Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

peppe

Naprosto skvělá klasika !!! Díky za ní, takovejch počinů je hodně málo. Šmáknul jsem si a se slzou v oku zavzpomínal na doby minulé, kdy jsme tohle hltali na videu. Paráda !!! ()

eoj

Pro fanoušky žánru za 5*, pro mne za 3. Záporňáci dostatečně záporný, takže až z nich začne konečně cákat krev, objeví se vám konečně úsměv na tváři ;) A John Rambo toho moc nenakecá - prostě jako obvykle. Rozhodně neurazí ani ne-fanouška JR. Leda by snad někomu vadilo těch pár hektolitrů krve. ()

Puchyr

Já myslým že lepší konec si Rambo za svou válečnou kariéru ani nemohl přát. Od trojky se na Ramba zapomělo. Ale Sly na něj nezapoměl a ani v šedesáti letech nedopřál Rambovi klid. Starý veterán už důchodce s bandou žoldáku opět v akci. Podobné jako má oblíbená dvojka a tudíž dokonalá. 4 je skvělá, ale dvojka pro mě bude dvojkou, tohle je spíš jen takové spestření na závěr. Většinu práce tady za něj odvedou žoldáci, ale ta hlavní je stále na něm. S lukem mu to líp než dřív, krásně sladil luk a miny, standartní vpád do nepřátelského tábora tentokrát ve velkém počtu. Novodobé efekty dokazují že i Rambo se dočkal digitální éry. Sice je tu rambo jen od střílení, ale na šedesát let je to výkon. Standartní scény vymizely kvůli věku, ale jsou nahrazeny vytrženým ohriskem, spojení nálože a letecké bomby, useknutím hlavy mačetou a kulometný závěr,, to je teprve síla. Perfektní likvidace hlavního záporáka závěrečná bitva je jedna z nejlepších filmových bitev v akčním žánru co jsem kdy vyděl.Zároveň se mi líbí vzpomínka na předchozí díly a na závěrečné drama kdy se Rambo po dlouhých letech vrací domů. Na Vietnam je zapomenuto, to ví jen on sám. Sly důstojně zakončil ságy super vojáka, který vládl v 80.letech. Krásný závěr. ()

Necrophobic

Stallone se vrátil s grácií a ustál to se ctí.Výborný válečný film ,který ukazuje válku tak jak je ,bez příkras a patosu a nechutného USA vlastenectví ala Ůdolí stínů.Stačí pár minut a je vymalováno. Bravo ()

billcarson

Z hloubi svých střev Ti Johne děkuji že jsi se vrátil a dokázal, že nepatříš do starého železa. Nová generace diváků opět poznala jméno Rambo. Sly předvedl návrat z říše snů, mnohými odepisovaný a zatracovaný dinosaurus přežil dobu ledovou a opět nastartoval akční žánr. Tak vynikající ryzí bojovou sekvenci jsem nezažil od Predátora a to je co říct. A nejenom hereckým výkonem, ale i vynikající režií překvapil na celé čáře. I ta hudba má v pozadí starého dobrého Goldsmitha. Proklamovaného páteho dílu se nebojím. ()

LuccaS27

Nečekal sem takový neuvěřitelný masakr, který zakončí jednu z nejlepších akčních sérií všech dob. Aspoň si to ten svalnatej drsňák s flegmatickým výrazem "polib mi prdel" zakončil ve velkém stylu. Od začátka do konce jeden velký akční vysokoobrátkový masakr, který na vás útočí ze všech stran... 100%, Ramba sem začal opravdu milovat až po shlédnutí tohoto drsného akčňáku, kterému takovýhle krvavý kabát sluší. ()

Kathleena

Tohle je rozhodně nejdrsnější, nejkrutější a taky největší Rambo ze všech. Silvestr je stále ve formě a nebojí se to dokázat. V tomhle filmu na vás lítají kusy těl, nedýcháte a máte krůpěje na čele. Po hodině to vyvrcholí nejdelšíma a nejkrvavějšíma jatkama, který kdy John Rambo udělal. Tohle se k....a povedlo. John Rambo beze slov a zbytečných gest rozpoutá peklo na zemi. "Žijeme pro nic, ale umíráme pro něco" Přesně takhle má akční film vypadat. ()

Zakarija

Rambo má jediný štěstí, že je tam všechny rozsekal.Tak naturistické zlo jsem už dlouho neviděla (pravda, snažím se mu vyhýbat). ()

vena199204

Nepochopím nadšení ostatních, ani vysoké hodnocení. Větší slátaninu jsem neviděl. Např. scéna kdy Rambo sedne za kulomet a začne ničit tisíce příchozích sil, kamera zabírá detailní záběry na těla jenž se po zásahu rozprskávají na cucky(STYL :O). Nakonec to Rambo schytá tou samou střelou a světe div se, má jen škrábanec. Žhavé výstřely GO! ()

mick.rourke

Libová akce a jednoduchý příběh nabízejí všechno co budou fanoušci očekávat od druhého dílu až sem,prvního Ramba ale řadím do úplně jiné kategorie,byl prostě nejlepší.Rocky Balboa jako návrat se mi přece jenom líbil daleko víc,sem prostě fanda jiné série. ()

Profík

Můj asi nejoblíbenější Rambo. Hyperrealistický až na kost a i když je Rambo už malinko starší, vůbec to nevadí a padouchům pořád dává zabrat a ostatní válečníky ještě s přehledem strká do kapsy. 95%. ()

zhulosek

Po několikanásobném zhlédnutí musím zvýšit na plný počet! Rambo má sice svoje mouchy, přece jenom ten scénář zase není bestseller o tisíci stránkách, ale o to v téhle sérii nikdy nešlo, ve filmech o Rambovi šlo hlavně o RAMBA!!! Sly je v tomhle návratu naprosto famózní a pokud si uvědomíme kolik tomu chlapíkovi je, nejde nedat plný počet hvězd! Chtěl bych mít takového dědečka! ()

Alhazred

Prekvapivo dobré a prekvapivo to stále funguje. Mlčanlivý samotár s vojnou v krvi proti všadeprítomnému zlu, víťazstvo s trpkou príchuťou... áno, môže byť. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)