Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Linkyc

Mádl vážně umí lítat...v pěknej sračkách, když zabředl do tohohle. Výkon Anny Friel je výborný, ale k čemu, když scénář psal někdo pod vlivem. ()

Jello Biafra

Namiesto historického dramatu dostane divák mierne pripálenú fantasmagóriu, ktorá diváka až do záveru ponecháva v neistote a mnoho scén pôsobí kŕčovito. Keď som bol pred 6 rokmi na tomto v kine, tak sa mi to páčilo, ale s odstupom času sa mi film javí ako priemerný a v niektorých momentoch až podpriemerný. Ešteže to zachraňujú skvelé herecké výkony. Keby som to mal jednoducho a stručne zhodnotiť: Jakubisko sa síce pustil do veľkofilmu, ale v konečnom dôsledku ho nedotiahol do konca. ()

manonfire

Když pominu zcela zcestnou historickou rovinu, kdy ze sadistické vražedkyně udělal režisér romantickou hrdinku a oběť politických machinací.....jejichž strůjcem byl Thurzo, člověk, jenž Bathoryovou v podstatě zachránil, stejně jako Alžbětin majetek pro její děti, selhal Jakubisko i jako filmař. Z produkce, která dokázala snad i díky slavnému tématu přivést velmi zajímavé herce a na jejíž kostýmní a válečné rejdy padla spousta vyhozených peněz, vznikla nejen vypravěčsky nepřesvědčivá, ale hlavně umělecky nezáživná zpatlanina, které ublížila hlavně zkratkovitost vyprávění, ale také nesmyslné (by´t pochopitelné) upřednostnění role Deany Horváthové a s ní souvisejícího vlivu černé magie, která ovládala nebohou hraběnku, zatímco všichni víme, že to přitom byla její, řekněme, "nezdravá" sexualita. Také pitomá romance s Caravaggiem či mniši skejťáci (Bolek Polívka v jedné ze svých nejhorších rolí) jaksi nebyli tím pravým Jakubiskovským ozvláštněním. On také Jakubisko nebyl pro látku tím pravým. Prostě průser. 20% ()

Lottr

Pamatuju si, jak jsem při prvním shlédnutí hodnotil za slabé 4*, ale když jsem to dneska viděl po třetí, nemůžu jinak, než za slabé 2*. I přes tu reklamní masáž, která probíhala v médiích a tu hromadu peněz, kterou všechno asi stálo nemůžu hodnotit jinak. Bojové scény vypadají jako za deset korun, natočené někde na poli za sídlištěm. Vše neuvěřitelně strojené a umělé. Jako že vy poběžíte sem a budete mávat meči a vy zase sem a budete dělat úplně to samé. A až se ta hromada umělých záběrů spojí, oceníme všech dvacet komparzistů. Další hrůza je dvojice Mádl a Polívka. Proč to tam vůbec je a koho to napadlo? Jedná se komickou vložku pro ulehčení tragického děje, nebo se jedná o vsuvku pro primitivního diváka, který má rád Kameňák, ať se taky trošku pobaví? A ty kolečkové brusle, no škoda mluvit. Další problém je Caravaggio. Proč tam cpát italského malíře, který se o tuhle část kraje ani neotřel štětcem? Jeho bisexualitu sice dokazují některá historická fakta, ale stejně tak jeho pouliční potyčky,výtržnictví a brutalitu, kdy došlo nejméně na jednu vraždu. Proč je zde teda ztvárněn jako sladký hošík? Podle historických dat, v době kdy se odehrává snímek, byl Caravaggio v Římě, Neapoli na Maltě a Sicílii. Tak co dělá tady? Tahle snaha o natočení velkých snímků ve stylu amerických filmů nejde nám ani Slovákům. Možná bych se spíš zaměřil na komornější dramata s větším potenciálem k naplnění snů fanoušků českého a slovenského filmu. ()

fiLLthe3DD

Po technické a výtvarné stránce se jedná o velmi zajímavý počin, který umocňují krásné kostýmy, honosná výprava a zajímavý příběh, jenž je temný - leč místy protkán vtipnými momenty, o které se postarali mnich Petr a novic Cyril... Kamera je výborná. Hudba taktéž, navíc je skvěle sladěna s tím, co se na „obrazovce" právě děje... Herecké výkony taktéž v pohodě, Deana Horváthová byla z celého obsazení asi nejzajímavější - ačkoliv Annu Friel v roli "Erzsébet" nezastínila... PS: Jakubiskovo vyobrazení "Čachtické paní" se mi zdá mnohem uvěřitelnější a reálnější než ta, jakými nás krmí všeljaké legendy o „její osobě!" , ()

skinnee

Takze som uplne cerstvy priselec z kina...a moje pocity...SKORO ZIADNE. Nieze by som bol bezcitny, ale vela som si z tohto filmu neodniesol. Nebudem tu kritizovat do detailov. Bolo by toho dost vela. Aspon keby toho praveho Jakubiska bolo viacej. Prvu cast som sa nudil dost potom, ked sa do toho zaplietlo trosku intrig dej viacej zaujal. Inak celkovo mi Bathory prisla ako trosku slabsie natoceny televizny film resp. krvavejsia rozpravka, ktore sa dookola omielaju na nase verejnopravnej TV. Na druhej strane som rad, ze sa nieco toci na Slovensku. Lenze tato sanca a aj peniaze boli premarnene. Skoda. Keby to nie je "slovensky" film, tak moje hodnotenie je este nizsie... ()

Heraldika

Pro mě zklamání, i když netřeba celý počin hned zatratit. Vyzdvihla bych skvělou Annu Friel, kostýmy a Rodena (v tomto pořadí), zprůměrovala pojetí, mix několika žánrů a nevyhraněnou kameru, zatratila délku, rádobyvtipnou dvojku mnichů a příšerné postsynchrony. Ale je dobře, že měl někdo na takovou akci "koule". ()

Rousse

Inu co říci závěrem? Jsem poněkud zklamaná touto velkou historickou taškařicí. Namísto velkolepé historické podívané, kde jsou bitvy drsné jako daná doba sama, se mi dostalo opravdu laciného napodobení, které velmi dokořenil a hlavní chuťovou linku vytvořil zvuk a hudba a v neposlední řadě opravdu brilantní herecké umění některých herců a krásná režie. Nemálo scén zdálo se až velmi lacinou záležitostí, kterých by si divák u tak drahé záležitosti neměl všimnout - svíce naprosto klidně žhnoucí v průvanu, který člověk cití na rukou? Nekonečný déšť v nekonečně slunečném dni? Chemicky vybělené a vyčištěné lebky zvěře volně se povalující v lesích? A spousty dalších detailů, které mne opravdu nepřesvědčily. Závěrem mohu jen smeknout svůj pomyslný širák před uměním Karla Rodena a neméně skvělé Anny Friel - bravo vážení, to vy dva získáváte cenu večera! ()

ZkuKol

Absolutní ostuda! Nebýt hezkých kostýmů a slušné hudby s kamerou neváhám dát odpad. Film je zřejmě střihaný nůžkami na plech (raději nehádám kolikrát). Scénárista ani dramaturg se na place určitě nevyskytovali a kromě Anny Friel se o hereckých výkonech mluvit nedá. Že je to drahý film víme jen díky prohlášení paní Horváthové, protože na plátně akorát vidíte, jak se utrácelo zbytečně (druholigový britští herci+otřesný Franco Nero a lacinné triky). Když podobné sračky točí Troška, Soukup aspol. za soukromé peníze, mužu se jim leda vysmát, ale tohle je placeno z našich daní! Největší poselství tohoto vele díla je, že z Jakubiska se stal starý prasák, který svlíkne koho může a schovává se přitom za kameru, mezi podobně naladěnými kolegy, kteří očividně o filmovém řemesle moc nevědí! Velmi přísně bych tomuto člověku zakázal zmiňovat jméno Fellini a svůj vztah k němu, mohli by na nás za to jednou Italové chtít spáchat vendettu. ()

Dromed

Snímek Bathory jakožto první slovenský velkofilm, jsem sledoval s velikým očekáváním. Jak už to bývá, očekávání předčilo samotný produkt. Ze začátku jsem se kochal skvělou výpravou a historickou atmosférou, tu však časem přebily nuda a utahanost jednotlivých scén, slabé dialogy a podle mě dost mizerné herecké výkony jinak skvělých herců. Suma sumárum po prvním zklamání a druhém zhlédnutí považuji Bathory za celkem zdařilý avšak průměrný snímek. Škoda. ()

lskala

Při žádném jiném filmu, jsem se v kině tolik nenudil, jako u Jakubiskova "velkofilmu" Bathory. To myslím jako hodnocení stačí. 20% - 1* ()

Cejny

Rozhodně se jedná zatím o to nejlepší, co v daném historickém žánru splodili čeští filmaři, resp. česko-slovensko-maďarsko-britská spolupráce. Příběh je výborný, bitevní scény ovšem hodně pokulhávají a rozhodně se daly zvládnout lépe. Čtyřhvězdičkový dojem vytvaří i fakt, že jsem Bathory viděl za příjemného letního večera v letním kině. :-) ()

Mr.Jackass

Popravdě jsem vcelku příjemně překvapen a dlouho jsem se rozmýšlel, zda dát 3* nebo 4*. Už jen pro nápad znázornit Alžbětu Bathoryovou jako oběť a ne jako vražedné monstrum. Další velké plus vidím ve ztvrárnění Alžběty (dost hot herečka) a i Roden poměrně zahrál, velmi se mi líbila i hudební stránka filmu a občas kamera. Jinak příběh měl pochopitelně své mezery, ale jak říkám, nečekal jsem nic a proto jsem vcelku spokojen. ()

sedm.1

Uf,Juraji,Juraji.Tak toto se Vám OPĚT nepovedlo.Z této "velkorozpočtové" podívané,která má stejně tak jako tak pořád jen vizáž dražšího televizního produktu,číší jedna ohromná nuda.Příběh Čachtické paní je přitom pro film jako stvořený,ale Jakubiskův režijní styl mi prostě nikdy neseděl a i zde se předvedl jako rádobyinovativní autor,jen s tím problémem,že neví co vlastně přesně chce ukázat.Bathory je tak chvílemi historickým dramatem,chvílemi nechtěnou groteskou,pak vše sklouzne k fantasmagorijnímu,pestrobarevnému a křiklavému stylu Chytilové Šaška a královny,náhle se děj na okamžik zlomí na dobový thriller,aby pak sklouzl k nezáživnému životopisnému popisování a tak pořád dokola.Vznikl tak guláš,který jednak nedrží po hromadě a navíc jsou útržky ze života Alžběty Báthoryové vesměs bez atmosféry,bez napětí,bez dramatického spádu a vlastně i bez chuti poznat Jakubiskův pohled na její skutečnou vinu či nevinu.Tedy v tomto případě tu nevinu.K dobru filmu bohužel nemohu přičíst ani herecké výkony,které byly stejně jako samotný film nemastné,neslané,snad jen opět Roden ukázal své hvězdné kvality,u Anny Friel si myslím,že nebyla úplně špatná,ale pro tuto roli prostě nebyla zrovna tou dvakrát nejlepší volbou.Já Bathory zkrátka shledávám nepovedeným pokusem o vytvoření prvního velkofilmu v česko-slovenských luzích a hájích,hlavním charakteristickým prvkem je pro něj nuda a nezáživnost a já jsem i nadále přesvědčen,že toto není cesta,kudy by se měl film v našich končinách ubírat,protože nato nemáme ani herce,ano prostředky a koneckoncům ani náturu. ()

Sdoom

Neuvěřitelná slátanina bez konzistentního děje, slabé herecké výkony a ještě slabší bitevní scény. A ještě jsem neviděl Polívku nebo Mádla v tak neuvěřitelně trapně směšné roli, fuj! Jedna hvězdička z milosti za slušnou výpravu a kostýmy. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko