Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

WolfR

Solidní duchařina s pár silnějšími momenty bez výraznějším záchvěvů strachu. Sirotčinec je až zbytečně objevovaným dílem, 3 hvězdy. ()

dr.fish

Vlastně krásná hororová pohádka o hledání ztraceného děcka a návratu domů. Talent se tomu upřít nedá, ale bylo to tak nějak dlouhé a cesta byla nezábavná k tomu poetickému konci. 60% ()

Radiq

Celkem solidně se zahušťující atmoška nám odkrývá další a další tajemno a tím se zahušťuje i můj krevní oběh. Najde se tam i celkem solidně rozpuklá hlava, ale jinak žádný brutality nečekejte. Jediný (nebo spíš dvojitý, protože to jsou dva problémy), co mě tam nepotěšilo, bylo: 1) filmové a obrazové materiály z minulosti, které byly v barvách a sestříhané a natočené jak z moderního asijskýho hororu 2) bylo to trošku předvídatelné, takže se to trošku tahalo... ()

phoebe.h2

Dle mého názoru je to nejlepší mysteriózní horror za posledních pár let. Film měl po celou jeho dobu rychlý spád. Už na první pohled mě zaujaly počáteční titulky , kdy dětské ruce strhávaly červené plátno. Španělská produkce poslední dobou promítá velmi kvalitní snímky. Za zmínku stojí například Faunův labyrint. Sirotčinec se mi líbil už tím že je odlišný od ostatních hororů. Dokážete se bát i když tam nestříká žádná krev. Musím říct že Tomás(dítě s pytlem na hlavě) mi naháněl hrůzu, hlavně ve scéně v koupelně,. Ale co se mi na filmu nejvíc líbilo byl překvapivý konec, který bych opravdu nečekala. ()

3n3my

Super, u mňa spokojnosť. Žiadne prehnané a neopodstatnené atmosferické lakačky, naopak dobre vybudovaná atmosféra s minimálnym množstvom krvi - ok, u mňa sedí vec. Nie vždy to musí byť pri hororoch o brutalite a tento film je práve zástupca tejto skupiny, ale horor to je teda určite. ()

tom88

Aj keď je tu vidieť kus dobrej filmárčiny, mňa podobné filmy príliš neberú. Ducharina proste nie je pre mňa ak nie je fakt moc dobrá. Dej ma neoslovil na toľko, že by som bol v napätí a zaujatý sledovaním. Čakal som hlavne niečo iné. 65% ()

Noviik

V podstatě nijak originální námět, dokonce bych řekl dost otřepané. Ale natočené nejlépe ze všech. Není to žádný stupidní baffilm, který v současné době trhají rekordy trapnosti a nudnosti rádoby hororů. U tohoto filmu se celkem často opravdu bojíte a není k tomu potřeba jen lekavých scén. Ano, dům jako takový je dost děsivý, když si k tomu přidáte oprávněně šílenou matku a jejího v podstatě nevinného syna, který má jen dost neviditelných kamarádů, tak máte základní děj, který by jinak nemusel zaujmout. Jak jsem tedy již psal na začátku - režie je tu rozhodující a tu Juan Antonio Bayona zvládl na jedničku. Tomu tleskám, jen srážím hvězdu za tu ne-originalitu... ()

schutze.san

Drsný horor, skvělá atmosféra sirotčince a samoty, navíc ta scéna (čaj, rum bum klasická hra na sochy)! U toho filmu jsem místy zatajoval dech! ()

panMartin

Konečně jsem po dlouhý době zas viděl horor kde nestříkala krev nepadaly lidem hlavy a i tak mi šel mráz po zádech. Španělský horor, plný odhalování temné minulosti jednoho sirotčince a zoufalého hledání ztraceného syna. Když jsem to viděl poprvé nic sem si z toho nepamatoval protože jsem hned po skončení filmu zdrhal z kina. ()

Nivenx

Sirotčinec je velice působivé dílo od Španělů, kteří nám stále dokazují, že v hororovém žánru patří ke špičce. Od začátku až ke konci se atmosféra stupňuje a dokáže i vystrašit, i když tam nejsou záběry, kde by jsem se lekal. Při scéně jak Rueda klepe a jak se snaží dostat Simona zpět, tak se stále přibližují děti, já čekal, že se tam nějak leknu, nebo tak ale ne, jen to dokáže vystrašit. A pak běží za nimi. Celkově je film dobře zahraný, příjemně natočený a buduje si atmosféru díky temné stránce a zvukům. 70% ()

URBAN

Ani dobré ani špatné a na horor ucházející . Ze začátku se to klubalo nadějně , ale pak najednou bác a konec zastavilo se to v jednom bodě který byl sice zajímavý jenže ne až tak aby to člověk stravoval polovinu filmu a jestli mám mluvit o atmosféře tohoto filmu tak byla grandiozní a naprosto ušitá na míru filmu . Ale jinak zkrátka to podle mě víc nemělo asi nejsem cílové publikum . ( 25.9.13/MAC ) ()

vesper001

Cukr, káva, limonáda, čaj, rum… BUM! Ještě, když to píšu, mi běhá mráz po zádech. A to je vysvědčení, přátelé! Abych byla u filmu vystrašená a na konci dojatá, se mi stalo jen u Šestého smyslu. Téma strašidelného domu a děsivých dětí je klasické, ale každý námět je jako diamant – když ho neopracujete, není k ničemu, ale když si dáte práci… Snad jen seance mě rušila, ale je fakt, že lidé dělají z bolesti blbosti. Zbabrané vyšetřování je vskutku typické, zoufalství matky autentické, Belén Ruedai je prostě světová a pointa silná jak španělská víra. ()

Cedr

El Orfanato bude pravděpodobně spíš vnímán jak horor, ale ve skutečnosti jde o mysteriózní drama s několika "hororovými" prvky. Jde o dobře odvedenou práci po všech stránkách. Taková sázka na jistotu - těžko budete výrazně zklamáni nebo výrazně potěšeni. Film prostě neurazí. Některé momenty však z tohoto schématu lehce vybočují a pozitivně překvapí. Proto jsem se nakonec rozhodl pro čtyři hvězdičky. V mnoha komentářích se dočtete o jakési "úžasné pointě" ale ono to vážně není tak žhavé. Scénář je prostě jen dobře vymyšlen. ()

vadic

Rozjezd byl docela zdlouhavý a ta pravá atmosféra dorazila až za půlkou. Ale následně to bylo to pravé. Scény ke konci byly vygradované na maximum a záverečný záběr se sirotky mě totálně odrovnal. Del Toro prokázal výborný čich na originální projekty, jelikož podobný horor jsem dlouho neviděl. Společně s REC tvoří El Orphanato výkladní skříň současného evropského hororu. ()

Copacabana

Kvalitne natočený film, zaujali ma originálne nápady napríklad s tou cestičkou z mušiel, alebo tá detská hra ma bavila, no možno hudbou, ktorá ma iritovala, absenciou napätia mi to pripadalo skôr ako rozprávka so šťastným koncom. Moje hodnotenie vypodvedá jedine o tom, že mi to celkovo nesadlo, čo však neznamená, že nestojí za pozretie. ()

Mr.Ripley

Jedna z nejkrásnějších "pohádek" pro dospělé plně využívající žánrových pravidel a klasického španělského hororového "konceptu". ____ P.S. Nádherný hudební podkres. ____ P.P.S Belén Rueda svým hereckým uměním bere dech! Již se dívám po dalším jejím děsivém kousku! ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze