Star Trek VIII: První kontakt

• slovenský

Star Trek VIII: Prvý kontakt

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1996, 106 min

Jako samostatný film První kontakt poněkud pokulhává. Kdyby ho rozdělili do dvou epizod seriálu, snad by to nikdo ani nepoznal (nebýt skvělých efektů). Jednu hvězdičku jsem přidala za odkazy za seriálové Star Treky (první kontakt s Vulkánci, cameo Roberta Picarda jako holografického doktora...)(25.2.2003)

Jediné, co Prvnímu kontaktu ubližuje, je i přes Frakesovu snahu a viditelně solidní rozpočet televiznost interiérů (hlavně Enterprise - je to probůh nejvyspělejší loď Federace, tak proč uvnitř vypadá tak strašně sešle!) a svázanost s televizním seriálem, který brání Star Trek panicům proniknout hlouběji a skutečně se nechat unášet až tam, kam dosud nevkročili. Ale jinak jde o skvělé sci-fi s mimořádně vydařenou akcí, neméně pěknými efekty a hlavně příběhem, jenž pro STAR TREK jako univerzum něco znamená. A Frakes je božan i před kamerou. Věřte, nevěřte. ;) P.S.: Goldsmith válí.(28.4.2009)

Jean Luc je nehorázně cool děda, Data se svým hledáním lidství vnáší filosofické otázky nad kterými stojí za to se zamyslet, ostatní zas odlehčují jinak relativně vážný děj... A Borgové? To jsou prostě rozkošně roztomilí čumáčci ♥ První kontakt není nejlepší ST film, na to je až příliš komediální, příliš akční a snad i vykonstruovaný... ale nechybí mu k té dokonalosti mnoho. 9/10(11.5.2009)

Opravdu nejlepší startrekovský film. Dosud nejzajímavější zápletka s agresivní rasou Borgů ("Borgové? To zní trochu švédsky." :)) - citace z filmu) dostane Enterprise do asi nejdramatičtější situace pod vedením kapitána Piccarda. Jak vše dopadne, to tady vyzrazovat nebudu, ale nervy to byly docela slušné. Poměrně zajímavě zvolené obsazení role opileckého vědce Jamesem Cromwellem. Alice Krige v roli vůdkyně Borgů má docela sex-appeal, asi bych se od ní nechal "asimilovat". :) Samotný první kontakt sice postrádá ono magické kouzlo např. z Blízkých setkání třetího druhu, ale přesto je také poměrně působivý, zvláště pak v kontextu s dalšími díly celé série. Btw. Všimli jste si, jak vše souvisí se vším? Patrick Stewart v tomto filmu ocituje malý kousek z knihy Hermana Melvilla Bílá velryba a o dva roky později dostane roli v TV filmu na motivy této knihy. Náhoda? :)(20.6.2003)

„If his chest had been a cannon, he would have shot his heart upon it.“ Jean-Luc Ahab vede svou posádku na cestě pomsty za Moby Dickem z kvadrantu Delta. My si nějakými švédskými tenisty, co ani neznají čísla podstatných jmen, Federaci rozvracet nedáme! Červená barva hodnocení mě poněkud překvapuje. Televizní look, nevýrazná akce, nejistý komandér Riker na režisérském můstku, otravná linie s chlastem nasáklým vynálezcem warpu - ještěže alespoň po vendetě prahnoucí Picard ukázal, že má pod uniformou nějaké koule. Jako třeba rozverný pan Data. Zatímco lidé mají obavu, že je budou Borgové asimilovat, on se bude s jejich královnou milovat určitě.. P.S.: Radyo, jestli se Ti tak líbila, naraz na kuchyňský mixér hlavu figuríny z výkladu a běžte na rande..(14.6.2013)