Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Wacoslav1

Nejdrsnější Rambo. Stallone se vrátil aby oživil v té době mrtvý akční žánr a povedlo se mu to na výbornou. Kromě nekompromisního akčňáku je tu navíc k vidění i podle mě nejsyrovější a nejrealističtější ztvárnění války jaký jsem kdy viděl. Opravdu věřím, že pokud se v té Barmě a jím podobným zemím tohle děje, tak se to děje přesně takhle jak popisuje tenhle film. Sly si prostě nebral servítky a natočil dnes už můžu určitě říct nejlepší díl celé série co má kromě bombastický akce i myšlenku. Akorát mám pocit (a asi nejsem sám) že to opravdu mohlo být o něco delší. Finále je skvělý, ale působí trošku odfláknutě, ale co už i tak to bude 100% ()

petero

A kurvááááááááá. Tak toto je riadny masaker. Od šťastia sa mi slzičky hnali do očú ako to Sly dobre natočil. Chcem znova vidieť Rambo I až III. A toto určite v kine. ()

gogo76

Už roky sa pošuškávalo, že Sly by rád natočil pokračovanie Ramba, ale až teraz sa to stalo skutočnosťou. To, v akej pozícii sa pred natáčaním nachádzal, mu poriadne sťažovalo jeho snahu. Pokúsiť sa vynoriť z bažiny béčkových prepadákov určite nebolo jednoduché. Oživiť jeho najslávnejšie postavy bolo asi to jediné, čo mu ostávalo. Ale kto by vrazil peniaze do projektov, v ktoré niekto neverí? Buď si zatlčie posledný klinec do svojej hereckej kariéry, alebo sa stane zázrak, ktorý sa naozaj stal. Po úspechu pokračovania Rockyho už nebolo ťažké zohnať peniaze na Ramba. No a kto by to zrežíroval? No, teraz je jasné, že keď chce Stalone zabodovať, bude si to musieť natočiť sám. Tak,aký teda je Rambo 4? Nad očakávanie dobrý. Je to ten starý, hoci unavený, ale stále tvrdý chlapík. Príbeh jednoduchý, bez zbytočných scén, ktorý by film zbytočne nenaťahovali, minutáž slabých 80 min. je dosť prekvapujúca, ale svižná.Stalone si dobre uvedomil, že časy sa zmenili, vo filmoch sa to hemží realistickými prestrelkami, preto to čo vidíme v Rambovi, síce nie je reálne v celku, ale detaily poriadne krvané, teda rozhodne áno. Brutálne prestrelky majú šťavu, v jednom momente mi to dokonale pripomenulo úvod z Vojaka Ryana Rambová strelba guľometom do nákladného auta plného vojakov. Keď sa filmom na okamžik mihne hudobný motív J.Goldsmitha z prvého Ramba, je to akokeby som sa vrátil o 20 rokov späť.Napriek nepopierateľnej kvalite,ostáva prvý diel mojím najobľúbenejším.Odporúčam. 80%. ()

Mahalik

Nehledal jsem oduševnělý film ve kterém by hrdina bilancoval. Pak si uvědomil, že napáchal zlo a odešel do kláštera vysoko do hor a rozhodl se kát. To fakt ne! Chtěl jsem flusat adrenalin z pusy, fandit a nadávat na to, jak je naše zasraná doba prolezlá svinstvem. Možná proto jsem tak nadšenej. Že se vrátila legenda, která si nebere servítky a je schopná zabít vojáka holou rokou (krčánek!). Rambo je posvatným momentem ve Stallonovo kariéře a je dobře, že se ji rozhodl oprášit.. ()

Amarcord_1

60% - Brutální, drastický, dynamický videoklip na slavná originální rambovská hudební témata Jerryho Goldsmithe (Tylerova hudba je jen křoví). Takový jsem měl u filmu pocit od začátku do konce. Jednoduchý děj, předvídatelné události, žádné velké hraní si s postavami. Zkrátka "Tihle jsou zlí, tihle jsou hodní, támhle stojí chlap s lukem a rambonožem, a už se to řeže." Svou minutáží a celkovým pojetím mi tenhle akčňák přišel jako rychlá dávka adrenalinu, která nemá žádné jiné ambice, než ukázat pár...teda mnoho headshotů, a trochu zapřemýšlet o tom, že by se to vlastně nemělo, ale občas si člověk nevybere, že... Koukatelná blbost! ()

Reiniš

Na Rambovi jsem nevyrůstal a Stallona jsem nikdy moc nemusel, tak jsem se na film nechal více méně ukecat (díky olí).). Když Nevěsta v Kill Billovi usekává svým nepřátelům končetiny, ze kterých následně stříkají groteskní hektolitry krve, je to nadsázka a hlavně je to zábavné. Když tady vojáci nesmyslně střílejí malé děti a Rambo rve z krku ohryzky nepřátel, je to jen samoúčelně nechutné. Sylvester je i na stará kolena špatný herec a ještě horší scénárista (o tom, jak je ten děj stupidní se snad ani nebudu rozepisovat), ale musím říct že jako režisér odvedl svoji práci slušně. Většina vedlejších postav jako by měla od začátku na čele cedulku ,,Odpad určený k likvidaci" a vyjímkou je samozřejmě jen Rambo a sexy blonďatá misionářka z tváří Julie Benz. Ale co, filmy jako Rambo nikdy nebyli nějakou intelektuální úvahou o životě, takže mi nakonec vlastně dal co jsem čekal. Tleskat ti za to ale nebudu, sorry Sly... ()

Xmilden

Krásné a více než důstojné ukončení Rambova tažení. Film i přes svou velkou brutalitu, která ale podle mě je zde na místě, protože jak jinak lze co nejreálněji přiblížit bitvu, umí nabídnout i širokou škálu emocí, Myslím si, že film nejvíce drží v momentu Johnových vzpomínek. Je také nutné vyzdvihnout hudbu, jenž je opravdu výborná. Shrnutí: Akční scény nemají chybu. Snad jen opět si Američané mohli trošku odpustit své pánbíčkovství. Za fanoušky Ramba myslím mohu říci, že jsem si ani nemohl přát lepší rozloučení. Pane Stallone děkuji! 90% ()

Phobia

Sly po letech opustil Planet Hollywood, nasadil zuby, natáhl těhotenskou halenu, aby schoval objemný pupek a těžkou řiť, a vyrazil zasejc do jakéhosi Bangladéža kydlit agresivní deža. První polovinou filmu se hlubokomyslně promlčel, v odulé tváři konstantně tragický výraz, aby ve druhé konečně popadl svůj luk... no, luk - šípomet, a vylepšil si výrazně bodycount. Filmaři využili pokročilých technologií, takže vzduchem létají hlavy, ruce, nohy, vnitřnosti a občas i víceméně celá těla nebohých rákosníků. Co dodat k tomuto masakróznímu snímku? "Rambo: Do perdele a zpět" by mě 15-20 let zpátky přinutil chrochtat blahem. Bohužel jsem již pokročilejší ročník, chrochtala jsem tedy smíchy. Ale mohli tvůrci tahle jatka vůbec myslet vážně? Až zas budu mít náladu na čistokrevnou akci s hektolitry hemoglobinu, zvolím first-person střílečku, je to interaktivnější a tedy zábavnější než jen koukat na postaršího otyloně ve vražedném rauši. 65% ()

sepp

Opravdu si nemohu pomoct, ale co Sly v tomto tretim pokracovani kultovni psychologicko-socialni sondy jmenem First Blood predvedl? Bohuzel pouze nekolik radoby emocionalne vyhrocenych scen na zacatku vlozenych do kostry hodne smesneho pribehu okoreneneho spoustou zbytecne ci efektne brutalnich scen, ktere tu a tam nepostradaji stavu, povetsinou ale neprichazeji s nicim zajimavym a jako by byly vsechny jak "pres kopirak". To vse prolozeno nekolika kyselymi pohledy hlavniho hrdiny... V prvni polovine clovek jen ceka, az se pribeh rozjede a po chvili prekotneho deje se Rambo ocita se svoji bagazi v Americe a pada opona. Nene, navrat v Rockym byl sice nemastny neslany, ale zdaleka ne tak smesny, jako John Rambo. Jedine co me donutilo nedat 2* bylo zvolene tema a prostredi - Barma a jeji junta v boji s Kareny je opravdu jeden z neotresnejsich pripadu statniho terorismu obraceneho vuci svym vlastnim lidem, ktery zbyl na teto planete a podminky ziti vykreslene pod takovouto vladou v tomto snimku koresponduji s poznatky svetovych novinaru a vojenskych expertu, ktere jsou v soucasne dobe publikovany. Jinak jde ale o vylozene zklamani. ()

-bad-mad-wolf-

Z Johna Ramba je konečně ta symbolicky monumentální mašina, která místo slov rozdává masakr na všechny strany. Minimalistický a bezmyšlenkovitý masokombinát, ale jaký! "Seru na svět" - 10/10. Závěrečná jatka - 15/10. ()

lesumir

Sly za svuj zivot natocil hodne filmu a hral mnoho postav, ale dve zustanou na veky zapsane do historie kinematografie. Jako prvni to byla role druhoradeho boxera Rockyho, ktery se vypracoval na spicku. Ta druha zivotni je role veterana Johna Ramba, snad kazdy kdo slysi tohle jmeno si to spoji s krvavou akcnarnou, kde padne vice kulek za minutu nez slov za cely film. Tak jako Sylvestr i John zestarnul, ale na vykonech se to vubec neprojevilo, Stallone odvedl dobrou praci a Rambo byl perfektni, bojoval jako za mlada, snad i nejlepsi dil ze vsech, malinko mozna zaostaval scenar, ale v tomhle druhu filmu to neni uplne az tak hlavni, perfektni byly efekty a herecke vykony. Rambo: Do pekla a zpět je pro me obrovskou nostalgickou vzpominkou a zaroven vynikajici teckou za celou touhle serii. 8/10 ()

A_FISH

█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ▒▓█ █▓▒░ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ STOPROCENTNÍ MASAKR ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▒▓█ █▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓██▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓██▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓██▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓██▓▒░ ()

Gimp

Tři suché hlášky a pak už jen monotónní řež kulometem, barettem (s tlumičem? wtf), lukem, kulometem, nožem, kulometem, raketometem a taky kulometem. Není tam ani jeden kontaktní souboj a ani soubor techniky (jako tank vs. helikoptéra v trojce). ()

kinej

Já jsem v hodnocení tohoto comebacku opatrnější. Myslím, že časem, až nový Rambo ztratí lesk novosti, některá nadšená hodnocení ubudou. Ano, je to senzace, že stařík Stallone do toho zase šel, ale opravdu je to taková filmařská událost? Přijde mi, že se Stallone pokouší nedostatky akčních scén zamaskovat krví. Vždyť v závěrečné řežbě vlastně nechává Stallone svého hrdinu milosrdně stát jen u kulometu. Působí to, jako by tento nedostatek chtěl nahradit létajícím masem. A výhrady bych měl i délce filmu. Nějak se mi na konci nechtělo věřit, že tohle je opravdu vše. Nakonec si to Rambo odbyl jednou bombou a scénou u kulometu, mimochodem nejvýraznější scénou filmu. Příběh působí jako narychlo poskládaný a na konci jsem se cítil o něco ochuzen. Zajímavý je politický aspekt Ramba. Zatímco první díl ještě zapadl do proti-Vietnamského období, druhý se již trefil do protichůdné jestřábí protisovětské atmosféry 80. let, což filmu značně pomohlo k úspěchu. Trojka působí z dnešního pohledu mírně kontroverzně, představíme-li si, že teoreticky mohl vlastně Rambo pomáhat Bin Ládinovi, ale čtyřka, co se politického kursu veřejného mínění týče, je zase in. Rasení vojáků nepřátelských diktátorských států je OK. ()

LiVentura

Bože bože bože.... co to je?! Maximálně dvě a půl hvězdy za kult Ramba, jakožto zdařilého zastánce lidských práv a svobod.! :-)) ()

cheyene

Rambo (4.) - do starého železa nepatří. John J. Rambo, veterán války ve Vietnamu, nepřijatý navrátilec v USA, zachránce zajatců ze "Zeleného pekla" a následně bojovník za práva afghánského lidu, zestárnul v poměrně klidném prostředí thajských lesů. Přestože svůj čas tráví chytáním hadů, rybařením a nejčastějším společníkem mu je samota, z vojenského výcviku plukovníka Trautmena nic nezapomněl! Práce s lukem a nožem je stále precizní, v průběhu filmu nás přesvědčí, že i s automatickými a poloautomatickými zbraněmi to umí a v lese je stále jako ryba ve vodě. Náhle se objeví, zabije a zmizí. Osobně se mi nelíbí český podtitul "Do pekla a zpět", byť vystihuje podstatu snímku zcela přesně. Divák nemusí čekat na žádné zvraty v ději, Rambo přijde do pekla barmské džungle, zmasakruje protistranu a vrátí se. Jeho návrat je však ve velkolepém stylu! Tohle pokračování "První krve" se mi velmi líbilo, hned při zaznění klasické melodie mi v hlavě proběhly scény ze všech dosavadních dílů a jakmile jsem spatřil poprvé zestárlého Stallonea s dlouhými lehce prořídlými a prošedivělými vlasy s typickou čelenkou na hlavě, nemohl jsem se dočkat následujících minut. Nebyl jsem zklamán. Tvrďácký pohled, efektní flashback (včetně původního konce první verze Ramba 1), potoky krve a těla na cucky, to je přesně to, co si budu z Johna Ramba pamatovat. Velmi povedené, těším se na další pokračování (bude-li) a doufám, že Sly nesleví ze započaté kvality. ()

Hrabka

Můj první Rambo a jsem docela spokojený. Děj je jednoduchý jak facka, bylo tam i něco, co mělo souvislosti s předchozými díly, ale to nehrálo moc velkou roli. Film trvá jen 80 minut a vy nestíháte sledovat, co se vše ve filmu odehraje. Jde hlavně o akční scény. Vlastně celý film je jedna akční scéna, na nějaké popisy děje nebo postav není čas a je to úplně jedno. Od akčního snímku se očekává akce a té je tady opravdu hodně. A dost často je to pořádný maso. Občas je to úsměvné, ale Sylvie je takový kabrňák, že na nějaký nesrovnalosti ani nepomyslíte a užíváte si jen, jak kropí kulometem celou armádu, trhá části těla, zabíjí šípy a noži, odpaluje bomby, atd... 75% ()

paascha

No, když jsem viděl udatného Rampoucha, co provádí v Afganistánu, myslel jsem si, že horší už to nebude. Jenže ouha, opak je pravdou. V reinkarnujícím, komorněji laděném kousku se cvičený baset Sly bez hnutí brvou vypořádá s barmskou armádou, zamiluje se (nebo ne?) do hodné misionářky a tak, obvyklý příběh. Myslím, že kdyby zůstal v důchodu, udělal by lépe:-) ()

Fiftis

Celkovo Je Rambo štvorka vydarenou časťou v sérií možno trochu prehnaných, ale aj tak vtipných akčných filmov o vojnovom hrdinovi, ktorý už od osemdesiatich rokov zastáva jednu z prvých priečok medzi jemu podobnými. Je otázne, či sme zvedaví aj na jeho pokračovanie. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)