Star Trek VIII: První kontakt

• slovenský

Star Trek VIII: Prvý kontakt

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1996, 106 min

Opravdu nejlepší startrekovský film. Dosud nejzajímavější zápletka s agresivní rasou Borgů ("Borgové? To zní trochu švédsky." :)) - citace z filmu) dostane Enterprise do asi nejdramatičtější situace pod vedením kapitána Piccarda. Jak vše dopadne, to tady vyzrazovat nebudu, ale nervy to byly docela slušné. Poměrně zajímavě zvolené obsazení role opileckého vědce Jamesem Cromwellem. Alice Krige v roli vůdkyně Borgů má docela sex-appeal, asi bych se od ní nechal "asimilovat". :) Samotný první kontakt sice postrádá ono magické kouzlo např. z Blízkých setkání třetího druhu, ale přesto je také poměrně působivý, zvláště pak v kontextu s dalšími díly celé série. Btw. Všimli jste si, jak vše souvisí se vším? Patrick Stewart v tomto filmu ocituje malý kousek z knihy Hermana Melvilla Bílá velryba a o dva roky později dostane roli v TV filmu na motivy této knihy. Náhoda? :)(20.6.2003)

Oscar 1 nominace: Masky(24.2.2004)

Picard a Dat(a) versus královna Borgů (a celá tato dokonale vymyslená emzácká rasa) a do toho je namixován příběh z prvopočátku vesmírných věků, kdy se lidstvo poprvé setkalo s mimozemšťany. Zajímavá kombinace, která docela solidně funguje. Tam kde selhává výprava z roku 96 která dnes působí trochu televizně, tam triumfuje PAN skladatel Jerry Goldsmith(18.10.2003)

80%(12.1.2009)

No konečně!!!!!! Celých šest filmů jsem musel čekat, než jsem se dočkal startrekovského filmu, který snad i překonal ten původní (v určitých ohledech určitě). Konečně si někdo dal práci a napsal opravdu filmový příběh se vším všudy a ne jen další scénář ke dvacetiminutovému dílu seriálu který pak byl natažen na film. Technicky výborné, příběhově taky. Borgové jsou naprosto vynikající a dokonale vymyšlené postavy. Herec hrající Zefrana Cochrana mě srazil k zemi, takový výkon jsem od něj nikdy nečekal. Pro tenhle film bych se snad i stal Trekkie. A přesně jak píše uživatel Radyo, od vůdkyně Borgů bych se i já nechal "asi-milovat". :-)(5.7.2011)

• - Kapitán Picard je zde kvůli své pomstychtivosti přirovnáván ke kapitánovi Achabovi z knihy „Bílá velryba“. O dva roky později si kapitána Achaba zahrál v televizní verzi tohoto díla. (DonArian)

• - První film ze ságy, který získal rating vyšší než PG. (Martin00x)

• - Jeden z přístrojů je pojmenován AE35. Stejně se jmenuje satelit ve filmu 2001: Vesmírná odysea. (Martin00x)