Surfaři

• USA Shelter
všechny plakáty

Romance o dospívání a hledání vlastního místa.
Zach je mladý a pohledný umělec. Musí ale zanechat školy, aby pomohl sestře s výchovou nemanželského dítěte. Volný čas pak tráví s přítelem Gabem malováním nebo na surfu. Přijíždí Gabův bratr Shaun, který Zacha velmi zaujme. Zach se musí vyrovnávat nejen se svými životními prioritami, ale také se svou sexuální orientací. (oficiální text distributora)

Sagara

Nečakal som, že ma táto dráma a navyše s gay tematikou tak zoberie. Veľmi dobre napísaný a excelentne zahraný príbeh so sociálnym podtextom odohrávajúcim sa na californskom malomeste. Umelecky založený Zach obetuje svoj život pre syna svojej sestry, ktorému sa snaží byť otcom a jeho sestra to patrične využíva. Okrem toho Zach tuší, že je iný a katalizátorom sa stane brat jeho najlepšieho kamaráta Shaun, ktorý sa vracia do mesta. Postupne sa medzi nimi vybuduje pekný vzťah, ktorému však bráni nielen Zachovo tápanie vo vlastnej sexualite ale aj strach z reakcii jeho blízkych. Najviac mu však nohy podkopáva práve sestra a Zach sa bojí, aby jeho orientácia nemala zlý vplyv na synovca. Trevor Wright sa zhostil úlohy Zacha majstrovsky. Uveril som mu každú emóciu a každú vetu. Ten chalan má v sebe obrovský talent. Film však robia krásnym ešte dve podstatné veci. Už dávno som nevidel s takou poetikou točené zábery Californie, oceána a surfovania. Tieto nádherné scenérie dotvárajú umelecký dojem filmu. Druhým plusom je nádherný soundtrack. ()

sona123

Skvělý film s queer tématikou. Trošku jsem měla problém s tím, že jsem nepropadla kouzlu Zkrocené hory, ale dnes chápu proč. Takhle má vypadat film o hledání...Nedávno jsem vedla zajímavé debaty (po shlédnutí filmů Shorbus a Milk krátce za sebou) o homofobii mužů - a mám pocit, že tenhle film by prostě "mužům," kteří mají i problém vyjádřit se k tomu, zda ten či onen chlap vypadá dobře, vadit nemusel. Je v podstatě o lásce, a to snad není závadné. Nepůsobí to trapně, nechutně, podivně, ale nejčistěji, jak jen může. Na to, že je to prvotina, klobouk dolů. A nechce se mi na tom hledat chyby, byl to prostě úžasně citlivě natočený film o spoustě témat a vůbec... Zajímavý komentář: tomeš ()

fredisek

Film se tváří jako kdovíjak hlubokomyslné sociální drama...a přitom je to taková limonáda. Černobílé, okatě prvoplánové a chvílemi kýčovité (kdyby Rosamunda Pilcherová tvořila příběhy o gayích, takhle nějak by popsala postelové scény ze Surfařů). Co oceňuji, jsou pěkné prosluněné záběry města, pláží a oceánu. ()

EllienPM

Bože, to je na kapesníček. Když se dva kluci dokážou seznámit i jinak, než (pod vlivem) v zahuleným gay baru, v setmělým parku, na veřejných záchodcích nebo prostřednictvím ubíjejícího internetu, tak si s chutí zavzpomínám na první lásku z knihovny a hodnocení nezaručuju objektivní :). Mínusem je - SPOILER - sladký happy-end a mírně neoriginální děj, najdou se i ryze špatná místa (prostě tam nesmějí děti, prostě proto, prostě protože jsem to řekla, prostě protože jsme to potřebovali do scénáře). Nicméně vše povznáší za každé situace totálně sexy Trevor Wright, který je skonzumovatelný i po nejedné nuzné noci strávené v autě. Aby toho patosu nebylo málo, tak hlavní hrdina má navíc výtvarné nadání (jak citlivé) a je tak oduševněle obětavý, že "pro rodinu" potlačuje i sebe sama (přijetí na VŠ). Nicméně já jsem byl v devatenácti naprosto stejný jako on (kde já bych dneska mohla být, kdybych si tenkrát vzala Pištu Hufnágla), tak tu pětku prostě vysolím. Mimochodem - díky za každý vkusný film o gayích, co maj koule. Super dabing (Jan Maxián). ()

Addam

Jen více takových filmů, kde není podporován nesmyslný stereotyp gaye jako zženštilé šišlající karikatury kroutící zadkem a mluvící přitepleným hlasem. Shelter je velice příjemná romantika, která utekla tak rychle, že jsem se nestačil ani rozkoukat. Herci v hlavní roli podávají velice solidní a uvěřitelné výkony, vedlejší role už tak senzační nejsou, ale to se tomuhle filmu prostě musí odpustit. Jsem gay, takže nemůžu jinak než dát 5* :) Pro zájemce o podobný žánr bych ještě doporučil film Patrik 1,5. ()

Bukk

Ta pohodovost, která si proplouvá skrze celý snímek, je nakažlivá. Rozhodně se nejedná o výjimečný snímek. Setkání po letech, pár piv, touha po lepším životě, vztahy, vztahy, vztahy, že by láska?...ale jděte. Nicméně jsem se v té chvíli prostě nechala unášet a i přes ne moc přesvědčivé herecké výkony to šlo. Chuť se na to podívat znovu nemám a nejspíš ani mít nebudu. ()

Mania

Dialogy mě místy dováděly k nepříčetnosti. Naštěstí toho postavy tolik nenamluví. Mile mě překvapil konec. Nebyl to typický coming out, přesto se mi líbilo, jak hlavní postava vyzrála a události nešly křečovitě, ale pěkně zvolna. ()

Košoun

Trevor Wright je pravděpodobně jediný, kdo v tom filmu hrál. Režijně mi to připadá dost katastrofální o kameře raději ani nemluvit. Zajímavé téma, špatně uchopené. Sice mi ta hodinka a půl utelka celkem rychle, ale požitek mi zcela zkazil český dabing, možná bez něho by to veznělo úplně jinak... Lehký nadprůměr... ()

Anezkaaa

Pěkný pěkný pěkný..:))) z tohohle žánru patří určitě k lepšímu co jsem viděla.. Kluci jsou takový milý, má to atmosféru surfařskou.:) je to fajn..:))) ()

jiri.twist

Hezké, milé, lidské, uvěřitelné, jedna z mých TOPek. A že to ti dva heteráčtí herci zahráli velice solidně je bez pochyb. K tomuto filmu se budu rád vracet. 4x10 ()

DHDV

Gay tématika fungovala vždy a pořád bude. Pustíte komukoliv a bude se mu to líbit. Film co neurazí/nezklame. Ale na 5 hvězd se to moc chtělo líbit – slabší 4 hvězdy. ()

Smejdik

Opět jeden z romantických filmů, který nenadchne ani nepohorší. Trošku mi vadila neuvěřitelná porce pochopení naprosto od všech okolo (to bych chtěl vidět) a iritovala mě postava Jeanne, jenže to je moje osobní antipatie k ženám, které se dobrovolně vzdají svého dítěte. Ale to už zabíhám moc do detailů, což u takového snímku člověk dělat nemůže. Nudil jsem se totiž jen na pár místech a jinak jsem si tu podívanou kupodivu docela užil. ()

Elbarto08

Dávali to v Bulharsku a z nudy jsem to shlédl asi od čtvrtky. A přišlo mi to hloupé. Né to homosexuální téma, spíš podání filmu. jak pro debily ()

Yojimbo

Prostě další gay snímek, v kterém hlavní hrdina prochází coming outem a prvním vztahem. Trochu patetický, ale jinak překvapivě stravitelný a kvalitní. Rozhodně patří k tomu lepšímu v růžovém žánru. ()

cinemaboy7

Nepřeslazené romantické drama o rodině, hledání lásky a coming outu. Velmi dobrá hudba a civilní herectví všech obsazených. ()

Adiemus

No tak jo, napodruhé za čtyři. Pořád mi vadí přímo neuvěřitelný zvrat v chování Zachovy sestry (od odmítavého "Nechci o tom nic vědět" po prozření, až skoro osvícení ke konci filmu). Konečně jsem pochopila pro mě značně iritující Zachovu počáteční neschopnost vzdorovat sestře, nechat se jí vy(zne)užívat. Jeho vývoj je vlastně logický – teprve "učitel" Shaun ho dokázal přimět, aby si uvědomil, co chce. Přesto například na C.R.A.Z.Y. tenhle film nemá.. ()

Eventyrer

Slabé. O homošoch musí natočiť film severan alebo aspon Nemec, inak to bude len pusinka sem, pusinka tam so síce zaujímavým príbehom, no bezduchým spracovaním. Nevierohodné. ()