Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

ajuska

Ramba jakožto hrdinu bez bázně a hany a Stalloneho jako akčního hrdinu nikterak neuctívám, takže pro mě je čtvrtý Rambo zkrátka velmi slušným, brutálním nářezem, nic víc, nic míň. ()

Shakers

Rambo is back. Ano áno. Klasická akčná Rambovska vyvražďovačka s tým najlepším vojnovým veteránom, ktorý doslova a do písmena kraja nepriateľov mačetou. Jednoduchý dej, skvelé tempo, brutálne dobre akcie, podporené fajn hudbou a skvelý Stallone. Soundtrack super ako vždy, aj keď už ho nemal na starosti otec predošlých dielov, Tyler to zvládol perfektne. Efekty sú fakt vydarene (hlavne v R-kovej verzii, takže bacha na to aby ste sa nepristihli pozerať to v telke). Akcie výborne ukázané do každého detailu. Jedným slovom super. Škoda,že je stopáž taká krátka, mám pocit, že Rambo by zniesol ešte pár minút navyše, ale to by potom nemal tak perfektne grády, takže je to ok. Btw. čím viac nám starne tento akčný hrdina, tým viac mu pribúda na charizme. Live for nothing, die for something. Obľúbené soundtracky: Rambo Theme,Battle Adagio, Rambo End Title. 90% - 5* ()

lamps

Vyhlášený lidumil John Rambo je zpět se vším, co ho tak zdobilo i v dobách největší slávy. Sice přibylo trochu vrásek a Rambo už není ten pohledný a nerudný zabiják, nýbrž pouze nerudný zabiják, ovšem současně všechno přebíjí enormní snaha dokázat, že i v požehnaných 60 letech může být člověk nedotknutelnou akční ikonou. Nevím jak vy, ale pro mě bylo těch 80 minut plných svižné akce, krve a létajících končetin, v nichž se prvních deset minut povídá a ve zbytku se nekompromisně likvidují "nešťastní" nepřátelé, dostatečným důkazem. Sly rulez!! ()

Pepinec

Jo, to jsem svého času studoval v Olomouci a návštěvou tamního Cinestaru jsem se za celou tu dobu nejvíce přiblížil budově školy. Asi jsem se bál, že to v ní bude podobná džungle, jakou se prosekával sekáč Jenda, a že cesta do ní bude také cestou do pekla a zpět. Navíc - ono to za tu námahu nakonec moc nestálo. Ani jedno, ani druhé. ()

Jhershaw

Nejsem cílová skupina, protože předchozí díly jsem dosud neviděl, takže můj dojem nebyl ovlivněn vzhlížením k legendě. Můj problém byl asi v očekávání - čekal jsem spíš akci ve stylu "Rambo v džungli postupně vyvraždí barmskou jednotku" - s důrazem na slovo postupně. Takhle mi akce během filmu nepřišlo tolik a především se zkoncentrovala do poslední čtvrthodinky. Tudíž mi největší zábavou během úvodní hodiny byly Rambovy hlášky. _____ Dohnal jsem zatím první dva díly a hodnocení zvyšuju o hvězdičku (i když je to stále za 75 %). Rozhodně se mi to líbilo víc než dvojka, žádné vzhlížení k superhrdinovi, žádná otravná asiatka. ()

DaliX

Jedným slovom BOMBA! Super a neviem ešte čo všetko. V kine som pri záverečnej akčnej scéne nedýchal a vyvaľoval oči. Rambo:Do pekla a späť je pre mňa nielen najlepším akčným filmom (čisto akčným) aký som kedy videl ale zároveň ma veľmi teší, aký parádny návrat Sly tomuto vojnovému veteránovi pripravil. Príbeh je skvelý, je jednoduchý ale perfektný a akcia je špičková, po technickej stránke dokonalosť sama. Kamera je roztrasená ale napriek tomu je všetko efektné a prehľadné (nie ako u mnohých akčných filmoch, kde je to také rýchle, že nič nie je vidno), strih takisto, hudba je typicky Rambovská, okrem klasickej úvodnej znelky perfektne dopĺňa akčné pasáže a vizuálne efekty plnia svoju funkciu na jednotku. Film obsahuje značnú dávku brutality ale zaujímavý na tom je fakt, že všetky scénu sú nakrútené drasticky ale zároveň nie sú nechutné. A to už chce skutočného majstra. Zbýva niečo dodať. Asi len toľko, že je to prvotriedny akčný snímok, ktorý by mali rozhodne videť nielen fanúšikovia akčných filmov ale aj ostatní:) ()

Big Bear

Tak nevím. Mysleli to tvůrci vážně? Nebo to byla pocta Johnu Rambovi z osmdesátých let? Děj se odehrává v Barmě, kam směřuje partička křesťansky založených doktorů, kteří vezou místním chudým lidem léky a kterým chtějí kázat o Bohu a léčit je. Je jim doporučen nemluvný průvodce John Rambo. Ten však na nabídky nedbá a skupinku nadšenců raději posílá domů. Když selžou všechna přesvědčování, nastoupí na Ramba blonďatá prsatice lékařka, která mu vysvětlí své pohnutky o šíření dobra. To i drsným Johnem otřese a rozhodne se partičku svojí moto-džunkou do Barmy hodit. Už cestou skupinka pochopí při bitce s piráty, že jejich cesta bude dobrodružná. A taky že jo! Tam kam jedou léčit pokojné obyvatele Barmy, tam také směřuje jednotka vojáků, kteří kdoví proč všechny obyvatele (povstalce) likvidují. Zrovna když otrhané děti vítají skupinku nadšených dobrovolníků a zubař výpravy nahlíží na první zkažený asijský chrup, začne minometné ostřelování vesnice. Během útoku jsou zabiti v chlístancích krve a létajících končetin a tlustých střev se slinivkou všichni domorodci, zatímco partička je nezraněna zajata a odvezena do tábora vojáků. To se Rambo dozví od pastora, kterému se partička už 10 dní neozvala. Padre najme skupinku žoldáků aby se zjistilo co se stalo. John je tam má zase hodit svojí geňou. Po doplutí na místo se k partě drsných žoldnéřů přidá a hned se ujme velení. Cíl je jasný, osvobodit rukojmí (nikdo však nevysvětlil důvod jejich věznění..).................... Ačkoliv má Sly v kapse maskáčů důchodcovskou režijku na tramvaj, mává svalstvem jako za starých časů a na jeden zásobník kosí šiky nepřátel. Ti už jen nepadají, ale doba pokročila a tak jsou rozstřikováni a rozcupováváni Rambovou palbou na přilehlou vegetaci.... Já nemám co dodat. Bohužel, už mi není patnáct a ani jako retro to na mne moc nepůsobilo. Je to jako když parta mladých si poslechne na ulici na hudební nástroj hrajícího kdysi velmi slavného umělce. Ten poslech je ale spíše z úcty ke stáří než k odvedenému výkonu. Asi tak... Jo a ještě by mne zajímalo, co to Britské RAF nad Barmou za druhé světové shazovalo... Něco podobného pod názvem Grand Slam nosily Lancastery ke konci války... No byla klika, že se jeden nad Třetí říší ztratil do Asie a švihnul pumu do džungle :-))))) ()

JohnnyD

Bombastický comeback Johna Ramba brzdí len krátka minutáž, príliš rýchly koniec a nedostatočný doslov. Každopádne záverečný masaker pri rieke je jedna z najúžasnejších akčných scén, aké som v živote videl. Sly dokázal, že je stále taký istý King ako kedysi a že aj v 21. storočí sa nájde niekto, kto dokáže nakrútiť brutálny, nekorektný akčný film, ktorý si nedáva servítku pred samopal. ()

forsberg

Na Rambovu poslední misi nechoďte pokud: sympatizujete s barmským vojenským režimem - máte slabý žaludek - právě jste večeřeli - čekáte nějaké to psychologické vykreslení postav - jste přesvědčeni, že po zásahu kulometem se oběť decentně skácí k zemi. Na Rambovu poslední misi běžte pokud: chcete vidět hrdinu, který ví KÝM je a ČÍM je a je s tím naprosto vyrovnaný - zajímá vás co a jak daleko může oběti upadnou po zásahu kulometem - máte neodolatelnou chuť sedět 92 minut s bradou spadlou až na podlahu - nesympatizujete s barmským vojenským režimem. Vždy přeji hrdinům, aby se po všech dobrodružstvích co zažijí vrátili v pořádku domů. Ale nikomu jsem to nikdy nepřála víc, než Johnu Rambovi. ()

Nin

Pro mě stejně dobré jako návrat Rockyho. Čili velmi dobré, ale žádná bomba se nekoná. Rambo je zpět a s ním je tu superbrutální řežba s lehce béčkovým příběhem. Zpočátku se to dá brát s nadsázkou, ale některé patetické dialogy si mohl Stallone odpustit... Některé scény, kde Rambo ukazuje bez toho, aniž by někoho zabíjel, že je cool, jsou na půl cesty k parodii. To ale neplatí o nadupané akci, kde se brutalitou nešetří a když i těm "zlým hochům" lítají vnitřnosti všude kolem kamery, tak to prostě zahřeje u srdce. Ale jaké bylo pro mě překvapení, když jsem si říkal u jedný větší akční scény, že to je super příprava na finále a... najednou koukám na filmový epilog a titulky. Ale dá se to brát i jako klad - akčního Ramba není nikdy dost :) (7/10) ()

Boogeyman

Když se střílí, je to bomba, takovej masakr se jen tak nevidí. Rambo je i přes svoje stáří důvěryhodnej a ve formě, ostatní žoldáci nejsou úplný paka a chvilkama to trumfne i nějaký ty syrový realistický dramata o genocidách a nepokojích v Asii nebo Africe! Příběh je úplná slátanina, ale budiž, ale co je opravdu špatný je stopáž! 70 minut čistého času je jak nic a než se vůbec Rambo rozmyslí jestli pojede nebo ne, už zbejvá čas jen na jednu pořádnou akci, při který se ani nehne od otočnýho kulometu na korbě auta! Takže "jen" 8/10, rozhodně však lepší a stylovější návrat než u Rockyho! ()

Indiana

Hodnotim to hodně z nostalgie (která tu sice nebyla tak silná jak v případdě šestýho Rockyho, ale i tak to na mě působilo hodně), ale to nemění nic na tom, že to je pořádnej akční nářez. Možná to nevypadá tak nějak čistě hollywoodsky a je to takový syrovější, ale u tohodle filmu mi to ani nějak nevadilo, hlavně že tam byl Sly. Ten mimochodem na to pořád má a navíc i skvěle hraje. Scény jsou brutální, působí hodně realisticky a určitě ne samoúčelně. Akční scény jsou hustý, když si to Sly dával s protiletadlovym kulometem tak sem si říkal, že sem v 80. letech a ostatní herci ušli - prostě křoví.....Akční pecka. ()

sheen

Jeden z největších návratů filmové legendy a postavy, která ho nejvíce spolu s Rockym proslavila. Huuuhh totální akční náááářez, mít 60 a takhle bláznit jako Stallone omg. Sly si z toho udělal vlastní peklo, vlastní válku. Trhání končetin, autentičnost, realistické. Brutální nefalšovaná akce jakou jsem už dlouho neviděl, takové filmy se mají točit, za málo peněz kotel muziky. Ještě v kině supr zvuková kulisa, celý film jsem nechápajícně vrtěl hlavou, odcházel jsem s otevřenou papulou:)) to je prostě BRUTUS!!! Hlavně, že si film na nic nehraje, je to proště to, co má být, pořádná řežba. Sly je tam v parádní formě, napumpovaný, obrovský!!Ať žije John! ()

petaspur

Mně nevadí plytkost děje, nevysvětlitelné zamilování, brutalita ani orgány volně poletující vzduchem. Vadí mi, že jsem se nebavil. Všechny nedostatky by měly být něčím (asi napětím) vyvážené. Jenže John přiběhne, všechny zabije a odejde. S jeho životopisem se o něj nemůžu bát a žádná z dalších postav není nepostradatelná. ()

Silas

Nebudu hodnotit vysoko jen za slušný střih, Stalloneho běhajícího mezi stromy a kusy těl létající vzduchem. Mánie se šíří jako mor, ale časem tahle hysterie snad opadne. Jatková exibice : / ()

hippyman

na přípravu tohoto filmu vemte óóóbrovský hrnec, do něj nasypte 50 milionů dolarů, pár tun nábojů a dolijte krví... šedesátník Stallone to hezky všechno promíchá a vykuchtí 80% akční řežbu bez větší myšlenky... ale s tím do toho divák prostě musí jít... ()

salahadin

Rambo aneb Cesta tam a zase zpátky. Čtverka vlastně pořád vaří ze skoro stejných ingrediencí jako předešlé servírované polívčičky, ať už se jednalo o kyselé americké poldy, řádně opepřené Vietnamce, nebo sovětské rulíky zlomocné. Pořád je tu Rambo, killing machine, automat na smrt. Vložíte příkaz, vyjede hlava záporáka. Možná je tento typ filmů vůbec nejhorší zkázou pro morální výchovu mládeže, neboť film, kde zabíjí kladný (rozuměj, máme jej považovat za klaďase!) rek, představují opravdu nechutně nebezpečnou kombinaci ospravedlňující násilí. A toho je všude plno. Není zbytečné? Není vlastně Rambo IV úplně zbytečný film? Je to opravdu - jak píše gudaulin - fiktivní gladiátorská aréna? Myslím, že je. Tvůrcům je jasné, že násilí se lidem nikdy nepřejí, tak proč jej pod provařenou značkou "Rambo" neservírovat dál? Měřítkem úspěchu jsou tržby. A když budou tržby, budeme na CSFD psát komentáře k Rambovi XCVIII. ()

Stegr

95% - Návrat akční legendy se povedl víc, než jsem čekal. Ústřední hudba, známá již z předchozích dílů, je doplněna o další parádní kousky. Akce je naprosto uzemňující, stejně jako brutalita celého snímku. Stallone toho na stará kolena moc nenamluví, ale budí respekt třikrát víc, než v předchozích filmech o vietnamském veteránovi. Prostě a jednoduše, nejlepší Rambo ze všech, co víc byste chtěli vědět?? ()

Deimos

KINO/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// +režie, akční masakr, u některých scén se tají dech -možná by těch 10 minut navíc neškodilo/// Když nám Rambo říká, že zabíjet je tak snadné jako dýchat, tak vůbec nelže. Dokazuje to přímo mistrovsky a na diváka čeká velká krvavá řežba s pořádnou náloží nejen olova. Obávám se, že starší Slyovi kousky budou po tomhle čtvrtém pokračování blednout. No sám sem zvědavej nakolik mě dokáží oslovit. Každopádně mám radost, že to Stallone dokázal. Nejen kvůli nám divákům, ale i kvůli němu samotnému. Dává to větší šanci na další kvalitní filmy./// Celkem 84%/// ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)