Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Sfinkter

Čekat v ČR na velkofilm je vcelku utopická činnost, ani Jakubisko se nějakému silnějšímu dojmu nepřiblížil. Peníze, které byly vynaloženy, byly z velké části investovány nefilmově, do kostýmů, vysokého nájmu hradů, spousty zbytečných herců, což kvalitu snímku nezaručuje ani z mála. Musím vyzvednout Annu Friel, role jí seděla a zahrála ji přirozeně. O zbytku herců už by se dalo polemizovat. Snímek na mě v podstatě nijak silně nezapůsobil, není to žádná tragédie, ale ze směsky dramatu, povrchnější středověké atmosféry, někdy až laciného humoru (může snad Mádl povznést drama ze středověku?) nemohlo vzniknout nic, co by dosahovalo úrovně filmových bomb. Místy Bathory působí jako nevyvedený díl z Viléma Tella. Jakubisko v novém tisíciletí naprosto ztratil dech, ale ode dna, kterým bylo Post Coitum, se odrazil. ()

adams89

Od rok odkládaného Jakubiskova Bathory se čekalo hodně, možná že až příliš. A není se čemu divit, příběh krvavé Čachtické paní a nálepka "nejdražší film střední Evropy" dokáží lidi pořádně nažhavit. Že budu ale po jeho skončení z kina odcházet tak rozpačitý, to jsem nečekal. Přitom první ze tří částí filmu, přibližující hraběnčinu osobnost a její problematický vztah s manželem, na pozadí války uherské šlechty s Turky, vypadala více než zdařile a status evropského velkofilmu jasně splňovala. Úvodní vyprávění starého mnicha o čachtické legendě, které se prolíná s válečnými scénami, zní velice poutavě. Akce patří dost možná k tomu nejlepšímu a trochu mi připomněla polské Ohněm a mečem. Diváka musí jistě potěšit dobrý výběr českých i zahraničních herců, z nichž jich většina odvedla na place dobrou práci. To platí především o Anně Friel, která si s náročnou rolí Alžběty Bathoryové zkušeně poradila. Nelze si nepovšimnout ani výborných dobových kostýmů, na naše poměry nevýdané výpravy, místy podmanivé hudby nebo vizuální stránky vůbec. Kámenem úrazu se ovšem ve druhé a třetí části stala dvojice mnichů v podání Polívky a Mádla! Ty jejich hračičky typu kolečkových a motorových lyží, jsem stejně jako Mádlovy pubertální výlevy vážně nežral! Z historického filmu se díky nim rázem stala nechtěná parodie, čímž mě Jakubisko nesmírně zklamal. Jak film postupně spěl do finále, byl čím dál méně přesvědčivý. Vytvořit z postavy, ke které už neodmyslitelná pověst krvavé vražedkyně zkrátka patří, úplnou světici a oběť intrik na mně ani trochu nezapůsobilo. Najde se určitě mnoho důvodů, proč vidět Bathory. Milovníci žánru budou ale z jeho výsledku patrně zklamáni. Investované miliony jsou na filmu hodně vidět a už kvůli tomu mu ten úspěch přeju, v ústech mi po něm ale na dlouho zbyla taková nepříjemná nahořklá pachuť.60% ()

baruss

Neznášam dejiny a históriu... sú plné zrád, špinavcov a neskromných ľudí.. mamonárov čo chcú mať všetko... ÁNO.. takto sa robí politika... presne tak... dejiny píšu svine... Tento film mal to čo mal mať... zamrzela trošku pokulhávajúca výprava, avšak všetko nahrádza takmer geniálny scenár... Tŕň na oko pôsobia mnísi a ich kvázi vtipné vynálezy... Napriek tomu veľká spokojnosť... Veľký pokrok slovenskej kinematografie.. Vďaka.. ()

ecceHOMMO

Nečudujem sa tomu, že hodnotenia tohoto filmu sú rôznorodé.......pretože nesmierne záleží na tom čo od Bathory-čky ešte pred zhliadnutím očakávate. ()

Gothar

Tak na uvod - jednu celu hviezdicku strhavam za dvojicu mnichov a ich vynalezy a za scenu so spovedelnicou, to podla mna v "historickom velkofilme", ktory je zaroven najdrahsim cesko-slovenskym filmom, nema co robit. Navyse vysoky rozpocet sa na filme akosi neprejavil, pekne su akurat kostymy. Bojove sceny som si predstavoval velkolepejsie, pri tomto style tocenia (z blizka) to vyzera, ze sa na celej scene podiela 30 ludi a pritom tam ma byt cela armada. Tiez mi chybala akakolvek atmosfera a pritom som cakal, ze sa maximalne ponorim do cias stredoveku. Ale aby som len nekritizoval - Anna Friel hra vyborne, hned za nou nasleduje Karel Roden, ktory sa tiez snazi, co to da. Ostatni tiez nehrali zle, ale vdaka dabingu sa cast ich vykonu straca. Slabych 50 %. PS: ked si predstavim, ze toto chceli poslat do bojov o Oscara, tak mi beha mraz po chrbte. ()

Mrkvič

Naprostá nuda. Divný, ujetý, plný sexu. Takovej je Jakubisko poslední dobou pořád. Možná jde o výrazný historický film natočený v našich končinách, ale nic víc to z něj nedělá. ()

KanjiVital

Jste tu všichni slepí nebo cooooooooooooo??? Jakubiskovo ztvárění osudu čachtické paní se mi hodně líbilo a hlavně bavilo... takové historické drama tu už dlouho nebylo. Dokonalost to sice nebyla (např. vytí Mádla, ale to zas kompenzoval skvělá Bolek se svýma Bolkolyžama.... holt Leonardo de Polívka... výborné oddechové chvíle ve filmu:o))))... ale dávat tomu 1 nebo 2 hvězdičky je přeci jen trochu málo nemyslíte?! ()

st.jim

Chaotický, nudný a ničím nezajímavý film, který jsem opravdu protrpěl. Je mi líto, ale Juraj by měl už točit maximálně špagety na vidličku. ()

st.verka

Tak nevím, z jakého důvodu byl kolem tohoto filmu takový humbuk. Nic neříkající film, který opomíjí historické prameny. Že by snaha nasadit lidskou tvář největší vražedkyni v historii lidstva? Oceňuji především kostýmy. ()

Homer Simpson

jak vyhodit 300 milionů? Dát je Jakubiskovi ať natočí "velkofilm". Když už údajně věnoval Jakubisko tolik času hledání všech možných informací o Báthory, mohl si zjistit i dalších pár podstatných detailů - Bolek Polívka mi zde jako mnich připomíná Járu Cimrmana coby vynálezce (taky předběhl svou dobu) a o Caravaggiově pobytu v Uhrách zřejmě slyšel jen režisér. ()

wer4

Na Jakubiska výrazne a prekvapivo málo jakubiskovské (miestami citeľne komerčné a masovo ladené .. tie "vtipné" vsuvky mníchov si mohli odpustiť, no) .. iritujúco nadmieru obsadené českými hercami (a žiaľ ani predabovanie nepomohlo k utlmeniu znechutenia) .. dosť zdĺhavé (aj keď priznávam, tematika si to asi vyžadovala) .. nechápem, čo na tom stálo toľko peňazí a prečo to trvalo toľko rokov, kým to dotočili .. ale niečo sa mi na tom aj páčilo: hudba (čo sa nedá povedať o toľko ospevovanej výprave, najmä v bojových scénach) a predstaviteľka hlavnej úlohy (ku koncu síce začínala nudiť, ale v prvej polovici filmu sa na ňu veľmi dobre pozeralo). ()

Playman

Výborná velkolepá podívaná plná strhujících bitev, nádherných zběrů, stylizovaného obrazu a skvělých hereckých výkonů. Nevím co tady všichni proti tomuto filmu máte. Jste zmlsaní Hollywoodem, nebo chcete "jen" shodit první česko-slovenský film takového formátu ? Opravdu to nechápu. Beru, že některé dialogy byly i docela tupé, avšak pocit ze sledování tohoto snímku byl pro mě opojný. Výborná atmosféra temného středověku, skvělé lokace. Filmu vytknu jen střih, za který ubírám jednu hvězdičku. Někdy zkrátka čekáte, že toho postava řekne víc, jenže pak padne střih. Místama bylo také vidět, že to točili dva lidé - dva odlišné styly. To je někdy znatelný kýč. Ale jinak ? Výborná podívaná! 4* ()

oveckaoa

Zajímalo by mě kde Jakubisko utopil tak velký rozpočet žádné boje a když už byli tak se pořád opakovaly. Celý film se neskutečně dlouho táhne. Ta kontroverznost mě tam zas tak nevadila ( normálka Jakubisko mě krmí názorem že Alžběta Bathory je svatá což mu nevěřím ani za mák). U vtipů které měli být asi směšné (Mádl Polívka) jsem se ani nesmál jen žasl nad stupiditou to už jsou směšnější Tom a Jerry . Potěšil mě konec tam to bylo aspoň zajímavé i když předvidatelné. ()

Elementál

Tak vám ani nevím, jeslti má vůbec smysl psát svoje dojmy - všechno už tady padlo... Tak snad jen zkratkovitě - první třetina, v které se nic neděje je tak akorát nabubřelá, přespříliš megalomansky pojatá a celkem o ničem. V dalších čásech nabírá film grády, ale i přesto, že tu máme spoustu sexu a násilí, není to kdovíjak strhující podívaná. Zajímavě udělaná je změna v hraběnčině psychice a také intriky Bathory-Thurzo - za což koneckonců můžou hlavně Anna Riel a Karel Roden, kteří strčí všechny ostatní herce do kapsy. A ještě levou zadní. To samé se bohužel nedá říct o mnohokrát zmiňované debilní dvojici Polívka-Mádl, která sice nehraje kdovíjak špatně, ale jejich role jsou absurdní, stojí zcela mimo příběhovou rovinu a Polívkův voice-over, spolu s Mádlovým vytím sráží film někam, kam si to možná nezaslouží. Celkově: až příliš velkolepě pojatá záležitost, která neurazí, ale bohužel ani nenadchne...škoda - třeba by příště neškodilo komornější pojetí s lepšími herci a lepším scénářem. ()

rudeboy

V osobných a intímnych líniách je to nadpriemerné. No komické prvky ala Mádl - Polívka a explicitne trápne zvizuálnenie "mega" bojových scén uberajú z môjho hodnotenia. ()

elle

Lze spíše tušit, jaký příběh chtěl Jakubisko vyprávět. Filmu chybí inteligentní střih a vypravěčská jistota. Za každý zajímavý moment je tam šest zbytečných. Přitom v příběhu potenciál byl a nebýt jasných hloupostí - viz mniši . by člověk i podlehl tomuto vidění příběhu, takto se stejně musím ponořit do historických zdrojů. Film byl příliš dlouhý-všichni přece víme, kam směřuje, nepravděpodobně současná-ahistorická je figura čachtické paní a zneužití Caravaggia - proč tam strkat "takto" známého malíře - nestačil by "nějaký" nadaný malíř? Ono se to ale lépe aranžuje, že? ()

lennyd

Knihu od Nižňanského jsem kdysi četl (dokonce ve slovenštině), ale už je to tak příšerně dávno, že se ani neodvažuji hodnotit příbuznost filmu s knižní předlohou (v celkových rysech to ale asi bude sedět, to by si ani Jakubisko snad netroufl překroutit legendu úplně naruby). Pamatuji si ale, že mi kniha docela sedla, a až do poslední stránky jsem se od ní nemohl odpoutat - film pak je úplný opak. Už od prvních záběrů jsem zíval nudou (asi jsem si měl dát před filmem šlofíka), a tak nějak se to nezměnilo až do úplného konce. Roztříštěnost příběhu (možná jsem na chvilku usnul?) taky dvakrát nepřidala. A když už jsem ještě u té kritiky, maximálně mne iritoval Bolek Polívka s Jiřím Mádlem jakožto stoprocentní kopie Seana Conneryho a Christiana Slatera ze Jména růže (to si snad Jakubisko dělal srandu, ne?). Ale abych jen nekritizoval - chválím docela sympatické herecké výkony (asi nejvíc mne zaujal Karel Roden jako Juraj Thurzo)... ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko