Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

klima777 odpad!

Tak pan režisér dospěl k odlišnému závěru... Kromě skutečnosti, že film silně zavání falšováním historie, jde o dílo po formální stránce zmatečné a zahlcené sebou samým. Ale třeba jest Bathory převeselou taškařicí, rozmarnou travestií a totální parodií. Ne? Tohle je zcela výjimečný případ... Tudíž i mé hodnocení je zcela výjimečné. ()

mirec88

Sorry, ale dlho som nevidel takúto s prepáčením nudnú a predlhú kravinu. Jednu hviezdičku dávam za pieseň Katky Knechtovej. Film je jednoznačne za odpad! ()

PollyJean

příliš mnoho ingrediencí v jednom filmovém hrnci. Scény, které by si zasloužily vypointovat nebo dovysvětlit jsou useknuté, na jejich úkor se roztahují výjevy, které by ve filmu vůbec nemusely být. ()

Ravi

Pro mě se Jakubiskova Bathory stala historickým dramatem se spoustou špatných vtipů (Polívka - Mádl), nevyváženým dějem a uspěchaným průběhem, kde velkolepé záběry a scény působí křeče a hudba je jediným výrazně skvělým čistým zážitkem. 60% = 3/5 ()

Koryntos

Na Bathory jsem byla nejdříve v kině, po nějaké době jsem četla knihu Čachtická paní. Nyní jsem viděla Bathory podruhé v televizi. Takže jsem ovlivněna hodně faktory. První dojem z filmu v kině, nebyl vůbec špatný. Z hlediska historického zaměření jsem viděla hůře zpracované filmy. Navíc, nejsem historik, takže nedokážu posoudit věrohodnost scén. Jen mě zarazilo, když jeli na oslavu Vánoc, ale nevím, od kdy se Vánoce v Evropě slaví, takže musím věřit pravdivosti scény. Z kina jsem si odnesla negativní vzpomínku v podobě českých herců, role mi přišly těžko uvěřitelné např: mniši, nebo služebné. Také přehnané vynálezy mnichů, na mě byly moc přitažené za vlasy. Úplně bych tyto scény vynechala. Obzvlášť fotoaparát a samojezdící sněžnice, působily jako sáňky samochodky z Mrazíka. Jinak jsem v té době neměla co víc filmu vytknout. Poté jsem četla knihu Čachtická paní, která pro mě byla více uvěřitelná, než zpracování Bathory. Když jsem nyní viděla film v televizi, došlo mi proč. Hraběnka je tam vykreslena jako taková schizofrenní osobnost, napůl hodná napůl zlá. V závěru působí nemastně neslaně. Myslím si, že charakter hraběnky šel zpracovat daleko lépe. Dalo se zaměřit pouze na to, že buď byla hodná. Tzn:léčila a ochraňovala své poddané. Přesto se proti ní spikli lidé, toužící po jejím majetku. Všechno zlé na ní nastražili. Tím pádem, by působila jako mučednice. Nebo úplně opačně vykreslit ji jakou krutou se vším všudy, což by asi působilo zajímavěji, zvlášť když představitelka hlavní role vypadá velmi příjemně a křehce. Dalo by se tam pak krásně zachytit, že i přes její krutost, ji právě pro krásu obdivovalo tolik mužů. Něco jako hrabě Drákula v sukních. ( Přestože byl negativní postava, působil na mě pozitivním dojmem. Vlastně to v jeho době ani jinak nešlo, jako vojevůdce nemohl být milý a hodný.) Stejně tak, bych si představovala i osobnost hraběnky. Doba, ve které žila, byla krutá. Lidský život neměl žádnou cenu. Pokud chtěla přežít a neztratit svůj majetek, musela se bránit i za cenu životů druhých. I negativní postava, by se nechala vykreslit takovým způsobem, aby ji divák obdivoval. Působilo by to jistě lépe a opravdověji, než toto polovičaté zpracování. 22.2.14 viděno po třetí, nějak jsem i měla náladu, nechat se opít rohlíkem a věřila jsem tomuto dějovému zpracování, alá pohádka bez výhrad - k ději, hercům. Jen jedno mě napadá, kampak se vám asi zaběhl střihač, děj je zbytečně přemrštěně dlouhý. ()

Autogram

Veľkofilm, ktorý pôsobí občas ako paródia na historické udalosti. Už samotné vysvetlenie histórie od tvorcu je na zamyslenie, či o tom malo význam natočiť film. Aj keď som to videl v kine, dojem som mal pri odchode skôr rozpačitý, s otázkou, prečo som to potreboval vidieť. Preskakovanie deja po veľkých obdobiach bez súvislosti tomu nepomáhalo a vadilo mi mnoho postáv, najmä komediálne typy vynálezcov Mádla a Polívku v štýle A je to. Hlavní predstavitelia to zachraňovali a je dobre, že to neboli domáce opozerané tváre aj keď viditeľný dabing to trochu kazil. ()

Nepi

Konečně jsem měl po čtyřech letech Jakubiskovy únavné práce možnost vidět jeho největší projekt o krvavé legendě. Jde o dlouhou a kostýmově velkolepou podívanou, které dominují skvělí herci. Anna Friel mě celkem překvapila a jako hlavní hrdinka působila vcelku slušně. Silnou postavou filmu je však záporák Karel Roden (jak jinak) a také pár menších rolí působilo dobře. Mniši v podání Polívky a Mádla byli spíše takovým vtipným odreagováním, které trochu rozbourávalo jinak plynoucí děj. Bathory je tak trochu snahou příbližit se americkým velkofilmům dnešní doby, a i přes velmi vysoký a u nás ojedinělý rozpočet se jim opravdu jenom blíží. Některé bojové scény jsou toho důkazem. Film je plný krve, nahoty a násilí. Občas se ukáže na chvíli Jakubiskův originální rukopis v podobě snových a halucinogeních sekvencí, ale jinak jde jen o odvyprávění legendy s nepodloženým důkazy a historickým fakty. Je pak na samotném divákovi, jak si děj filmu přebere a domyslí. Na naše poměry však něco velkolepě nového a proto si vážím usílí, které předcházelo vzniku filmu. Snad se povede i jiným režisérům překročit vody běžných 30milionových rozpočtů a natočí pro nás něco velkolepého a trochu víc strhujícího. Po strašném Post Coitum se však Jakubisko znovu trochu vytáhl a proto dávám nadprůměrné hodnocení. ()

Almásy

excelentne odohrana a po technickej stranke vynikajuci zaciatok slovenskeho velkofilmu, ktory vsak stoji a pada na jurajovi jakubiskovi. aj ked anna friel je ako bathory genialna a roden ako thurzo exceluje na celej ciare, nedokazu uhrat scenaristicke diery a rezijne nedotiahnutosti, ktore u niekoho s takym menom ako jakubisko nemaju co hladat. miestami je bathory len sprska poetickych obrazov bez akejkolvek vnutornej prepojenosti alebo naslednosti. a vzapati sa ocitneme pri takych nadhernych momentoch akymi su bozky medzi bathory a caravaggiom (on na Slovensku? wtf?!) , alebo velmi dobre urobeny zaver. kde tu dycha trosicku aj nepovodnost (narazam na do oci bijuci odkaz, ba az tak trochu vykradanie Mena ruze). nic to nemeni na fakte ze slovensko je na dobrej ceste. a pomo nech sa strci. ps: rozpravaca mali vystrihnut ps2:smrt slovenskemu dabingu ()

Philoun1

Na filmu je opravdu vidět velký rozpočet, bitvy byli detailní a po vizuální stránce taky dobré. Zážitek navíc ještě umocnilo promítání na velkém platně kina takže moje pocity jsou možná lehce zčeřeny. Nicméně chvílema jsem se trochu nudil a u halucinacích hraběnky Bathoriové jsem se ztrácel. 69% ()

JančiBači

Velmi sa mi páčilo, že sa Jakubisko vybral touto strastiplnou cestou a natočil film.Nech je prijatý akokoľvek, mne sa páčil. Juraj Jakubisko sa nebál zariskovat a ponúkol pohlad z druhej strany ako všetci poznáme a ja to ocenujem.Aj ked by som si pozrel aj další film, presne podla legendy akú poznáme všetci. ()

deckardx

Strasne nevyrovnanej film.. Jednu chvili se to tvari strasne vazne a pak tam prijde scena s vyjicim Madlem a Polivkovy vynalezy... Ja v tom filmu proste nakejch tech 300 milionu nevidim.. Bitvy jak v televiznim filmu, naskrobeny a vyzehleny kostymy, hrad,kterej z dalky vypada jak kulisa... Takovejch veci je tam spousta... Herci je kapitola taky sama pro sebe.. Podhursky,Krytinar,Upir od Mladka a Srstka vypadaj strasne komicky... Na druhou stranu to alespon tahne nadherna Anna Friel a charizmaticky Karel Roden.. Suma sumarum: ma to nalepku velkofilm, ale pro me to byl historickej film, kterej mi nic nerekl.. Skoda, urcite se za ty prachy dalo natocit neco mnohem lepsiho... ()

jamalka

Myslím si, že jakubisko se nemá za co stydět a celkem mě mrzí ty negativní ohlasy. Na české poměry je to rozhodně povedený film, navíc historické drama už tady dlouho nebylo. Neříkám, že je vše dokonalé např. bojové scény, ale hereckému obsazení není co vytknout.Samotný příběh je pěkně promyšlený a nejspíš se více blíží realitě než Nížanského verze. Každopádně ukazuje jak vznikají legendy, jak velká je lidská nenávist, hloupost a omezenost, ale také jak silné umí být přátelství. Roden a Jakubisková jsou nepřekonatelní. ()

Styxos

Bathory nemá na hollywoodské velkofilmy typu Království nebeské, Statečné srdce a byli bychom bláhoví, kdybychom se je pokoušeli srovnávat, protože finančně to není ani možné. Vlastně tento film nemůžeme srovnávat ani s polským Ohněm a mečem, protože poláci prostě umí a Bathory na tento film také nemá. Jakubisko by neměl obsazovat svoje oblíbené herce (Nero, Vondráčková) - protože tomu filmu to vskutku uškodilo a na stole tak zůstávají dvě "největší" herecká esa - Friel a Roden, kteří se snaží předvést nelítostný souboj a moc se jim to nedaří. Jakubiskovi se pak nedaří zobrazit bitvy, které spíš připomínají bordel a chaos na plátně a co se týče pořádné dobové atmosféry - tu aby zde divák pohledal - týrání služebnictva a exteriéry, byť jsou nádherné, opravdu nestačí. Sečteno podtrženo - Jakubisko částečně dokázal, že u nás může vzniknout i něco jiného než přiblblé letní komedie podle Viewegha, ovšem k opravdu čiré dokonalosti režisérovi chybí ještě mnoho, příště by se měl hlavně rozhodnout, zda točí válečný film a nebo detektivku. Měl by volit tu detektivku, protože jak jsem řekl - bitvy mu fakt nejdou.... ()

jefff

Musím říct, že po zkončení filmu jsem měl příjemný pocit z výsledku. Bathory se povedlo. Je pravdou, že své mouchy film má. Některé scény jsou dost nepřesvědčivé a totéž platí o pár hereckých výkonů. Přesto filmu dávám plný počet. Pozitiva silně převyšují negativa. Například Anna Friel byla senzační, totéž platí i o Karlu Rodenovi, Hansu Mathesonovi a s přihmouřeným okem i o Bolkovi Polívkovi a Jirkovi Mádlovi. Alespoň filmu trošku odlehčily, i když by někdo mohl dodat, že to spíše film žánrově rozrušovalo. ()

rubik1

Tento film splnil len jedno veľké očakávanie z dvoch. Za prvé naplnil všetky naše kiná k prasknutiu čo už tu teda dlho nebolo (aspoň u nás v Starej Turej nie :) ) a Jakubisko si môže mädliť ruky z toho aké peniaze mu Bathory priniesol. Ale bohužiaľ nie je kvalita filmu v tom či naplní bijáky, ale v tom s akým pocitom ľudia z kina odchádzajú. Ja som odišiel ospalý a asi som nebol jediný. Celý príbeh je len akýsi výplod Jakubiskovej fantázie. V podstate je tu zhrnutý celý životopis a život čachtickej panej vo veeeeeeľmi dlhej dva a pol hodinovej stopáži. Dej bol plytký asi rovnako ako herecké výkony väčšiny hercov (asi najlepší boli Anna Friel a Jirka Mádl). Takže dávam 2* aspoň za ako také zobrazenie tedajšieho stredoveku (keď nerátam biedne kulisy..) ()

zolo23

Keď vidím Jakubiska v televízii ako sa s ním robí rozhovor, tak vyzerá ,že zhltol celú múdrosť sveta. Keď som si pozrel tento "veľkofilm" chcelo sa mi plakať. Nie...pán Jakubisko od tisícročnej včely nenatočil NIČ. Bieda ()

Dark_Shark

Docela dobrý film. Určité momenty pěkné, ale velmi ho kazí ti dva mniši a jejich ubohé vynálezy. Vždy, kdy se tam objevili s těmi svými vychytávkami, měla jsem chuť si zakrýt oči a stydět se za ně. ()

jenik71

Tohle je opravdu těžké hodnotit. Proč ? Protože se jednoduše není čeho chytit. Odmítám totiž zdejší názory typu slátanina, historický nesmysl, paskvil atd. Skutečnost je totiž taková, že se o činech Báthoryové ani po staletích toho moc neví a tudíž není možné fakta s tímto filmem porovnávat. Nejdříve si zjistěte alespoň nějaké objektivní informace a potom kritizujte. Zajímavý je např. článek ve speciálu časopisu Epocha z léta 2010 strana 7. Jakubisko to natočil zkrátka po svém a ze svého pohledu. Pravda bude pravděpodobně asi někde uprostřed - napůl fakta, napůl fikce. Já si osobně nemyslím, že by to byl nějaký propadák. Anna Friel zahrála Alžbětu skvěle, ujde i výprava a kamera. Krokem vedle bylo určitě obsazení dvojice Polívka - Mádl, tihle dva mně tam vyloženě překáželi. Jelikož mám pocity hodně smíšené, dávám ***. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko