Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

zdepapepa

Snaživá sonda do řad jak mladistvých, tak starších občanů naší malé středoevropské zemičky, konkrétně pak rovnou do kapitolu, tolikrát již filmově ztvárněného. Asi jsem nebyl ovšem cílovka - na "gympl" jsem nechodil, do Prahy kouknu maximálně na památky jednou do roka, avšak máma je kantorka a já na jednoho studuju taky. Různorodý kantorský kolektiv mě bavil většinu filmu (když zrovna nebyli na scéně mladí herci, kromě Mádla). Mádl je kapitola sama o sobě, začal s Kokotkem na Snowboarďácích a postupně se ukazuje, že by to mohl být velice kvalitní herec. Z novodobého českého hereckého ansámblu vidím herce jeho formátu pouze v Hradeckém rodákovi Janu Dolanském. Režisérky jakž takž zvládnuto, "sklepáky" já rád, ovšem aby se mi režisér zavděčil, musel bych mu scénáristické hrubky ještě poupravit. ()

Adman

Jedná se o přítomnost dnešní mladé generace. Většina z nás si tímhle prošla, tohle zažila a zná to moc dobře. Film je nakonec jakž takž dobře poslepovaná slátanina, která napovrch vypadá i hezky, ale vevnitř její kousky drží pohromadě v jeden celek jen tak tak, div se nerozpadne. Musím pochválit Jirku Mádla, který nám už tady jasně dává najevo, že není jen náhodně vybraný komparzista - věřil jsem mu každé slovo, jen tak dál. Jedná se jednoznačně o nejlepšího herce filmu v kontrastu s ostatními. Jako zvukař musím Gympl dost svrhnout. Stačí jen když řeknu že postsynchrony vůbec nesedí a jsou hrozné a k tomu tam hraje jedna písnička (Hip-Hop, nic proti) třikrát. Tomáš Vorel si rád hraje a experimentuje - a je to setsakramentsky vidět. Něco se mu povedlo a něco ne. Dokázal výborně zachytit atmosféru třídy a vztahu profesorů k žákům (jsme na SŠ), kterou jsme si jistě všichni zažili. Samozřejmě že se i hezky pobavíte, jednoduše jde o jeden z lepších českých teenagerovských počinů vůbec. ()

pan.Kaplan

Velké překvapení v tom nejlepším slova smyslu. Komediální scény ze školního prostředí mě osobně bavily, pouliční pasáže pak tvořily zajímavý protipól. Mezitím situace doma v rodině u hlavních hrdinů a výsledek - film ne dokonalý, ale velmi zajímavý a chytlavý. I díky skvělé hudbě Indyho a Witche. 75% ()

Korbitch

Proč proboha 5ti hvězdičkovou komedii musej pohřbívat dramatem. Přechody na drama a opačně jsou křečovitý a nedotažený. Kdyby se drželi u jednoho.Ale jinak krásný 4. No nicméně se stále více ujištuji, že AngelAngie filmu opravdu "rozumí". ()

Rosana

Zase další Vorlovina, která mě nadchla. Bohužel si myslím, že takhle to na školách skutečně vypadá - film neukazuje jen obraz rebelů a sprejerů, nebo prostě puberťáků, ale i zoufalých učitelů, kteří prakticky s takovými dětmi nevědí, co dělat a dokonce film pooukazuje i na přístup rodičů k věci. Film se tváří jako jednoduchá komedie, ale ve skutečnosti obsahuje velkkou myšlenku, odraz doby a je cool :))) Co bych ale Vorlovi vytkla - prosím, už neobsazujte do žádného filmu Martinu P. - vzdyť neumí hrát!!!! ()

Wysch

Sympatickým nadhledem a skvělými hereckými výkony Mádla a Matonohy se film nad průměr nevytáhne. Žánrově nevyrovnané, co minutu to měnící formu, bez nějakého výraznějšího myšlenkového pudu, bez zvýraznění dramatické zápletky a vyvrcholení, přesto o třídu nejspíš lepší než jiné filmy pro "mládež". Protože on to tak film pro mládež docela není. Což se taky počítá. [DVD] ()

SaNcHeZ_cz

Chvílemi zábavné a vtipné, chvílemi tupé a nekoukatelné. I přesto je to českých filmových vodách zábavná oddychovka která má co nabídnout. ()

LV.Helter

České memorandum a guilty pleasure. Zbytočne je sa tu baviť o formalnej a obsahovej stránke, ale keď ste poriadne zhúleny a opitý je to fakt iná liga. Nenašiel som ani jednu scénu kde by som sa minimálne nešklebil a neprejde 5 minút aby som nezomieral smiechom. Mádl a Vorel (ml.) je výborna dvojica. V pomere gágov asi najlepšia teen komédia. Vy tady pěstujete ryby, jo? To jsou uplně stejný jako máme doma! - Ty vole, to jsou tvoje ryby! Vždyť jsme u tebe v bytě! ()

MartinezZ

10.10.2010 ~ Ano, viděl jsem tohle dílo teprve nyní, 3 roky po jeho vzniku. Do té doby jsem jím opovrhoval. Dosavadní Vorlovi pokusy o film ve mě vzbuzovaly nevolnost vnitřních orgánů, bylo mi špatně, že do něčeho takového někdo dává peníze. A abych mohl říct, že je to kravina, bylo by vhodné to vidět. A není to tak úplně kravina, jen trochu divná blbost. Autor nějak neví, co vlastně chtěl natočit. ~ Osobně jsem nikdy nebyl na gymplu, hrubě blbě jsem si zvolil cestu a cestou výběrových škol se nedal. Alespoň tak jsem něco jako gymnázium vnímal. Je mi jasné, že tomu tak úplně není a dneska si myslím, že gymnázium není v dnešní době tak úplně ten nejlepší start do života, ale i tak si umím některé, řekněme výhody, představit. Pokud je ale gymnaziální život takový hnůj, jak nám představuje Vorel v tomto filmu, je to snad ještě mnohem horší než jeden z mých absolvovaných učňáků, který jsem měl za opravdu hluboký kanál. Vorlův Gympl jej totiž několikanásobně ubohostí převyšuje. Škola plná imbecilů, jak na straně žactva tak na straně učitelského sboru, kdo netráví volný čas po hospodách, není v kuse zhulenej a nebo nemá v držce div ne celou krabku cigár, je za vola, protože má nějakou vizi. A ti, co mají vize, jsou právě za vola v okruhu svých vrstevníků nebo rovnou i u rodičů. Zakončení dne nemůže být jiné, než se mezi sebou vychrápat s tou nejblbější lůzou třídy. Perfekt. Já vždycky věděl, že jsem mimo tenhle svět, protože ho absolutně nepobírám. Pokud je ale přímo takovýhle, je mi z něj blbě. ~ Pokud se ovšem podívám z oné rádoby dokumentárně-dramatické Vorlovi roviny, mohou za vše rodiče, kteří jsou buďto na své ratolesti sami a nemají čas, nebo na ně serou a nemají čas, popřípadě nemají moc rodičovských genů a tak na ně serou, ačkoliv mají čas. Vyrůstají z nich tak imbecilové, vyhulenci, vychlastanci a kurvy, zvyklí na hovnodělání a v nouzi na vliv svých rodičů. Úprk z tohoto světa se hledá po nocích v barech, v tomto případě i v imbecilním postříkávání sprejem cokoliv, co postříkat jde, čím víc bordelu se nadělá, tím jste větší borec. ~ Kdyby si Vorel nechal od cesty ty komediální sračky ála Skřítek, mohl z toho udělat docela slušný film o vztahu rodiče-děti-škola-rodiče a pohled na "současnou" (?) situaci a generaci. Takhle vyprofilováním naprosto všech postav film shodil do propasti mezi své další sračky. Tenhle snímek za tím navrchu, pod ním už tlejí starší odpady. Třeba ale z Vorla jednou něco bude. Z toho staršího, mladší by už před kameru lízt neměl, nemá tam, narozdíl od Mádla, díky trapnosti a amatérismu co dělat. Mádla sice taky nijak zvlášť nemusím, ale tady alespoň jako jediný hrál (záměrně přehrával?). Za Mádla a za dramatičtější část snímku 3*, za postavy, komediální pokusy a osobní zhnusení představeným světem 1* => 2* a to je asi tak o 2* víc, než jsem původně vůbec čekal. ()

Asgy

Není to sice žádný převratný film, ale při sledování jsem se nenudil, a o určité skupině současné české mládeže vypovídá výborně. Tím samozřejmě nemyslím, že všichni ujíždí na hip-hopu a graffiti. Mádl s Vorlem si myslím nebyli špatní, což nemůžu říct o všech hercích, ale hlavně ti starší podávali taky solidní výkony. Hudba Dj Wiche k filmu sedla parádně a ve výsledku je to jeden z těch lepších českých filmů současné doby. Každopádně proti ostatním českým teenagerským filmům a i většině těch zahraničních má navrch. ()

mysiak

Pokus o drsný český film, ktorý sa zapáči mladým sa vydaril...ale nie je to môj štýl...hudba je skvelá, kočky tiež...ale to ostatné nie je nič moc...ešte je tu Jan Kraus a prekvapujúco nelezúci mi na nervy Jiří Mádl ()

ivishka

Typické staré s**ňárny rozjívených studentů dnešní doby se stávají námětem leckterých filmů. Nikdo je ale nedokáže tak dobře natočit jako právě tady. Velice mě zaujaly sprejeské scény, ale to je na tomto filmu tak vše. Nemohu vůbec komentovat hereckou stránku věci nebo začnu zvracet. ()

ArsenalEagle

Celkem zajímavý snímek ;) Tady nejde o herecké výkony, které se nedají hodnotit, tady jde o to, jak je tento film pojat Pár výborných hlášek, povedené graffiti a DDDD - DJ Wich ()

Ellmariachi

Překvapivě mě to celkem bavilo. Vcelku zajímavé prostředí jedné třídy, kdy si každá postava v popředí prochází určitou životní etapou a starostí. Dramatické linky v rámci uvěřitelnosti v pohodě fungují. Pochopitelně s mírným nadhledem. Humor je fajn. Mádl v TOP formě střílí hlášky a hlavně nejsou na sílu. Což mi často vadí. Zkrátka se nesnaží o zlidovění ale jeho : polib mi prdel má určitý kouzlo. Nic víc asi není potřeba. Fajn česká jednohubka a 69 procent. ()

sta

bál jsem se moc a dost mě výsledek překvapil.. pozitivně.. poslední čtvrtina filmu je možná i za 5*, nicméně první tři čtvrtiny byly mnohdy až moc "vorlovsky" blbé.. btw: film je plný konfliktů, nicméně ani jeden nemá téměř žádný vývoj a jen se přetavuje v konflikt jiný.. nefilmové.. ale ne nezajímavé.. 70 % ()

befelemepsvz

Akademikům nikdy nezapomenu že si vzpomněli jen na paní Bydžovskou, neboť Mádl mi v tomto přišel taky výborný (Rozhodně lepší než pan Polívka jako Stano z ROMingu). Chová se naprosto přirozeně a neztrácí se ani vedle Matonohy nebo pana Schmitzera. Jinak z filmu jasně čouhá ona Vorlovost, která byla nejsilnjší asi v Kouři. Všechno je prostě takové ponuré, alespoň na mě to tak působí. ()

Jillen

Ústřední dvojce Vorel ml. a Mádl je prostě "cool", to sou tahouni celého filmu, Tomáš Vorel jinak přišel s dalším českým filmem, který neohromí ani neurazí, určitě si počkejte na televizi, do roka to budou dávat i v ní...a za rok a půl seženete DVD v Levných knihách za cenu jedné vstupenky ;o). Dávám 50% ()

Ridick

spoiler: ak by v tejto radoby vychovnej komedii a problemoch dnesnej mladeze boli vynechane nepochopene sceny z skolskych lavic (to by asi ale nazov filmu stratil pointu) dal by som aj jednu * naviac...ale primitivne hlasky ucitelov a studentov mi pripomenulo snowbordakov a raftakov (preco asi) a tak som dostal deja vu znechutenia...malo to potencial aj vynikajucu hudbu witcha, ale zialbohu ostava to akosi iba do polovice pohara naplnene... ()

Sandiego

Komedie, která naštěstí postrádá křečovitý humor a snaží se bizarní situace míchat dohromady s vážnějšími scénami a dobrodružně pojatými nočními akcemi. A v tom je právě její hlavní problém - scény sami o sobě působí povedeně, ale v celku vytváří již méně stravitelný guláš. ()