Star Trek VIII: První kontakt

• slovenský

Star Trek VIII: Prvý kontakt

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1996, 106 min

Jeden z nejlepsich ST filmu a minimalne z tech s novou posadkou urcite nejlepsi. Mame tu zajimavej pribeh, kterej se rozdeluje na dva mensi a tentokrat jsou zajimavy oba dva, jak bojovani Pickarda a spol. proti Borgum, tak stavba prvni warpovy lodi. Celej film se neco deje, spousta akce, spousta souboju, perfektni triky a hlavne paradni a docela temna a napinava atmosfera, hlavne diky paradni zaporacky rase Borgu, ktery vsichni vypadaj fakt libove. Navic trikove tentokrat prakticky bezchyby, masky taky paradni a herci se snazi, hlavne Stewart dostane radnej prostor a bezezbytku ho vyuzije. No a pak tu je hodne vtipnej vagabund Cromwella. Celou dobu jsem se bud skvele bavil nebo byl napnutej, takze jasnejch 5*.(13.7.2009)

Solídne odvedená robota, herci (aj Stewart) hrajú lepšie ako v seriáli (očividne si to užívajú). Ale scenár je príliš televízny a neumožnuje filmu taký rozlet, ako by si zaslúžil. Oproti seriálu určite veľkolepejšie ale stále komorné a lacné...(3.1.2014)

Z mého pohledu zdaleka ne takový nářez jako Abramsův restart, ale jinak v podstatě velká spokojenost. Fenomén ST mě od mala vždy spíše odrazoval než lákal (nijak zvlášť mě neoslovovala žádná z posádek a celkový koncept ST mi takřka ničím neimponoval), ale zásluhou jednoho z nejlepších současných hollywoodských filmařů, jenž ST universum velmi svérázně zmodernizoval, jsem svůj dosavadní (ne)zájem začal trochu přehodnocovat. PRVNÍ KONTAKT má mezi trekkies pověst možná nejlepšího ST filmu a já se popravdě řečeno ani moc nedivím (k nejpovedenějším kouskům série patří téměř jistě). Zápletka je chytlavá, děj má slušný spád, efekty a vizuální stránka mají adekvátní úroveň, herecké výkony taky v pořádku (zaujala mě hlavně Alice Krige, chvílemi působí vážně děsivě) a (ky)borgové jsou fajn záporáci (byť možná maličko béčkoví). Škoda, že atmosféra není o něco temnější (především scény odehrávající se mimo Enterprise jsou až moc velká "pohoda" a tudíž trochu snižují celkové napětí), také jsem čekal intenzivnější a vygradovanější finále (na můj vkus se "borgský problém" vyřeší až moc rychle a jednoduše). Navíc ve mně film vyvolává dojem, že než o samostatný biják jde spíše o 2-3 velmi dobré seriálové epizody na pokračování (ale za to asi opět může srovnání s Abramsovým ohromně výpravným velkofilmovým příspěvkem). BTW Jedno malé bezvýznamné plus má u mě PRVNÍ KONTAKT za dialog Picarda a Lily o BÍLÉ VELRYBĚ - právě takovéto momenty dodávají žánrovým filmům hlubší přesah a umožňují divákům se emočně angažovat. 70 - 80 %(2.6.2013)

Nejlepší filmový zářez Nové generace, který snoubí všechnu kvalitu Hvězdné štreky – strhující zápletku (které jsou odpudiví Borgové většinou zárukou), výborné efekty, dobré herecké výkony a nezaměnitelný smysl pro humor, tentokrát ještě podpořený postavou geniálního kořaly Cochrana, který svými hláškami a chování trochu ironizuje celý Star Trek. Frakes odvedl špičkovou práci a natočil kvalitní sci-fi, které se navíc může opřít o komplexní svět Star Treku. Navíc pobaví i ty, kteří jinak tomuto světu neholdují... a Jerryho taktovka? Líbám, klaním se, ústřední melodie je tak koncentrovaný patos, že mě válcuje na placku, jakmile ji slyším. Pro mě absolutně nejprvotřídnější jízdenka mezi hvězdy galaktickou první třídou. Jupí!(5.3.2004)

Jasných 5* bez jediného zaváhání, pro mě zatím asi nejlepší startrekovský díl. Zápletka a cestování časem a to všechno završeno bojem s Borgy. Asi jsem byl asimilován xD(15.5.2009)