Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

Specs

Hlášky: Burakov: - "Muž je to, zač bojuje." Fetisov: - "Já ale za nic nebojuju." Burakov: - "To já vím." & Bondarchuk: - "Proč zatýkáme tolik bezúhonných lékařů?" Burakov: - "Bylo nám to nařízeno." Bondarchuk: - "Měli jste je vyšetřit, ne nezbytně zadržet!" Burakov: - "Doktory, kteří jsou ve straně, zadržujeme tak krátce, jak je to možné. Sexuální devianty, kteří jsou ve straně, většinou zadržujeme trochu déle." & Fetisov: - "Krevní testy jsou negativní." Burakov: - "Cože?" Fetisov: - "Vzorky spermatu jsou typ AB. Čikatilo má typ A." Burakov: - "Tomu nevěřím." Fetisov: - "Je to tak." Burakov: - "Co tím myslíte 'je to tak'? Co to má znamenat? Naše krevní zkoušky jsou na 11 proměnných. Testy FBI jsou na 149." Fetisov: - "Jak to víte?" Burakov: - "Viděl jsem to ve filmu. Krevní testy nic neznamenají. Vůbec nevíte, o čem mluvíte." & Fetisov: - "Mám tu..." Fetisov: - "Nezajímá mě, co tam máte!" Fetisov: - "... informace..." Fetisov: - "Koho to zajímá?!" Fetisov: - "Devatenáctiletý chlapec vydržovaný ve městě Šakti. V bytě, který jste mu zařídil.A dárky, které jste mu dával. A data vašich tří posledních nočních návštěv.Jestli se pokusíte vyhodit poručíka Burakova, teď anebo kdykoliv jindy,pošlu to všechno vaší ženě." Fetisov: - "Na vaší pozici jsem vás navrhl já." Fetisov: - "Vždy vám za to budu vděčný." & Bukhanovsky: - "Je smutné vidět dospělé muže utíkat od odpovědnosti. To je jako poprvé uvidět své rodiče opilé. Mají strach. Být psychiatr v této zemi... znamená být expert na paranoiu. Ať už jste jím měl být nebo ne." Burakov: - "Jak to, že vy nemáte strach?" Bukhanovsky: - "Vypadám snad jako hrdina? Vždy mě zajímala abnormální psychologie. A to je v Sovětském Svazu nebezpečné." & Fetisov: - "Zatraceně, co se to se mnou děje? Buší mi srdce,límec mě škrtí. Co to sakra je?" Burakov: - "Vášeň." & Burakov: - "Zvládl jste ho docela obratně." Fetisov: - "Už toho mám dost. Už nebudu to ignorantství dál trpět." Burakov: - "Možná je ignorant, ale vede to." & Burakov: (o generálovi Fetisovi) - "Řekl by něco duchaplného, ale právě teď ho přemohly emoce." Bukhanovsky: - "Děkuji vám oběma. Dovolte mi říct, že dohromady tvoříte jednoho skvělého člověka." ()

Daddko

Kriminálna zápletka za veľa nestojí. Skôr zaujmú metódy vyšetrovania s vedúcou úlohou strany. Hĺadať masového vraha v ZSSR takú dobu je neuveriteľné. Krajina prešpikovaná políciou, KGB, udavačmi a výsledok nikde. Najväčší problém – medializácia masového vraha v ZSSR. Pekný záber je na poloopustenej stanici (80-roky) ako mladý pareň čaká na vlak aj s kozou. Kolegovia z ČSR užili v týchto rokoch dokonca podobnú prepravu aj na vnútroštátnych leteckých linkách. A stálo sa aj v uličkách. Čo tam po byrokratických nariadeniach, dobrých ľudí aj zvierat sa zmestí habadej. ()

Forsberg11

Malý televízny film bez veľkých ambicií, bez veľkého rozpočtu a taktiež aj bez veľkých hereckých mien (snáď až na Donalda Sutherlanda). Ale aj napriek tomu technicky veľmi dobre zvládnutý. Citizen X je film o jednom z najbrutálnejších a najmasovejších sériových vrahoch v histórii ľudstva, ktorý nemal žiadne zábrany a zabíjal väčšinou maloleté deti, ktoré ani netušili aké plány má s nimi ten milý ujo. Sociálny úpadok Sovietskeho zväzu tej doby bol skutočne obrovský, a tento film sa na tento fakt zameriava možno ešte viac ako na konkrétne Čikatilove zločiny. Aj vďaka tomuto úpadku sa mu totiž podarilo tak ľahko a tak dlho unikať pred spravodlivosťou, ktorá namiesto toho, aby si mala priznať vyčíňanie masového vraha v dokonalom socialistickom systéme sa radšej starala o to ako čo najviac znepríjemniť vyšetrovanie mladému patológovi bez akejkoľvek predchádzajúcej praxe z daného oboru. No s veľkým odhodlaním a na rozdiel od členov komunistickej strany s čistou mysľou. Jediným človekom, ktorý sa mu snažil aspoň trochu pomôcť je plukovník Fetisov vo vynikajúcom podaní už spomínaného Donalda Sutherlanda. Keby bolo v tom čase v Rusku viac ľudí ako on, možno by sa Čikatila podarilo dolapiť omnoho skôr a veľa jeho obetí by neprišlo nezmyselne o život... 85 % ()

Tjaden

Vynikající televizní film jak po stránce umělecké, tak také co se týče věrohodnosti zpracovávané látky. V těchto ohledech strčí italského Evilenka do kapsy. Trochu mi vadilo politické přihřívání polívčičky amerických autorů. Přece jen to vykreslení sovětského Ruska bylo až příliš jednoznačné a "prozápadní", i když politické tlaky na vyšetřovatele samozřejmě byly, jinak by dopadení rostovského rozparovače nemohlo trvat tak dlouho. Překvapen jsem byl skvělou hudbou a hereckými výkony, především Donald Sutherland byl geniální. ()

klukluka

Kauza masového vraha Čikatila je tak silná, že mi z ní naskočí husí kůže, kdykoliv si o ní jen přečtu, natož když ji někdo přetvoří v audiovizuální dílo. Takže látka je třeskutá, o tom není pochyb, teď ještě zpracování. A tady už to bylo o poznání horší. Jedinej "Rus" na mě působil jako Rus, někteří zůstali Američany do té míry, až to působilo směšně (za všechny - Čikatilův nadřízený ve fabrice). Hlavní vyšetřovatel v podání Stephena Rei byl z divákova pohledu po celou dobu filmu zralej na okamžitej vyhazov pro neschopnost - a to mohla být další velká chyba tohoto filmu. Buď pracoval dobře a měl nějaké výsledky, pak bychom s tím ale měli být obeznámeni, nebo byl bezradnej (takto ve filmu navenek působil), pak ovšem nechápu, proč se jeho věhlas donesl až do FBI, kde o něm údajně i přednášeli. Takže závažná chybka, řekl bych. Protože o úspěších kriminálky pod Burakovského vedením tady opravdu nebylo ani zbla. Za Čikatilem se honili sedm nebo osm let, což je patrně i na velkou Rus až až. Celkově mám pocit, že by se mi tenhle film daleko víc líbil, pokud by se do něj pustili sami Rusové. Nebál bych se vsadit na to, že se to stane. Tedy, pokud už se tak nestalo. ()

bari68

pokiaľ nebudem prehnane náročný, tak s filmom vládne spokojnosť. Na druhú stranu a potom všetkom čo som o Čikatilovi prečítal a preštudoval mi film príde zbytočne v niektorých pasážach strohý a s vedomím, že z takéhoto materiálu sa dala vytrieskať veľká bomba. ()

Torako.chan

Koukla jsem na to vyloženě z nudy a rozhodně nelituji. Není to sice můj oblíbený žánr nebo tak něco, žádní samurajové, meče, epické souboje.. ;) ale nevadí! Snímek to je věru povedený. Udrželo si to mou pozornost celých těch 103 minut a už to je dobré znamení. :) Krásně je tu ukázán průběh vyšetřování a všech procesů okolo, odporná byrokracie, vážně dobré...až na ty mrtvoly. Tomu jsem se musela trochu zasmát, i když v té době žádný div. :'D ()

AngiS

Tak dobrá.. Je VELMI značný rozdíl mezi SERIOVÝM a MASOVÝM vrahem. Když strávíte pět minut nad přečtením definic, zjistíte, že Andrei Romanovich Chikatilo není žádný masový terorista, co zabije stovky lidí naráz, ale seriový psychopat co zabil přes 50 lidí. Nicméně... Tenhle snímek se mi líbil.. ()

HonzysKISS

Výborná podívaná. Opět skvěle ukázáno, jak Sovětský svaz „funguje“. Jenom mě hodně zklamalo to, že ve filmu ani jednou nezmínili kanibalismus. Jinak to, že v tom nebyla téměř žádná brutalita, mi ani tolik kupodivu nevadilo. Ono by se to ani moc nehodilo, když je to natočený tím ruským stylem. Spíš mi ještě přišla velká škoda, že nebyl natočen soud. 88/100 ()

Adramelech

Film pomíjí to, čím Čikatilo nejvíc neblaze proslul, totiž jeho kanibalismus, a také jeho vystupování před soudem, kde se pokoušel předstírat šílenství. Cituji z Wikipedie: „Zatímco ve vazbě se choval velmi slušně a normálně, při soudním procesu byl hrubý a patrně se snažil vyvolat dojem blázna – ukazoval své genitálie, zcela bez souvislosti vykřikoval, že není homosexuál, tvrdil, že je těhotný a že kojí. Soud byl provázen hysterickými výpady ze strany příbuzných obětí, zejména ve chvílích, kdy naturalisticky líčil otřesné vraždy a to, jak poté vařil jednotlivé části těl. Vzhledem k reálnému riziku napadení vraha otřesenými rodinnými příslušníky obětí byl Čikatilo po celou dobu soudu uzavřen v kleci.“ ()

Disease

Spíš rekonstrukce než thriller, ale na TV produkci v pohodě. Alespoň mě to v napětí udrželo (samozřejmě ne v tom smyslu, jestli Čikatila chytí :-)) ()

ClimbVibe

Kdo chce realitu - ať se podívá na dokument o Čikatilovi. Tento tv film se ale (úspěšně) snaží být i napínavou kriminálkou. ()

Lefty86

Film je skvěle natočený, nepotřebuje drastické scény i tak je dost děsivý, skvěle obsazený a podle všeho autentický. Z filmů o sériových vrazích které jsem viděl ( Zodiac, Bundy, Gacy, Dahmer ) byl tenhle spolu se Zodiacem nejlepší. Je neuvěřitelný jaký zrůdy se mezi lidmi dokážou vůbec narodit. v 90. letech se filmy točily nejlíp, jednodušeji, nepřeplácávali se. Jsem více než spokojený. ()

janesX

V deväťdesiatom piatom dostal bývalý režim Ruska týmto filmom od Američanov riadne po hube. Ešte aj natáčanie prebiehalo v Maďarsku na rómskych osadách a zanedbaných sídliskách, aby mohli Rusko ukázať v plnej kráse. S tým by som bol oukej, kľudne mohli prísť točiť aj na východné Slovensko, aj kritika režimu je určite na mieste, len škoda, že to všetko boli hlavné priority tvorcu filmu, Chrisa Gerolma. Trochu je teda škoda, že nedal priestor všetkým aspektom rovnomerne, ale najviac tomu politickému. Inak ale výborne zahrané, ale na takého zabijáka akým bol tento vrah, málo (vlastne vôbec) brutálne a tak trochu aj bez napätia. 68%. ()