Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

crozet

Naturální sociologická sonda do soudobého českého školství, rozkladu instituce rodiny a 'hlubin adolescentní študákovy duše' v reáliích pozdně moderního velkoměsta (nabízí se nějaké to klišé, že Ladislav Pešek a spol. by se asi divili, ale to zdaleka není správné a přesné). Patrně pro výše zmíněná témata, jež si tvůrci zvolili, se místy neubráníte vpravdě mrazivým pocitům. Film tak solidně balancuje mezi sarkastickou komedií a brutálním dramatem. Za povšimnutí stojí bezvadný výkon J. Mádla, dále Holubka, Bydžovská a Schmitzer (horší už je to u Matonohy a Šteindlera). Jedním dechem pochvala za režii, která drží film ve všech základních ohledech pohromadě. ()

Stanley619

Přehlídka našich nejlepších NEherců s Matonohou v čele. Nebýt grafiti a skvělého Wichovo soundtracku, nestálo by to za řeč. 55% ()

Jaroslaf

z ňákýho důvodu mám ten film docela rád, jako všechny vorlovy filmy, i když je všechno proto abych ho spíš nenáviděl. Někteří herci jsou opravdu špatní, a to zejména Martina Procházková (ta sebepoškozující se), tak příšerný výkon není snad nikde jinde k videní než zde. Ani neumí artikulovat, hrůza. Plusem je ústřední graffitti téma, hudba. Mimochodem všimli jste si, že se scénou na střeše film napodobuje Matrix? .) ()

mateas.matt

Docela pohodva komedie s pubertalni tematikou urcenou pro pubertalni mladez. Sex, trava a alkohol + pochopitelne minimum skoly. Co vic si v mladi prat. ()

Emzet

Když jsem byl na Gymplu onehdá v kině, sám jsem na “gympl” ještě chodil a Vorlův pokus o generační výpověď mi připadat přestřelený (jak jinak taky u něj, že?), ale docela trefný. A ne, ani mě nezarazilo, že Vorel sám do této generace nepatří. O osm let později už to tak horké nebude - Martina Procházková a Vorel mladší jsou ti naprosto nejneschopnější a nejotravnější neherci, jaké jsem kdy viděl (konkrétně ta Procházková - takto neuvěřitelně příšerný herecký “nevýkon” jsem snad ještě nikdy neviděl; většina scén s ní mi připomínala nevydařenou školní besídku), film jako takový je sbírkou klišé a prvpoplánových epizodek (inspektor, “tak z nich budou politici” atd.) a když už se na scéně objeví slušní herci (Bydžovská, Schmitzer), jsou prachsprostě nevyužití. Čest výjimce - Mádl je skutečně obstojný herec, který i se scénářovým minimem, které dostal, dokáže udělat skoro zázraky. Gympl je otravným přehledem jednorozměrných figurek, které nenabízí nic. Příliš mnoho času je věnováno otravnému pozorování vytváření graffitii a ani docela slušná vizuální stránka nezvládne snímek zachránit; obzvlášť když je doplněna českým hip-hap-hopem, což už je jenom další forma muk pekelných. Vorel starší se sice celkem drží v mezích (oproti Ulovit miliardáře jde o vyložený skvost), ale sám nevím, co si z tohoto kousku mám vzít. Nejspíš nic. ()

JK-Stinger

Film o nevybouřených mladých lidech kteří nerespektují žádné autority... Pro mě věc kterou už od malička naprosto nesnáším, stejně jako sprejery, kteří sviní kde můžou. A že je někdo vybere jako hlavní hrdiny filmu je pro mě opravdu nepochopitelné. Lehce koukatelný to je, ale víckrát prosím ne... ()

Gulde

Tenhle film jednoduše nemíří na mě. Konec konců ten film směřuje vyloženě jenom na středoškoláky, podle čehož taky vyznívá. Ten film v zásadě hejtuje naprosto všechno - učitele a školu jako takovou, rodiče a vlastně i mládež samotnou. Přes všechny ty dnes docela moderní kecy o tom, jak je dnešní mládež zkažená (ačkoliv je v zásadě furt stejná) jsem toho názoru, že tenhle film se obklopuje tak depresivním prostředím jen proto, aby v něm vynikl hlavní protagonista Petr. Snaží se to tvářit alternativně, ale vůbec to alternativní není. Alternativní žánr by měl totiž umět nabídnout právě tu alternativu, co tenhle film nedělá, ten jen boří. Jako drama to stojí docela za prd, a jako komedie, krom pár dobrých hlášek, vlastně taky. ()

Vesecký

Musel bych se vyjadřovat sprostě, kdybych chtěl hodnotit větu Obsahu o "studentech, kteří chtějí dělat skutečné věci". Asi dvakrát jsem se během filmu rozčílil podobně jako Jiří Schmitzer v Památníku národního písemnictví. Možná je to jen problém velkoměstských spratků, dcera v téže době chodila do gymplu na maloměstě, a tam se takovéto excesy neděly ani ze strany studentů, ani ze strany učitelů. Nevím, jestli mě víc štvali kamarádi Petr a Pavel nebo jejich třídní Matonoha, kterému půlka třídy tykala a on je vychovával v tom smyslu, že všeobecné vzdělání, tedy učení se věcem, které člověk "v životě nebude potřebovat", je zbytečné. Po celý film jsme sledovali hnusné ničení zdí podivným grafiti, v nemž je třídní taky podporoval a mezi tím poskakování na diskotékách v rytmu přiblblého rapu. Nevím, co vlastně chtěl film říci a komu chtěl dát za pravdu, ale mám pocit, že je to nekomentovaný dokument o zvrhlosti doby, v níž žijeme. Ale přece jen Tomáš Vorel starší tady víc fandí té zlotřilé mládeži, která si neumí ničeho vážit. Dokonce neváhzá zesměšnit i práci naší policie. Je tu však závěr filmu, v němž se ukazuje v odporném světle milionář Kraus. A pak miloučké vystoupení pana Teličky coby školního inspektora. A já odkud ho znám... ()

petikacka

Pro mě je to nepovedená parafráze na Sněženky a machry...Musím říct, že za komančů byla daleko větší sranda ovšem za cenu, že se dostaneš do průseru a to jakože průseru!, ale hlavně tam fungovala soudržnost mezi stejnou krevní skupinou a to jsme naštěstí byli skoro všichni...Dnes, když si každý může vyskakovat, teda hlavně spratci bohatých rodičů, je to na ránu do držky... A jenom tak mimochodem, vysílání na ČT1 8.4.2020 bylo celé vypípáno a to i po 22. hodině !!! Co to je za cenzuru ?! ! Za mě 85% ()

Cartmof

Dnes už kultovní film Tomáše Vorela, který vypráví příběh o partičce grázlíků z jednoho Pražského Gymplu. Přesto, že herecké výkony nejsou nic extra, o to víc excelují herci, jako Mádl, nebo dnes už legendární Kraus, který zde má dle mého životní roli. Hudba je skvěle vybraná a k tónu filmu se perfektně hodí. Je zajímavé sledovat, jak tehdy čechy vypadali (nejméně pro mě, jakožto ročník 2008). Bankovky na 20kč, oblečení, které dnes nosí bezdomovci a vizuál interiérů. Tomáš Vorel si z nejprve nudného nápadu dokázal vycucat doslova podívanou, která na průměr českých filmů z patra plive. ()

TaanStari

Jedna z těch opravdu zábavných českých komedií. Hlavním kladem je, že komediální část nepůsobí trapně a dramatická působí reálně. ()

TomBar

Dobrý námet, priemerná realizácia. Režisér Vorel si zvolil dobrú tému na filmový príbeh, ktorú je možné rozvíjať do hlbších rozmerov samotného graffiti ako životného štýlu. To sa mu však darí len čiastočne. Herecké výkony sú priemerné, u väčšiny postáv, najmä hlavných podpriemerné, najmä Vorel ml. by si mal zvoliť inú umeleckú cestu. Postavy tak nie sú verné a celá atmosféra príbehu sa tým vytráca. Pozitívne môžem ohodniť miestami kameru, miestami strih ... hudobný background otrasný, ale rešpektujem, že sa hodí k lajtmotívu... dávam dve hviezdy, podľa ukážok a traileru som čakal väčšiu hovadinu. ()

wollo

Není to sice kouř:-), ale musím říct, že jsem se poměrně bavil a byl jsem mile překvapen. Správně ujetej film. A výkon Mádla je opravdu obdivuhodný. 70% ()

Siriuss

Nevýrazné herecké výkony, příběh o ničem, sem tam nějaká ta moudrost učitelů nebo rodičů....I herci takového kalibru jako Holubová, Schmitzer, Šteijndler nebo Hanák zde nijak nevynikají a působí dojmem jako by stáli u tabule a někdo je zkoušel. Přesto občas zazní nějaká ta hláška, které se člověk zasměje, vzápětí však ani neví čemu se to vůbec smál. Pro mě osobně trochu zklamání. ()

Šmoula

Nic moc, docela zklamání. Čekal jsem propracovanější dialogy a něco podobnýho jako snowboarďáci.... Připadalo mi, jako kdyby tam hráli samý paka, co se neuměj vyjádřit, docela by mě zajímalo jestli to byl záměr režiséra, nebo ne! Tak nebo tak se mi to nelíbilo. Občas dobrá hláška padla... ,ale jen občas! Puberťáci se asi hodně zasmějí, zřejmě začnou teď díky tomu čmárat na zdi a bejt cool, ale já z toho už vyrostl a nijak mě to neoslnilo. 60% ()

JohnFarst

Po tých rečiach, že ide o super film som bol sklamaný. Len ďalší film, ktorý časom zapadne vo vodách televízií a domácich kín. Strašne sa to chce podobať na realitu a chce to byť cool ale len príbeh nestačí. Z hercov to držia iba Schmitzer s Holubovou a tak trochu aj Matonoha ale ten je tam skôr za takého hlupáčika a jeho postava sa podľa mňa príliž nestotožňuje so skutočnosťou. Vorel ml. mi totálne liezol na nervy svojím priblblým výrazom a ešte tupejšími dialógmi so spolužiačkami. Čo sa týka Mádla - nemám ho rád ale do tohto filmu sa typovo krásne hodil. Jeho postava je jedna z mála pri ktorých vám dôjde, že niekoho podobného poznáte. A to mám pri filmoch, ktoré sa snažia zachitiť realitu, rád. Stále dookola tam beží v pozadí nejaký rap čo tiež asi poteší dnešnú mládež ale uvedomil som si, že asi nie som normálny ale ten film sa mi nijak zvlášť nepáčil. Niečo medzi 2 a 3 * ale za Mdla a peknú pesničku čo spieva Matonoha 3. ()

Vazbič

GYMPL nebo ÚSTAV? Pokud gympl, tak možná někde na Marsu, leda by si nějaké gymnázium dělalo sbírku retardů. Děj bohužel také žádný, každá postava představuje jeden absurdní stereotyp, který můžeme nalézt napříč naší společností. Zde se však tyto schematické figurky nachází všichni na jednom místě, v jedné škole, v jedné třídě. Pohodář, teplouš, technik, cvička, nervák, feťák, vožrala, zhulenec, debil, debil, debil, emo, debil, kráva, šprt, socka ..... všechno, ale dohromady nic. ()

Grizzly

Fakt dobry. Vetsina hercu hraje moc dobre a Madl dokonce fakt rulezne. Chvilema sem se rezal smichy a chvilema mi to pripominalo nostalgicky vlastni leta na gymplu. No a Vorel je mega dobrej reziser a z jeho smyslu pro detail fakt chrochtam blahem. ()

kowalski

Není to špatný film. Nějaké scény jsou trapné jiné hodně pobaví. Byl jsem na střední taky neskutečný fracek ale takovýhle ne. Tak jsem u filmu přemýšlel jestli je to dnes vůbec možné aby se takto dnešní teenageri chovali. Ale jo... nemůžete od toho čekat nic jiného než jen střeštěnou teen komedii plnou "cool" hlášek. Scéna s Mádlem a kabelem pod proudem mě rozsekala, že jsem málem spadnul z gauče. Další pozitivum byl konec filmu, který prostě najednou skončí během honičky s policajty. Žádné uzavírání a moralizování na konci filmu. Mini roličky (nebo jen takové hostovačky) v podání Trojana, Vorla st., Marhoula tak krásně zapadnuli. I ten Hanák si netradičně představil v roli sviňáka, kterou zvládl perfektně. Skoro jsem mu to věřil. jinak v zářivce nebručí startér ale tlumivka! :) ()