Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Hal_Moore

Za svého života jsem viděl požehnané množství masa. Kolik se jej nachází v novém Rambovi by však vystačilo na deset takových životů. Nové Johnovo dobrodružství je v kinematografii něco doposud nevídaného. Již první Rambova přestřelka na řece je nezapomenutelná a (pro ty, kteří neviděli trailery a nečetli žádné reference) dává tušit následující jatka. Rambův drsný, veteránský (dalo by se říci mentorský) hlas se ke krvavým hodům hodí perfektně, stejně jako jeho strhaný a událostmi ve světě znechucený výraz. Spolu se "Schoolboyem" tvoří smrtonosné duo, dělající z nepřátelů doslova řešeta a já bych se vůbec nezlobil, kdyby někdy vzniknul Schoolboyův spin-off. Stalloneův návrat je omnoho smrtonosnější, než comeback samotného McClanea, je o několik řádů stylovější než všechny akční filmy nového milénia, čemuž dopomohl fakt, že Sly věděl, co přesně chce. When you're pushed.. Killing is easy as breathing. ()

Brouk

Čím dál víc huhlající Stallone? Čím dál víc kratší Rambo? Čím dál víc drsnější? A proč ne? Rambo IV je poctivý film, mému překvapení z celé série s nejmenším nánosem patosu a patriotismu... Jo, proč ne!!!! Je to poctivý akční film! A to je sakra cenná deviza... :-) ()

TeeAge

,,Nič tým nezmeníte.,, Sylvester Stallone je pre mňa legenda. Hlavný motív hudby je nádherný. Rambova prechádzka domov je časom pre zamyslenie nad tým, o čom to vlastne celé je. O osude. ()

genetique

Po správach o tom, že Sly chystá návrat svojich oboch akčných hrdinov som prekypoval nadšením a nedočkavosťou. Pri Rockym sa čakanie oplatilo na výbornú, zostávalo už len čakať na pokračovanie série o vojnovom veteránovi. Z filmu som mal však aj trošku obavy. Hlavne z toho pohľadu, že okrem takpovediac najcharizmatickejšej jednotky ostatné diely série ponúkajú mierne klišéovitú a miestami len kŕčovitú akčnú strieľačku. Stallone ale nenechal nič na náhodu. Vedel, že charizmatické pokračovanie s dramatickým dejom už asi nevráti Ramba do takého svetla v akom bol, tak prečo mincu neotočiť na úplne opačnú stranu. Už všetci vieme ako je to tu s tou brutalitou a tak, niektorí sa pohoršujú, niektorí nie. Povedzme to tak, že je to proste len kurevsky reálne natočený film a podľa situácii v Barme je to možno jej lepšia stránka. Každopádne atmosféra je skvelá, zápletka jednoduchá, no o to účinnejšia. Už konečne nejde o to spasiť celú krajinu a sám vyhrať celú vojnu. Dialógy ani nemajú čo skaziť, tých pár súvetí čo odznie sú napísané fajn, hlavne zaujímavo a výstižne. Akčné a bojové sekvencie nemajú najmenšiu chybu, tento masaker má veľa inovatívnych okamihov (luk, míny), strih, práca s kamerou, všetko je v správnom uhle a presne ako má byť. Všetko lieta, smrteľná smršť výbuchov, popráv a nechutností, naozaj sa nečudujem ak to niekto nevydrží. Len to naozaj mohlo byť dlhšie a viac o postavách, hlavne rola psychopatického homosexuálneho vodcu barmských hajzlov by stála za viac znechutenie. Takže pri tomto filme treba proste vypnúť všetku humánnosť, ktorú v sebe máte a uistiť sa, že pozeráte len film a nič viac. Ja som tak učinil a spokojnosť sa dostavila. Zaručená. 100%. ()

sniper18

Sylvester Stallone sa po dlhých rokoch ešte raz rozhodol oživiť aj túto svoju ikonu akčného žánru a nielen, že natočil najlepší diel série, ale rovno jeden z najlepších akčných filmov vôbec. Aj keď tentoraz sa už vlastne nejedná o čistokrvnú žánrovku, ako boli predchádzajúce akčné pokračovania, ale už to trochu pôsobí aj ako vojnová dráma skombinovaná s klasickým akčným hrdinom, no to je len dobre a filmu to po všetkých stránkach prospieva. Film má len jediný výraznejší zápor, je ešte priamočiarejší, než predchádzajúce diely, čo v kombinácii s krátkou dĺžkou a vysokou úrovňou atraktívnosti spôsobuje, že skončí skutočne až príliš rýchlo a ešte k tomu vlastne v tom najlepšom, takže toho pocitu, že chcem ešte viac sa nikdy nedokážem zbaviť. No to je skutočne to jediné, zápletka je očakávane jednoduchá, ale výborná, vojnový konflikt v Mjanmarsku bol skvelý výber, aspoň sa Rambo opäť vracia do džungle, pričom mjanmarskí vojaci sú zobrazení nanajvýš bezcitne a tak sa divák teší na každú obeť z ich radov, ktorých teda nebude málo, ale film prekvapivo skvelo funguje aj v mnohých iných ohľadoch. Samotný Rambo je tu perfektný, aj mimo akcie z neho vyžaruje nesmierny rešpekt a skúsenosti a síce toho opäť veľa nenahovorí, ale každá jeho replika je výborná a nesie v sebe aj niečo viac, než len obvyklé reči na zabitie času. Skvelo funguje aj chémia medzi ním a misionárkou, ale nie v klasickej romantickej rovine, takže som si vychutnával aj ich spoločné rozhovory, no a časom sa samozrejme dostane do akčnej fázy, kde sa zase stane prirodzeným vodcom skupiny žoldnierov, ktorí mi tiež prišli nanajvýš sympatickí a je to rozhodne moja najobľúbenejšia filmová vojenská jednotka vôbec. To obsadenie sa tu skutočne vydarilo, Sylvester Stallone vo svojej najlepšej úlohe za celú svoju kariéru, sympatická Julie Benz, naivný šéf misionárov a celé zloženie vojenskej jednotky, kde vynikajú hlavne veliteľ a odstreľovač. A vôbec mi neprekáža, že záporáci vlastne ani nedostanú ten pravý žánrový priestor, predstavujú jednoducho len to najčistejšie zlo určené na čo najbolestivejšiu likvidáciu. A to rovnako ako samotná akcia teda rozhodne stoja za to. Akcia má štýlom tiež bližšie k tej vojnovej dráme, no to opäť nie je žiadny zápor. Samotný Rambo síce v akcii pôsobí fyzicky trochu pasívne, už nepobehuje medzi protivníkmi s nožom alebo samopalom ako predtým, ale už sa o nich postará prakticky z jedného miesta, ale na atraktivite akcie to aj tak neuberá. Hlavne, že je vynikajúco natočená, nesmierne brutálna a našťastie tým realistickým spôsobom, ale aj dostatočne veľkolepá. Celé finále a útok na dedinu patria medzi to najlepšie, s čím som sa vo filmoch vôbec stretol, pričom to funguje aj emocionálne, no aj ten zvyšok sa vydaril, poteší ešte hlavne ikonické použitie luku, ale aj celá časť s bombou. Sylvester Stallone má za tento film môj mimoriadny rešpekt a obdiv, zvládol ho dokonalo v každom ohľade, prvotriedna réžia, dokonalý vizuál, emócie, atmosféra, ale aj skvelý scenár a perfektný hlavný hrdina. Bezpochyby jeden z najlepších akčných filmov, ktorý si môžem pozrieť kedykoľvek. 91% () (méně) (více)

TheRaven

Ještě mnohem lepší comeback než Rocky Balboa. Zapůsobila nostalgie a zase jsem se viděl, jak jsem jako malý žral příběhy Johna Ramba. Příběh bez nějakých složitých zápletek, ale tak to má být. Už jsem si ani nemyslel, že se ještě v dnešní době může natočit takový dobrý, klasický akčňák. A ty EFEKTY. To bylo maso, a to doslova. Jsem rád, že jsem se nakonec vypravil do kina, protože na obrazovce notebooku bych si to určitě tak nevychutnal. Zdravý rozum mi radí maximálně 4 hvězdičky. Ale malý John Rambo v mé hlavě, který znovu ožil, tam posílá plný počet. (hmm, lekrační koment, nechám na památku) ()

molotov

Nejlepší díl Ramba. Ze Stalloneho se snad na stará kolena stal dobrý režisér, protože i Rocky byl vynikající. ()

Hakha

Tak to byl naprostý nářez, s takovým přiblblým úsměvem jsem dlouho neodcházel z kina. Příběh je jednoduchý, ale kdo by taky naivně čekal nějakou komplikovanou zápletku. Sylvester Stallone vypadá v každém záběru cool, jeho vizáže a mačety jsem se nemohl nabažit a v závěrečné 30 minutovce, mě pumpovala krev v žilách neuvěřitelným způsobem, že jsem byl naprosto přikovaný v sedačce a jsem rád, že Stallone se nebál drsnějších záběrů, jelikož vše tím pádem vypadá uvěřitelněji a hlavní nepřátelé jsem ze srdce nenáviděl. Film i s hudbou závěrem pořádně gradoval a dost těžko ze mě vyprchává adrenalin, který mám chuť opět prožít. Akční nářez, který se v kinech jen tak nevidí (a to stálo pouhých 50M) a tak hodnotím 5 hvězdičky… Rambo není mrtev, je pořád svěží a střílí mu to. ()

LihO

Stallone to hral, režíroval, ešte aj scenár písal on a musím povedať, že si dal záležať. Jediná vec, ktorú vyčítam tomuto filmu je úvod, trvá to trochu dlho kým sa to rozbehne, práve preto dávam 4 hviezdičky... Po dlhom úvode však príde brutálne zabíjanie a ten film sa strhne na čistý masaker. Užil som si aj striekajúcu krv, lietajúce kusy mäsa a iné efekty, ktoré pôsobili dosť realisticky... ten film sa oplatí vidieť :) ()

betelgeuse

Nic kromě titulní postavy a jeho představitele zestárnuvšího do podoby fascinujícího artefaktu ve filmu nehraje zásadnější roli, ostatní postavy jsou čistě motivační, resp. použité pro rétorické účely. Film je přímočarý na hranici prostoduchosti, všechno je v něm přesně takové, jaké se jeví, a dovedené do extrému; svým omezeným způsobem ovšem fascinuje stejně jako rituální tance přírodních primitivů. Až jsem v závěru skoro uronil slzu: dokonalý, přesvědčený zabiják s betonovým mravním kódem pro mě představuje čitelnější emoci než v případě dalšího již ikonického filmového vraha – zapomnětlivého, zmateného a svou krvavou minulost zpytujícího... Mýticky očistný „buranský“ akční film. ()

Arachneuss

Stallone je jednoduše největší frajer současnosti. Zatímco si hollywoodští režiséři točí uplakaná dramata o chudácích v Africe či holokaustu za druhé světové, Sylvester bez příkras ukazuje brutální realitu občanské války v Barmě a to se cení. ()

3DD!3

Sly to znovu dokázal. Rambo je zpátky a dočkal se stejně jako Rocky velice důstojného zakončení (i když kdo ví, o pětce už se mluví skoro jako o hotové věci). Stallone s sebou i přivedl spoustu dobrých a povědomých seriálových herců (bude na vás pomrkávat Rita z DEXTERA, Ryan Chapelle z 24ky nebo se taky dovíme, kde skončil voják, který na cvičišti v LOSTu buzeroval Desmonda :-) a dobře udělal, protože mu kryjou záda aniž by se nějak výrazně pletli pod nohy. Po začátečním filozofování, které známe už z trailerů přijde na řadu cesta do míst, kam by normální člověk na dovolenou nejel (prasata tam pojídají lidi, ne naopak), děsivá krajina, která je zdobena polohnilými mrtvolami a hlavami nabodnutými na kůlech vás jednoduše pohltí. Akční scény jsou syrové a krvavé, možná i víc než jsme z předchozích dílů zvyklí, ale zatraceně působivé (mina a závěrečná "přestřelka" jsou rozhodně vrcholy celého snímku). Stallone jako režisér dobře ví čeho chce dosáhnout a nemá problém se toho držet a zároveň zaujmout. Uzavírá kruh a to s takovou samozřejmostí, že musím smeknout. Konec je navíc hodně nostalgický a pravého fanouška prostě chytne. Svou zásluhu na tom má i prefektní hudba Bryana Tylera, který skvěle využil hlavní hudební téma. ()

Hitman_47

Kurva nice! KURVA NICE!....tak tohle mi v hlavě (a i orálně) běželo u většiny scén. John nepatří do starého železa....prostě krve k posrání. Pořád nevěříte, že tenhle film překonává všechny možné hranice filmové brutality? Já taky nevěřil a následně jsem v kině prodělal nejméně 3 filmové orgazmy, bo krev, střeva, končetiny a ostatní tuny sraček se na mě doslova valily z plátna! Pokud si u nějaké obzvláště brutální scéně řeknete "tak tohle už nic nepřekoná", tak vás v dalším záběru Johny (a.k.a. undying badass mofo Sly...doufám, že na režisérské sesli zůstane sedět ještě dlouho) přesvědčí o opaku. Měl bych jedinou výtku....film byl krátký...já prostě chcu ještě minimálně 30minut dalších JATEK!!!! Jak říká Nero v Devil May Cry 4 "Give me more POWER!", tak já říkám "Give me more BLOOD!". ()

Le_Chuck

Páči sa mi Limov komentár, ktorý Ramba "objektívne" popísal asi tak, ako by som to spravil ja. Som z oného súdka "nirvánistov", na ktorých Stalloneho surové réžia funguje. Ak je pre mňa merítko kvality filmu to, ako ma dokáže strhnúť a aké návaly pocitových stavov dokáže vyvolať, tak si Rambo 4 zaslúži plný počet (rovnako ako Ryan). Poslených 10 minút som ani nedýchal, čo je (spomenme si o čom sa tu vlastne bavíme) pri štvrtom pokračovaní béčkovej legendy 80-tych rokov niečo neuveriteľné. Ja som tomu pred rokom neveril. 100% ()

kitano

To co je hlavny kladom tohto snimku je aj jeho jedinym zaporom. Jednoduchost. Priamociarost. Akcny masaker, v ktorom su vojna a dzungla len kulisou pre navrat dinosaura akcneho filmu Sylvestra Stalloneho. A iked som nikdy nebol fanusikom serie Rambo, som velmi poteseny. Znova som si spomenul, ako kedysi vyzeral a co znamenal akcny film. Ciry pozitok z akcie odprosteny od vsetkej zbytocnej omacky. Ziadne vedlajsie dejove linie, ziadne zbytocne charaktery iba brutalna jazda ktora z tej hodinky a pol robi velmi chutny filmovy dezert. Jedine co trochu vadilo je ona jednoduchost, pretoze na to, aby bol film pre mna uplny, musi predsa len obsahovat trochu tej pestrosti. Tak ci tak, podobne ako v pripade Rockyho 6, neskrivam radost zo Stallonoveho vydareneho comebacku. (8.5/10) ()

Kaka

Nejtvrdší akční film všech dob nám s neuvěřitelnou surovostí představuje legendárního hrdinu tak, jak jsme ho ještě neviděli. Plného smutku, hněvu a celkové odevzdanosti. Teprve ženský element ho postaví na nohy a opět dokáže z čeho je ukován. Stallone přesně věděl co točit a jak to točit. Děj je jednoduchý, dynamický a maximálně dostačující. Akce je jednoduše maximální a fakt, že tvůrce poukazuje těmito jatky na válkou zmítanou Barmu je jen ku prospěchu věci. Pro fandy nepřekonatelný díl a povinnost vidět. Pro Stallona úspěch na celé čáře a potvrzení, že zdaleka nepatří na odpis. A když se postaví v jeepu za protiletadlový kanon, nakrmí ho několika tisíci náboji velikosti pěsti a spustí salvu, člověk si uvědomí, že něco podobného ještě nikdy neviděl. Zatím nejlepší film roku. ()

Spiker01

To je ale masakr. Poprvé se mi film nezdál až tak dobrý, ale nyní jsem plně docenil jeho kvality. Nový Rambo už není jen o zabíjení, ale o osobnosti samotného Johna, který nějakým citovým rozpoložením sice procházel již v původní trilogii, zde se to však Stallonemu povedlo až neuvěřitelně dobře napsat a ztvárnit, což u sequelů starých legend rozhodně není obvyklé. Kdyby se takto představil i Arniemu s Terminátorem, asi by se nikdo nezlobil...Ramba jedničku sice moc rád nemám a raději vzpomínám na ty ostatní, Rambo IV." se ovšem neskutečně povedl...80% ()

Lavran

Z krvelačných disputací, které se okolo Ramba rozléhají jako střelba z kulometného hnízda jsem čekal, že to bude hodně brutální nářez, ale ani v tom nejnaturalističtějším snu by mě nenapadlo, že Sly zajde tak daleko. Opájení hyperbrutalitou? Expresivní prostředek k vyjádření myšlenky? Toť dobrá otázka! Končetiny létají vzduchem, digitální i falešná (doufám) krev cáká do všech stran, okolí vybuchuje, vypařuje se, mizí do nenávratna, dobarvené plameny šlehají, Rambo trousí suché hlášky, příběh je vlastně nijaký, smysl to moc nedává, ale... (!) i tak se podařilo implementovat malé velké poselství (ačkoliv právě na něm lze nejépe demonstrovat, že Sly čas od času zapomíná, o co mu vlastně jde) a hlavně je to dost vkusná old school "zábava". Bodík navíc za to, že dva poslední záběry mě dokonale teleportovaly do 80. let (zase to příjemné mrazení) a extra bod pro Briana Tylera, jehož dravě-etnická hudba funguje na jedničku (a užití Goldsmithových motivů, celkem dvakrát mimo rámec úvodních a koncových titulků, je parádní!). I přesto ale z celého srdce doufám, že další díl už NEBUDE a kruh se tak definitivně uzavřel... :) Poznámka: Proč se musí valná většina filmů putující do naší distribuce za každou cenu odlišovat nějakým zbytečně komplikovaným názvem? Do pekla a zpět? John Rambo je vám málo?? :) ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)