Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

Ippolito

Tak to se vážně nepovedlo. Každá promluva zde byla už jinde slyšenou, stokrát ohranou frází, ještě k tomu nepřirozeně vykonstruovanou. Stejně tak i postavy - černé, bílé a černobílé, všechny bez hlubší psychologizace. A snaha o věrné zobrazení prostředí Sovětského svazu osmdesátých let? Vážně k smíchu! Pro Američany možná jak dělané, ale na (středo)evropského diváka působící jako vytržené ze socrealistické čítanky. Samotný Čikatilův příběh pak byl nezajímavou thriller-detektivkou (pokud tedy neměl být filmem dokumentárním, či životopisným, o čemž silně pochybuji), která postrádá jakoukoliv hravost. Ještě jednou opakuji: to se vážně nepovedlo! Pokud se budu chtít podívat na dokument o masovém vrahovi, kouknu na něj (pamatuju si, že jsme si takový promítali ve škole, a byl tam i Čikatilo!), když budu mít náladu na kvalitní thriller-detektivku, pustím si Sedm, ale tohle je vážně nic neříkající film, který ani nepobaví, ani neinformuje, ani nevede k zamyšlení, ani nic jiného... ()

Eluin

Televizní filmy nemusí být a priori špatné a nemusí z nich hned nutně "koukat" laciný rozpočet s nekvalitní kamerou v zádech. Důkazem toho by mohl být americký snímek z produkce HBO Občan X. Sovětský svaz počátkem osmdesátých let, v lese nedaleko Rostova se najde 8 mrtvých lidských těl v různém stádiu rozkladu. Do řešení případu se nikomu moc nechce, neboť v sovětském Rusku je to věc značně ožehavá, odpovědní lidé prohlašují, že v socialistické zemi nemůže docházet k existenci takových delikvantů, jako jsou třeba sérioví vrazi. Případu se tak ujímá profesí původně patolog Burakov (Stephen Rea), který krom souboje s masovým vrahem musí podstupovat četné půtky i se zkostnatělým byrokratickým systémem země. Při přečtení základní záplatky díla by se mohlo zdát, že se jedná o film, který nikterak výrazně nevybočuje z řady snímků, jež se zabývají problematikou sériových vrahů a je jich jako hub po dešti. Občan X je ale jiný, tou jinakostí jsou zejména skvělí herci a relativně věrohodné prostředí, neboť - ačkoliv byl snímek natáčen v Maďarsku, tak se do sovětských reálií trefil podle mého soudu celkem solidně (až na nadpis psychologické studie, který je bůhvíproč vyveden v angličtině). Zároveň určitý nástin nepružného systému, který raději nechává venku pobíhat masového vraha, než aby připustil, že "soudruzi někde udělali chybu" je velmi zajímavý. Otázkou samozřejmě zůstává do jaké míry je film v tomto ohledu věrný skutečným událoste, na jejichž základě byl natočen. Osobnost samotného vraha Čikatila (známého i pod označením "rostovský řezník") se podle mě známých informací podařilo zrekonstruovat velmi dobře, lví podíl na tom měl i herec Jeffrey DeMunn. Vůbec herci jsou silnou devizou filmu Občan X, krom výše jmenovaných se tu objeví i Max von Sydow a Donald Sutherland, kterému ta sovětská uniforma sedla náramně. S americkými filmy, které se odehrávají v sovětském svazu mám osobně docela často potíž, jde zejména o herce a prostředí, které prostě a jednoduše není věrohodné. Takový pocit jsem ale u filmu Občan X rozhodně neměl. ()

Rokle

Jak říkal můj kámoš - je velká škoda, že thrillerových záležitostí v poslední době poměrně ubylo. Docela mi to chybí. Hezká ukázka, jak se socialistické Rusko a jeho pohlaváři zajímali o vyšetřování a dopadení vraha. A kolik životů mohlo být zachráněno... Kvalitní na (nejen) TV produkci. ()

drankeryth

Dobre natoceny film o najvacsom sovietskom masovom vrahovi a zobrazeny kvalitnym spracovanim. Po pozreti filmu musim skonstatovat, ze je to lepsi film, ako Evilenko, ktory tiez opisuje toho isteho masoveho vraha, ako v tomto filme. ()

Hapretor

Snímek brilantní atmosférou. Ta byla ohledně vyšetřování podaná mistrovsky. Ten pocit zoufalství z nedostatku stop k dopadení snad největší zrůdy v dějinách kriminality byl cítit až ven z obrazovky. Měl jsem stejně zatnutý žaludek a kruhy pod očima jako onen zarputilý a houževnatý detektiv. Nehledě na skvěle zahrané jednotlivé role a excelentní ukázku dementní a totálně neobratné ruské byrokracie - to byl další skvost. ()

Rathalos

Andrej Cikatilo,masovy rusky vrah neslavne znamy po svete tym,ze zabil 52 ludi,z toho vacsina mala menej ako 17 rokov,vyborne natocena zalezitost podla skutocnej udalosti so skvelym hereckym triom Rea,Sutherland a DeMunn,je az neuveritelne,co clovek dokaze,ak vobec sa da nazvat taketo monstrum clovekom,nemozem hodnotit inak,takze jasnych pat hviezdiciek,kiezby bolo takychto filmov viac...:-) ()

Evander

Občan X je až překvapivě vynikajícím filmem, jehož hodnota je dále umocněna tím, že se bohužel opírá o skutečný případ. Uchvátily mne i herecké výkony, a to zejména Jeffreyho DeMunna, kterého neznám a pak mé oblíbené stálice Donalda Sutherlanda, u kterého jsem to už tak trochu čekal. Stephen Rea zahrál bezpochyby výtečně, nicméně osobně mě až tak nezaujal. Úvod filmu bůhví, jak oslnivý není, ale přibližně po půl hodině se děj rozjede a nenechá diváka vydechnout, až do konce. Atmosféra filmu je velice ponurá, což se k danému tématu náramně hodí a polické prostředí, které utváří pozadí filmu a výrazně ovlivňuje jeho průběh, mě dokáže spolehlivě vytočit doběla, když si uvědomím bezmoc vyšetřovatelů se politbyru, jakkoliv vzepřít a dotáhnout vyšetřování do zdárného konce. 87% ()

LANSA

Hodně nadstandartní kousek s velice slušným obsazením.Dnes, už je to skoro až k smíchu, že z bestiální svině udělá režim nedotknutelnou osobu jen proto, že vlastní stranickou knížku a ve straně přece žádný zločinci nejsou!!!!!No a tak si moh porcoval jenoho člověka za druhým a to vše beze strachu z trestu. No jo no, ne každý filmový zlato musí projít kinem. ()

dalziel

Film pôsobí tak neskutočne Sovietsky z rokov 80-tych až 90-tych,že som nemal problem uveriť mu všetko.Stephen Rea sa v úlohe poručíka Viktora Burakova fakt vážne našiel.Podla mňa je to jeho životná rola.Donald Sutherland ako plukovník Fetisov a Max von Sydow ako Dr.Bukanovský boli taktiež skvelý.Jeffreyho DeMunna alias Andeja Čikatilu bude chcieť pri pozeraní "odprásknúť" asi každý.Záporák ako sa patrí.Za zmienku stoji aj úloha Jossa Acklanda čoby súdruh Bondarčuk ako oblastný ideologický vodca.Mýslím že tento snímok by mal čo povedať aj na filmovom plátne keby bol dostal túto šancu. ()

Biopler

Šeď komunizmu a zaprdený Rostov, byrokratickí straníci či pohlavári - to všetko je výborne vykreslené. Atmosféra doby v Maďarsku 1995, kde je snímok nakrútený, je fakt skvelá. Legendy ako Sutherland či von Sydow dodávajú nenápadnému snímku punc a netajím, že vďaka ich obsadeniu som si film pozrel. Zaujal ma však vyšetrovateľ, ktorého stvárnil Rea a bol presne detektívom aký sa mi páči vo filme. Nezlomný aj napriek tomu, že jeho robota neprináša ovocie, že mu šéfovia nepomôžu, ba čo viac, kladú polená pod nohy. Samotnému vrahovi sa rejža až tak nevenuje a to je veľká škoda. Nevadilo by mi ak by bol film aj dlhší, ale viac by som sa o Čikatilovi dozvedel. Ale aj tak mi film utkvel v pamäti. Aj vďaka krásnej reči Fetisova k Burakovovi o tom aký je zanietený, metodický a inteligentný detektív, muž železnej vôle, ktorý radšej zomrie než aby sa vzdal. ()

Ozzy2

Na to, jaké měli tvůrci téma udělali z filmu dlouze se táhnoucí nudu.Jednání postav, když pomineme, v jaké době se film odehrává a kde se odehrává je nepravděpodobné.nevěříil jsem ani na minutu, že se dívám na Sovětský svaz.Předložit komisi, složené z největších oblastních sviní a špiček KGB návrh, že chce spolupracovat s FBI, to by byl v gulagu ještě dnes.jen hlavní představitel typu alá Vladimír Salač byl uvěřitelný.jen nevím, kde přišel k tak fešné manželce a na ruské poměry luxusnímu bytu. ()

katmandzoo

Skvelý autobiografický film o jednom z najmasovejších vrahov v dejinách (kam sa hrabe oveľa populárnejší Charles Manson). Andrej Čikatilo, známy aj ako Rostovský rozparovač, počas svojho 8- ročného vyčíňania zabil 52 mladých ľudí (väčšina z nich nemala ani 17 rokov) a dlhé roky unikal polícii a vyšetrovateľom, ktorí už boli miestami bezradní. Mohli si však za to do istej miery aj sami, keďže si vôbec nechceli pripustiť, že by v Sovietskom zväze mohol v tom čase vyčíňať vrah podobného rangu, a preto zamedzili medializácii tohto prípadu, personálnemu posilneniu policajných zložiek podieľajúcich sa na vyšetrovaní, ako aj spolupráci s americkou FBI. Ktovie, koľko mladých životov tým mohli ušetriť, nebyť ich vlastnej pýchy a nadutosti... Každopádne, samotný film je veľmi kvalitným psychologickým rozborom motívov a hrozných činov tohto masového vraha. Potešili taktiež nadpriemerné herecké výkony hlavných predstaviteľov, ako aj trefné dobové vyobrazenie vtedajších pomerov v Sovietskom zväze. Slušné 4*. ()

Hpatrik

Obsazení je celkem fajn a i samotné téma je zajímavé, ale to zpracování je nezajímavé a nesmírně nudné. Triky nulové, výprava hrozná a režie konzervativní a nenápaditá. Tenhle film upadl v zapomnění právem. ()

pistik

jednoducho skvele a jedinecne. Vidieť, že aj v televíznej produkcií môže vzniknúť dorbý film s atmosférou, ktorý dokáže dojať, kde herci vedia hrať a nie len odrozprávať svoje repliky, kde je presne nadávkované napätie i dráma. Filmu dominuje Stephen Rea, ale taktiež Donald Sutherland, ktorý i v tomto filme dokazuje, že nepatrí do starého železaa, že svojou prítomnosťou dokáže povzniesť akýkoľvek film do lepšieho hodnotenia ()

Petulka88

Občan X nenabízí žádné detaily Čikatilovi řezničiny. Spíše divákům ukazuje průběh vyšetřování, které neuvěřitelně sabotuje tehdejší sovětský režim. Ani nevím z čeho člověka mrazí víc. Jestli ze zvěrstev, kterých se dopouští bestie v lidské podobě anebo z prohnilé komunistické ideologie, díky které Čikatilo tak dlouho unikal spravedlnosti... Stephen Rea, Donald Sutherland, Max von Sydow a Jeffrey DeMunn podávají výborné herecké výkony a dokázali svým postavám vtisknout život. Celý film pak doprovází stísněná atmosféra zmaru a bezmoci, kterou jen dokresluje hudba Randyho Edelmana. ()

waska

Důkaz, že i televizní film může být kvalitní. Svojí roli v tom hraje samozřejmě to, že hrají kvalitní herci. Nápomocno je určitě stále ještě neokoukané prostředí komunistického Sovětské svazu, kde přeci nejsou masoví vrazi.. Atmosféra byrokratického světa je dokonalá, ale jen málokdo z nás si umí představit s čím se doopravdy plukovník Burakov musel potýkat... ()

Henry Morgan

Tohle bylo skvělý. Naprosto skvěle vystižená atmosfera tamnějšího ruska. Ponurá atmosfera, dokonale padnoucí k náladě i psychice vyšetřovatele. Perfektně natočené i přes to, že se jedná o produkci HBO. Historii Čikatila znám a musím říct, že takhle nějak jsem si to představoval, takže pro mě to bylo perfektní. Navíc bylo nezbytné doplnit politicko-mocenské boje a udavačské pozadí, o kterém se nikde nepíše. ()