V jako Vendeta

• USA V for Vendetta (více)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

666teen

Tenhle film bude s dabingem k nekoukání....při představě, že Weawinga bude mluvit Trávníček, nebo nějaký jiný "charismatický" august se mi ježí trávník. Jinak kancléř by mohl být trochu víc Big Brother a šéf tajných trochu víc Beria. Přesto to V na těch 80% vytáhne. ()

Ruut

Update 2018: Hmmm kecy kecy kecy, není divu, že Wachovské lesby jsou tam, kde jsou. I s McTeiquem. To, že máš zajímavý námět, ještě neznamená, že automaticky bude dobrý film. ------ Film je sice na motivy komiksu stáje DC Comics, ale tentokrát nečekejte žádnou přehlídku mutantů a až vůbec nějakou zběsilou akci. Vlastně ve filmu nejsou téměř žádné akční sekvence. Tenhle biják stojí na něčem uplně jiném. Je to slušně pojaté filosofické zamyšlení nad totalitním režimem podpořené výbornými výkony Natalie Portman a hlasem Huga Weavinga. Rozhodně to není film dokonalý a má své mouchy, ale stojí za zhlédnutí minimalně protože ukazuje že komiks nemusí nutně znamena bezbřehou akční řežbu ale může také nabídnout solidní příběh a podněty pro hlubší zamyšlení. ()

ChewieDC

Zatím neznám comics, takže téměř pouze nadšení. Zajímavá pointa (terorismus je dobrý), skvělý Hugo Weaving (důkaz, jak skvěle se dá hrát i bez obličeje) a občas sice přehrávající, přesto stále rozkošná Natalie Portman. ()

Satan

Komiks musí být určitě paráda, ale nemohu si pomoct od pocitu, že by to mohlo být ještě lepší (zvláště, pokud by se režie ujali bratři Wachovští). James McTeigue totiž jakoby celý film hledá svůj styl a používá k tomu již zaběhnuté prvky jako zpomalenou akci, klasické hrátky s kamerou a hudbu. Celkově je to ale vynikající podívaná nejen díky Natálce, ale především Hugo Weavingovi, který si natáčení vyloženě užívá. Jako komixovka má Vendetta hlubší rozsah v proklesení charakterů a dějové linie, která bude možná na někoho příliš zamotaná a proto vřele doporučuji podívat se na to minimálně dvakrát. Určitě neprohloupíte, já se skvěle bavil a ten monolog na začátku, to je slast. [Přesná stopáž: 127 min] ()

Javert

Jakési bezzubé. Očekáváte-li od tohoto filmu akci, nebo aspoň svižný děj, stejně jako já, po tomto filmu raději nesahejte. Skvělý úvod vás sice navnadí, ale celá prostřední předlouhá část jen pomalu plyne a neuniknete pocitu nudy. Zdlouhavé dialogy mezi hlavními hrdiny neberou konce. Celý film pak trochu zachraňuje konec, kde se jakž takž něco děje. ()

k212

Vendeta má mnoho tváří, ne jen tu jednu sošnou. Špatných dobrých, průměrných, divných, jetých ... Postrádá však tu jedinou, osudnou - výjimečnost - ke škodě. K velké škodě! Křivka nadšení u mě vylétla na maximum po první hodině, pak už měla jen sestupné tendence. Tu úžasnou gradaci mají hlavně na svědomí odvážný homosexuál Stephen Fry (který brzo umře) a smutný polda Stephen Rea (který příliš dlouho zůstane). No Hugo Weaving se svým sexy hlasem a černým pláštíkem taky, proč ne, nicméně on je také příčinou té maxi stagnace v polovině druhé. Ta vysvobozující láska mě fakt rozcupovala - oh brothers go to hell - to už jsem kdesi viděla!. Čekala jsem příliš moc, přála jsem si něco extra duchaplného něco lehce ujetého (V jako zhrzená milenka, kupodivu mi to na mysl parkrát přišlo, ale je to jen blockbuster takže, co bych chtěla :-((, ale vše zůstalo v pohádkově Wachovských intencích. Chvílemi akce, chvílemi trapně směšné kecy, chvílemi soap-opera s přívdavkem, chvíli doják emotivně vyhoněný na max. Proč? Protože 2xW a jinak to není a nebude! Škoda herců, škoda komixu (nikdy jsem ho neviděla, ale přesto), škoda nesmírně trapného závěru... Mám pokračovat??? A přesto ***1/2 - vidím snahu na všech stranách, jen ne na místě pravém = scénáři. ()

Legas

Super-akční trailer láká na nový film od tvůrců Matrixu. Nebýt dvou velice krátkých akčních scén, tak by se film mohl vydávat za čistě televizní, což ovšem neznamená špatný. Ba naopak. Kdyby se obě akční scény vystřihly (jsou zde v podstatě úplně zbytečné), pak by se mi tahle Vendeta ve formě "televizního" filmu docela líbila. Nebo vidím druhou možnost. Přidat na akci a hlavně na vizuálnosti. Vendeta je plná strohých interiérů a její celková levnost mě docela štvala. Buď levný film bez akce, nebo drahou vizuální žranici. Takhle se Vendeta zasekla někde na půli cesty. ()

IQ Tiqe

Mám rád scénáře, které udrží moji pozornost od začátku do konce filmu, a tenhle takový byl. Když přičtu Natalii Portman a zajímavý hlas "V", odpustím mu i fakt, že jsem postrádal nějakou akčnější scénu. V součtu 70%, nenudil jsem se. ()

Sonnery

Sice mě někdy sralo, že jsem tomu V jako v masce neviděl do ksichtu, ale na druhou stranu jsem byl příjemně překvapenej, protože ač masku očividně vyrobili dle výrazného hereckého projevu Martina Maxy v Kameňáku, ta maska dohromady s hlasem hrála líp, než Národní loutkové divadlo v Bhútánu. A to v Bhútánu hrajou fakt pěknýho Kašpárka... ()

HoneyBunny

Nic proti ničemu. Všechno v tomhle filmu se mi zdálo tak nějak průměrné a nedotáhnuté, nic vám na něm nebude obzvlášť sympatické. Režisér vás ani jednou nezaujme nějakou vychytávkou, navíc nedokáže vzbudit ani dojem, že se děj odehrává v průběhu jednoho roku. O scénáři Wachovských se mi ani nechce dlouze rozepisovat, protože v něj najdete dost logických mezer (jaké opodstatnění v ději má třeba postava Ruperta Gravese?) a na to, že se bili do prsou, jak mají 1984 a 451° Fahrenheita v malíku, je jejich vykreslení totalitní společnosti k smíchu (viz smějící se rodinky před televizní obrazovkou). A herci? Natalie více méně jenom hezky vypadá, Hugo Weaving sice dokáže hrát skvěle i s hlasem, ale to vám nenahradí fakt, že hlavního hrdinu nevidíte. I tak dobrého herce jako je John Hurt nutí scénář jen do jedné polohy - hitlerovsky maniakální despota, bohužel bez charismatu, který by měl mít. Zbývá nám tu Stephen Rea coby detektiv, ten jediný si rozhodně ostudu neuřízl, i když u Neila Jordana vždycky hrál o třídu líp. Ale abych nekřivdila, reklamní kampaň má tenhle film celkem masivní. ()

Jordan

Wachovski majú k tomuto typu tém a námetov blízko - pretože ani V ako Vendeta nie je až tak nepodobný Matrixu s celou tou totalitnou spoločnosťou a všetkými tými vecami okolo toho . . . I keď film je v podstate vykrádačka Kafku, Orwella a samých seba, jedná sa stále o nadpriemerný kúsok v novodobom žánri comixových filmov, zrejme aj pre námet, ktorý má na comix veľkú hĺbku (a niektoré námety boli až odvážne podobné niektorým problémom súčasným) a určite aj pre atmosféru a najmä skvelý výkon oboch hlavných protagonistov - Hugo Weaving je skutočný pán herec, pretože len naozaj dobrý herec dokáže zahrať všetko s maskou na tvári len za použitia hlasu a tela a krásna Natalie Portman je na svoj vek až neuveriteľne úžasná herečka (keď si však vezmeme, že už v Leonovi sa vyrovnala Renovi a Oldmanovi, veľmi ľahko zistíme, že sa jedná o nezvyčajný talent). ()

Anderton

Očakávaná adaptácia slávneho komixu dopadla možno trochu proti očakávaniam. Totalitný režim tu nie je vykreslený nijak zvlášť odpudzujúco a nie je ho príliš v atosfére filmu cítiť. Ja som ho ale necítil ani v nudnom 1984. Takže ostáva scenár, ktorý sa vydaril a ponúka niekolko kontroverzných myšlienok a jeden prekvapujúci a logický zvrat. Velkým plusom je hlavná postava v podaní zamaskovaného Weavinga a Stephen Fry. Možno tá atmosféra totality, ktorú nie je príliš cítiť je zámer a tvorcovia ju chcú ukázať čo najpodobnejšiu dnešnému svetu. ()

Carol Pifková

Tak niečo podobné už prežívame i v dnešnej dobe. Vláda pred nami zakrýva mnoho skutočnosti a manipuluje s nami. Ukáže len to, čo chce aby sme videli. My však bohužiaľ nemáme sympatického maskovaného hrdinu, ktorý by nám otvoril oči a zmenil pohľad na svet. Kedže som nevedela kto V stvárnil, moja predstavivosť pracovala na plné obrátky no a pri záverečných titulkoch som bola naozaj prekvapená. Som rada, že V svoju masku nezložil, pretože si zachoval tú svoju tajomnosť a práve to sa mi na ňom páčilo (a možno aj preto, že Hugo mi je nesympatický). A síce ani na romantiku si dáko nepotrpím, tak na konci som sa len tak tak ubránila slzám. Už len kvôli samotnému V by som dala 5* bol úžasný. Rada by som si prečítala komiks a možno ma trošku aj mrzí, že si nezachoval tú svoju chladnokrvnosť, ktorú mal v komixe. Ale tak ktovie, možno na konci by som s ním tak nesúcitila a nepobláznil by ma tak. Ja by som si teda tiež nechala oholiť hlavu kvôli nemu! ()

Frajer42

Taková trošku v jako volovinka ne? Notak lidi. Přiznejme si, že je to blbost. Nač ta přetvářka. Potom tady já, zdravý člověk, vidím 126. nejoblíbenější film a podívám se na něj. To už nelze vzít zpět. Už jsem ho prostě viděl a jsem navždy poznamenán. Natalie Portman je ošklivá i s vlasy a tady jí je dokonce sundají. Kdo se na ni má potom dívat. Tak pěkný film to mohl být. Téma zajímavé a hlavní hrdina byl takový sympatický človíček se skromnou domácí knihovnou a maskou Shakespeara, nebo někoho podobně ošklivého. Ale takhle to poprasit? Ten děj je tady superhloupý a podáván tak hrozně nechytlavou formou až to pěkné není. Když zrovna chlápek, který si nechává říkat V, řezničí, tak se na to koukat dá. Ale všechno ostatní je jeden velký průšvih. Lepší *. ()

AppleCore

První polovina průměrná, místy nezáživná 2*. Druhá polovina strhující, dramatická, zajímavá a dorovnává veškerý nedostatky z poloviny první 5*. Celkovej dojem na slabší 4* za občasnou nudu během prvních 60 minut. ()

stilgar1

Silně antipolitický příběh s téměř dokonalým zakončením, ale s poněkud zdlouhavým dějem, který je bohužel dokreslován naprosto nudnou a tuctovou hudbou. Naopak k dokonalosti jsou dohnány výkony hlavních postav. John Hurt jako mírně úchylný a psychicky labilní diktátor, Natalie Portman s holou hlavou a Hugo Weaving, který hraje roli, kterou by mu jen stěží někdo záviděl (ačkoli bez přemýšlení si možná řeknete, že jde o roli velmi snadnou). Velmi pěkný je viditelný odkaz (a silná inspirace) k Orwellovu dílu 1984. Nebýt výše zmíněných dvou nedostatků, jistě by se mé hodnocení vyhouplo k nejvyššímu stupni... ()

boshke

Vendeta na mne jistě zapůsobila, nějak po ní však příliš nezůstalo, tak moc nevím, co s hodnocením... Zůstanu na osmdesáti a někdy si to zopáknu... 80% ()

Kothy

Zajímavý film k zamyšlení. Británii v budoucnosti vládne krajní pravice. Je tu však člověk, který nesouhlasí s tím, co se děje a snaží se bojovat. Zatáhne do toho i chuděru Natalie Portman, která se kvůli této roli nechala ostříhat. Dnes hrdinova maska figuruje hlavně jako symbol hnutí Anonymous. "Jedna věc platí pro každou vládu. Nejspolehlivější záznamy jsou ty daňové." ()

AllShallFall

Parádní. Z části komiksový kousek. A zároveň ukázka naprosté totality. Jako zákaz vycházení, či zatýkaní, domovní prohlídky, popravy. Touha po svobodě a změnit svět k lepšímu....... Výborné. Režisér James McTeigue tím možná chtěl něco naznačit. Jinak si nedokážu vysvětlit, proč natočil film s takovým příběhem. Bylo zde vysvětleno hodně věcí, které stačili i mě na to aby se mi to moc líbilo. Naprosto souhlasím s tím, že i dnešní systém používá strach občanů jako zbraň. Využívá ho a tváří se že zná na potlačení kriminality a terorismu lék. Tím si získává vlk své ovečky. Prostřednictvím médií jim bude servírovat koktejl nesmyslů tak dlouho, dokud tomu nebudou všichni věřit. Pak až se dostaneme k moci, budeme měnit vše lehce tak aby to upevnilo naši moc. Ale dělá se to vždy ve jménu demokracie a spravedlnosti. Tento film přesně vyjádřil mé myšlení a získal si i mé sympatie. Jediné mínus co příběh měl, bylo použití totality v duchu Německého politického režimu let 1933 - 1945. Protože právě opak je pravdou. Nikoliv se k moci nedostane vzor rasové čistoty. Ale u moci už je rasová, náboženská a kulturní míchanice, která právě používa ony použité filmové prvky. Jsou pro mě k tomu jen dvě vysvětlení. A to, že tvůrci se staví proti dnešní opozici a chtějí, aby národnostně přesvědčení lidé veřili, že jejich myšlenky jsou zlé a špatné. A nebo museli použít tento námět, neboť ví, že pokud by použili prvek dnešního pseudodemokratického systému (příkladem jsou mocnosti tymu vlád USA, EU a NATO) možná by byli na seznamu odpůrců systému také, jako jsou tisíce jiných. A kdo ví....pokud se režim nezmění, možná se dožijeme stejného útlaku jako byl ve filmu. Věřím, že ať byl film pojat jakkoliv, každý si v něm najde co potřebuje. Já jsem v něm našel smysl pro revoluci a větší přesvědčení v boji za skutečnou svobodu slova a projevu. V boji za skutečně silnou a zdravou společnost lidí, kteří pokud budou chtít, mohou sesadit tyrany z takzvaného parlamentu, aniž by museli prolévat krev v ulicích. To je skutečná svoboda a hlas národa. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

06.09.2014

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)