Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Ahas_ver

Velmi působivý dynamický akční film, kterému nelze v rámci své kategorie nic vytknout. Jde o hranou a jen zdánlivě povrchní sondu do válkou zmítané Barmy posledního desetiletí a jakkoli se nám může zdát zpracování přehnaně "krvavé", vězte, že realita v tamní občanské válce byla daleko děsivější a krvavější. Stallone hraje velmi civilně a úsporně, což mu vždy svědčilo. Příběh je prostě uvěřitelný a i přes "šťastný konec" ve mě zanechal pocit smutku a pohnutí nad osudy tamních obyvatel, zmítaných mezi soldateskami vlády a povstalců. Rambo zraje jako víno. Howgh. ()

kataklysm

Cha , Staloňáka jsem měl vždy rád už od svého dětství. Tento chlápek je prostě rarita a potvrzuje to i v tomhle snímku. Synek toho moc nenamluví, což je jen dobře , protože jeho velké téma je někde jinde a to v kydlení svých nepřátel....byl jsem na totom v kině a neudělal jsem vůbec špatně, skvělý akční film plný mrtvol a zabíjení. Už to tak vypadá že Sly bude zabíjet i ve svých 80letech... ()

sorbon1

Film jede podle jednoduchého, přímočarého scénáře, nikde žádný zvrat. Partička naivních černoprdelníků z Colorada, kteří přijeli vyřešit válku s pár obvazy v krosnách, je vysloveně k smíchu. Nekonají se žádné Johnovy osobní souboje, vrcholem je řežba z těžkého kulometu. Pravda je, že snímek nabral na brutalitě, za kterou by se nemusel stydět ani Tarantino. Při poslední scéně jsem si myslel, že to bude ještě pokračovat, pořád jsem čekal nějaký zádrhel, ale žádný se nekonal a už po 77 minutách je konec. ()

copterfish

Skvělej brutální masakr,a bylo by to ještě o špetku dokonalejší,kdyby rambo vytáhnul motorovou pilu a s řevem by skočil mezi dav nepřátel!!! ()

cien

Takový masakr jaký ke konci filmu předvedl BRambo jsem snad ještě neviděl, barmští vojáčci šli jak na porážku :D ()

Lazy87

Dobre. Jen ty rozsekávací scěny byly docela přehnaně hardcore, ale proč ne. Přece už je jenom nová doba a na efekty se hraje hodně. Začátek byl ale ideálka, prostě "fuck the world". Ale tady byl už Rambo léty ošvihaný frajer, který ví, co je válka. To samé, co láska. ()

milhaus602

Neskutečný krvavý jatka v podání Johna Ramba.Kus ruky sem, kus nohy tam, useknutá hlava kutálející se z kopce dolů v nějaké zapadlé džungli kdesi v Asii a za tím vším stojí jen Rambo.Viděl jsem to asi 5 krát a po šesté mě to bude stejně bavit jako poprvé.100% ()

viax

Sly je tady úžasnej, figura k sežrání, mimika dokonalýho drsňáka. Děj ujde, škoda, že ta holka nebyla hezčí, nebo aspoň míň ukvílená, to mě dost rušilo. A film byl krátký, jako vždy, když se člověk dobře baví. ()

Josefka

Na tenhle díl se měli prostě vykašlat. Chápu, je to pocta všem béčkovým akčním filmům. Sylvestr je pořád třída, akorát se nám trošku nafouknul. Nevadí, on zase do příštího dílu splaskne. Ke vší úctě k žánru a Rambovi, do Barmy jezdit neměl. ()

Maza2222

Komentář z postavy.cz Před chvílí jsem si to pustil. A nebyl jsem zklamaný.Bylo to super a Stallone ve skvělé formě i po letech +spoiler+ Ale ta poslední scéna,jak bodl toho Vietnamce do břicha a pak ho podřízl nebo, jak Rambo vystřílel celý vůz anebo ještě pár mi přišlo s brutalitou přehnané,proto jen 90%. Ale bylo to super ()

blackjack31

Stará dobrá klasika po několika letech opět ožívá. Stallone zvládl zjevně vše odehrát, režírovat a na scénáři spolupracoval. Film jsem viděl již několikrát, ale nevadí jej skouknout zase s odstupem času. ()

Bruce0659

Prvý Rambo a aj jeho pokračovania boli pred vyše dvadsiatimi rokmi výnimočným zápisom do kinematografie, ale obával som sa, že keď John Rambo opäť začne krájať protivníkov v štvrtom pokračovaní, za veľa to stáť nebude. No obavy boli zbytočné. Stallone je nielen výnimočný herec, ale aj režisér a scenárista. Situáciu v Mjanmarsku, kde umierajú všetci civilisti, bez ohľadu na pohlavie alebo vek, sa mu podarilo zachytiť na jednotku a návrat do úlohy špičkového zabijáka vo veku 60 rokov bol veľkolepý. Tvorcovia odviedli prácu, ktorá si zaslúži 5*. Ako divák som si užíval akciu, streľbu a krvavý masaker a k filmu sa rád vraciam. ()

Toombar

O tomto filmu nejde nic moc napsat ale něco jenom přece jde. Dobrej akční film který ukazuje drsnou válku v Barmě a malinko se měj dotklo jak tam vypalujou a vyvraždujou vesnice ale potom za to taky dobře zaplatili. 7/10 BAVIL JSEM SE ALE SPECIÁLNÍ EFEKTY BY MOHLY BÝT LEPŠÍ ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Není tu nikdo, kdo by chtěl být někde jinde, ale tohle jsme tímhle se živíme zadarmo žít a zadarmo zemřít. Čím chceš být tak si vyber." Rambo se zde živí jako lovec hadů a žije v Thajsku. Jednoho dne za ním přijde skupinka lidí, která potřebuje převézt do občanskou válkou zmítané Barmy za účelem lékařské pomoci. Rambo jim pomůže, neboť ho přemluví Julie Benz. Když pak zjistí, že byli zajati a Julii hrozí smrt, tak sled událostí zařídí, že nakonec vede osvobuzující misi, která se mu podaří za pomoci skupinky žoldáků. Takže nejprve jsem musel půl hodiny čekat než se něco začne dít, přičemž ta půlhoďka byla opravdu nudná, samé chytrácké kecy, kvůli tomu se přeci na Ramba nedívám, ne? ;) Poté drsné akční scény - krev, střeva na nesprávném místě, volně poletující končetiny a vybuchující hlavy. Ano, je jich tam hodně. A ano, vypadají díky pokročilé trikové technice velmi naturalisticky. Sylvester Stallone taky pořád C()()L, ale podle mě je Rambo 4, nejslabší díl série. Pokus dosáhnout kvalit předchozích dílů zde nevyšel. - 70%. ()

panfilmu

Kvalita postavena na stallonem. Dustojna tecka za touhle serii a velka ukazka toho co stallone jeste umi Hodnotim jen akci a ta byla od zacatku do konce uzasna. Doufam jen ze zezlo prebere nekdo kdo serii RAMBO neudela ostudu. ()

Vassa91

Co se mě týče, tak čtvrtý Rambo prostě nemohl být lepší. Nevybočil ze své "béčkovosti", akce tam bylo jako ve zlaté éře "akčňáků" se Slyem nebo Arniem. Hrozně se mi líbilo (ale nejsem masochista), jak v jedné z finálních scén odpadávaly končetinypo zásahu z těžkého kulometu. Ta autentičnost mě velmi příjemně překvapila. K tomu tady John Rambo původně opravdu moc za hvězdu není, ale pak všem ukáže, proč to je a v našich srdcích vždycky zůstane kingem. ()

Pejryn

Tohle je prostě klasika a Sly se překonává..každý kdo má rád tyhle akční filmy a Ramba tak musí být spokojený! Je to trochu brutálnějsi a některé scény jsou detailně k zamyšlení ale tak to má být a proto je tento díl jeden z nejlepších! Očekávání to splnilo a na dnešní dobu kdy chce každý něco navíc to dostane! Takových filmů už je dneska málo a proto si musí každý milovník těchto akčních flaků přijít na své! ()

72Nihlus

Dodnes si pamätám ako som sa smial, že to bude asi riadna volovina....o to väčšie prekvapenie bolo, aký brutálny a adrenalínový nárez sa z toho vykľul. Vražedné tempo, šťavnaté gore efekty....skrátka Määässooo! ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)