V jedné chaloupce žila maminka (J. Bohdalová), tatínek (J. Somr) a Honza (P. Nárožný), který se celý svůj život jen válel na peci. Jednou se otec dozvěděl, že drak Kvadrát chce, aby mu všichni králové poslali své dcery, aby si je mohl vzít za manželky. A protože se Honzův tatínek přece také jmenuje Král – poslal syna k drakovi, aby se za něj „provdal“. Na cestě se Honza potkává s bytostmi z pohádek, kterým pomůže a ony pak, jak už to bývá, na oplátku pomohou jemu, když se pustí do boje s drakem Kvadrátem, který vězní ve sluji čtyři princezny… (Česká televize)

selekce

Vysavač přesně takový, jaký jsme měli my a předpotopní závody F1 :D. I když tahle pohádka je šílená, já jsem se bavila. ()

ostravak30

Pohádka je v mnohém velmi futuristická. Právě dnešní děti, zblbnuté Spongebobem a dalšími americkými pitomostmi, si žádají moderní pohádky. A tak skutečné pohádky, dnes natáčené v Česku, se pokoušejí být co nejvíce moderní. Jde to vidět každým rokem. Nicméně zde se nepokoušejí o modernost v pravém slova smyslu, spíše o parodii. Především můžeme ocenit hloupého Honzu s rodiči vlastnící vysavač a televizi. Už volba herců o parodii svědčí. Komediální hvězdy osmdesátých let už by snad jen doplnil L. Sobota, který by se možná do role Honzy hodil více, ale P. Nárožný rozhodně nezklamal. Písničky Uhlíře pak vhodně doplňují vtipnou pitomůstku. A ano, všiml jsem si i lehkého sexismu, který zaznamená je pozorný divák a několika dospělých narážek. Je to zkrátka tak trochu jiná pohádka. Ovšem po všech natočených studiových a jiných pohádkách sedmdesátých a osmdesátých let je to rozhodně oživení. Pohádka, co zesměšňuje klasické pohádkové motivy a ani se nesnaží brát se vážně. ()

Pitryx

Tak tyto blbinky já mohu ze všech stran a klidně i najednou. Je to jeden kopec legrace a to já rád. Klidně to mohlo být delší. Skvělý pan Nárožný je obklopen výbornými kolegy a už jen to stojí za podívanou. Dávám devadesát procent. ()

javlapippi

"Krucinál, jak já jsem klidnej!" Zápecník Honza Nárožný opúšťa mamahotel aby sa ponúkol zlému drakovi za manželku a tým spasil svet. Potĺka sa po svete ako batôžkár a stretáva rozprávkové entity v nezvyklých roliach, Karkulka vedie krčmu, kde sa ožierajú zbojníci a princovia, vodník skončil na staré kolená v perníkovej chalúpke a výstredne odetá a učesaná ježibaba utancováva náhodných okoloidúcich do vyčerpania. Po príchode k drakovi zisťuje, že tento sa dal na polygamiu a skamenie. "Jednou ´sem kamenej, ani slzy mě nevobměkčí!" Nasleduje súťaženie v rôznych elementoch, komentované v priamom prenose v rozhlase a televízii, aby ako v správnej rozprávke všetko dobre skončilo, všetci sa oženili, vydali a žili šťastne až do smrti. Pôsobí to vďaka absurdnému humoru, pesničkám a povedomým tváram trochu ako scénka z Malého televízneho kabaretu roztiahnutá do vyše hodinovej stopáže a funguje to. Ako decko som sa pri tom neskutočne rehotal, ako dospelý oceňujem originálne poňatie, herecké výkony a chytľavé pesničky so Svěrákovými textami. Plný počet. "Já takhle nemůžu, když vidím jak devastuješ tu slepici!" ()

Danulinda

Pro některé hodinové pohádky mám opravdu slabost a toto je jedna z nich, i když patří mezi ty nejbláznivější a nejunikátnější zároveň - naštěstí tím správným směrem. Skvělí herci včetně parádně nadabovaného draka Jirky Krampola, neobvykle posazená zápletka spolu s hooodně přestárlým Honzou výtečného pana Nárožného, tedy nejen ta správná pohádková atmosféra hodinovek, ale i pořádný kus legrace nad některými hláškami zejména pana Somra, ale i samotného Honzy. Jediným problémem pro mě je snaha o určité prvky modernizace zejména při boji s drakem, které jako jediné nebyly z pohádkového hlediska optimálně vyřešeny (formule 1), a proto strhávám jeden bodík, jinak by to bylo jasně na plný počet. ()

honzic

Rozporuplná pohádka se skvělými herci a moderními prvky, místy zábavná, místy až moc trapná. Je těžké říci, zda to byl vydařený krok, ale zajímavý pokus určitě. U mne je to průměr: 55 % ()

quasar

Dávám 80%, ale jen proto, že si pamatuju jak jsem se tomu natlemil, když to dávali ve Studiu kamarád a mě bylo patnáct... ()

tonton78

paráda, po dlouhé době jsem shlédl tento skvost a bavil se jako když mě bylo deset..až se mě dere slza do oka když srovnávám s dnešní pohádkovou tvorbou...u některých inscenací dneška mě skutečně zůstává rozum stát ()

xpaja

Jednoznačně nejlepší česká pohádka. U žádné jiné sem se, od začátku do konce, tak nebavil. Skvělý scénář i herecké obsazení v čele s P. Nárožným. A ty kulisy, to opravdu nemělo chybu. Nejlepší na tom je, že se pohádka vůbec nebere vážně. Spíš je to hodně ulítlá parodie na pohádky. Už jen ty jména některých postav jsou nezapomenutelná a některé hlášky jsou takřka legendární viz. komentář - keoma26. Možná mi trošku vadí některé písničky, ale to už bych chtěl asi moc. Dávám --- == 80% == --- . ()

Gig

Pěkně převrácená a trošku opomenutá pohádka s nezapomenutelnou hudbou a písněmi Jaroslava Uhlíře. Honza, který vše zaspal, ani nevěděl, že o vlasy příšel. Vodník Pepa, bratři Bajaja a Banene, co je může rozsoudit jen jejich ztracený bratr Bajone. Sympatická Ježikůže.... ()

FRANTACZ1

SPOILERY: Začátek opravdu vypadá, že u těch barev duhy měli spíš vyměnit světle modrou za královskou modř :-) Pak to nicméně dostane směr typu "Já ovšem musím trvat na opakování ceremoniálu!" :-) ()

ČR

:-) :-) Ty woe, to je nářez. :-) 85% chvilkama jsem myslel,že jsem zhulený. :-) Být tam ještě Kaiser a Lábus,tak dám ***** ()

gu-staff

Tahle pohádka je pro zhulence jak dělaná. Mít v sobě pořádnej matroš, byl by to pro mně v podstatě Matrix jak vyšitej. Scénárista měl asi vycházky z uzavřenýho oddělení, je dobře, že je využil k práci. Bohužel zhruba ve třetině se na scéně objeví Dáda Patrasojc v ultratěsným oranžovým trikotu, pod který si zapomněla vzít práskačku. A tím pádem zbytek pohádky ukradla pro sebe. Teda pro svoje vemínka, který se od Vrchního prchniho vůbec nezměnily, gravitace nefunguje, a v některých scénách je jí očividně zima. Takže vůbec nevím, jak to dopadlo (vemínka), o čem to bylo (vemínka), ani kdo s kym a proč (vemínka). Jsem rád, že ten trikot nedali Jiřině Bohdalový, nebo Ivaně Andrlový, protože v prvnim případě je jasný, že by to měl Zeman na ploše v kompu, v tom druhym případě by to byl trikot na žehlicím prkně. Každopádně pro vemínkáře doporučuju. I když vono je to vlastně pro děti. Je mi úplně jasný, že když ji ten Felix Slováčků uviděl, ztuhnul mu kládynet a musel jí nabídnout místo ve svym sextetu. Jen nevim na co ji uhnal, protože byl vodjakživa hnusnej skřet. Zřejmě na knížky (vkladní). https://www.youtube.com/watch?v=0omhtZCXZIY - vemínka začínají zhruba v čase 26:53 a 42 seKund. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()