Afrika aneb Češi mezi lidožravci

(divadelní záznam)
  • Česko Afrika

V pořadí objevů čtrnáctá Cimrmanova hra nás zavede do nitra kontinentu téměř nedotčeného civilizací. Čeští cestovatelé se tu setkají s podivným kmenem lidojedů a málem skončí na jejich jídelním lístku. Příslušníci tohoto kmene jsou zvláštní ve dvou směrech: svým vzhledem a svou neobyčejnou učenlivostí. Tyto vlastnosti umožnily Cimrmanovi vyřešit jazykové a inscenační problémy s elegancí, jakou mu ostatní světoví dramatikové mohou jen závidět. Kdyby takové téma zpracoval dejme tomu G. B. Shaw, strávili by diváci v hledišti 5 až 7 hodin. Cimrman tu vystačil (nepočítáme-li úvodní vědecký seminář) s pouhou hodinou. Poprvé v historii Divadla Járy Cimrmana vystupuje na jevišti i živé zvíře. (oficiální text distributora)

Adam Bernau

Copak jmelí, ale ten hurónský smích jistého diváka po "Cyrile, ty nejsi brífinkový typ"... (Chyba ve filmu: Řekl-li ing. Holý „Jaryne, to si ňa nakrkl´, musel přednášející dr. Brukner zaměnit Malé Velké Meziříčí za Malé Valašské Meziříčí.) ()

HoneyBunny

Tak tuhle věc jsem měla možnost naživo i v televizi a dost u ní záleží, v jakém složení je zahraná. Celkově o trochu slabší než starší Cimrmanovy hry, ale pořád je to nářez (zvlášť scéna se jmelím). ()

Tsuki

"Copak jmelí...!" bylo jednoznačně nejvtipnější částí téhle hry. Jinak se mi ale zdálo, že se hercům nedostávalo příliš mnoha humorných nápadů. Mohlo to být vtipnější. ~(2,7)~ ()

Frajer42

Nadprůměrně vtipná hra, kterou od průměru zachránil úžasný seminář a nezapomenutelné jmelí. Z mého pohledu jedna z povedenějších her, ale to asi každý vidí jinak. Slabší * * * *. ()

boshke

Jako zanícený cimrmanolog, schopný hodiny a hodiny vyprávět repliky ze všech her krom Českého nebe, se kterým jsem ještě žel neměl tu čest, snad ani nemohu jinak. Mohl bych pár her vyzdvihnout, avšak žádnou bych nedokázal označit za slabší či méně oblíbenou. Stejně ode mne každá dostane "kilo", tak co... 100% ()

Kothy

Další skvělá hra z této známé dílny. Tentokrát se výprava vydá do Afriky za místními lidojedy. Samozřejmě se to nakonec stočí úplně jiným směrem. "Copak Zlatovláska, ale jmelí." :D ()

nascendi

Ďalšia Cimrmanova hra, na ktorej som sa dobre zabavil. Stačilo prehliadnuť jej menšiu originalitu, niektoré nie celkom vydarené časti a nezaoberať sa úvahami o tom, či je aj táto hra ešte dostatočne cimrmanovská alebo už nie. ()

WANDRWALL

Cestovatelé, co se vydají do Afriky, tak musí být připraveni na velký rasismus. Černí tam bílé nechtějí. A přece další a další cestovatelé i z Česka míří do Afriky. Afrika je ale širokánský pojem. Každá země má svou kulturu, své dějiny, a to jaksi tahle hra nebere na vědomí. Slabší hra, škoda, původně jsem si myslel, že dám aspoň čtyři hvězdičky, ale není to možné. ()

triatlet

Nemastný neslaný Ne, to není hodnocení cimrmanovské hry, ale připomenutí geniálního užití rčení a přísloví spojených s lidojedy. A za odkaz Josefa Václava Sládka? Jednoduše: pětihvězdičková zábava, kch. ()

Oktavianus

Asi nejslabší Cimrman. No a co? Pořád je to taková zábava, kterou většina českých "komedií" může jen a jen závidět. ()

sharky

nemůžu si pomoct, ale 5 dát nemůžu, mám cimrmonovce rád, ale není to taková bomba jako zbylé hry. Ovšem vtípky se jmelím jsou opravdu povedené. ()

Ištván87

Tak uvidíme, jak dopadlo České nebe. Afrika totiž naznačila, že se trošku (ale vážně jen nepatrně) ztrácí invence. Ale i tak je zde plno kvalitnícho humoru, i na naše poměry dosti ojedinělého. ()

Morholt

Je to jeden z těch Cimrmanů, který mám míň rád - těmi dalšími jsou Ztráta třídní knihy a Cimrman v říši hudby, ale i tady jsou nezapomenutelný věci jako je univerzální trialog a hlavně ukázka z hry Opeřený had. "A co když se Ti třeba po roce zalíbí Nerada se myje?" S Nerada se myje bych v jednom stanu žít nechtěl." A co Hladila sviště proti srsti?":DD ()

Lucasion

"Doktore Žábo, já jsem znal jednoho inženýra Pulce... nejste vy jeho otec?" Skvělá přednáška i hra. Nemám, co bych dodal. Možná nemá tolik ikonických hlášek, ale je to plné Cimrmanova humoru. "Ano, víra! To je to slovo, které se jako déšť snáší na vyprahlou půdu našich duší. - Cyrile, prosím tě, mlč, nebo se doopravdy naserou." [Viděno naživo] (80 %) ()

Terva

Afrika: Češi mezi lidožravci.... Uděláme si briefing, to není jídlo. Ty nejsi briefingový typ, tak mlč!! Úvodní seminář: Nalezení nové hry v roce 1997..... Opeřený had..... Tančila jako blázen až do bílého rána. ()

liquido26

Pro mě osobně je toto nejslabší hra DJC. Seminář standartně kvalitní, ale hra samotná těží převážně z jednoduchých vtipů, které opakují to, co už tu jednou bylo (např. Znal jsem jednoho Pulce, nebyl to váš syn?), děj je docela divný a ti černoši albíni mě tam nehorázně štvali. ()