Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Peťko

Jedna hviezdička ja za Annu Friel, druhá za Rodena. Všetko ostatné je jednoducho strašné. Pohľad na Polívku a Mádla na kolieskových korčuliach skutočne donútil maju sánku klesnúť. Film som pretrpel až do konca a je mi strašne ľúto peňazí, ktoré Juraj Jakubisko premrhal na takúto blbosť. ()

brasek odpad!

Otrasne nudný film, bez myšlienky, bez nápadu... ak sa niečo začne diať, tak obvykle nasleduje strih a sme o polroka, či o rok niekde inde. Potom zistíme, že máme posledných 20 minút voľného na kotúčoch, tak natočíme vlastne to o čo ide v legende a hotovo. Postavy, ktoré stvárňuje Polívka a Mádl sú otrasné a svojim správaním a činmi robia z tohto braku už nechutnú dementnú frašku. ()

JohnTheOne

Velice slabé. Dlouhé, nudné, s otravnýma vsuvkama bez opodstatnění (Mádl) a se zmateným komparsem (ty bitvy WTF). Taky jsem nepochopil, proč snad každý český herec dostal ve filmu cameo roli, chvílema se film mění v přehlídku populárních českých herců a přistihl jsem se při tom, kdy mi přišlo daleko zajímavější počítat tyhle camea, než sledovat děj. ()

DeadRover odpad!

Achich ouvej, nemůžu si pomoct, když muž se ženou tvoří něco jiného než nový život, tak je to většinou zlé, mistr J. Jakubisko se ženou prominou. Ten film mě prostě ukončil. Pro mě všechno podprůměrné, laciné, nedotažené, přetažené, manipulované, sentimentální, zněžněle pitoreskně groteskní. S tím se u historického dramatu nemůžu vyrovnat. Ani mistr K. Roden to nemohl zachránit. Jediný důvod, proč jsem to zkouknul, byl odvážný skok mistra B. Polívky, který "padá" na padáku dle vynálezu geniálního Leonarda da Vinciho a nádherná paruka grofky (viděno v upoutávce). Hodnocení: nehodnoceno, propadá, s tím že klip Katariny Knechtové, Moj bože od Mistra J. Jakubiska, 90%. ()

Callie

Poněkud zdlouhavé, ale pro mě výtvarně zajímavé vyprávění, jak by to třeba být mohlo. Za kameru, kostýmy , světlo jak Goyových obrazů. dávám 3* ()

lopja

Typicky Jakubiskov rukopis.Kto ma rad filmy tohto rezisera tak sa mu tento film bude pacit. Osobne som bol nan v kine kde par ludi odislo zhruba v polovici predstavenia. Kazdopadne je to velmi zaujimavy film s prepracovanymi efektami a zaujimavym dejom ale myslim ze prilis dlhy na to aby cely cas zaujal.Pokial sa deju historicke sceny a samotny dej tak je super ale ked pride ducharina tak divak nema prehlad co je realne a co len predstava a to podla mna trosku znizuje uroven tohto filmu ale pre uzky okruh ludi to moze byt zaujimave. ()

HennessyVSOP

Nevím, nijak mne tento film neoslovil. Herci nic moc, děj je hloupý, navíc s ideovým pojetím nesouhlasím. Na druhou stranu to zas taková katastrofa nebyla a jednou se to shlédnout dá. Z nějakéhodůvodu ale mám pocit, že se tento film bude podstatně více líbit ženám. 50% ()

Skretule

Juraj Jakubisko sliboval velkolepou podívanou, místo toho polidštil historicky známou masovou vražedkyni a vše obalil do tak stupidního hávu, že mi to celé přišlo jen jako sled naprosto nesmyslných výjevů. Po hodině a 20minutách jsem to nevydržel a vypnul jsem to. ()

zodiak217

Veľmi rád by som dal tomuto slovenskému veľkofilmu lepšie hodnotenie pretože má na to predpoklady a tvrdá práca s akou driluje Juraj Jakubisko svojich hercov si to rozhodne zaslúži, ale nemôžem. Na samotnom filme mi napríklad vadil jeho dej okrem iného postava Caravgia, ktorá síce nie je fiktívna ale žila niekde úplne inde ako Alžbeta a nikdy sa s ňou nestretla, to znamená jasný zámer vytvoriť zápletku a pritiahnuť do kín divákov. Ďalej sa nemôžem preniesť cez dejové línie ako tváriť sa že Bathory bola len obeť spiknutia, ktoré na ňu našil Karel Roden (nespomeniem si teraz na postavu). No nepripadá mi to ako uveriteľný fakt, aj keď sa to nedá presne dokázať, dajme tomu že fáma, ktorá z nej spravila legendu sa zakladá na tom, že zo svojich slúžok si robila otrokine a kúpala sa v ich krvi aby si udržala mladistvý vzhľad, okrem iného mala aj dvorné prisluhovačky, ktoré vymýšľali tie najbrutálnejšie tresty pre svoje poddané. Mal som možnosť prečítať si knihu od Nižňanského ale dobre. Film bol natočený práve takto a musím sa na to pozerať ako to je. Oceňujem herecké výkony Anny Friel, ktorá sa naozaj zaskvela a ako holliwoodska herečka ukázala čo v nej drieme. Karel Roden ako skvelý herec sa taktiež prejavil na plno, no nie všetká snaha sa dá hneď pretaviť na úspech. Aj keď film to nebol zlý, očakávania boli rozhodne väčšie. Aspoň titulnú pieseň ktorá predznamenávala príchod do kín tejto snímky tam mohli nechať, pretože Katka Knechtová jej naozaj dala kus zo seba. ()

FandaF odpad!

Nečekal jsem mnoho a dostal jsem ještě méně. Je to jeden velký blábol a trapas, u kterého jsem nenašel důvod pro jedinou *. ()

Scaevola

Zvláštní je, že ačkoli tento počin není vyloženě historickým velkofilmem podle zahraniční módy, přišly mi nejslabší právě ty chvíle, ve kterých se zřejmě chtěl J. Jakubisko odlišovat; tedy kdy se silně lyrizujícím stylem popisuje vnitřní soužení hlavní hrdinky. Scény tohoto druhu se mi zdály naroubované do příběhu jaksi odnikud: Násilný střih, několik rozmazaných chvil a opět střih pryč - tím je také způsobeno rozrušení scénáře na mnoho poslepovaných obrázků. Ostatek filmu byl zábavný a dostatečně propracovaný, navíc z historického období, které - pokud vím - dosud nebylo dostatečně filmařsky popsané (postup Turků proti křesťanské Evropě). Herecké výkony jsou přesvědčivé (K. Roden ani B. Polívka nezklamali) a v případě A. Friel dokonce uhrančivé, pouze na H. Mathesona jsem si zvyknul až při druhém shlédnutí snímku. Přes několik zádrhelů příjemná podívaná (i když historická hrdinka zřejmě opravdu byla vraždící nestvůra). ()

Nerajohn

Kladně hodnotím jen kostýmy a chvilkama výpravu s kamerou. Jinak nuda a jak by řekl klasik: Máte tam postav jako na kostele. ()

miza

Z odstupem času přemýšlím zda se vše skutečně událo tak jak byla napsána literální předloha-Jakubisko do toho dal svoji romantiku a trochu humoru. Co na mne zapůsobilo byla přítmnost mé maličkosti v okolí samotných Čachtic.A to bylo daleko silnější než-li tento film. ()

jaqubko

Tento film sa tak nevydaril ako masívnu mal kampaň. Tak ako mala byť očistená Báthoryčka tak bol očistený aj film o veškeré niečo zaujímavé.Najväčšou slabinou je totiž scenár.Absolútne bez nápadu a nudný. Má to byť Veľkofilm a obleky sú snáď v každej scéne čisté a vyžehlené, komparzisti sa tvária skôr ako náhodní diváci a ani sa nedá v niektorých pasážach určiť či to mala byť rozprávka či horor.Hviezdičku za herecké výkony hlavných protagonistov (však Anna Friel získala aj ocenenie Slnko v Sieti). Pre mňa osobne obrovský prepadák. 30% ()

Honzad007

Na malém prostoru šíleně zajímavé, překvapivě výborné, při snaze o velkolepost a tvorbu mega filmu průměrné, až někdy trošku amatérsky působící. Jakubisko dal dohromady velký tým, úžasnou sestavu herecké zkušenosti, přirozenosti a talentu, ale svými pokusy "o nedosažitelný výlet na Měsíc" se pak ztrácí ve frontě průměrnosti a směšnosti. Komorními scénami plné intimity, rozhovorů a dramatických momentů se film zdá na výborné úrovni, pak jí ale zase usadí zbyteční Mádl s Polívkou, zaskočí střídavost příběhu a snaha nám ukázat, že všechno bylo jinak. Příliš mnoho je někdy příliš málo, neupírám velkou tvůrčí snahu a práci na filmu, ale právě snímek samotný se ve svých pokusech ukázat nám, kam až se dá dojít, ztrácí. ()

Bruce_cz

Hrozně směšný film. Je mi líto dát jednu hvězdu, tvůrci se očividně snažili a nalili do Bathory hromadu peněz, ale lituji, že se takové dílo urodilo u nás (na Slovensku)... Herecké výkony jsou strašné, scénář je mizerný... Bože tomu Mádlovi bych s radostí narval jeho kutnu i s hromadou jejich "vtipných" vynálezů do zadnice... ()

blekekeke

Někdy vážný, někdy komedie, trocha erotiky, nějaký houbičky, něco meče, bylinky a ..... no a řekl bych, že celý to byla dost fraška. Od Bathory po ujetý kapucíny ... No a co mi chybělo nejvíce? Slušná hudba, ta zachránila i horší filmy ... ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko