Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

majo25

Informácia o existencii ruského masového vraha Čikatila ma akosi minula, to však vôbec neznižuje fakt, že si zasluhuje pozornosť aj po rokoch. Film neprináša iba klasické vyšetrovanie vrážd a pátranie po deviantnom vrahovi, ale ukazuje silne byrokratizovaný a ideológiou znetvorený celý vyšetrovací aparát v Sovietskom zväze, ktorý fungoval aj na sklonku jeho zániku. Atmosféra je ponurá a vierohodné 'sivasté' zasadenie (kulisy, exteriéry, priestranstvá) odzrkadľuje vtedajšiu dobu lepšie, než by to natočili sami Sovieti. Na televízne spracovanie naozaj brilantné. Herci sú aj spolu so Sutherlandom v pre neho netypickej roli v pohode, škoda iba, že von Sydow schytal iba menšiu roličku. ()

kosta73

Velmi kvalitní TV film mapující pátrání po největším sériovém vrahovi bývalého Sovětského Svazu. Od veteránů Sutherlanda a Sydowa jsem očekával to, co se mi v plné míře dostalo, hlavně Sutherland v roli protřelého byrokrata je vynikající. Největším překvapením filmu je pro mě ale Stephen Rea a jeho uvěřitelná a nenásilná proměna z ušlápnutého policejního patologa na ostříleného kriminalistu. Zejména z první půlky filmu, ve které si díky Reovi uvědomujete beznadějnost boje "jedinec versus systém" mi běhal mráz po zádech. ()

Nivenx

Já od filmů podle skutečných událostí moc nevěřím, už několikrát jsem byl sklamán, ale Občan X velice mile překvapil. Skvěle zahraný thriller. ()

HorrFi

Jednoduše napíšu, že tohle je jeden z nejlepších filmů o sériovejch vrazích co jsem kdy viděl.. prvotřídní životopisná kriminálka a ikdyž jsem věděl jakej byl osud skutečnýho Andreje Čikatyla, tak mě ten film fakt vtáhnul do děje a nepustil.. ()

Radiq

Teda, na rok výroby jsem něco takového nečekal. Fakta skutečného případu jsem moc neznal, ale zdálo se mi to docela autenticky natočené. Pak jsem si ty fakta zjistil a i když tam je toho dost vynecháno, mě to nevadí. To důležité tam bylo a co tam nebylo, to už je na nás si domyslet, co všechno dalšího se v tehdejším režimu ještě mohlo dít v pozadí. Líbilo se mi, že Čikatilo zde nebyl nijak ani zbytečně démonizován, ani oslavován a že se nahlédlo do jeho zvrácené duše a člověk se dozvěděl, proč se toho zrůdného neodpustitelného chování dopouštěl. Film ukazuje Rusko, vyšetřování i zločiny bez příkras, oběti naturalisticky vražděné nebo v rozkladu a zobrazené bez okolků, i když jde často o děti. Hmm. I když jim to trvalo tak dlouho, ta policejní práce zaslouží uznání. Film mě překvapil, čekal jsem to minimálně o stupeň horší. Nečekal jsem ani to, že by film z ruského prostředí té doby mohl natočit někdo, kdo to tenkrát nezažil. Jednou bavilo. ()

jedna_vrana

Občan X mal jedno šťastie, že sa narodil v krajine, kde nebolo politicky prípustné, aby masoví vrahovia mohli existovať. Tí totiž symbolizujú mravný úpadok Západu. Preto pri vyšetrovaní prebieha všetko tak, aby páchateľ ani nemohol byť usvedčený, keby aj, musel by na neho sedieť kádrový profil – t.j. nie je členom strany a s veľkou pravdepodobnosťou je homosexuál. Po tejto stránke to bol zaujímavo poňatý thriller. Čo však v tomto prípade prekáža, že ho natočili Američania a tým je u mňa dlhodobý problém nastolený – oni ruskú (sovietsku) náturu zahrať nevedia. ()

farmnf

Čumím a divím se. Film o socialistickém Rusku, téměř podle skutečné události. Ti amíci to zase dojebou, to budu efektně zhnusen, říkám si, neboť vždy se tak stalo.... A prd ho!! Neposrali to. Je to velice realistické drama, kde stresovaný Burakov je skutečně tak vyčerpaný a zhnusený 52 vraždami, že byste nad ním brečeli. Max von Sydow je neskutečně přesvědčivý a má krásnou roli. Politruci jsou věrně vykresleni a hrají je takové sovětské držky, že nechápu jak je ten rejža v Americe hledal. Šéf policie je neskutečná osobnost, tvrdý mafián, který si dovede i vystrčit růžky na režim a je skvěle zahrán Sutherlandem. Film vás chytne a nepustí. Skvělá práce! ()

Sonnik

8 years. 52 victims. 1 killer. HBO tyhle věci uměla už před skoro 20ti lety. Čikatilo je dnes již "fenomén" a na jeho analýzu by to chtělo spíš Finchera. Tady spíš vidíme sovětskou vyšetřovací zaostalost na vyšších místech a nenávist k západnímu světu a všemu, co je s ním spojeno. Celkově to vyšlo jako solidní detektivka se skvělým námětem, kde si postavy navzájem sedly. Nejlepší samozřejmě Sutherland. Jinak jsem překousl i plynou angličtinu všech Sovětů, takže palec nahoru. Jenom škoda, že sme si více neužili Čikatila po jeho zatčení. "Thank you both... and may I say that, together, you make a wonderful person." ()

hajdano

Příběh o pátrání po masovém vrahovi podle skutečné události, který bere ohled na diváky slabší povahy, neboť hrůzné způsoby tohoto monstra zmiňuje pouze slovy a nezachází do detailů. ()

gjjm

Rozhodně velmi nadprůměrná detektivka podle skutečné události (a docela přesně ji popisující). Andrej Čikatilo je můj oblíbený masový vrah (ano, vím, že je mírně ujeté mít oblíbené masové vrahy, ale co už) a v tomto filmu je vylíčen zhruba tak, jak jsem si ho představoval. Vylíčení reálií brežněvovského Ruska je sice mírně směšné, ale atmosféru film má, a rozhodně nadprůměrně kvalitně zbudovanou. Navíc se mi líbí, jak se postupně ukazuje, jak se Burakov (vyšetřovatel) postupně dostává do základních kriminalistických metod, které jsou vystiženy realističtějším způsobem, než bývá zvykem. Film mne ale zaujal především proto, že jsem znal Čikatilův fascinující příběh a rozhodně by mi tady nepřišel tak zajímavý, kdybych s ním nebyl obeznáme n už předtím. Trochu mně štve, že Rusové nechali Američany beztrestně zfilmovat jednu z nejzajímavějších kapitol své historie, jako ruský film (nebo aspoň film v ruském stylu) by to bylo podstatně lepší. Takhle je to technicky nadprůměrné (herecký výkon Jeffreyho De Munna v roli vraha a Maxe von Sydowa v roli "hrdinského" psychologa Buchanovského je opravdu vynikající, naproti tomu Stephan Rea v hlavní roili detektiva Burakova mně nijak zvlášť nezaujal ), ale emoce a příběh, který by se do toho dal vložit, v tom nejsou - je z toho v podstatě jednoduchý příběh "úřady brání vyšetřovateli vyšetřovat, ten ale ochrání veřejnost před vrahem". Čikatilo je dobře zahraná, ale dost plochá postava, prostě si to, jak ho všichni od šéfa po manželku ponižují, potřebuje vybít vraždami - ve skutečnosti byla jeho motivace a příběh podstatně složitější, také s tím propuštěním to bylo úplně jinak (na druhou stranu třeba epizoda s omylem podezíraným tulákem, který se pod nátlakem přizná a {spoiler} oběsí {endspoiler}, je vylíčena velmi dobře po stránce filmové i po stránce skutečného případu, diskuse s politickými představiteli jsou sice nereálné, ale filmově pěkné, hlavně ta "to jste se stal tak perverzním?"). To, co o svém vraždění řekl před soudem a jindy - mimochodem, Čikatilo je pokládán za vůbec nejinteligentnějšího masového vraha -, pro mně byly jedny z nejzajímavějších informací, jaké jsem kdy obdržel - a když si uvědomím, jak prázdně to v jinak dobrém filmu vyznělo, nemohu tomu dát plné hodnocení. Opravdu je škoda, že Čikatilův příběh nezfilmovali Rusové, bylo by to určitě podstatně hlubší, zajímavější, psychologičtější a brutálnější. Tyto vlastnosti jsou přesně to, co tomuto (jinak velmi dobrému) filmu, na kterém ani není poznat, že je televizní, chybí. Navíc mne velmi zklamala scéna u soudu, naproti tomu poprava byla natočena velmi dobře. ()

noriaki

Velice solidní televizní film popisující pátrání po masovém vrahovi řádícím v 80. letech v Rostově. Vyprávění je pojato skoro v dokumentárním stylu, převážnou část režisér věnuje boji proti sovětské byrokracii, a snímek tak trochu připomíná mrazivou verzi Jistě, pane ministře, jen bez špetky vtipu. Nedostatek peněz se skrýt nepodařilo, stejně tak nenápaditý scénář. Vše vyvažují profesionální herci a silné téma. ()

Jazzzz

Snímek ač natočený podle masového vraha, který mohl snadno sklouznot k bezduchému hororu je velice kvalitním filmem. Soustředí se hlavně na případ z pohedu hlavního vyšetřovatele, který ač by mohl mít úspěch mnohem rychleji, jsou mu házeny klacky pod nohy ze všech možných stran. Občan Čikatilo je schován za nálepku člen strany a tudíž nemohl být vrahem. Homosexuálové, jako něco výjmečného, jiného a špatného byly hlavním podezřelým. Čikatilo byl jeden z nejbrutálnějších masových vrahů, zabijel malé děti, které před smrtí mučil a po smrti hyzdil tím, že jim odřezával bradvky, oči, genitálie, které následně pojídal... Počet jeho obětí se vyšplhal nad 50, v nějakém článku jsem se dočetl, že hon na Čikatila stál život více nevinných lidí, než jich dokázal sám Čikatilo zabít. Za jeho činy byly dokonce odsouzeni nevinní lidé, kteří přísností vyšetřovatelského sboru byly k přiznání donuceni. ()

geklon

V byrokracii je potřeba vědět do kterých bitev se pustit a které naopak ignorovat. Tleskám. Tak citlivé k divákům se slabým žaludkem na brutální záběry brutálních činů a přesto neuvěřitelně naléhavé a dokumentující ohavnost a abnormální demenci v rámci socialistické říše. Film má navíc i na americkou produkci, neuvěřitelně neutrální náladu východoevropského marastu v průběhu osmdesátých let minulého století....Bravo ()

lennyd

Když je nalezeno první tělo, žádná panika se nekoná. Ale když mrtvých přibývá, začíná se případ řešit i na nejvyšších místech komunistické strany - důležité ale není, aby se případ vyšetřil, ale aby se nedostaly informace o něm na veřejnost (a nedejbože do západních zemích). V komunistickém režimu přece nemohou existovat sérioví vrazi. Vyšetřováním je pověřen místní patolog, a jen díky jeho píli a trpělivosti je vrah dopátrán... Tak trochu jiný detektivní příběh, než je obvyklé (a na míle daleko od oslavných komunistických vyšetřovatelů, jako byl třebas Major Zeman). Burakov (Stephen Rea) je velmi přesvědčivý (i když si dle filmu myslím, že vlastně vcelku nic extra nevypátral, ale v tom prostředí neměl moc šancí), ale kdo filmu vévodí je určitě Donald Sutherland - ten se pro uniformu (sovětského důstojníka) narodil, a jeho laserový pohled je naprosto úžasný. Role Maxe von Sydowa a Jeffrey DeMunna už jsou jen třešničkou na dortě tohoto amerického televizního filmu ze sovětského prostředí... ()

hanagi

Tak tohle je dvacet let starý televizní snímek! Opět jsem si ověřila, jak málo stačí - kvalitní scénář, těžící z neuvěřitelného skutečného příběhu, uvážlivé vedení skvělých hereckých osobností...a to je vlastně všechno. Bez zbytečných efektů, a možná i právě pro to, tak neuvěřitelně silné. ()

Pavlínka9

Jak už zde bylo zmíněno - i snímek pro TV může být kvalitní :) Tento film je toho důkazem :) Bylo to pro mě příjemné překvapení a skvělá ukázka sériového vraha a sovětských postojů :) ()

dANo

Príbeh tohoto masového vraha je absolútny hardcore a bežia mi zimomriavky po chrbte, keď si predstavím 52 mŕtvol, ktoré zavraždil jeden jediný človek... Čo sa filmového spracovania týka, tak herecké výkony a výber postáv je mimoriadny a k dokonalosti tomu chýba fakt len veľmi málo (90%). ()

Brain-D

Naprosto výborná detektivka, která za sebou nechává mnoho filmů (které nebyly omezeny jen pro TV). Další zpracování Evilenko je rozhodně o dost slabší i když to má výborně odporného McDowella ()

jefff

Televizní podívaná, která přesně vystihuje tehdejší brutální, stupidní a arogantní dobu, která v Rusku panovala. Není divu, že v této době mohlo vzniknout takové monstrum jako je Čikatilo. Celý příběh se doopravdy drží pravdy a popisuje v rámci filmu, poměrně přesně příběh kanibalistického sériového vraha A.R.Čikatila. Je pravda, že mě mrzelo přezkočení počátků zrození tohoto šílence, ale to je jen osobní názor. Hlavní role byly obsazeny moudře a herci předvedli nadstandartní výkon. Viděl jsem i jiný film inspirovaný Čikatilem, Evilenko, to však na Občana X nemá ani náhodou a pokud se chcete o tomto kriminálním případu dozvědět více, Občana X absolutně doporučuji! ()