Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

BoXBe

Je dobře, že když už čtvrtý Rambo, tak v Barmě a syrově, tak jak se to někdy bohužel odehrává, ne tak, jak to vypadá se zavřenýma očima a zacpanýma ušima. Akční film je to dobrý, snad krátký, mluvit by se tam nemuselo vůbec a rozloučení je to víc než důstojné. Rambo je ikona, nečekejme Bourna......:) ()

messiah

Před chvílí jsem konečně dokoukal film Rocky Balboa. Musím říct že to byl až neuvěřitelně dobrý zážitek. A upímě...o dost lepší než čtvrtej Rambo...ale sakra, co už, je to dopr*** RAMBO, ne? Prostě ty čtyři hvězdy zasloužej oba nostalgický návraty i přesto, že doba, která udělala z prvních filmů obou sérií neskutečný trháky, je už desítky let v trapu. Bravo Sly, jde ti to. Avšak ono "jen tak dál" se trošku bojím popřát v konfrontaci se spekulovaným Rambo V ()

fars

Co bych se snazil, kdo videl trailer moc dobre vi do ceho jde. Dej nedej, at se ve filmu deje cokoliv, tak stejne kazdy jen cekal az se Rambo chopi toho velkeho kulometu a udela ze vsech krvavou sekanou. Aspon teda me byla dejova linie absolutne ukradena, dokonce jsem se v prvni pulce trochu nudil a zauvazoval jsem o nizsim hodnoceni... ale za tu brutalni akci, skvelou hudbu a pekne nostalgicky konec prece jen pod 4 nejdu :-) ()

emo

Vynikajúci akčný film v štýle klasických akčňákov z osemdesiatych rokov. Rambo je späť a je drsnejší ako kedykoľvek predtým! Kto má rád drsné akčné filmy, určite si príde na svoje. Hut ab, Sly! ()

Šimpy

John Rambo je zpět! Konečně film, který je naturalistický, dostatečně brutální a přitom reálný. První tři díly se mi zdály přitažené za vlasy, ale tady to pracuje správně. Kousky těl, létající vzduchem, vyrvané ohryzky, miny a kulky kam se podíváte. Maso!!! Navíc jsem měl možnost poslechu filmu na sestavě 5.1 s výkonným subwooferem, to byl zvuk! 4*! ()

mortak

Milí američtí chlapci. Mluví k Vám John Rambo. Já vím, situace je trochu jiná od doby mého posledního poselství, protože teď místo Sovětů zabíjíme Afgánce my. Ale přesto i dnes Vás americká armáda potřebuje! Je přece tolik míst, kam může Amerika přinést demokracii. A potřebujete k tomu jen kulomety či bomby, tak se nebojte, že byste museli přemýšlet. Jo a smrt se Vám, americkým vojákům, vždy vyhne, protože VY v každém případě budete chráněni pancířem, a pak už jen stačí zběsile střílet jako o život a všichni zlosynové potáhnou do pekel. Sledujte prosím závěr filmu - v boji budete stát v pozici Ramba, na kopci, nikdy dole. Americká armáda nepřipustí, aby její vojáci umírali jako ti barevní v tom závěrečném vraždění (či žoldáci, co se mohli v US Army dožít důchodu) . Tedy doufám, že to nepřipustí, a když tak mi je to jedno, protože já jsem ve filmu, zatímco vy v realitě. / Možná bych dal o hvězdičku více, ale dnes (19.9.2009) jsem si právě přečetl článek v nejnovějším vydání časopisu Time o skutečných poměrech v Barmě. Pravda je, že je tam několik etnických skupin, které mimo boje proti juntě vedou taky krvavé boje mezi sebou a financují to prodejem opia. Vítězem jsou Číňané, kteří, zatím co se všichni vraždí navzájem, ekonomicky ovládli Barmu. Z barbarského černobílého Rambova (Stallonova) pohledu se mi dělá šoufl. A z křesťanského militantního fundamentalismu jakbysmet. ()

Ruuzha

No popravdě jsem nečekal, že by 4. díl Ramba mohl ještě něco přinést, ale překvapil mě. Líbilo se mi to a moc. Je vidět, že Silvouš ještě nepatří do důchodu. Super akčňák jak má být, oceňuju, že to tentokrát nebyla solo akce Ramba, ale zapojili se do toho i žoldáci a mega masakr scéna na konec tomu dodala tu pravou rambovskou šťávu. Utrhnu se a dávám 5*. 90% ()

WolfR

Rambova poslední mise. Důstojné zakončení legendy. Čtvrtý Rambo výborně poukázal na situaci v Barmě a zároveň je to výborný akční masakr. Rambo si žije poklidný život v Thajsku, dokud jej nevyruší misionáři, kteří chtějí jet do Barmy. A pak to začne! Střílení střídá střílení, řežba střídá řežbu. Jeden z nejlepších novodobých akčních filmů! Rambo je zase ve formě a nebere si servítky! Je to velice dobré zakončení příběhu válečného veterána. 4 hvězdy. ()

Ice123

Nezklamal ;) V průběhu celého filmu se naskýtá pohled na různé části těla, létajících před kamerovým oběktivem s občasnými hláškami od Slye (např.: Fuck you, OK?) a konečná řežba to je prostě něco nezapomenutelnýho. Samozřejmě děj velice pokulhává za akcí a Julii Benz by jste nejraději ubili čímkoliv co je po ruce ale jinak bezva. Normálně bych dal nejspíše za pět hvězd, ale vzhledem k tomu, že den předtím jsem viděl Expendables, který je ještě lepší tak jsem se rozhodl jen pro čtyři. 85% ()

filmharmony odpad!

ať žije kýč a zaplať pánbůh za Mrazíka, který je kýčů králem a naučil nás, že král kýčů je vlastně skvělý biják... tady se to vymklo celé ()

dr.fish

Ve chvíli, kdy konečně dojde k akci, je to parádně udělaný film. Střih, zvuk- moc dobrý. Jen ta třičtvrtěhodinka nudy na začátku, kdy se plácá sláma a honí ideály, místo abychom se ztotožnili s hrdiny, které pak budeme v boji se slzou v oku jednoho po druhém ztrácet, těch 45 minut bylo zcela marných. Takže 60% ()

animaxis

V první řadě musím pochválit fakt, že tento díl vůbec nepůsobí tak naivně jako předchozí dva. Rambo je zpět ve vší surovosti (vlastně více než kdy předtím) a nabízí opravdu hodně brutální akční podívanou. U brutality jsem si ke konci dokonce říkal, že už působí samoúčelně, ale komu by to v tomto případě vadilo, že? Také jsem rád, že film, byť asi především pro akční účely, poukazuje na genocidu, o které pravděpodobně mnoho lidí neví. Kde film oproti předchozím dílům ale z mého pohledu jednoznačne selhává jsou postavy. Samotný John Rambo tu ještě ujde, koneckonců nikdy neměl příliš hluboký charakter, nicméně všichni ostatní tu jsou strašně nevýrazní. A to, myslím, způsobuje zaprvé nedostatek prostoru ve scénáři a zadruhé obsazení vcelku nevýrazných herců. Jinak se ale nejedná o špatný film. Pro všechnu tu krev na něj ovšem musíte mít náladu i žaludek. Každopádně zjišťuji, že na první díl ty následující opravdu nemají. ()

Mol

Sice to trvalo, to když už v roce 1997 vyšel v časopise Cinema článek o možném natočení Ramba 4. Ale lepší pozdě, než-li nikdy. Rambo je akčňák jak má být. S ničím a s nikým se nesrát, mít tuny nábojů a velký kulomety a nebát se je použít na trhání končetin. Rambo is back! ()

Deyw

Rambo is BACK !:) sly se po nekolika letech vraci v roli ramba zestarnul a pritlacil na pilu. Od pulky filmu je to brutalni jizda ktera nema konce,utece to strasne rychle a mame zaver filmu. Kdyz de o akci tak je perfektne udelana.(koncetinama a krvi se nesetri).Zazitky ztohohle filmu se nedaj popsat to se musi videt. Pro me nejlepsi Rambo po legendarnim prvnim dilu a rad bych videl slyho jeste v rambovy 5. ()

alchac

Když jsem slyšel, že se Stallone chystá natočit dalšího Rockyho, jen jsem si povzdechl a zakroutil smutně hlavou. Výsledek ovšem předčil mé očekávání, a tak jsem nakonec pln nadějí naklusal do kina na Johna Ramba. Ovšem tohle jsem fakt nečekal. Film mě doslova přikoval do sedadla a nenechal ani na vteřinu vydechnout. Tak brutální, naturalistický, adrenalinový a místy i krutě pravdivý ("Máte nějaké zbraně? - Ovšem, že nemáme - Tak nezměníte nic") nářez jsem fakt nečekal. Nemá to sice skoro žádný příběh, karty jsou předem jasně rozdány, ale je to Rambo a ne Hamlet. Závěrečná bitva je excelentní, i když se v tom fofru dostane v jednu kratičkou chvilku do záběru i druhá kamera, či co to je :) Navíc vše podbarvuje opravdu povedená hudba. A Slyovi s jeho starým zamračeným xichtem a hlasem, který připomíná zvuk vydávaný starým vykotlaným dubem káceným hodně rezavou pilou, jsem snad poprvé toho indiánsko-německého míšence věřil na 100%. No příjemné překvapení je i Graham "pan Ackerman" McTavish v roli starého drsného "sasíka" :) Moje největší výtka k filmu tak je, že pokud sniper někomu ustřelí hlavu, neměl by zasažený odletět dozadu jako po zásahu někam do oblasti hrudníku. Tarantino by se mohl od Slye učit, jak se točí "pocty." Stallone totiž bez nějakých velkých řečí, které jsou v poslední době více než vlastní panu QT, vytvořil úžasnou poctu akčním klasikám 80. let. ()

Knuckless

Docela zajímavý zážitek, být v kině jen se samejma chlapama. (I když pak mi vlastně kolega tvrdil, že v sále zahlíd i jednu ženskou, ale já mám podezření na chlapa s dlouhejma vlasama). Rambo v 62 letech nic nezapomněl - běhá, skáče, střílí, cedí, vytrhává a vyvrhává. No děti, při závěrečném masakru se mi na tváři rozlil blažený úsměv - rozhlídnu se - a měli ho všichni... ()

Loki81

Tak tohle byl opravdu masakr. I presto, ze se povazuji za filmoveho divaka vice nez otrleho, uz od prvnich minut jsem sedel pred platnem s pusou otevrenou dokoran a neveril jsem s cim na divaka Sly co by sedesatnik dokazal vyrukovat. Kricici deti letici po hlave do ohne, macety sekajici vsechny koncetiny, protiletadlovy kanon co by nastroj k semleti stovky chlapu do sekane, nepostradatelny Slyuv luk a pulmetrovy nuz... krev, streva, hlavy, ruce, prasata, mouchy, hnijici tela... Neodvazim se rict, ze je lepsim dilem nez First Blood ale pro me jednoznacne nejlepsi akcni rezba posledni doby. Vyborne dynamicky snimek bez zbytecne zdrzujicich kecu, opravdu drsna jatka, vyborna hudba. Stallone je porad borec, jen tak dal. ()

otík

John Rambo je ikona akčního filmu. John Rambo je persona mezi válenými veterány. John Rambo je Sylvester Stallone. Nejnovější Rambo je pravý válečný film, který s akčními pohádkami dvojkou a trojkou nemá vůbec nic společného a těžce šlape na paty klasickému příběhu prvního Ramba. Ne však v zobrazení násilí, brutality, maniakálnosti záporáků a potažmo i hlavního hrdiny, tam příběh jednoznačně vyhrává. V tomto příběhu se s Johnem setkáváme jako s klidným, v pokoji žijícím převozníkem, který tak trochu i vlastní vinou je vtažen do boje o záchranu skupiny misionářů přinášejícím ubohým Barmanům slovo Boží, zdravotní péči a dobré slovo. To, co po záchraně přeživších (scény připomínají záchranu amerických vojáků držených v zajetí ve Vietnamu z druhého Ramba) při likvidaci celého komanda záporáků John předvede, je opravdu jen pro silné nátury. Asi do 20 minut je napěchován totální masakr desítek asiatů, jejich těla se pod střelbou z těžkého kulometu mění v cáry masa a krve, rozpadají se v půli, nohy, ruce i hlavy létají vzduchem, to vše tak reálně, až se vám tají dech. Tohle v klasických akčňácích neuvidíte, možná v reálném dokumentu. Co však diváky určitě potěší, je vzpomínkový ve flashbacích zachycený Johnův sen, dále jeho monolog při výrobě pekelně velké kudly (sedí jak na samotného Ramba, tak na jeho nůž), potěší závěrečná scéna s originální Goldsmithovou hudbou a určitě oceníte, že Stallone na svůj věk neuvěřitelně dobře vypadá a běhá po džungli stejně dobře jako za mladých let. Je až vskutku neuvěřitelné, jak to vše mohl Stallone v tolika letech zvládnout. A jsem rád, že jsme se nedočkali žádného úšklebku, ale pouze smrtelně vážného a věčně nasraného vzezření, které však ke konci filmu vyprchá v pokojný malý úsměv. Ano, Rambo to dokázal jak v Barmě, tak na filmovém plátně a vrátil se v neuvěřitelné formě ve filmu určeného ne pro každého. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)