Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

Crawler-D

Film, u kterého je radost se bát, protože vám nehrozí žádná újma na zdraví, jak se o to pokouší moderní hororové film, které až příliš berou explicit z béčkových půlnočních filmů osmdesátých let. Tohle je poctivá duchařina a určitý vliv Guillerma Del Tora je patrný, ačkoliv k pohádkovému ladění to má dál než jeho Faun. ()

ad

Správně atmosférická podívaná, která si úžasně pohrává s gradací napětím a diváckým očekáváním... Jeden z mála filmů posledních několika desetiletí, kde jsem místy učůrával strachy...a nic na tom nemění, že jsem si během sledování vzpomněl na jiné filmy... Je to prostě "horor", který funguje !! PS. : Dokážu si ale představit, co by vzniklo, kdyby to režíroval Del Toro (produkce)... a jsem o to raději, že jsem neviděl další variaci na Devila (viz. těžké zklamání z Faunova labyrintu)... ()

cubajz

bezvadná duchařina, která předvádí klasická klišé tohoto hororového žánru v nové, svěží podobě. Snímek má sice pomalejší rozjezd, avšak ten mi plně vynahradil finální pointou a závěrečným morbidním "happy endem" - španělské horory zkrátka poslední dobou neskutečně válí. ()

Trainspotter

Saw série? Ubohá kravina. 3:15 zemřeš? Pro batolata. Texaský masakr bův-ví-čím? Odvar z vody. Ale Kruh, Ti druzí a právě tady Sirotčinec jsou (pro mě) nejlepší horory, protože budují atmosféru strachu nikoliv na primitivních lekačkách a rozpáraném hrdlu sličných puberťaček, nýbrž na opravdovém strašidelném námětu bez potoků krve s vynikajícím zpracováním a hlavně s hloubkou. Když vezmu tady konkrétné El Orfanato, ze začátku jsem se musel nutit k nějakému strachu, ale to byl onen příslovečný klid před bouří, o kterém tak často mluvím a který se mi tak hrozně na filmech líbí. Vynikající práce s kamerou a barevná stylizace vyplodily zcela hororově nádherné a až mrazivé záběry a scény, kdy režisér dostal z Belén Rueda opravdové maximum a její závěrečné "Ne! Ne!" mrazilo až do morku kostí. Na závěr vám řeknu, že jsem ještě nikdy nebyl v kině tak p**r*n*j strachy. Nikdy! Tedy pro mě osobně je Sirotčinec filmem měsíce. PS: V tomto případě je však horor jen formou... ()

starbrejkr

Jediné, co mohu Sirotčinci vytknout je, že přišel malinko pozdě a tím myslím po Šestém smyslu a především "Těch druhých", které mi místy připomínal silně. Jinak se jedná o brilantní duchařský thriller, který není naštěstí až tak duchařský, jak se zdá. Nejvíc jsem ocenil jedinečnou atmosféru, která mnou prostoupila hned od prvních záběrů - ten feeling osamoceného Sirotčince byl neskutečný a takřka hmatatelný.... Obrovským pozitivem jsou vydařené lekačky, které přichází jak v nečekaných chvílích, tak po scénách, které šponují nervy na maximum (cukr, káva, limonáda). Pointa snímku je poměrně nečekaná a především brutální, možná škoda, že jí pak tvůrci v mých očích trochu srazili v žánru dost konvenčním koncem. Jiných výtek však není a já děkuji za film, který mě po dlouhé době přinutil se strachy připlácnout k židli. K pěti hvězdám chybělo jen aby přišel o pár let dřív, takhle zůstanu u velmi silných čtyř. ()

C0r0ner

Já ty Španěly prostě nikdy nepřestanu obdivovat. Nejenom, že jsou jejich filmy na špičkové technické úrovni (my si o něčem takovém můžeme nechat zdát), ale navíc jsou ještě parádně napsané, zahrané a zrežírované. Sirotčinec je zajímavý horor, kterým si Bayona nepochybně vytvořil cestičku do Hollywoodu, kde ho snad nezkazí. 85% ()

Dannysek4U

Dejove spis prumerny a nijak zvlast originalni (Tma, Temnota, atd...), ale pro me vynikajici zpracovanim. Podobne jako Ti druzi, byt Rueda neni zdaleka tak silna. Kazdopadne velmi atmosfericka podivana, navic s vyborne pouzitou hudebni slozkou. A rozhodne se me dotkla scena s mediem, v celku vlastne zbytecna, ale velmi sugestivni a malokdy k videni ()

lakikaki

Zvláštny film. El Orfanato ma približne 85 minút neskutočne štvalo - či už miestami vyslovene zlým scenárom alebo slabšou mrazivosťou. Filmy a najmä horory, od ktorých čakám veľa ma vedia fakt naštvať ak nie sú ani spolovice tak dobré ako sa o nich hovorí. A k takýmto filmom by som zaradil aj tento snímok. Presnejšie jeho 85 minút. Po takmer poldruha hodine totiž príde záver, ktorý po skončení filmu môžem označiť za skutočne excelentný. Počas jeho sledovania sa síce vynárajú isté pochybnosti o jeho kvalitách, ale "trpezlivosť ruže prináša" - najprv som si povedal, že to začína vyzerať dobre, no o zopár minút neskôr som nadobudol pocit, že to bol len slabý záblesk nádeje a sme opäť tam, kde sme boli; po niekoľkých minútach si opäť hovorím, že to vôbec nie je zlé, celý film dáva zmysel a záver vyzerá skvelo. Potom, asi 3 minúty pred koncom, prišla studená sprcha - horší koniec by nevymyslel ani scenárista Rosalindy - a zrazu BUM! Celé to bol len trik a záver je v skutočnosti ešte dokonalejší než ako vyzeral pred pár minútami. Posledných cca 15 minút je fakt za päť hviezdičiek - takéto zahrávanie si s divákom som ešte nevidel - ale tých zvyšných 85 nemôžem odpustiť. Ako celovečerný debut je to však viac než dobré - keby bol mal Bayona k dispozícii lepší scenár, bolo by to za štyri, réžia mu totiž celkom ide. Del Toro bude teraz zopár rokov zaneprázdnený Hobitmi, takže nám aspoň bude mať kto servírovať rozprávkovo temné filmy. ()

Wormboy

Jedna zaujimava parminutova scena zabita nevyraznou ducharcinou, ktora sa hra na neviemco, avsak ponuknut nema v podstate co. Nerozumiem, preco bolo toto nasadene do normalnej kino distribucie. Je velke mnozstvo ovela ovela kvalitnejsich snimkov, ktore by si velke platno zasluzili aj kvoli niecomu inemu ako je meno producenta. 1,5/5* ()

agathon

Nějak bylo těch duchařských příběhů z velkých, aristokratickou minulostí prostoupených domů v poslední době už dost. Pro příště bych rád horrory z nějaké high tech budovy a la Nakatomi Plaza, to by byl nášup. JInak ale solidní atmosféra (Del Torova dozorcovská ruka z toho přímo číší...) a dobrá snaha přinést "nečekaný konec" - která byla ve své zkratce příjemně nedoslovná a spoléhala spíše na výmluvnost obrazů než zdlouhavé komentáře. ()

destroy83

Slušně vystavěný duchařský kousek odehrávající se v prostředí bývalého sirotčince, kam se po letech vrací, již dospělá, bývalá chovanka Laura se svým manželem a adoptovaným synem Simonem, aby zde vytvořili domov pro postižené děti. Nejdříve Simon a poté i Laura začnou pociťovat, že ve starém domě nejsou sami. Snímek obsahuje několik vydařených lekavých scén, ale povětšinou se soustředí na pomalé rozkrývání pravdy o osudu tehdejších sirotků, což se místy bohužel vleče. Herecké výkony, hlavně představitelky Laury, jsou vynikající. Taktéž psychologie jednotlivých postav je bezchybná. Pointa celého dílka je slušná, ale konec trošku zbytečně hraje divákovi na city. Celkovým dojmem na mě snímek působí jako po filmařské stránce precizně zmáknutá, ale tuctová duchařina, podepřená především vynikajícím herectvím a atmosférou starého sirotčince. U mě za čtyři hvězdy. ()

matt6

Celkom dobrý horor z produkcie Guillerma Del Tora, s pôsobivou atmosférou a prekrásnym vizuálom, aký býva u neho zvykom. Mysteriózny podtext filmu ma potešil, napätie dýcha skoro z každej scény, až sa mi miestami strachom zvierala zadnica. :D:D Herecky aj filmársky je to zvládnuté, no k hlavnej hrdinke som nemal veľa sympatií. Čo musím vyzdvyhnúť je záver/rozuzlenie filmu, ktoré je trochu šokujúce a unikátne a film má za to u mňa veľké plus. Jeden z lepších hororov no film nie je viac ako za 4*. 75% ()

pakobylka

Na originalitě námětu nezáleží tolik jako na jeho zpracování. "Sirotčinec" není ani tak horor, jako spíš syrové, napínavé drama s nadpřirozenými prvky, kterým můžete (anebo nemusíte) věřit. S pointou, která celý příběh víc než uspokojivě uzavře. ()

Martrix

Měl jsem za to, že je tento žánr vytěžený a s něčím novým, asi jen tak nikdo nepříjde. Duchové ve filmu buď straší, obtěžují, zabíjí, někoho posednou a někdy...výjimečně se někomu snaží pomoct. A tvůrci většinou používají pořád dokola ty stejné nástroje, jak diváka zaujmout. Strašidelný dům, lekačky, masky, triky, kněz, parapsychlogové... . Ale scénáře málokdy nabídnou originální pointu, resp. zakončení. Siročinec má skvělé prostředí, fajn triky i herce a dokonce i tu zajímavou pointu. Jenže k ní se musíte prokousat poměrně nudným vyprávěním, které má do hororu daleko. On je to spíš mysteriózní thriller. Jenže i když tu kvalitu provedení, nepodbízivý a vcelku propracovaný scénář oceňuji.... Nějak mě to nebavilo. ()

BoXBe

Dávám pět především režisérovi za jeho um odvyprávět v líbivých obrazech a hutně strašidelné atmosféře přesvědčivý a ucelený příběh, který nevybočuje ze svého žánru a rozhodně mu nedělá ostudu. A za tuto poctu strašidelným thrillerům a za skvěle odvedenou práci mu zároveň "pěkně děkuji", protože příště na takový film půjdu jen se sedativy, sic by mě asi při dalších úlecích trefil šlak. ()

rizek2

Poté co jsem shlédl trailer, při kterém mě několikrát zamrazilo v zádech, mi připadalo jako bych koukal na úplně jiný film. Ten byl naštestí natolik kvalitní, že mi to nakonec ani nevadilo. Jen autoři vetšinu strašidelnějších scén předvedli už dávno předtím. Každopádně je to výborná "duchařina" s poměrně nezvyklým koncem. ()

campix

El Orfanato je další z výborných španělských hororů. Výborná atmosféra a spousta skvělých scén. Jen mě mrzel ten konec, čekal jsem ho trochu zamotanější, jinak velmi dobrá duchařina u které jsem se vskutku bál. ()

fars

Horor to ani tak moc neni. Mysteriozni je lepsi slovo. Vypraveni o domecku, pobrezi a ztracenych detech. Kdyz jsem si film poustel, cekal jsem standardni ducharskou bubu show, a skoro do pulky to tak vypadalo, ale nakonec to sklouzlo trochu do jine roviny. Pasaz s mediem je presne tim mistem. Az do te doby to totiz vypadalo temer stejne jako Insidious (novejsi film, ktery jsem videl drive), nakonec to prerostlo v sympaticky zaver, proto o hvezdicku vic. ()

forsythia

Pěkná hra na schovávanou. Asi si budeme doma s dětmi takhle hrát. Jen doufám, že se nám do toho nepřiplete nikdo neviditelný. Atmosférická lahůdka pro úzkostné matky :) ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze