V jedné chaloupce žila maminka (J. Bohdalová), tatínek (J. Somr) a Honza (P. Nárožný), který se celý svůj život jen válel na peci. Jednou se otec dozvěděl, že drak Kvadrát chce, aby mu všichni králové poslali své dcery, aby si je mohl vzít za manželky. A protože se Honzův tatínek přece také jmenuje Král – poslal syna k drakovi, aby se za něj „provdal“. Na cestě se Honza potkává s bytostmi z pohádek, kterým pomůže a ony pak, jak už to bývá, na oplátku pomohou jemu, když se pustí do boje s drakem Kvadrátem, který vězní ve sluji čtyři princezny… (Česká televize)

PhillM.

Televizní vysílání z Prahy / v důsledku své celoroční snahy / baviti vás od soboty do pátku / nabízí vám zbrusu novou pohádku / O chytrém Honzovi / přední pražští herci se tu snaží / pod vedením režiséra Ráži / nadělat vám na bránici puchýře / hudba je od Jaroslava Uhlíře. --- Texty písniček, které napsal Zdeněk Svěrák levou rukou (a pořád jsou dobré), destilovaný hovadismus televizuálu osmadesátých let, Petr Nárožný na raketovém vysavači. Nonsensová pohádka par excellance. A mimochodem, je docela možné, že moje náklonnost k Ferrari se datuje právě k tomuto snímku, neboť Honza si zvolil právě tuto značku, kdežto drak Kvadrát dal přednost Lotusu :-) ()

KoleckoR

"Princezna Kardanka, nejmladší dcera slavného a mocného krále Klaksona ze Saabu a Volva..... " veselá pohádka plná podobných bláznovin a blábolů. ()

wictoria

žádné velké umění, ale já tuhle pohádku MILUJU a nenechám si jí většinou ujít :-) Jitku Molavcovou tady sice fááákt nemusím (no, skoro v ničem), ale jinak koncert! a ten text úvodní písničky už umím taky skoro nazpaměť :-D ()

Naushika.

Ne, tohle fakt není experiment na téma "co se stane, když zmodernizujeme pohádku". Tohle je experiment na téma "co se stane, když jedna polovina štábu vykouří stoh trávy a druhá polovina vycucá kilo LSD, zavřou se do skladu starých kostýmů a kulis z TV pohádek a natočí tam nějakou haluz". Stane se tohle. Je to absolutní blbost, ale oceňuji na ní, že to není křečovitě blbá blbost - nečiší z toho ten záměr "tak a teď natočíme něco třeskutě vtipnýho", spíš takový "pojďme si zfetovaný hrát v náhodnejch kulisách a uvidíme, co z toho vyleze". A vylezla z toho docela příjemná blbost. ()

PavelZava

Honzu hraje Petr Nárožný. Princové Bajaja, Banene a Banejo zakletý v žalud . Vodník Josef Dvořák to sedí. Mařenka je na Vyšperu = Vysoká škola pernikářská. Ježikůže Andrlová neboli princezna Kardanka. Princezny Zubejda, Obejda, Prebenda a Treperenda Buď berete dobrý nebo neberete dobrý. Já jsem z chudého království, že jsme kolikrát ani na žoldnéře neměli. Pivo jenom k jídlu. Dost blbost, už jen na jménech se vyřádili Bohužel Robert Bakalář nás již bohužel opustil ()

Schlierkamp

Opravdu vtipná originální moderní pohádka o českém Honzovi, tentokrát v podání jako vždy vynikajícího P. Nárožného, jenž nesporně patří mezi nejvýznamnější velikány české veselohry. Jedná se o oddechovou záležitost, při níž se musí bavit děti i dospělí, stejně jako se bavili herci při natáčení. Závěrečný souboj Honzy s fiktivním drakem Kvadrátem, skvěle mluveným rozzlobeným J. Krampolem, byl skutečně zábavný. Za zmínku rozhodně stojí čtveřice roztomilých princezen, v čele s půvabnou L. Krbovou. Tradičně skvělá práce pro děti jak autora hudby (Lesem chodím, lidem škodím, taková jsem já nebo Čtyři vozy, čtyři kozy, čtyři krásné princezny), skladatele J. Uhlíře, tak i Mukačevského rodáka, režiséra Ludvíka Ráži. ()

Hermanka

Kdo má rád české kulisové pohádky, nenechte si zase někdy v neděli po obědě uniknout. Kdo má rád velkou nadsázku, výborné herce, humor a parodii příjde si na své. Kozderková a spol. trsající v elasťákách, u toho natáčení bych také chtěla asistovat. ()

sulek

Vtipná pohádka s moderními vymoženostmi. Honza - milovaný Petr Nárožný - má pleš, protože se celý život tře hlavou o pec - geniální! ()

misar3

Honza co si má vzít draka za muže nebo za ženu? Proč ne, opravdu pěkná pohádka. Líbila se mi, jako malému a když jsem ji viděl dnes opět mě okouzlila. Písničky, herecké obsazení, vtipy... A nakonec namakaný ženich... Opravdu pěkné, doporučuji především mladým divákům :-) ()

topi80

Celá pohádka vypadá spíše jako scénka z Malého televizního kabaretu, kdy se všichni aktéři rozhodli nějakou pohádku poplést k totální absurdnosti. Koneckonců, jsou tu samé známé tváře z pořadů či seriálů pro děti. A je to znát, když se na pohádce podílí lidé, kteří by se pro dětský úsměv rozkrájeli. Definitivním trumfem, který musel poslat k zemi už úplně každého, pak byl souboj s drakem na souši. Jedinou slabinou jsou některé nadbytečné scény (z Honzova domova), kde se vlastně jen komentuje, co jsme právě viděli. ()

IvonaK

Pohádka nebyla špatná když tam naservírovali něco z moderního světa aby to ozvláštnili. Ale ten rychlý a příliš jednoduchý konec se mi moc nelíbil. Ihned se všichni zadali jak to šlo aniž by se trochu hlouběji poznali. Ale Ivana Andrlová opět nezklamala. Neodolatelná a proto uvažuji že si ji přidám možná do oblíbených hereček. ()

Godhaj

,,Jak to dopadlo, vodvedli mě?“ Ráža, celý realizační tým a všichni herci se v této pohádce slušně utrhli ze řetězu. Pohádka má vtip, je moderní, převrací pohádková klišé naruby, scénář je naplněn hláškami, prostě téhle studiové pohádce chyběl pouhý ždibíček, aby dosáhla kultovního statusu. Nárožný, Somr a Bohdalová to rozjedou ve velkém stylu, krásně hrají a krásně si nahrávají na frky. Když ale Honza dorazí k drakovi, děj trochu poleví a nevím proč se stočí k romantice, což mi ke zbytku příběhu vůbec nesedělo. Také Molavcové zpěv neslyším vůbec rád. Vlastně ani trampoty Somr a Bohdalové se slepicí mě nebavily. Přesto je to pohádka vynikající, zábavná a velmi, velmi nezvyklá. ()