájemné fyzické přitažlivosti... moc toho spolu nenamluví, ale přesto bez sebe nemohou být (ani po několikaletém odloučení). Ang Lee mě nedokázal vtáhnout do příběhu natož mě snad dojmout... Také je docela škoda, že nebylo téměř vůbec využito faktu, že v této době byla homosexualita něčím velmi neobvyklým (téměř nulová konfrontace s ostatními lidmi, do pozadí potlačený motiv rodiny Ennise Del Mara). Podle mě hodně vykalkulovaný snímek, který se pouze snaží těžit z kontroverznosti tématu, ale rozhodně se mu to nepodařilo tak jak mohlo. ()

Kroupa

Člověk by mohl být překvapený, o jak málo kontroverzní film se jedná, ale kdo zná Anga Lee, ten jistě skandál nečekal. Jedná se o formálně dokonalý film, herecké výkony, režie, kamera, scénář ani hudba se nedají samostatně vyzvihnout. Zcela slouží celku. Jistě bylo obtížné zpracovat osamělost a odcizení okolnímu světu, které zažívali hrdinové, a co způsobovalo osudovost jejich vztahu - jedinčenost porozumění v nepřátelském a nechápajícím světě - ale nezasáhlo mě to natolik, abych dal 100%. ()

thunnus

Nemůžu si pomoct, ale je to další z filmů, od kterých jsem dost očekával a který mě, jako většina dalších takových, zklamal. Ze začátku jsem se pořádně nudil a neprobrala mě ani ta překvapivá soulož (nejsem gay), dál to sice už bylo lepší, ale pořád žádný zázrak. Výkony obou hlavních představitelů nejsou nic moc: Ledger je strašný brblal a není mu vůbec rozumět a myslím, že něco takového se pro hlavní postavu oskarového filmu vůbec nehodí, Gyllenhaal je lepší, ale ten jeho knírek byl k smíchu... Naopak skvělá byla Michelle Williams a, kdyby dostala víc prostoru, jistě by za svůj výkon dostala i toho oskara. Záběry přírody i hudba hraničily s kýčem a nic tomu nepomohl ani docela dobrý závěr. Pokud chcete vidět dobrý film o homosexuálech podívejte se třeba na Vojákovu dívku, ta je lepší a zajímavější. ()

crozet

Příběh ze života, příběh životní, přestože spíše bizarní. Bez přepjatosti, s výbornou režií a hereckými výkony (Heath Ledger jako typický americký vidlák). Docela originální byly na soudobou filmovou módu i záběry ovčího stáda a vůbec časté zemědělské odkazy. Scénář mírně utrpěl poněkud nereálnými a krkolomnými podmínkami pracovního setkání (a tímto seznámení) obou mužů i nadsázkou nevlídnosti jejich zaměstnavatele. Oproti zobrazení hluboce lidského osudu jde však o marginálie. Dojemná hudba, nemohu zapomenout říct.. ()

Illy

Trošku mě ničila příliš dlouhá stopáž a pomalé tempo. P.S. Přeci jen zvedám na 4* Tento film zůstane v hlavě. ()

Phillo

Brokeback Mountain je typom filmu, od ktorého čakáte niečo úplne iné než vám ponúkne. Celý čas vás drží v napätí, či sa z komornej drámy, ktorej najepickejšími zábermi sú tie na pasúce sa stádo oviec, zmení na siahlejšiu a univerzálnejšie aplikovateľnejšiu drámu. Brokeback Mountain je ale "len" príbehom dvoch ľudí, žijúcich svoj život v svojej dobe... Niekomu to bohato stačí. 80% ()

werus

Po prvním shlédnutí řadím Zkrocenou horu mezi pětihvězdičkové filmy. Proč? Na Zkrocenou horu jsem se hodně těšila, slyšela jsem na ni samou chválu (kecy typu "Přece se nebudu dobrovolně dívat na to, jak si to rozdávaj dvě buzny." ani nebudu komentovat, to mluví samo za sebe a svědčí to o inteligenci takových lidí a jejich neschopnosti zbavit se nějakejch pitomejch předsudků). No a rozhodně nelituju! Je to film s nádherným prostředím, příběhem, hudbou a v hlavní roli dva krasavci (a osvědčení a výborní herci), kteří k sobě mají stále blíž a blíž... Často kritizovaná stopáž myslím zas tak vražedně dlouhá není, přiměřeně tomu jak dlouhou dobu chtěl Ang Lee pojmout. Zkrocená hora je prostě krásný milostný příběh trochu jinak, který má ohromné kouzlo. A scéna, kdy Heath přijde zezadu k Jakovi a obejme ho, je pro mě nejhezčí milostná filmová scéna poslední doby. ()

Pawlisman

No s Oskarem teda nevim. Ano, pro Američany - Texasany, kovboje, katolíky - velké téma. Celkově pak myslím má film strmý nájezd a nejsilnější pasáž v jeho začátku (příroda, první homo aktivity..). Poté se myslím tempo velice rychle vytrácí (šeď města, rodinné problémy, opakování se). Zatímco se první část týká spíše psychologického hlediska, druhá je pak zaměřena sociálně a vytrácí se spíš tak nějak do ztracena. 7/10 ()

dr.block

Tomuhle filmu jsem se hodně dlouho vyhýbal a vlastně jsem ho ani vidět nechtěl, až televizní vysílání mě přesvědčilo. Po zhlédnutí celého filmu (kde mě reklamy štvaly mnohem víc než obvykle) jsem však zjistil, že můj ignorantský přístup nebyl vůbec na místě- je to totiž jeden z nejsilnějších příběhů co jsem kdy viděl. Zhlédnutí Zkrocené hory můžu jen a jen doporučit. ()

Pajčus

Ač mi tento snímek ležel ještě pár dní po zhlédnutí v hlavě díky příběhu, skvěle zahraným postavám, a také výpravě a atmosféře, nemohu mu zapomenout to, že mě nemalým procentem své stopáže dost nudil. Viděl jsem zatím jen Zkrocenou horu na TV NOVA s ne příliš povedeným dabbingem - hlavně to teda odnesl Heath, ale těším se, až se podívám na Brokeback Mountain v původním znění. Třeba pak tu jednu hvězdičku ještě přidám. ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)