Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

Makky

Atmosfericky fantasticky nabitá druhá polovica filmu čerpá z psychologickej stavebnice vybudovanej v prvej polke filmu. El Orfanato je poctivo spracovaný a skvelou hudbou podfarbený horor, ktorý naozaj vystraší. Kamera sa nádherne prechádza po chodbách Sirotinca a scéna, kde Laura hraje s deťmi hru je až mysticky desivá. Začiatočný rozbeh je trošku pomalší, ale film naberie obrátky, z ktorých už nepolaví až do konca filmu. Deti sú obľúbený zdroj niečoho desivého a neprirodzeného a ja takéto filmy jednoducho zbožňujem. Nie je to síce Kruh, Tí druhí a ani Šiesty zmysel, ale kvalitatívne ďaleko od nich nemá. ()

blackrain

Děti mají obrovskou fantazii a vidí svět jinak než dospělí. Jsou také vděčným tématem pro nejrůznější duchařiny a jim podobné příběhy. Rodinná idylka se promění v děs. To je klasický způsob pro rozehrání hororu. ()

ABLABLABLA

Upřímně na horory se moc nedívám, protože mě opravdu děsí. Jednou jsem se odhodlala k "Psycho", což mi přišlo jako jeden z nejznámějších a... prostě Alfred Hitchcock, no a pak je tu tento. Tím jsem seznam hororů mnou zhlédnutých uzavřela. A to jsem se ani na tento ještě nedívala moc dobrovolně, respektive v hodině španělštiny. Ale musím říct, že mi přišel možná ještě více strašidelnější než ty, které se poslední dobou natáčí, kde je v traileru krve a krve a krve. A bála jsem se opravdu hodně a furt, ještěže jsme se na to dívali za světla. Zvláštní ale je, že na film jsem si vzpomněla až asi po půl roce a prostě si z něj vybavuju jen určité momenty, proto to na 5* nemá. 5* film ve mně zanechá určitý pocit a vůbec něco, co je zřetelné i po roce. ()

Tony.cs

Má v tom prsty del Toro a je to znát. Ne lepší než Princ bez království, ale sahá mu po kolena a to ujde. Bavilo mě to. ()

vercza

Dost mě překvapuje, jak si lidé ve filmech kupují bývalé sirotčince, sanatoria a další ústavy a přepokládají, že tam budou žít klidný a spokojený život. A ono ejhle v těch místech straší, kdo by řekl, že se tam kdysi dávno událo něco hrozného, nebo nějaká nešťasná náhoda. Inu může se to stát asi opravdu jen ve filmu. Každopádně je to velice mrazivý thriller. Tak pojďte si s dětmi hrát, jen jedno upozornění.. ty děti jsou dávno mrtvé. ()

IllIlIlIIl

Horor, který krásně buduje svou atmosféru. Ztísněná atmosféra, skvělá kamera a prostředí filmu. Není založen na hororových lekačkách, ale na ,,psychickém vydírání,, diváka. V průběhu filmu si divák klade čím dál více otázek, ale na konci nepřichází extrémně originální rozuzlení. Bohužel i po záverečných titulkách zůstává mnoho děr ve filmu a také přichází zjištění, že určité scény ve filmu byly jen na oko diváka a neměly žádné pojítko k pointě filmu. ()

Kaluž

Skvělá pointa průměrný film někdy zachrání. V tomhle případě to ale moc nefunguje. Atmosféra je skvělá, při lekačkách srdce skáče od kotníků ke krku, ale první polovina filmu se vleče a vleče a vleče...škoda, protože ten závěr se velmi povedl. ()

movieband

Co říct. Čekal jsem nervy drásající horor. Dostal jsem, ale mysteriózní drama, které je pro mě víc než dobré. Skvělá hudba hlavně v konečné fázi a sympatické herecké obsazení. Z některých částí mi běhal mráz po zádech a konec byl vcelku nečekaný a dojemný. Podle mě jeden z těch originálnějších filmů, i když v některých částech mi film připomínal del Torův snímek Princ bez království. ()

Maq

Tento film není pouze duchařský horror, a mohl by stát vzorem, kam lze tento z principu omezený žánr povznést, když se autor nenechá sevřít jeho hranicemi. Je to drama jako hrom se skvělým závěrem - současně překvapivým a přirozeným. ()

YURAyura

6/10 Rodina s adoptivním synem přijíždí do bývalého sirotčince, kde se záhy začnou dít prapodivné věci. Ztratí se synek a jediný, kdo hledání nevzdává, je jeho matka. Takový lehký duchařský nadstandard, kterému prospělo, že nevzniknul za americké peníze, jinak by ten konec byl asi kapku jinačí, ale i tak byl až moc polopatisktický v tom, co diváka, který u filmu neusnul, muselo napadnout hned poprvé, jak ve vysmejčeném 42+1 poprvé uslyšel ocelový rachot. Ale napětí to stavělo slušně - bylo tam pár okamžiků, které mi neudělaly dobře - paní na přechodu, příhoda v koupelně, což je vždy plusem, takže odpouštím i několik klišé a nelogičností při hledání Simonoa. Jasná inspirace pocházející z Espinazo del Diablo nebo Los Otros bez velkých hvězd (nepočítáme-li Chaplinovu dceru). Podtrženo sečteno - moderní mainstreenmový horror po vzoru producenta del Tora téměř bez krve vhodný ke sledování s někým, kdo by vás držel křečovitě za ruku... ()

Vampireman

Všechny klišé Těch druhých a Silent Hillu s relevancemi na Kubrickovo Osvícení, Snyderův Úsvit mrtvých, Stephena Kinga a imho Chucka Palahniuka v krásně mrazivém potěšení, přinášející navíc perfektní barvy, herce snímané kamerou zezadu, vynikající Belén Ruedovou a v neposlední řadě Del Torovu "pusinku". 4,5* ()

Herr_Flick

Tohle že má být horor? To tenhle komentář bude asi větší horor. To je vůbec poprvé, kdy já dávám nejnižší hodnocení v porovnání s mými oblíbenými uživateli. 1. Důvod: Tisíckrát propraná šaškárna, kdy se jeden z klanu začne vídat s někým jiným a… PRÁSK! Vyjde najevo, že dotyčný kdysi dávno zahynul v domě strašlivou smrtí. 2. Perlička (Filmový nesmysl roku): „Říkám ti, Carlosi, někdo byl se mnou v posteli.“ To by ženská přece v životě nepřiznala :-) 3. Pánové: Klidně urazte pár piv a něco k tomu. El Orfanato je pro vás dobrá volba, pakliže chcete, aby vaše drahá polovička spíše v poklidu usnula, než aby se na vás strachy lepila. 4. Dámy: El Orfanato neboli dobrou noc! Ti druzí, ti byli jasně lepší. ()

Duotone28

Lacne, plytke, ubohe...a este raz lacne, plytke a ubohe !!! Ujebanucky paškvil kopirujuci vsetko mozne co mu prislo pod ruku..."The Others" by mohli skratit na polovicu, scenar v nom by mohol prepisat Eli Roth, a aj tak by tento shit nesiahal "Tým Druhym" ani po paty!!! Ach...stratena hodina styridsat minut...drbne ma. ()

reqiuem

velmi podareny horor ktery naprosto splnil to, co od tohoto zanru ocekavam a kdyz jde s tim ruku v ruce jeste podareny zaver s dobrou myslenkou...trochu mi to pripomnelo film Ti druzí ()

Aiax

Další excelentně natočený bubufilm na téma "ať žijí duchové", popřípadě "Kačenka a strašidla". Koho baví pozerať na ozaj to isté furt dokola, ten bude blahem bez sebe, protože Sirotčinec je zatím nejpovedenějším představitelem dětsko-duchařského podpodpodžánru. Ostatní jen odškrtnout a jedem na něco smysluplnějšího.60% ()

Chatterer

Další z řady výborných španělských horrorů. Skvělá atmosféra v bývalém sirotčinci a do toho výborná Belén Rueda. Takto si představuju duchařinu jak řemen . ()

FilmFan24

Originální kombinace dramatu matky, hledající cestu ke svému adoptovanému synovi, s duchařským horrorem, kde sice netečou potoky krve, ale místy je atmosféra tak hustá, jako mlha na Blatech. Belén Rueda v roli matky, která doufá, že najde ztarceného syna výborně ztvárnila emoce ženy, která balancuje na pokraji šílenství a zdravého rozumu. Možná se dalo z atmosféry v některých momentech vytřískat víc. Záleží ale na míře představivosti každého z nás. Já si představoval dost - i věci, která tam nebyly! ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze