Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

applause

Tohle jsem fakt nečekala! Podle obsahu a traileru jsem myslela, že to bude super horor a ono tohle. Jsem opravdu zklamaná. Přišlo mi to celé zbytečně zdlouhavé a nudné, na začátku se dlouho nic nedělo a za celý film jsem se snad jen jednou lekla. A ten konec? Pohádka... ()

honajz2

Nějak nevím, jestli dát silné 3* nebo slabé 4*. Sirotčinec sice má takový ten "feeling" klasických duchařin, jenže zase na druhou stranu, má nějakou atmosféru, která se celkem slušně vyvíjí (což Španělé v hororech prostě umí), má i zajímavé postavy a taky by mu prospělo, kdyby byl o něco kratší, ale fakt jen o pár minut. Dívá se na to dobře, hudba, kamera a herecké výkony super, pár scén má na to vyděsit a celkově se jedná o docela slušný horor, jenže ani tak nemůžu říct, že by mě bůhvíjak dostal a zas tak moc mě neděsil. Avšak, když to srovnám s ostatními duchařinami, co jsem měl tu čest vidět, tak tahle patří rozhodně mezi ty lepší a taky už se mi hodně dlouho nestalo, že by se mi o nějakém hororu po jeho zhlédnutí následně zdálo, to tomu filmu taky musím nechat. Takže ty slabé 4* dám, ale jsou fakt slabé. ()

Morloth

Nikdy jsem si nemyslel, že horor může skončit laskavým happy endem. Ale opravdu... Sirotčinec je určitě velmi zajímavým filmem někde na hranici rodinného dramatu, thrilleru a hororu. Jeho předností je dozajista velký důraz na estetické vnímání diváka. Již samotné úvodní titulky napovídají, že budeme mít tu čest s filmem, na kterém si dali jeho autoři záležet. A tak nepřekvapí zasazení snímku do nádherné krajiny a domu, ve kterém by si přál jistě téměř každý z nás bydlet. Ani pečlivě budovaná atmosféra, která sice má daleko ke klasickému hororovému dusnu, přesto je velmi mrazivá. Autoři dokázali v divákovi vyvolat strach, ten strach kterým trpí matka, jenž přijde o své "vlastní" dítě. Původní, řekněme, romantická idyla se postupně mění v hustou a lepkavou bezmoc. Navíc příběh samotný se vyvarovává hloupým hororovým klišé typu, jdeme někam, i když nevíme proč, ale víme, že tam umřeme. Logika věci funguje. Naopak scénář často překvapí zajímavou nápaditostí, ostatně přirovnání k Faunovu labyrintu je celkem namístě, i když atmosféra obou snímků je zcela jiného rázu. Potěšily mne výkony hlavních představitelů. Příjemné vyznění podtrhují i epizodní postavy, které dodávají příběhu šmrnc. A tak se pro mne Sirotčinec stal zřejmě nejzajímavějším hororem roku 2008. ()

HappySmile

Nejsem si jistá, jestli bych to nazvala zrovna hororem, asi spíš to mysteriózní drama by byho výstižnější, ale budiž. Opravdu zajímavý filmeček, který konečně přišel s nějakým novým nápadem (ani ne tak samotná zápletka jako potom její vyústění - skvěle scénaristicky zvládnuté). Sirotčinec bych přirovnala k The Others, který byl ale více hororový. Musím říct, že Belén Rueda svou postavu zahrála výtečně, poslední půl hodiny bylo opravdu brilantní - závěr neměl chybu. ()

Caminzind

Ani nevím, za co ty dvě hvězdy. Asi za tu hromádku snapshotů, které jsem za celý film nasnímal. Tím jsem možná ještě prohloubil tu strašnou nudu, co jsem u toho zažil. Za závěrečnou pointu to rozhodně nestálo. ()

Hennes

Průběh filmu není nijak zajímavý ani překvapivý, ale líbí se zpracovaný závěr a pointa, která se liší od množství podobných filmů. ()

Havaj8

Zajímavý, opravdu jo. Od tý doby, kdy se začíná něco dít, vás to tak vtáhne a má to tak hustej náboj, kdy jste prostě v očekávání, co se stane. Až se mi z toho pomalu zkrucoval žaludek, a přitom nebylo prakticky z čeho, vždyť tam nebylo nic tak extra, čeho se bát. Třeba scéna s tou poslední hrou, to jste s každým otočením očekávali možná i to nejhorší. Prostě mix všech možnejch žánrů, tady se to opravdu hodí, už díky tomu konci, kdy si řikáte jakej happyend. V tu chvíli by si to zasloužilo utnout a byl by to grandiozně nečekanej finish. Ale hoděj tam ještě o 2 scénky víc, který vás natolik zmatou, že si zřejmě máte vybrat jak to chcete. Na rok 2007 hodně vyhraný se zvukama a kamerama. Španělsko umí...!! ()

Martin741

El Orfanato je vyborny film od rezisera Juana Antonia Bayonu, kde netecu potoky krvi, ani nenajdeme sadisticke mucenie /seria Saw 2 -- 7 ..../, ale poriadny kus poctivej hororovej atmosfery, ktora je podporena kvalitnymi hereckymi vykonmi herecky Belén Ruedy. 76 % ()

zdenotvor

V poslednej dobe tie horory nestoja za nič. Film mal strašne pomalé a nudné tempo.Počas tých 101 minú sa neudialo nič čo by ma vystrasšilo,nadchlo, alebo bavilo. Ak to mám hodnotiť ako horor,čo aj urobím,tak to bola naozaj bieda. Až v samotnom závere tam boli prvky hororu a čiastočne mrazivé momenty. Celkovo pre mňa veľké sklamanie a som medzi 2-3 hviezdičkami,čo sa mi už zdá dosť keďže som tu našiel iba veľmi málo svetlých momentov,takže ostanem pri dvoch. ()

peiton

Podme sa báť?To ani náhodou.Faktom,ale ostáva to,že prím tu hral skvelí výber hercov,pôsobivé prostredie a v ňom jedna strašidelná budova,ktorá dotvárala celkovú atmosféru.Lenže to je asi tak všetko.Labilná ducharina dalšia v rade,s nudným a obyčajným príbehom,ktorá nevystraší ani neohúri perfektnou zápletkou ako som zvyknutá s predchádzajúcej španielskej tvorby.Odpusťte.Viac tomuto snímku dať nemôžem. ()

Wiikii

Na mystero-horor s duchy spíše taková klasika, která ale svým provedením dokáže v člověku nastolit tu pravou atmosféru. .... HODNOCENÍ: 79% (4*) ()

Jino

Výborný, napínavý horor - takových je málo, ale o to víc potěší, když takový kousek natočí španělé. 90% ()

bogomira

Tak tady čtu komentáře lidí, kterejm by neběhal mráz po zádech ani nahejm na severním pólu a zas jednou si říkám proč tyhle lidi koukaj na filmy, když je nemaj rádi. No nic. Kdo můžete duchařinu jako já, tak si to bezva užijete, protože tenhle panáček Bayona to umí. Atmosféra je mrazivá, hudba sedí a ta práce se zvukem, no to se musí vidět - slyšet. V tomhle oboru jsou pro mě Ty druhý nepřekonatelný, ale Sirotčinec se motá někde kolem pomyslnejch stupňů vítězů. Takže tak. ()

Rocky88

Celý natěšený jsem se na Sirotčinec vrhnul, ale po pěti minutách jsem málem usnul. Na rozdíl od ostaních ve mě malé upištěné děti strach nevzbuzují, takže jsem žádnou atmosféru nepociťoval. Akorát jsem se při jedné lekačce (zvláštní, že si už nepamatuju, jaká to byla) málem poďal strachy a závěrečná hra s děckama a pointa byly ok. A to je celý. ()

Petoss1

Dôkaz toho, že aj európska filmová tvorba môže byť a je veľmi zaujímavá. Kto by povedal, že nejaký Juan natočí tak kvalitný mysteriózny horor?! Horor, ktorý je čistá "duchařina" sa radí do kategórie tých lepších, bezkrvavých snímkov, no s vynikajúcou atmosférou. Tá skutočne graduje. V začiatku sa nič poriadne nedeje, príbeh prebieha celkom kľudne, no so zmiznutím syna sa pre jeho rodičov, hlavne pre jeho matku začína hotová nočná mora. A vtedy sa ukážu aj herecké kvality hlavnej predstaviteľky (Belén Rueda), ktorej som tú, zúfalu ženu bez nádeje uveril. Mal by som jednu výhradu k ľakacím momentom, ktorých mohlo byť aj trochu viac. Faktom je, že práca na tomto mystery diele bola odvedená dobre a Guillermo del Toro sa nemusí za nič hanbiť. 85% ()

cariada

Další z duchařin, u kterých nechápu tak velké hodnocení. Rodina co bydlí ve velkém domě (bývalý sirotčinec) Jejich syn si hraje z duchy dětí co tam kdysi žili, samozřejmě mu to rodiče nevěří až posléze matka. Ale kluk se záhy ztratí a matka po něm zoufale pátrá. Film nepřináší nic nového , hlavní představitélé taky dvakrát nenadchnou,ale ani nezklamou. Pointa je celkem jasná. Lepší je se nestěhovat do takových starých domů. Promě průměrná duchařina. ()

Tomik12345

Thriller, který se ovšem nedá porovnávat s hororem a nevím, proč si na něj snímek hraje...nebo ho možná někteří nesmyslně za horor považují. Nedočkáte se žádné lekačky, napětí není kdovíjak silné a o mrazení v zádech si můžete nechat jen zdát. Přesto stojí za to si film pustit, jelikož představuje v této oblasti mezi ostatními paskvily tohoto typu nadprůměrný snímek. ()

Nach

Atmosférický horor, s klasickou zápletkou, ale originálním, děsivým vyvrcholením. Skutečně skvost v tomto žánru a já španělské hororové tvorbě opět tleskám k dalšímu úspěšnému zářezu. Jen tak dál. 80% ()

Jandos

Obcas jsem se bal a atmosfera byla slusna, ale vyprchalo mi to z hlavy dost rychle a hlavne to u me hodne shodil konec. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze