Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Adm.Nelson

Koniec bol celkom dobrý, inak je to strašný guláš, dosť zle zrežírovaný (Jakubisko má svoje najlepšie roky dávno za sebou), ani tí herci tomu veľmi nepomáhajú. Za samotnú tému pridávam nejaký ten bod naviac, filmov z našej histórie by sa mohlo točiť viac, je tam množstvo zaujímavých tém na sfilmovanie, ale bohužiaľ, všetko začína a končí pri peniazoch, Warneri ani Fox na Slovensku tak skoro nebudú, takže ostáva len pri mojom zbožnom prianí. 5/10 ()

Ombak▼Penari

Faktem je, že na to, kolik ten film stál, to není zase taková bomba, ale naprosto otevřeně, na české a slovenské poměry je to dílo naprosto nevídané krásy. Nic podobného, co by tomu mohlo konkurovat u tady prostě není. Hodně jsem ten film srovnával s Ohněm a mečem, protože je to taky takový pokus o středoevropský megafilm, ale Ohněm a mečem z toho vychází lépe především hereckými výkony obecně, hudbou a dynamičností děje. Ale propadák? Ani omylem. Po dlouhé době zase něco, na čem dělali čeští filmaři a dá se na to koukat, žádná tragikomedie o problémech obyčejných lidí z obyčejném světě. Hlavní ženská role super, Karel Roden standardně skvělý, jinak celkem průměr, dva mniši v podání Polivky a Mádla jsou evidentně okopírovaní z Jména růže, ale byli vítaným odlehčením filmu a hráli dobře, žádná tragédie. Takže jsem s filmem vcelku spokojen, ale mrzí mě, že to není ještě lepší, protože než se ve střední Evropě zase bude něco podobného točit, tak si pár let či desítek let zase počkáme. ()

lemonova odpad!

Juraj Jakubisko už asi celkom stratil súdnosť. Niečo tak hlúpe (!!!) som už dávno nevidela... scenár katastrofa, vizuálna stránka jeden megalomanský gýč a tie vízie .. to má byť akože umenie, alebo realizačný tím na niečom frčí? ()

HH

Bohužel přes vešekerý potenciál, který příběh nabízel, a snahu filmařů se to moc nepovedlo... ()

Redix odpad!

Nikdy jsem nechápal co se nám pan Jakubisko snaží sdělit. Jeho filmy jsou aspoň pro mě, totální nesmysly a toto je jeden z jeho extra shitů. ()

bolf!k

Pro český film je to určitě krok správným směrem. Některý scény mě sice iritovaly, ale některé zaběry(i ty bitevní) mě mile potěšily. 3tí * je pak za mnichy Polívku a Mádla kteří filmu s občas skomírající atmosferou vlévají krev do žil vtipným a velmi originálním způsobem:) 70% ()

darkreider

Jakubisko by sa mal pred filmom rozhodnúť, aký žáner ide točiť a najať si človeka, ktorý by mu to každý deň pripomínal. Tento žánrový bordel snáď ani nemyslí vážne. Keby to bol historický film a odpustilo by sa 50 percent absurdností, to by bola balada. Takto je to thriller, paródia(no tie vynálezy, historická atmosféra išla kompletne do ...), dráma, erotika, mysteriózny a akčný film v jednom prachsprostom balaste. Nahota, sex, znásilňovanie, nevera, to nemôže v európskom a už vôbec nie v českom, či slovenskom filme chýbať. To režiséri nevedia zaujať niečí iným? No a posledný klinec bolo slovo "čubka". Dosť pochybujem, že takéto slovo poznali a mne osobne to vzalo aj posledný pocit, že ide o stredovek. Jakubisko nie je žiadny geniálny režisér, akurát sa v tom mále nedá prehliadnuť. PS: neviem ako vy, ale ja tam tie milióny nejak nikde nevidím. ()

arnecht

Ikdyž mi na tomdle filmu pár věcí vadilo, třeba ty trapný vynálezi, herci-neherci jako Vondráčková a Upír, tak si takové nízké hodnocení nezaslouží. Anna Friel - prostě SKVĚLÁ. Super výprava a kostými. A to jsem čekal nudu, protože Jakubiskovi filmy šli vždycky mimo mě. A hlavně, takovejdle česko-slovenskej film tady strašně dlouho chyběl. ()

Filmárik

Dobre teda, rozhodol som sa že nebudem zohľadňovať absurdne zbytočnú líniu dvoch mníchov z ktorých sa ten mladší vráti opäť k svojmu debutu ani vyslovene drzé titulné stránky istých českých filmových periodík z hláškami typu " nejdražší ČESKÝ film všech dob " ale zameriam sa na jadro filmu. Rovno poviem že Bathory dopadla u mňa dokonca o niečo lepšie ako som očakával. Jakubiskovi sa vynikajúco podarilo dosiahnuť u diváka pocit vnútorného boja v zmysle pravej povahy čachtickej pani a ponúka tak dvojpólové východisko pre obidve súperiace teórie. Osobne nie som detailne a dopodrobna oboznámený so všetkými hystorickými údajmi a tak si nedovolím prikláňať sa ani na jednu stranu. Na filme je rozhodne vidieť megalomanský rozpočet a tak sa môžme kochať krásnymi kostýmami, skvelými kulisami, pomerne rozsiahlymi a prepracovanými bojovými scénami ( hoci žiadne pelenorské polia sa nekonajú) a celkovo po audiovizuálnej stránke nieje filmu absolútne čo vytknúť. Z hereckých výkonov excelujú jednoznačne Karel Roden a Anna Friel no na moje prekvapenie aj Deana Horváthová. Vo filme nechýbajú ani charakteristické prelínačky medzi realitou a snovým ponímaním deja tak typickým pre Jakubiska čo by mi vôbec nevadilo ale v poslednej tretine som sa v deji v podstate stratil. Bathory je napriek všetkému veľkolepý film ktorý vidieť je povinnosť každého v ktorom aspon trochu tlie iskrička nádeje na vzkriesenie slovenského filmu (aj keď v koprodukcii). ()

Soul

Film je hodně nevyrovnaný, na jednu stranu dobře napsané i zahrané postavy ostře kontrastující s úsměvnými "výkony" některých vedlejších a komparzních rolí. Kvílející Mádl Bathory na vážnosti taktéž nepřidá. Co mně osobně vadilo snad nejvíce byly neskutečně zfušované bojové scény, ty snad nemohli autoři ani myslet vážně... ()

Meiers

Na Jurajůf film o rekordmance guinessovy knihy sme si počkali celkem dlouho a co si budem nalhávat, ruku v ruce s tím jsme asi všichni čekali dechberoucí historické drama, které se ovšem nekonalo. Od okamžiku, kdy přišla první bojová scéna - ukázkově natočená ve stylu doby, když se pan režisér ještě houpal na dřevěným koníkovi - sem tušil, že je něco špatně, ale pořád sem ještě doufal, že se to vyváží v dalších pasážích filmu třeba zabroušením do starého dobrého psychologického dramatu, ale to se taky jaksi nepovedlo. Říká se: "I mistr tesař se někdy utne" a tady se podle mě uťal kde se dalo. Vůbec mi nevadilo, že z Mrs Bathory - mimochodem Anna Friel, byla jedna z těch co aspoň trochu pozvedla úroveň filmu, což mu beztak nepomohlo - udělal oběť, koneckonců sem ani nečekal, že se film bude koupat v krvi, ale čekal sem od Jakubiska, že to zvládne s mnohem větší grácií. Celé mi to přišlo, jakoby se to šilo horkou jehlou, bez náznaku jakékoliv promyšlenosti. A jakmile se objevili Polívka s Mádelm v rolích středověkých agentů 007 s těma jejich udělátkama, tak už šla do kytek i jakákoliv vážnost. Mohlo to mít atmosféru Jména růže, beztak 007mička a jeho učeň byli tímto inspirováni, akorát místo toho aby šli touto cestou, tak ji příkladně parodovali. Dostalo se mi prostě prachobyčejného dějově rozbředlého televizního filmečku bez náznaku jakékoliv formy. Tohle je přesně typ filmu, kterým nás budou v televizi krmit dvakrát do roka na což se už teď upřímně netěším. P.S. Prdel se dá vytřít i padesátikorunou ()

foundation

Teraz som prisiel z kina takze bezprostredne dojmy asi taketo.Kopu velkych reci a skutek utek.Bathory nie je zly film ale na to ake povyky sa okolo tohto filmu robili som cakal naozaj nieco viac. Co na filme najviac zaujalo bola Anna Friel ktora Bathory zahrala dokonalo a prakticky sama tahala cely film. Uloha jej sadla na mieru a ukazala ze je vynikajuca herecka. Pacil sa mi este Karel Thurza Roden ktory si to tiez postrazil . Vo filme su niektore sceny velmi dobre bohuzial je tu aj kopu takych ktore by som cakal skor v nejakej komedii (Bolek Polivka to s tymi vynalezmi fakt prehanal :) a ta posuvajuca sa spovedelnica mi tiez prisla pekne trapna .To nevravim o tom ze uprostred bitevneho pola vsade naokolo lietaju gulky a uprostred sedi partia chlapov a hraju karty a hned vedla nich manzel Bathoryovej a pise list..ale povedzme).Celkovo tieto sceny ubrali filmu na vaznosti a realistickom pojati co bola skoda. Dalsia vec bola ako tu uz bolo spomenute ze ten komparz bol teda hrozny a v niektorych momentoch naozaj nevedeli co robit. Celkovy dojem ale nebol az taky strasny. Je to priemerny film ktory ma v niektorych momentoch svoje caro. ()

Tosinek

Naprosto nesledovatelna vypravna brutalni historicka komedie natocena v televiznim stylu. Na filmu jsou pozitivni ctyri veci: [--] reklamni kampan - hlavne trailer a luxusne a americky vypadajici fotky, [--] namet NEpopisujici hrabenku jako nejdrsnejsi vrazedkyni, [--] nekteri, zejmena zahranicni, herci, [--] nahe ceske holky . Ale to, co dela film filmem, tam chybi. Amatersky scenar, amaterska rezie a neschopny producent. Zadne filmove vypraveni - pouze za sebou naskladane sceny bez pokusu o budovani nejake atmosfery (ktera se ale nejakym zazrakem buduje, ovsem jen dokud se tam neobjevi Madl a Polivka, kteri z dramatu udelali trapnou komedii typu Raftaci). A za dabing asi nikdo nedostal zaplaceno. Nemam ani chut sehnat si anglickou verzi, abych zjistil, jestli tam je zvuk lepsi. Cekal jsem, ze to bude blbost, ale tohle predcilo me ocekavani. Nebyt v kine az u zdi, vydrzel bych nejvyse 30 minut. ()

Pořez

Film Bathory je jedním z příkladů velkých očekávání a následných zklamání. I když po posledním počinu byla velká ostražitost na místě. Musím ocenit nápad, s jakým se režisér zhostil této historické postavy. Z největší "vražedkyně všech dob" vytvořil oběť mocenských a majetkových bojů. A možná to tak i bylo, ale vždy platí, že "historii píšou vítězové". Za nápad jsem ochoten dát aspoň 4*. Bohužel tady vše dobré končí. Nechápu, kde skočilo těch 400 miliónů, nebo kolik tenhle monstprojekt zhltnul. Ty peníze tam opravdu nejsou vidět, tedy pokud ty hromady kostýmů nešili přímo u Armaniho. Nejhorší není ani způsob vyprávění, který je rozvleklý a místy až nezáživný. Co však film strhává dolů je ostudné, naprosto zbytečné "nasazení" postav mladého mnicha a jeho mentora. Nejen výběr herců vzbuzuje ironický úsměv, pocit trapnosti umocňuje vystupování ála jejich (asi nejznámější) počiny - Kurvahošigutntag a Snowboarďáci. Humor tohoto ražení do historických dramat prostě nepatří. Přidáme-li k tomu bizarní vynálezy, musím konstatovat, že se tím režisérovi podařilo původní a zajímavou myšlenku totálně zesměšnit (ztrapnit, dehonestovat, pohřbít atd. - vyberte si / doplňte, co chcete, vše je správně). Tady se Vilém z Baskervillu a Adso z Melku nekonají, tohle je parodie inklinující spíš k diletantismu. Jsou to dost ostrá slova nakonec, ale jsem si jistý tím, že si je dokážu obhájit. Nechoďte na to, nekupujte to... ;-((( Dávám za 2*, i když bez uzardění se dá strhnout klidně další 1/2*. ()

piotro

Nemôžem si pomôcť, ale zase nič moc. Ten Jakubisko mi akosi vadí. Možno tá jeho réžia má nejakú umeleckú hodnotu, ale ja to fakt nemusím. ()

guri

Mozno trochu dlhsie (hlavne druha cast Darvulia), ale inak vynikajuce. Vizualne velmi dobre (ved to je Jakubisko...), herci bez chyby (hlavne Anna Friel a Karel Roden), hudba skvela. Okrem dlzky filmu mi vadili uz len niektore kratke snove sekvencie (akosi mi tak nesadli) a mnisi so svojimi vynalezmi. Inak tlieskam! ()

chemicquei

Reklama jako prase, očekávání jako dvě prasata, a pak si z kina odnesem #/*-¨ˇ ode všech třech prasat. Málem jsem film nedokoukal. ()

Liduskaa

Několik dní po návštěvě kina a já pořád přemýšlím jaký si vlastně vytvořit názor na tento film. V mé knihovničce je již delší dobu knížka od Joža Nižnánsky o Čachtické paní a patří mezi moje nejoblíbenější. Myslím, že mi dost pomohla i když film je vlastně o něčem úplně jiném...ale hodnocení? 1)POHLED ČLOVĚKA,KTERÝ MĚL ASPOŇ NEPATRNÝ ZÁJEM O LEGENDU: Film byl obohacující a měl spoustu velmi dobrých chvilek, i když legenda hovoří jinak , o žádném malíři se nezmiňuje a bojové scény úplně vynechává, protože Alžběta Bathory byla vdova. Trošku mi vadilo, že z ní vlastně udělali světici, protože film mohl dostat úplně jiný nádech a vytěžit ze sebe daleko,daleko, daleko víc. Ale i tak 4 hvězdičky. 2)POHLED ČLOVĚKA Z FILMOVÝCH ŘAD, NEDOTKNUTÉHO POVĚSTÍ: Film neměl hlavu ani patu.Dějová linie se místy nějak přetrhává a nenavazuje.Bohužel. Válečné bitvy byly nudné a nudné se asi zdáli i hercům, protože jinak si nedokážu zdůvodnit jejich výraz ve tváři. Vynálezy mnichů byly nějak mimo mísu, i když vždycky když nějaký další vykutili celé kino se popadalo za břicho. Až teda na pár vyjímek, kterým to až zas tak vtipné nepřipadalo. Hodně slabé 3 hvězdičky. Když to celé shrnu za sebe dávám ty 4, ale je mi líto že to nakonec dopadlo jak to dopadlo.Příště rozhodně ne do rukou Juraje Jakubiska!!! ()

asfalt

Po druhej projekcii musím jednu * ubrať. Tento Jakubiskov nezdar sa až príliš snaží, no snaha je to márna. Dokonalý príklad toho, ako pekný obal predá aj tú najhoršiu knihu. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko