Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Meego82

Ani Expendables 2 nezosadilo Ramba 4 z môjho trónu akčneho filmu. Ultimatívny akčný masaker ktorý sa vyskytne raz za dekádu. Extended cut ****** ()

VarGi13

Ďaleko najlepší akčný film posledných 10tich rokov! Priamočiary,brutálny a aj keď film nieje najdlhší,má výborný spád a nenudil som sa ani minútu. ()

Monikasson

Myslím,že nechýbalo veľa a mohlo ísť o najakčnejšieho Ramba,aký kedy bol.Sly sa pochlapil a ukázal nám,že John Rambo má ešte stále paru. ()

marcelita

Je to furt on at si říká kdo chce co chce John Rambo nám ještě nezemřel.Přišel ač jsme jej nečekali a byl dobrý,ještě krvavější,surovější a s novou technikou na které to bylo sice trošku znát,že od poslední klapky trojky uběhlo už nějakých těch pár let,ale bavilo mě to a moc.Sylvestr zakončil tento legendární počin s úctou a za to mu děkuji. ()

BigRunner

Film se odehrává na území dřívější Barmy a opět nás doprovází vysloužilec John Rambo (hraje Sylvester Stallone, který je zároveň i režisérem). Tento muž zraje jak víno. Přestože v tomto filmu moc toho nenamluví, vždy ví, kde a kdy být, aby chránil slabé a bojoval proti zlým vojákům. Příběh je jednoduchý. John Rambo se nechá vyprovokovat krásnou Julii Benzovou (mimochodem si zahrála v populárním am.seriálu DEXTER, kde Dextrovi porodila syna) a doprovodí na svém člunu skupinu amerických dobrovolníků, kteří vezou do válečného území léky apod. Vysadí je ze svého člunu a jede zpět do bezpečí. Američané jsou vojáky zajati a John R., jakmile se to dozví, začne jednat. Film je strhujícím zážitkem, kde se krví nešetří. A jak to dopadne? To už nechám na vašem rozhodnutí, zda to chcete vědět. Pokud jste viděli předešlé 3 díly RAMBO, tak tento díl patří spolu s II. k těm zdařilejším. ()

jenson10

Spolu s jednotkou moje najobľúbenejšie časti.Tentokrát však pretečie viac krvi ako v troch predošlých dieloch dokopy.Rambo opäť všetkých rozmetá ako sme u neho zvyknutý.K veľkému arsenalu patrí určite pekná žena aby bolo prečo bojovať.Jej meno je Julie Benz pre ktorú sa oplatí ísť do pekla a späť. ()

jujask

John Rambo je späť a je dosť v pohode. Zas raz ukázal ako treba džungľu vyčistiť od hávede. Som príjemne prekvapený a teším sa na posledný diel. ()

Kolda.o

Pro me po prvnim dilu nejlepsi ze serie, ktery ji navic dustojne uzavira. Vic akce, vic krve, mene casu. JOHNY je zpet. :-) ()

Danny71

Sylvester Stallone asi poznal na stará kolena že dva filmy jsou jeho slavný hit a to Rocky a Rambo a tak se jim vrátil aby donatočil další díl.ze všech čtyř dílů se mi libila jednička dvojka a snad i čtyřka.Rambo ukazal že ješte nepatří do starého železa a bojovat ()

buryman

Ano ano ano ano.Byl jsem unešen.Bylo to rychlé drsné až brutálni.Snad první film kde jde vidět vražda dítěte.Prostě krvavé peklo.A Rambo je zde nastrojem smrti,odplaty a spravedlivosti.Po komedijich expendebiles je jasneé že Rko Stallonemu prostě sluší mnohem víc (bohužel na tom asi tak nevidělá jako na těch komedijích) ()

mpet

John Rambo je zpět a ve velkém stylu. Stallone na to zkrátka pořád má. Být to trochu více i o příběhu a o postavách, než jen o akci mohl to být ještě lepší kousek, než jaký nakonec byl. Ale i tak si podle mě ty čtyři hvězdy zaslouží. ()

DavidAAAA

Ohromně příjemné překvapení. Výborně natočeno, dobrý příběh. Stallone je nečekaně sympatický a lidský. Jedno z mála pokračování původních filmů, které nepadá kvalitou dolů. Jeden z nejlepších akčních filmů posledních deseti let. 95% ()

Gatsby_1986

Rambo opäť nesklamal. Poňal to vo veľkom štýle ako vždy. Oproti predchádzajúcim dielom na mňa trochu rýchly spád, ale možno práve preto, že to režisér zbytočne nepreťahoval to bolo taktiež dobré. Stallone opäť dokázal, že nie je herca, ktorý by to zahral lepšie a že ešte nepatrí do starého železa. To, že sa venovali súčasej problematike pridáva moje hodnotenie a verím, že Rambo ešte nepovedal svoje posledné slovo ()

Georgas

Děj, který se dal velice lehce odhadnout, přebily propracované momenty nabité akcí. Akční film, který mě nezklamal. Mohu doporučit všem, kteří mají rádi pořádnou akci a přestřelky ;) ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)