Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Kremik

Vlastně přemýšlím za co dávám tu jednu hvězdičku...Asi za Karla Rodena, který je herecky jinde, než "hvězdný" zahraniční ansámbl. Přemýšlím jak nejlépe uchopit moji počáteční tezi, že je to naprostá hovadina, která je blbě napsaná, blbě zpracovaná, blbě natočená, blbě všecko... Herecké výkony mizerné, střih otřesný, scénář musel psát někdo hodně namazaný a zřejmě ho konzultoval s historikem s velkou slabostí pro lysohlávky. Prostě hrůza, která možná ani neměla vzniknout.... ()

kiimi

Nápad scénáře zajímavý, ale děj nepřesvědčivý. Asi natolik, jako vidět duo Polívka a Mádl v roli mnichů špionů - objevitelů. ()

Kakho-oto

Jak tohle hodnotit? A má to vůbec cenu (do té doby 1136 komentářů). Ale tak tedy přece - nebýt trapných postav Polívky a Mádla, přeplácanosti příběhu a přílišného kladení důrazu na verzi "nevinnosti", jednalo by se o velkofilm v pravém slova smyslu. Tolik propírané bitvy křesťanů s Turky se určitě daly natočit lépe, ale nejedná se o merito filmu. Nehledě na to, že ty bitvy musely opravdu vypadat zcela chaoticky. Turci byli většinou v obrovské přesile, přesto měli problémy vyhrávat. A to se z nich dnes dělají div ne válečníci non plus ultra. Anna Friel a její herecký výkon filmu zcela dominují. Film beru, přesto se přikláním k těm, co sice koupání v krvi považují za nesmysl, zároveň však nevidím důvod, proč nevěřit v existenci impulsivních sadistek v raném novověku, když takové žily i ve 20. století (Irma Grese, Ilse Kochová a spol.) a jistě žijí i dnes. Howgh! ()

Kadas97

Lepšie ako Jánošík! Chvílami som sa nudil, chvílami nie. Na slovenské pomery nadpriemer, ale pre mňa priemer. 5 z 10 ()

frype

priserna nuda..pamatam si na to ako som cakal na nejake to vyvrcholenie, ktore nikdy vlastne neprislo. velmi slabe a nechcem to uz nikdy vidiet...1* za par momentov inak nic. ()

FeroFabus

Juraj Jakubisko natočil nejdražší film v dějinách Česko - Slovenské kinematografie. Podle vlastních slov v něm chtěl hraběnku Erszébeth Bathory-Nádasdy zbavit pověsti největší vražednice v historii.Nevím, zda se mu to podařilo.Ve filmu je spousta nepodstatných věcí,které nejsou v životě hraběnky Bátoryové nijak doloženy. Postavy mnichů v podání Polívky a Mádla, tam jsou opravdu zbytečné. Také myslím, že značnou část rozpočtu 300 000 000,- korun spolkly honoráře zahraničních herců. Nicméně 3* dávám za skvěle odvedenou filmařskou práci.Těm, kteří se o osudech Alžběty Báthoryové chtějí dozvědět něco více pravdivějšího doporučuji přečíst si tyto knihy: Tony Thorne - Hraběnka Dracula, Lengyelová,Várkonayi - Báthory život a smrt, Tomáš Bednařík - Prokletí Čachtické paní a Vladimír Liška Tajemství Čachtické bestie. ()

feryk

Mělo to být drama, ale já se docela dobře bavil, což asi nebyl záměr. Výběr některých herců je mi záhadou. Mádl, Vondráčková, Srstka, Vašut... chvílema to bylo jak nějaká komedie nebo pohádka... mnichové naprosto nehodící se. Ale jinak lepší průměr na pomezí tří a čtyř hvězdiček. ;) ()

Corbinian

Bathory rozhodně není špatný film. Velmi osobitě pojatý příběh Alžběty Báthory s notnou dávkou symboliky, která celý film prolíná a není to na škodu, neboť kontroverzní postava Čachtické paní nám stále skrývá nesčetná tajemství. Anna Friel mě absolutně uchvátila, ostatní herci předvedli minimálně uspokojivý výkon (snad až na Jiřího Mádla, kterého jsem nikdy nemusel, nemusím a ani muset nebudu). Samozřejmě je tu Karel Roden, který dodává svojí postavě náležitou velikost. U Báthory by mi vůbec nevadila ta delší stopáž, kdyby bývala byla nebyla vyplněna tou nevábnou vycpávkou. Snaha udělat z toho velkofilm tomu strašně uškodila. Ty rádoby velkolepé bitvy byly naprosto směšné a co je horší naprosto bezúčelné. Věc, která mi vadila nejvíc byla naprosto hloupá linie mnichů, která ve většině případech úplně rozbourávala navozenou atmosféru. Samozřejmě ještě hůře tomu nahrává fakt, že se toho celého účastnil Jiří Mádl, o něco méně k tomu pak přispívá Lucie Vondráčková. Já osobně bych ocenil ještě trochu přidat na té temnosti, živočišnosti a realističnosti protestantského středověku. Abych nebyl špatně pochopen, nemyslím jako ve stylu GoT použít přehršel násilí, spíš se trochu více zasoustředit na strach, který hraběnka mezi poddanými určitý čas vyvolávala a trochu víc zdůraznit právě ten obrat mezi láskyplně působící bylinkářkou a temnou ženou ovládanou krutou čarodějnicí z pohledu obyčejných lidí za většího využití např. místního faráře. O to víc by pak vynikl úžasný výkon Anny Friel v závěru, kdy postava bezmocně umírá jakožto nevinná oběť a o to víc by mě donutil s hlavní postavou soucítit. Právě v tomhle mi to přišlo trochu nedotáhnuté. Hodně k tomu přispěla právě ta snaha být něčím jiným, větším a snad i stravitelnějším pro širší masu lidí. Trochu to diváka po zhlédnutí nutí vnímat celé to veledílo jako menší paskvil bez vlastního sebeurčení, které si není jisté jestli chce být filmem životopisným, historickým, romantickým či lehce mysteriózním a tak stojí v tomhle případě trochu nešikovně na pomezí všeho a z ani jednoho nečerpá poskytnuté výhody. |60%| ()

barabura

Tohle je jedinej film, u kterýho jsem v kině regulérně usnula. Když jsem se probudila a podívala vedle sebe doprava, tak tam spala moje máma a vlevo nějakej cizí pán. Nejdřív jsem myslela, že to asi bude teroristickej útok nějakym uspávacim plynem, ale nebyl... Bohužel byl to ten film... Zlatý teroristi... Jedna hvězda za to, že se u toho super spí ;-) ()

ludva10

Jako film není špatný, krvavé scény možná dost brutální, ale budiž. Sexuální scény dost obscénní, ale taky dobrý. Ale co ti mniši? To byl úplný úlet. Asi bych dal normálně 3, ale za to, že je to naše a Slovenské poměry velmi nadprůměrný počin, dám o jeden víc. ()

Patriot.X

A teď by se mohl Juraj vrhnout na film o přívětivém pediatrovi Mengelem, který se v Osvětimi dojemně staral o děti. Jeho pověst je dozajista také nezasloužená. Nebýt to film o Alžbětě Bathoryové, dal bych tři hvězdy, protože to byla poměrně zábavná slátanina. ()

ROBOTER

Je tragédií, když sebestředný a zároveň výstřední a senilní dědek natočí film. Výplod chorého mozku. Jak může někdo tuto zcela vyfabulovanou, ahistorickou slátaninu označit za historický film!? Polívku a stále vyjícího Mádla v rolích Sherlocka Holmese s fotoaparátem, telefonem a na kolečkových bruslích a mechanických sněžnicích ze 17. století ani nekomentuji. Podobné vynálezy pan Jakubisko asi viděl ve filmu Caravaggio, jehož postavu musel vecpat i do svého filmu :-D To vyhazování mrtvol na náves v Čachticích působí také neskutečně úsměvně. Asi se Mistrovi s kloboukem zrovna nechtělo vymýšlet zápletky... Děcko zalité v ledu, tajné vchody "na tlačítko", "čierné húby" a další naprosté hovadiny už tu zkázu jen korunovaly. Expozice koz každých patnáct minut ani sex hraběnky v "chodící" zpovědnici tento nepodařený pokus bohužel nezachránily. Neskutečně plytká krávovina. ()

šokin

Dám 4 hvězdy, také kvůli tomu, že si je v poslední době z československé produkce zaslouží jen mizivé procento snímků, vlastně mě napadají jen Vratné Lahve... Ani JJ se nevyhl některým klišé současné kinematografie (patetický začátek s hlasem Polívky, zhuštěná akce podtržená "akční" hudbou, rádoby parodické prvky, ve skutečnosti trapné ......zkrátka bulvarizace filmu, která je ale v poslední době charakteristická). Nicméně herci byli vesměs velmi dobří, snad kromě B.Polívky, J.Mádla a M. Vašuta. Z Polívky prostě nikdy nebude Sean Connery (Jméno růže). Jinak se mi film velice líbil a rozhodně jsem se nenudil. Myslím, že JJ uchopil látku docela poctivě a je jen škoda, že některé postavy v zajímavém příběhu vyloženě trpí časovým omezením celovečerního filmu. Velmi chválím zařazení zahraničních herců, kteří podali velmi dobré výkony. Snové scény byly také dobré. Ostatní filmové prvky myslím nijak nevybočují z kvalitního standardu. Na to, že je to nejdražší československý film všech dob (380mil.) prostě nijak zvlášť nezaujaly. Co se týče původní látky, velmi mě potěšila snaha o historický pohled očištěný od legend a pověr. Zda se tím tvůrci dobrali blíže k pravdě, je jiná věc. Nakonec sám režisér řekl, že se pokusil vyložit inkriminované události poněkud dvojsmyslně a vystihnout tak i svůj ambivalentní vztah k hlavní postavě a příběhu. To se mi zdá u umělce velmi sympatické a zároveň ambiciózní. Jen k tomu mohly být použity jiné výrazové prostředky, méně prvoplánové....aby to došlo opravdu všem. ()

Mitopus

Osobně nechápu vlnu kritiky, která se vzdemula kolem tohohle filmu. Připadá mi, že spousta lidí šla do kina na Jakubiska, ne na Bathory a když nebyla splněna jejich očekávání a z hradní věže na ně nevyskočila Perinbaba, zabejčili se a celý film ztrhali. Bathory je především o životě jako takovém a o vůli žít a bojovat proti těm, kdo chtějí váš život ovládat. Po Marii Antoinettě opět rád vidím příběh o člověku, ne o zhýralé primadoně ani o krvavém monstru. O tom, kam až jsou lidé schopni v touze po moci a majetku zajít bylo natočeno spousta filmů, ale snad je to tím Jakubiskem, tenhle film mi přišel obzvlášť expresivní, ne však přehnaný a zbytečně patetický. Celkově na mě film působil spíš komorně, podobně jako skvělý polský Ohněm a mečem, což považuji za žádoucí, vzhledem ke komornosti čachtického středověkého panství. Snad jen srandičky Mádla a Polívky si mohli ve filmu odpustit, ale hravost režiséra alespoň trochu vyrovnává už tak dost - pro spravedlivě smýšlejícího diváka - nasírací děj příběhu. Anna Friel je naprosto úžasná a pokud má někdo pocit, že ji Jakubiskova maželka coby vědma zastiňuje, bude to nejspíš kritikovou posedlostí režisérem a drby kolem natáčení ;-P ()

pistik

Konečne po dlhej dobe nejaký slovenský film a konečne kvalitný. Mal síce svoje chyby ako hlúpi strih s kamerovými prelínačkami a hlavne celkom nevýrazné a slabé bojové scény, no s prižmúrením oka sa to dá prežiť. Film síce obhajuje Báthoryčku vykresľuje ju ako chuderu, proti ktorej sa všetci spykli, no akosi sa pozabudlo, že vlastne celých 140min sa Jakubisko naváža do Turza a robí z neho minimálne takého zlosyna akým boli Stalin, inkvizítori alebo stredovekí pápeži. Je veľkým šťastím, že sa produkcia rozhodla do hlavných úloh neobsadiť slovenských hercov, pretože ani jeden z vekovej kategórie 20-40 rokov by nedokázal zahrať tak presvedčivo ako A. Friel alebo K. Roden (ktorý je asi najlepší súčasný Český herec). Ten náš slovenský herecký odpad by bol ako päsť na oko (stačí si pozrieť nejakú slovenskú telenovelu na Markíze a bude sa vám chcieť grcať). Hudb aj zvuk filmu sú veľmi dobré a zapadajú do scenérie ako aj do deja. Je však pochopiteľné, že film a Jakubiskov štýl sa nebudú páčiť každému, no nič to nemení na fakte, že sa jedná o výnimočný a dobrý film. No a na záver, najhoršie na ňom bolo ho viieť v kine, kde nás distribútor týral otrasným slovenským dabingom (hádam až na hlavnú postavu to bolo naozaj neznesiteľné). Ešte terazmi v ušiach znie Farkašom (namiesto B. Polívku) komentár a kazí celkový dojem zo vzhliadnutia na veľkom plátne. Pevne verím, že DVD vyje u nás po česky alebo anglicky. ()

VeeDee

Byla jsem v kině a seděla ve druhé řadě přímo před plátnem, které se mi zdálo tak velké, že jsem nestíhala sledovat celý obraz najednou, takže jsem si nemohla dostatečně užít povedené záběry. Kdysi jsem četla knížku o Čachtické paní, ze které jsem byla nadšená mimochodem... tam se o ní mluvilo jako o vražedkyni, film ji velmi důvěryhodně obhajuje a to se mi líbí. Asi budu jedna z mála, ale nelíbí se mi herecký výkon Rodena...podle mě nemá žádnou mimiku a mluví hrozně monotónně... Naopak mě pobavily pokusy o kolečkové brusle, paragliding, lyže..i když to do filmu/doby tak trochu nepatřilo... bavilo mě sledovat, který námý herec se objeví v komparsu či v nějakém štěku...asi se na to budu muset podívat ještě jednou, v klidu domova... PS: Všiml si taky někdo, že v jednom záběru bylo hodně vidět, že to nebyl sníh, ale jakási vata? :-) ()

Gardenboy

V mnohom majú tunajšie komentáre pravdu ... súhlasím ... no klady tohoto filmu sú nesporné a ďaleko prevyšujú záporné stránky. Osobne si myslím, že televízny vizuál nebol do oči bijúci (čo by ste chceli? Matrix? Pána Prsteňov?), perfektní herci na čele s Annou Friel a Rodenom, hypnotizujúca hudba (skúsim stiahnuť soundtrack a zaradím si ho medzi Best movies music), masová scéna na začiatku a pekne zvládnutý očarujúci záver filmu. O dramatickom oblúku nemôže byť ani reči, no vzhľadom na to, že to tocil Jakubisko a že išlo síce o historický, politický thriller no v každom prípade do veľkej miery UMELECKÝ film to neberiem ani náhodou ako nedostatok. Film ma vtiahol do deja a nepustil, až do záverečných titulkov. No a po týchto oslavných ódach sa pýtate prečo nie práve 5*? Pretože je tu veľa lepších filmov a "vtipné" scény mi výrazne kazili dojem z tohoto dielka. Jednoducho sa tu nehodili, toto nie je komédia ale vážny historický film. ps.: movies highlights : úvodná masová scéna s turkom, dieťa v ľade, vražda slúžky nožnicami v rátane halucinácií, rozlúčka s Darvuliou, celkový záver filmu od odsúdenia grófkyných pomocníčok. ()

Louie

Nečekal bych, že atmosféra nějakého Jakubiskova filmu by se mohla držet jen několik stupínků nad ničím. Svým způsobem zbytečně promrhané velké téma s dokonale vyžehlenýma kostýmama zuřících vojáků.... Celkově naprosto nekonzistentní (a to neřešme nesmyslně poskládané scény a jejich náhlá zakončení), a těch několik střihačů, co se u filmu vystřídalo je zatraceně vidět.... ()

lilly721

Sest rokov prace, dve odlozene premiery, netrpezlivi fanusikovia...Jedno z najocakavanejsich diel z dielne Juraja Jakubiska...Love-story Bathory, ako mal spociatku zniet oficialny nazor, ponukne divakovi troska iny obraz "krvavej" grofky, na aky je z historickych pramenov zvyknuty...Vela krvi, vrazd, slz...o tom je Bathory...Podla mna, aspon nominaciu na Oscara za cudzojazycny film si urcite zasluzi. Minimalne zaujal a mna az natolko, ze davam 4 hviezdicky:) ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko