Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Krouťák

Z celé série o tomto válečném veteránovi (snad když pominu první) se mi nejvíce líbil právě tento závěrečný díl. Možná je to režií , možná tím, že jde z Johna Ramba po tolika letech větší respekt, než kdy předtím. Jakoby se na něm všechny ty boje a útrapy podepsaly až v tomhle věku. Každopádně je to úspěšně zakončená kapitola o nesmrtelném veteránovi. Jedinou věc bych vytkl a to krátkou stopáž. ()

akisha

Přímočará, nezdržující se, vysoce efektní, neuvěřitelně brutální, u úvodní čistky reálná až do stavu žaludeční nevolnosti, extrémně krvavá, místy zcela odzbrojující, do samotnýho konce dokonale vygradovaná, fajnově odehraná a ozvučená, příjemně po staru natočená, výjimečně hustá nářezová akční jízda. Jako comeback se to Rambovi nemohlo podařit líp a jeho uměřeně stopážní über bitka z Myanmaru strčí spoustu rádoby moderních akčňáků hluboko do kapsy. Přesně těhle filmů už se nám po hříchu nedostává. Jen tak dál, Sly, fandím ti! ()

Radko

Takíto hrdinovia by sa vláde USA nepochybne páčili. Nekompromisne likvidujúci armády nepriateľských režimov spolu s navonok nesympatickými, ale napokon vyhladeniu hajzlov slúžiacimi, nájomnými žoldniermi a snajpermi. Bez oficiálneho kontaktu a kontraktu s vládou. S vlastnou nekompromisnou filozofiou v štýle silnejšieho psa, ktorý jebe. V skutočnosti však tento džejár nesúloží. Lebo ctí vlastnú morálku a konieckoncov aj modlenie. Napriek výhradám k spôsobom činnosti kresťanských misionárov. Miesto milostných hier radšej popracuje na udržaní kondičky vylikvidovaním jednotky šikmokých zúrivcov. Miesto ženskej náruče zdrhne kamsi do džungle, aby sa v jej útrobách osprchoval, umyl vlasy a! A v štýle country tuláka sa vydal do inej krajiny, ohrozujúcej prostých ľudí či zapálených srdiečkových aktivistov Západu, ktorí chcú a túžia zanechať po sebe viditeľnú humanitárnu stopu - lebo v betónovej džungli sa už nasýtili všetkých možných pracovných víťazstiev. Ale bisťu tá akcia mala gule. Franforce tiel lietajú digitálnym priestorom kín, obrazoviek televízorov a počítačov, tabletov a mobilov ostošesť! ()

Eddard

Fuf... ať si kdo chce co chce říká, pořád jsme ještě neviděli všechno, hranice zobrazitelné brutality jsou nejspíš posouvatelné do nekonečna. Ze starého Sylvy teče testosteronu jako krve z prasete na zabijačce, vypadá jako chodící kvádr betonu a mluví basem, jehož pouhá hloubka může některým ženám suplovat sexuální předehru... :) Až na to je potom celý film výrazně "chlapáckou záležitostí" a křehká blondýnka Julie Benzové v něm působí velice, velice nepatřičně (což byl jistě účel). No a pokud tedy přijmete klasicky nadsazený akční model let osmdesátých s explicitně (až naturalisticky) zobrozovanou brutalitou jednadvacátého století, máte se na co těšit. Myšlenkově velice hambaté, ale neuvěřitelně syrově strhující. P.S.: V průběhu filmu mě tak napadlo (což taky pěkně dokládá fakt, že je mozek poměrně nevytížen), že se to mohlo jmenovat "The Boatman"... To by mělo styl a švih :) 70% ()

Falko

Do urcitej miery suhlasim s Pomom. Mal som pocit, ze ten film trval len 75 minut a to mi trosku vadilo. Nieco mi v tom scenari chybalo. Akcne zabery boli dost brutalne. Kto nevydrzal prvych 40 minut pri vojakovi Ryanovi, neodporucam ani noveho Ramba. Krvi tu bolo viac nez dost, lietajuce mozgy alebo rozne ludske koncatiny tu vybuchmi granatov lietaju na vsetky strany. Myslim si, ze po trojke, ktoru som videl nedavno odohravajuca sa v Afganistane a ktora ma dost sklamala, je tento novy Rambo velmi slusnym pokracovanim. Nemozem a nechcem dat 4 hviezdicky, ani napriek kratkej minutazi...05.03.2008 ___ ____ Sylvester Stallone - (John Rambo) +++ Julie Benz - (Sarah) +++ Graham McTavish - (Lewis) +++ Reynaldo Gallegos - (Diaz) +++ Jake La Botz - (Reese) +++ Matthew Marsden - (Školák) +++ Paul Schulze - (Michael Burnett) +++ (Videl v kine 05.03.2008) +++ ()

Jezinka.Jezinka

Rambo má větší výkonnost, co se týče počtu mrtvých, pokud neběhá polonahý, ale oblékne triko. Co by nastalo v případě, kdy by oblékl i kabát? ()

castor

Nečekané se stalo skutečností. Málokdo asi čekal, že se Stallonemu podaří vzkřísit obě své bezpochyby nejvýraznější filmové postavy s takovou noblesou. Deprimovaný veterán z Vietnamu a člověk, kterého naštvete jen jednou, je zpátky. A řež je to neskromná, stejně jako přehledná; Rambo opět kosí desítky stereotypně stylizovaných protivníků a zásoby umělé krve jakoby nikdy nechtěly dojít. Nehledejte vedlejší postavy, nehleďte na křehkou kostru scénáře (v Rockym se zase nepovedl závěr - no a co?). Hlavní a pochopitelná pozornost je soustředěna na osamělého vietnamského veterána, zavile se tvářícího, se zvlhlým pohledem plným touhy a odhodlaného opět vkročit do válečné zóny. Divákem milované principy a postupy znovu vítězí, a hlavně fungují, stejně jako jeho příležitostné monology i průpovídky, které by z jiných úst vyznívaly směšně. Celé to dýchá neodepřitelnou nostalgií. Tady ani tak nejde o to, líbilo x nelíbilo. Tomuhle chlápkovi v cynickém a krutém světě to prostě celé věříte, jeho pohled plný bolesti a zklamání, cokoli procedí mezi zuby je natolik věrohodné, až z toho mrazí. A odpustíme mu i fakt, že dějově je to tak na hvězdičky dvě! Jako celek je čtvrtý Rambo povinností - a věřte, že do šedi průměru rozhodně nezapadne, už jenom proto, o jakou legendu se jedná! Navíc jsem přesvědčený, že za 10 let se na to mrknu znovu a bude to fungovat. ()

viperblade

Pokud čekáte nějaký sentiment, jako tomu bylo u posledního Rockyho, tak vězte, že to není film pro Vás. Zde je pouze akce, akce a násilí. Jinak si snad ani nelze představit završení tak velké legendy a jednoho jména, kterým Rambo bezpochyby je. A v HD kvalitě, na kterou jsem se díval, ten masakr ještě více vyniká. Jak jsem napsal již u výše zmíněného Rockyho: Důstojný odchod legendy. A proto doufám, že tohle bude opravdu poslední díl. Ačkoliv mám Ramba hodně rád, pětku, ať už radši netočí. ()

ClintEastwood

Můžeš žít nadarmo nebo zemřít pro něco! Krvavá jatka, která si dějově v mnohém nezadají s druhým a třetím dílem. Ty sice mají výhodu osmdesátkového kouzla a jsou příběhově o trošku pestřejší, ale čtvrtý RAMBO zase dýchá jistou dávkou nostalgie (hlavně v závěrečných titulcích). Z návratu dvou Stalloneho ikonických postav, které ho provází celou kariéru, se mi o něco více líbil poslední Rocky, ale ani John Rambo se nemusí za svůj přímočarý comeback ve stylu Apokalypsy vůbec stydět. P.S. Až na tu partu nesympatických žoldáků, které John veze do akce, prakticky bez výhrad. ()

Rogue

A já se ptám, kde je vrtulník a jestli je Pa Tee Tint plnohodnotné jméno záporáka. Jinak téměř bez výhrad, ale ten vrtulník mě vážně žere. ()

*CARNIFEX*

Absolútne sa mi nechcelo vracať k tomuto filmu. Po famóznej jednotke, prišla totiž slabšia dvojka a ešte horšia trojka. TOTO JE VŠAK AKČNÝ FILM AKO SA PATRÍ. Dej sa rozbieha pomalšie ale určite spozorujete kedy sa rozbehne naplno. Skutočná akcia za akciou. Proste to malo hlavu aj pätu. Po skončení filmu som síce mal plnú izbu nábojníc všetkého druhu, ale podotýkam že takto to má vyzerať. Myslím, že si všetci fanúšikovia Slyaja prídu na svoje. Ja dávam palec hore, ale zároveň dúfam, že nás už pätka neprekvapí. Už zachránil celý svet aj trošku. Ďakujeme ti .. ()

Rex Mundi

Uf, brutálne realistické až depresívne, akcia jak sviňa (ako vždy)... Mohlo by sa zdať, že to bude opäť tá istá polievka - a aj je, ale... ale Rambove mlčanie ešte stále hovorí toho veľa... a aj vďaka svojmu netypickému imidžu patrí medzi najcharizmatickejších akčných hrdinov. Len tak na okraj si dovolím cynickú poznámku - blondínu by som na začiatku s chuťou sfackovala, ale však ono si ju to našlo... zopár ideálov dievčatka z Colorada určite prehodnotila :-p A práve za tie drobné výhrady ku klišovitosti nemôžem dať plný počet. ()

CANNIBAL

Akčnost a napětí zcela bez chyby, tomu se opravdu vyčíst nic nedá, ale co se týče příběhu, tak se to milému Stellonemu vymklo zcela kontrole a to je obrovská škoda, na rozdíl od posledního dílu Rockyho, kde si dal na příběhu záležet mnohem více. Popř. srovnám-li ostatní díly Ramba. Jinak doporučuji se raději podívat na původní znění s titulky, protože český dabér Rímský se prostě k němu nehodí. To je spíše pro ostudu, až snad dokonce k pláči. Neměl by vůbec tohoto herce dabovat. S vyjímkou snad Rockyho (pro autentičnost), kde se tomu dá přihlednout, neboť boxeři mají většinou hrubí hlas a navíc na něj jinej dabing stejně není. ()

Trellíno

Sly - nevěřící Trellino 2:0 aneb kterak Rambovi zachutnala barmská sekaná. Střídmá stopáž, žádné zbytečné kecy okolo a k tomu prakticky nonstop výroba karbanátku vedoucí k jednomu z největších bodycountů v dějinách kinematografie. Takhle se mají vracet legendy! Jen tak dál! ()

MM_Ramone

Na najvyššie hodnotenia som veru skúpy, ale v tomto prípade sa mi nedá inak, ako dať päť hviezdičiek. A to som si ešte pred pár rokmi robil zo Stalloneho srandu a pokladal ho za vyhorené palivo. Túto mienku mi však vyvrátil, keď oživil postavu Rockyho a zrežíroval jeho šieste pokračovanie. Už tam som pridelil štyri hviezdy. Preto som bol nesmierne zvedavý na Ramba. Čítal som recenzie, snoril po sieti, pozorne prezrel tunajšie komentáre. Ale stále mi niečo hovorilo, že to bude prúser. Však keď som to pozrel, tak sa mi dostalo nad očakávanie. Jednoduchý príbeh plný realisticky drsnej akcie, ktorá je majstrovky sfilmovaná. Doplnené výbornou hudbou a podané svižným tempom bez zdĺhavých zásekov. Sylvester Stallone má u mňa za réžiu a aj za stvárnenie titulnej postavy Johna Ramba plný počet a vždy rezervované miesto medzi obľúbenými hercami v mojom profile. ***** ()

Dan9K

Téměř geniální akční film, kterému k dokonalosti chybělo pořádné a plnohodnotné zaznění Goldsmithových motivů, možná malinko delší stopáž, na jejímž konci bych si ještě naivně neříkal, že teď to teprve přijde a hlavně....vrtulník, ten jako chyběl proč? Sly měl šípů na jeho případné zlikvidování přece dost. Jinak vrcholem filmu je pravý a nefalšovaný barmský heis, před kterým měl i dokonalý Sylvester problém utéct. A jestli je to nejlepší díl Ramba? Asi jo... ()

Niktorius

Ani si napamatuji, kdy naposledy mnou něco takhle rychle bez povšimnutí projelo. Budu-li tedy mluvit filmech, ty párky ke včerejší večeři se nepočítají.... Samozřejmě že jsem od návratu pana Ramba nečekal propracovaný příbeh s myšlenkovým přesahem ani dialogy převyšující katogorii bídnosti, ale příběhová linii držící se alespoň klasikckých vyprávěcích postupů mi tam citelně chybí. Rambo ve mně i pár minut před koncem vzbuzoval pocit, že ještě ani pořádně nezačal - nenabízí žádnou gradaci, žádný vrchol napětí ani žádnou katarzi - budiž jeho spásou, že místo toho nabídne zatraceně masakrální akci a to ve vstuktu vysoké míře. Sly sice nedovede zrežírovat střílecí scény nijak zvlášť nápaditě a dodatečné zrychlení některých záběrů sem tam pleskne přes oko, avšak dobře trefený audiovizuál a především jeho nová záliba v demonstraci brutálních účinků opravdu silných zbraní na uniformních zástupech barmských hyen ve mně vyvolávala militantní nadšení i trochu páteřního mrazu a vlastně jsem se ani na chvíli nenudil. Ale stržen jsem nebyl rozhodně, spíš jsem jen dostal chuť zahrát si Soldier of Fortune 2 :-) ()

JANARYBA

Ramba není nikdy dost ............................................................................a tenhle se opravdu vydařil. ()

Spooner

Stallonův comeback je definitivně zpečetěn. Sylvester přichází se svoji druhou životní postavou. Tentokrát se ale nehraje na melancholii, tedy aspoň ne tak docela. Tentokrát je to trochu přímočařejší, ale o to efektivnější. Stallone nám totiž předhodil akční jatka, která jsme v posledních (přinejmenších) 10 letech nezažili. Začátek mi sice přišel trošku vlažnější, ale asi měl takový být. Potom už ale příjde nekompromisní akční řežba, ve které by jste ustřelené končetiny mohli počítat do nekonečna. Rambo je v 60 naštvanější než kdy dřív a za pomoci žoldáků (sniper School boy rulezz) nám dokazuje, že na tyhle starý borce se prostě nesmí zapomínat. Samozřejmě to Sylvester zvládnul režijně bravurně a závěrečná 10minutová akční scéna je nejlepší akční sekvence od honičky na Madagaskaru z Casina Royale. Ta byla vážně dokonalá. Celej film ale přece jenom dokonalej není. Čert vem příběh, ale ten začátek mi tam prostě moc neseděl a bylo to možná až moc krátký. Ale i tak hodně velká spokojenost. Uvidíme, s čím se Stallone vytasí příště, už se ale každopádně těšim. 80% ()

Davies182

Mysleli jsme si, že se už nevrátí. To ale byla osudová chyba, kterou dal před lety Sylvester Stallone vyžrat všem, kteří pomalu ztráceli naději v drsné týpky s gigantickými kvéry v jejich svalnatých rukou. Krev totiž kolem tohoto hrdiny i po mnoha letech opisuje několikametrové smrťoucí piruety, a džungle zase jednou voní po olovu. Bezpráví a brutální barmská jatka jsou pro znovuzrozeného veterána z Vietnamu to pravé ořechové, a ne že ne. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)