V jako Vendeta

• USA V for Vendetta (více)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

berg.12

Vidět tuhle mile nekorektní, anarchisticky stylizovanou záležitost nedlouho po historickém velkofilmu "Gándhí", mělo své neskonalé kouzlo. ()

hellstruck

People should not be afraid of their governments, governments should be afraid of their people Film z roku 2005 a bože, tak moc aktuální v roce 2021... Důkaz, že když se chce, tak DC sakra umí, a o sto procent líp, jak Marvel. Ideas are bulletproof. ()

kitano

"Reember remember, the 5th of november.". Skoda ze Wachowski netocia viacej filmov (resp. nepisu viac scenarov), pretoze film je to naozaj podareny. Pomsta za nevinne obete hromadneho masakru, vykonana jedinym prezivsim. Vcitil som sa do role hlavneho hrdinu a maximalne som s nim sympatizoval, a paradoxne, vzala ma udalost ktora sa vobec nestala. Nieje to o akcii, je to o myslienke a aj ked sa dej filmu nikdy skutocne nestal, neda sa o tom nerozmyslat a zabudnut na to hned po dopozerani filmu. Hrdina ktory bojoval nie len koli osobnej pomste, ale hlavne koli tomu aby zmenil svet k lepsiemu. Originalne? To urcite nie. Ale mna sposob akym je tato klasicka story podana dostal. Vacsia akcna scena je vo filme vlastne len jedna, ale je skutocne vyborna (a prekvapivo dosti krvava!) a este umocnuje skvele finale. Na hereckych vykonoch film tiez nestavia a moja oblubena Natalia neukazala nic extra, zato Hugo Veaving podal asi najlepsi vykon aky sa len s maskou podat da. A musim este spomenut scenu s padajucim dominom, ktora uzasne dramaticky predviedla co sa stane a na com je vlastne zalozeny plan pana V, ktory sa chysta uskutocnit. Jednoznacne jedna z najlepsich komiksovych adaptacii. 8+/10 ()

Kaka

Dějově silné, podnětné, se spoustou otázek a nejednoznačných odpovědí. Je opět vidět, že scénáristé (bratři Wachovští) mají talentu a nápaditosti na rozdávání a že akční scifi kult Matrix nebyl náhoda. I Vendeta je žánrově těžko zařaditelný film, ale funguje výtečně. Akce je solidní a líbivá (sekvence v BTN, kdy maskovaný hrdina vyřídí v kontaktním souboji tři nebo čtyři strážné, je neuvěřitelně nasnímaná), ovšem ne na všech místech se povedla na sto procent. Závěrečný bullet time je vyložene otravný. Nejde ale ani tak o vizuál, jako spíše o obsah, s kterým si tvůrci vyhráli ještě o něco více. Vložky typu "život lesbické ženy" jsou neuvěřitelně emocionální a už samy o sobě mají sílu. Rýpání se v režimech je už jen taková nenápadná meziřádková kritika naší doby. A zda je vyhazování budov do povětří to pravé ořechové je v konečném součtu jaksi irelevantní. ()

Spiker01

Námět je super, hlavní myšlenka také, ovšem to nejlepší je to zpracování látky. Ačkoli Wachovští navenek přímo nerežírovali, jejich autorský styl je z filmu hodně cítit a dodává mu grády. O komiksu jsem slyšel jen něco málo, ovšem snímek prý moc věrný předloze není. Někdo to moc řeší, ovšem já to v tomto případě kvituji s povděkem, jelikož rozhodnutí, ke kterým scénáristé dospěli, tedy jakési přetvoření hlavního hrdiny k obrazu svému, a řekl bych, že V for Vendetta s jiným dohledem nebyl tak dobře koukatelný. Mr. Anonymous je kapitola sama pro sebe. Weaving ho zahrál naprosto skvěle...90% ()

Eddard

Chtě nechtě musím jít na tři, i když jsem snad v minulosti dal čtyři hvězdy horším filmům než Vendetě. Faktem je, že v tom filmu je strašně moc co dotahovat, zejména co do herectví a dramaturgie - postavy jsou vesměs malátné a pramálo zajímavé (Evey, detektiv Finch, Deitrich) či zkrarikaturované, ploché a ještě nudnější (většina Padouchů), a příběh jako celek je odvyprávěn poněkud neuměle (nejde o to, že by se té skákající naraci nedalo zorientovat, jen jsem prostě měl pocit, že nemá patřičný emocionální a myšlenkový dopad, který s trochou vůle mít mohla). Co film má a čím se může chlubit je námět a samozřejmě hlavní hrdina. S totalitní Anglií už jsme se samozřejmě setkali třeba v 1984 (taky vás napadlo, jak pěkně kontrastují role Johna Hurta v těhle dvou filmech?), ale nemyslím, že by těchhle dloubanců do lidí mohlo být v dnešním světě dost... Co jsme v onom filmu však neviděli byl hrdina formátu V v podání vynikajícího, vokálně vypiplaného Vugo Weavinga. V téhle postavě se ve filmu protlo to nejlepší z jeho dialogů, myšlenek, kouzla a charizmatu: V je prostě terorista, kvůli kterému stojí zato zabít ty dvě hodiny a na tenhle zábavný, v jistém smyslu poutavý a ještě v jiném smyslu hloubavý film se podívat. Rozhodně vám nemůžu zaručit, že se vám bude líbit vše co uvidíte, ale za onoho muže s maskou, šermujícího kolem sebe meči a hlášky ze Shakespeara, se vám zaručím. 60% ()

Falko

Tak konecne sa mi podaril tento film si po troch rokoch zopakovat, ale ani teraz ma nenadchol az do takej miery, aby som zvysil na stvrtu hviezdicku. Aj ked film mal zaujimavu myslienku (nikdy nechceme mat diktatorov v nasej krajine) boli tam proste chvile, ktorim som bud nerozumel, nemecky dabing mi to neulahcil, alebo ma to proste nebavilo. Bratia Wachowski asi zostanu u mna na prvom mieste ako producenti a reziseri s filmom MATRIX (1999), pretoze ani ich posledny rezijny pocin SPEED RACER (2008) ma moc nenadchol a pritom ten film by mal normalne splnat vsetko k tomu, aby sa mi pacil. Reziser James McTeigue nema bohatu filmografiu, zatial natocil spolu s Oliverom Hirschbiegelom sci-fi thriller INVAZE (2007) s Nicole Kidman, ktory som zial dodnes nevidel, ale ani ten nema moc na CSFD pozitivne hodnotenie a teraz najnovsie som zatial zvedavy na jeho novy akcny film NINJA ASSASSIN (2009), snad to bude konecne nieco, s cim budem spokojnejsi... 30.09.2009 ______ Natalie Portman - (Evey) +++ Hugo Weaving - (V) +++ Stephen Rea - (Inšpektor Finch) +++ John Hurt - (Adam Sutler) +++ Stephen Fry - (Deitrich) +++ Tim Pigott-Smith - (Creedy) +++ Rupert Graves - (Dominic) +++ Roger Allam - (Lewis Prothero) +++ Produkcia: Joel Silver, Andy Wachowski, Larry Wachowski +++ Hudba: Dario Marianelli +++ ()

castor

Wachowští se stáhli do pozadí, vše pevně v rukou třímá debutant McTeigue, přesto mě příběh o fašisticko-křesťanském režimu ve fiktivní Británii příliš neoslovil. Asi za to především může skutečnost, že jsem byl natěšen na vizuálně akční podívanou, ale V for Vendetta rozhodně není akční film. Výtvarná stylizace a masivní triky tak chybí. Navíc nejsem fanoušek komiksů (Moore a jeho díla v hollywoodských adaptacích – Z pekla, Liga výjimečných – to jenom potvrzují), alternativní budoucnost se mnou příliš mnoho neudělala, působí (asi záměrně) neživotně, předlouhé dialogové sekvence mě tu a tam nudily. Šarmantní gentleman V je vtipný, cituje klasickou literaturu, je sběratelem umění, Natalie je v emotivních scénách úžasně přesvědčivá. Reakce jsou bezesporu rozdílné, u mě tenhle relativně zábavný kousek zůstal někde na půli cesty. Přesto neříkám, že to není podnětné, Wachowští měli být nicméně víc vidět. ()

viperblade

O tomto filmu jsem hodně slyšel a věděl jsem o něm jen to, že je podle komiksu a že je zde Natalie Portman bez vlasů. Takže bez znalostí komiksové předlohy jsem se do snímku pustil. A výsledek předčil mé očekávání. V for Vendetta je dokonalé varování před diktaturou. A ano, přiznávám se, pro někoho "zbytečně patetické proslovy" mě neskutečně bavily a já se nechal unášet. Tento film má (podle mého názoru) TO něco, co mi chybělo (nebo jsem nepostřehl?) např. u Strážců - přesah. Varování, které mě opravdu zasáhlo a nepustilo se mě až do samotného konce. A proto, chtě nechtě, musím dát Vendetě plný počet, protože si myslím, že v tomto filmu je ukryto více myšlenek, než si uvědomujeme. P. S. Scény s deštěm a dominem mi v hlavě zůstanou ještě hodně dlouho, stejně jako dokonalý výkon Natalie a Huga. ()

MM_Ramone

Netradičný komiksový príbeh, ktorý dáva prednosť obsahu pred bombastickou akciou. V neďalekej budúcnosti sa Veľká Británia stáva totalitnou krajinou, na čele s diktátorským premierom Adamom Sutlerom. Ten plánovane drží národ v strachu. Pomocou mediálnych klamstiev a silových zložiek chce kontrolovať celú spoločnosť. Zjaví sa však maskovaný hrdina, ktorý dá svojou aktivitou impulz ku zvrhnutiu tejto politickej tyranie. Tento snímok mi pripomenul to ako rýchlo sa môže zrútiť demokracia a nastať vláda útlaku. Ale tiež aj to, že podvedomá ľudská potreba žiť slobodne je nesmrteľná. **** ()

Dan9K

Začátek mě tedy poněkud zaskočil. Říkal jsem si, jak jsou ty poetické řečičky hlavní postavy pěkně trapné a už jsem si film pomalu odškrtával jako další komicsovou krávovinku, kterých jsou dneska megatuny. Jenže, co se nestalo. Najednou se z filmu stala naprosto úchvátná záležitost. Opět je to jeden z filmů, který sází na pro mě vděčné vykreslení antiutopické totalitní společnosti, opět je tu někdo, kdo se systému vzbouří, je to vlastně už dost klišé, ale na mě tato látka prostě pořád skvěle zabírá a myslím, že ještě nějakou dobu bude, zvláště pak, když má film takové napětí a navíc v hlavní roli roztomilou Natálku. Snímek si mě získal svými občasnými politicky nekorektními hláškami i tím, že jeho hlavní hrdina není ani jednoznačný záporňák natož klaďák a tak nějak se mi trefil do gusta v tom, co bych tak chtěl dělat, až u nás skončí demokracie. Je ale fakt, že film by potřeboval na pořádné (a nutno přiznat poměrně žádoucí) vykreslení celého příběhu a totalitního systému o několik hodin navíc a já bych je docela uvítal...a možná i s otevřenou náručí plnou červených růží... ()

Spooner

Předlohu jsem nečetl, a možná to je jeden z důvodů, proč se mi tento film tolik líbil. Kdybych ji totiž četl, tak bych měl určitě výhrady, jako mají někteří zde v komentářích. Naštěstí jsem tedy ve výhodě a můžu si tento další comicsový snímek v řadě pěkně vychutnat. A že jsem měl proč. Debutující režisér McTeguie pochytil od bratrů Wachovských zdá se hodně a je to znát. Film je sice méně akční než jsem čekal, ale když na akci dojde tak je natočené více než dobře. A se zbytkem filmu je to vlastně stejné. Je sice pravda, že asi tak v polovině filmu už se tempo filmu začalo trochu zvolňovat a já se skoro začal nudit, to ale moc dlouho netrvalo a já si tuto svižnou jízdu opět užíval. Je to určitě díky bezchybnému hereckému obsazení, kterému dominuje (jak jinak) Hugo Weaving, který si tohoto charizmatického "teroristu" zahrál s obrovskou chutí, a neméně dobrý Stephen Rea v roli detektiva Finche. Tento film určitě patří mezi nadprůměr a je zatím nejlepší natočenou Moorovkou (i když to nebylo zas tak těžké). ()

gogo76

Hneď na úvod treba sklamať všetkých, ktorí čakajú, že sa muž v maske odhalí. K tomu nedôjde. Veľmi kvalitne natočený comics o pomstiteľovi v maske, ktorý sa vzoprie proti futuristickému totalitnému režimu. Vynikájúca N.Portman, ale hlavne Stephen Rea, ktorý sa po dlhšej dobe trochu zviditelnil. Nemôžem zabudnúť na jeho skvelo zahranú úlohu vo filme Michael Collins. Americký popcorn? Určite nie.80%. ()

Davies182

Prosím všechny režiséry, aby nechali Alana Moorea a jeho dílo být. Děkuji. Film nebyl špatný, ale mnoho fanoušků původních komiksů uráží. Zase. Oproti předloze žalostně nedostačující a černobílé. Oceňuji selekci Weawinga, jeho hlas je cool. ()

Reiniš

Hodně netradiční komiksová adaptace, která víc než na efekty sazí hlavně na příběh a city. Po celou dobu sem seděl se zatajeným dechem v napjetí, co bude následovat. Hodně je zde znát, že se na filmu podíleli tvůrci Matrixu, což tentokrát nevadí. Pokud tedy chcete vidět "komiksovku", která má skvělý a dech beroucí příběh, skvělé herecké výkony, zajimavého (anti)hrdinu a hlavně ideu je V tím pravým pro vás. ()

Xmilden

"V" mě k srdci zrovna dvakrát nepřirost. Podobné filmy nejsou zrovna mým šálkem kávy. Huga není vidět a Natálku mám raději v jiných rolích. Kromě těchto dvou mě tady nikdo jiný neoslovil a film v mých očích postrádá hlavně akci. 60% ()

Divočák

Velké zklamání. Film postrádá šmrnc, akci i lepší příběh. S takovým obrovským potenciálem jde o ostudné promarnění veliké šance. Nejvíc mi asi vadilo to, že popisovaný "zlovolný totalitní" režim není popsáný vlastně skoro vůbec a vy si jen celou dobu říkáte, proč proti nim ten V vlastně tak šíleně brojí? Jen proto, že oholili Portmanové hlavu? ***Věděli jste, že: "V jako Vendeta" je sice McTeigův režisérský debut, ale zkušenosti už čerpal jako asistent režie na trilogii "Matrix".// Děj komiksové předlohy se odehrává v roce 1997. Pro účel filmu byl však děj přenesen do roku 2020.// Do role V byl původně obsazen britský herec James Purefoy. Po několika natáčecích měsících byl ovšem štáb nucen opustit a jeho role byla nabídnuta Weavingovi. Důvodem byl jeho hlas, který se producentům nezdál dost charismatickýna to, aby dokázal utáhnou roli, která díky neměnné porcelánové masce právě na hlasu stojí. Záběry s Purefoyem ovšem ve filmu zůstaly a Weaving je pouze předaboval. Purefoyovo jméno však v titulcích nenajdete.// Autor komiksové předlohy Alan Moore označil scénář k filmu za "imbecilní" a "plný děr".// V rámci příprav na svou roli absolvovala Portmanová "ideovou přípravu" zahrnující autobiografii militantního sionisty a pozdějšího izraelského premiéra Menachema Begina či dokument "The Weather Underground" o násilných akcích amerických levicových radikálů.// Štábu zabralo celkem devět měsíců, než se podařilo získat od úřadů bezprecedentní povolení uzavřít londýnskou dopravní tepnu Whitehall, kde vznikala vrcholná scéna filmu s čtyřmi stovkami lidí v bílých maskách pochodujících svrhnout starý režim.// Ikona V složená z dominových kostek ve Veově úkrytu je složena z celkem dvadvaceti tisíc kostek a její stavba trvala čtveřici profesionálů plných dvě stě hodin.*** ()

Phobia

Poměrně zvláštní film se silně proti-totalitním poselstvím. Žádné velké efekty, žádná bombastická výprava, něco málo akčních scén a několik zajímavých a zajímavě podaných myšlenek. Herecké výkony lze jen pochválit (v případě Hugo Weavinga tedy především podmanivý hlas), ovšem musím se zařadit do té fronty, která postrádá realističtější vykreslení totality... asi to tvůrci na vlastní kůži nezažili. Já jsem byla puberťačka, když přišla revoluce, ale dodnes mě ze vzpomínek na tu bezútěšnou, šedivou, stísněnou dobu před rokem 1989 mrazí. Film mě každopádně velmi zaujal, jen měl našlápnuto na víc, než nakonec ukázal. [O půlnočním atentátnickém výbuchu budovy soudy, který mají média prezentovat jako řízenou demolici: "Myslíš, že tohle lidi spolknou?" "Proč ne? Jsme přece TNB, my pouze informujeme, nelžeme... Od toho je tu vláda."] 81% ()

lesumir

Kdyby mi někdo neřekl, že jde o komiks, vážně bych to nepoznal, není to žádná jednohubka ve stylu Spiderman nebo Hulk, kde hlavní hrdina bojuje se zlem bez větší myšlenky. V for Vendeta má hlubší smysl, hlubší myšlenku, dává nám předobraz budoucnosti, jak to asi bude vypadat za par let. I když tohle vynechám, tak mám stále výborný příběh se skvělým hlasem, skrývající se pod maskou a úžasnou Natalkou. Výborně napsáno, to především, tady se Wachowští vyřádili & zručně odtočeno. Největší chybu bych viděl asi jako všichni ostatní u vykreslení totality, ale to je u každého futuristického filmu poslední doby, například Serenity nebo Ultraviolet z toho vyšly ještě hůře než V! Sečteno bez podtržení, Vendeta je určitě zajímavým filmem, který opravdu nenudí i když věřím, že se ze začátku to může budit opačný dojem a už chápu, co dělá v TOP 250 IMDB. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

06.09.2014

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)