Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

chelseaman22

Film nudný jako prase o tom, kterak dva chudáci pochodují vstříc smrti, načež oba skutečně dříve nebo později skonají brutální smrtí. Film má pouze pár světlých okamžiků, které stojí skutečně za to. Ostatních 90 minut je však vzduchem načechraná vata. 31% Celosvětový příjem k 7. 8. 2018: $27,635,305, což je 1,11 násobek rozpočtu ()

DragonnCZ

Naprosto dechberoucí a zdrcující film na pohled do světa, který se může jednou zdát i skutečným... Viggo Mortensen byl božský a jeho filmový syn taktéž. U filmu musí, alespoň každý utrousit jednu slzu, protože takhle dojemný filmy umí napsat málokdo. Ač se to zdá depresivní, celý film vás bude držet pouto otce a syna jejichž vztah je po celý film nepřemožitelný a je krásně budovaný. Konec filmu byl opět zdrcující, ale se šťastným koncem.. Více takových krásných filmů.. ()

st.jim

Hodně smutný a depresivní příběh, kde slunce nezasvítí a nezasvítí. Cesta nikde nekončí a kráčíte někam, kde nevíte, co bude dál. Charlize Theron je bohužel odsunutá na duhou kolej, což mi malinko znechutilo celý film. ()

Sonnik

In a moment the world changed forever. McCormackova kniha je naprosto perfektní, stejně jako Hillcoatova adaptace. Bohužel už ten "feeling" po shlédnutí filmu není takový, jaký byl po přečtení knihy. Samozřejmě to není chyba režiséra a herců, Cesta není propletenec s nečekaným koncem, ale depresivní pomale plynoucí příběh plný beznaděje, který si opravdu více vychutnáte pomocí McCartyho osobitého stylu než v kinosále. Nechybí tomu nic, Hillcoat to udělal nejlépe, jak mohl a některé "chuťovky" z knihy ještě vynechal. Žádný velký poprask Cesta nezpůsobí, ale jako pocta velkému spisovateli a jeho knize je víc než důstojná. "Are we gonna die?" ()

Struhy

Všudypřítomná špína, reálné vyobrazení post-apokalyptyckého světa a absence patosů udělali z The Road velice kvalitní záležitost pro velké plátno. ()

st.verka

Šero, špína a všudypřítomná bezútěšnost, ze které je až smutno. Čím to, že v každém filmu, ve kterém dojde ke katastrofě v celosvětovém měřítku se lidé přestanou chovat lidsky, jakoby toho neštěstí nebylo dost. Tvůrci nám zde přece jen ponechali jiskřičku naděje. ()

Avathar

„Je dobré ak sa človeku snívajú zlé sny. Znamená to, že stále bojuje. Že stále žije.“ Málokedy sa mi stáva, že pri čítaní sci-fi knihy mám pocit, že autor dokonale presne odhadol, čo našu milovanú Zem v budúcnosti čaká. A že to nebude nič príjemné, na to môžete vziať jed. Presne podobné pocity som mal pri čítaní Pulitzerovou cenou ovenčeného románu Cormaca McCarthyho. A film v tomto pocite príliš nezaostáva. Je to veľmi solídna, veľmi verná a veľmi bezútešná ilustrácia (to nemyslím v zlom) vynikajúcej knihy. McCarthyho predloha je dokonale prepracovaná vízia spustošeného sveta, kladúca dôraz na ťaživosť práve daného okamihu, t.j. že všetko ostatné sa odohráva len v prostých náznakoch. Dôraz je kladený hlavne na opisovanie prostredia, hlavné dve postavy a ich vzájomné vzťahy, využívajú sa takmer čisto literárne prostriedky na prípravu niektorých drsných scén, ktoré tým pádom pôsobia emotívnejšie, sugestívnejšie či naturalistickejšie. To všetko z môjho pohľadu určite nebolo celkom jednoduché preniesť aj do filmu. Atmosféra je každopádne na jednotku s hviezdičkou, vynikajúco zobrazený zdevastovaný svet v ktorom pomoc druhým nemá miesto a všetko konanie sa upína len na jeden jediný cieľ – prežiť. Miestami skutočne osudové, emotívne a silné – niekto povie „patetické,“ a možno bude mať aj pravdu. Napriek tomu to na mňa fungovalo a nemal som pocit žiadneho citového vydierania, ani niečoho podobného. Niektoré scény sa mi však videli málo vystupňované. Napr. scéna v ktorej !!!POZOR SPOILER!!! hrdinovia objavia podzemný bunker plný jedla. V knihe na mňa scéna pôsobila, akoby som tam bol priamo s nimi. Doslova som si vydýchol od úľavy a zo stránok na mňa presakoval ten obrovský šok zmiešaný s nečakanou radosťou. Niečo podobné mi na filme trochu chýbalo. Pretože hoci atmoféra bola špičková a hustá, k postavám som si nevytvoril taký silný vzťah ako pri čítaní predlohy. K hercom nemám veľa pripomienok. Mortensen hrá ako o život, bolo vidieť, že svoju úlohu skutočne prežíval. Chlapec je herecky trochu poslabší, ale vyložené zlý jeho výkon určite nie je. Theronová tiež veľmi dobrá a Guy Pearce v závere potešil. Flashbacky a vysvetľovačky mi nejako zvlášť nevadili. Takže zatiaľ veľká spokojnosť a silné štyri hviezdičky za Mortensena, perfektnú atmosféru a nemálo silných scén. Uvidíme na druhý krát____Napokon predsa len zvyšujem na 5* „Prial si si niekedy umrieť?“ - „Nie. Bola by hlúposť žiadať o luxus v dobe, ako je táto.“ ()

SG_ever

Založeno na ponuré postapoklapytické atmosféře, která skvěle zachycuje existencionální myšlenku. Jako fanoušek knihy "Den trifidů" a jiných apokalyptických a post-apokaliptických děl nemohu hodnotit hůře, avšak ani lépe, než na 4 hvězdy. (80%) ()

Sfinkter

Postapokalyptické drama, které si na nic nehraje. Bohužel jsem se musel poddat dojmu, že jde stále pouze o film, protože skutečnost by nejspíše vypadala jinak. Tomuto pohledu nahrává i pohádkové schéma - otec a syn, tajná skrýš, hodní a zlí, kouzelný dědeček Duvall. I přesto se jedná o kvalitní snimek, který mi svým tempem naprosto vyhovoval. A Mortensen hraje úžasně. ()

markuc

Nedoporucuji sledovat tomu, kdo cetl knihu (pak se pripravi zbytecne o prekvapeni), ale je to i tak vyborny film, ktery se docela verne drzi predlohy (nektere prvky by se do filmu bud "nevesly" anebo by "nepasovaly" do celkove vyzneni filmu). Vyborny zazitek doplnuje i vzdy skvele hrajici Viggo Mortensen. ()

Blacks

Těžko se rozhodovat jak ohodnotit. Děj víceméně přešlapuje stále dokola, ale ta tísnivá a depresivní atmosféra zkázy je vystihnuta naprosto dokonale. ()

Mrkvič

No tak Guye Pearce jsem na konci opravdu nepoznal :) Je to ale jedno, protože i ústřední duo by mohlo být obsazeno jakkoliv. Hlavní roli v Ceste hraje všudypřítomná nouze. Nouze o jídlo, nouze o boty a nouze o život. Proto každodení otázka, zda má vůbec smysl žít. Dvě hodiny jsou možná až trochu moc dlouhá doba na vykreslení tragických osudů. ()

DivX

Napínavý příběh o otci a jeho synov, kteří se snaží přežít ve světě kde není zákon a rodinná idylka ale vládne zde anarchie a kanibalismus poté co na světě vypukla apokalypsa. 70% ()

viperDavid

Jestli ze mate radi happy endy, mate smulu, zde se zadny nekona, naznak konce by byl, ale konec to nema. Kazdopadne to nuti cloveka premyslet, jak by se zachoval v podobne situaci. V podstate neexistuje svet, jdete od nicoty k nicote, rozhodne vas neceka zadne zlepseni spis hur. Polozme si otazku, chteli bychom dal zit ? 3* ()

DaUr

Pamatujete jaké to bylo, když jste byli malí a jeli jste na nějakou dalekou cestu, během které jste se rodičů ustavičně ptali: "Už tam budem, už tam budem?" Něco podobného zažijete i na téhle Cestě. Knižní předlohou jsem nedotčen, takže mi to více jak hodinu dlouhé čekání na první zvrat nepřišlo ničím zajímavé. Občasné flashbacky, které nejspíš měly ono čekání zpříjemnit, naopak ubíraly na síle dusivé a depresivní atmosféře, která se táhne celým filmem a patří k jeho hlavním kladům. Nicméně v závěru začnou konečně působit nějaké emoce (i když zdaleka ne tak silně, jak se vzhledem k tématu nabízí), takže nakonec 60%. Podobně laděná Kniha přežití mě ale i přes výrazně jednoduší koncept bavila více. ()

Jizni Tlapa

Cesta prakticky nabízí nevšední pohled do neznáma, a však je místy hodně trnitá v podobě "odfláknutého" úvodu, nedotažených akčních pasáží a naprosto zoufale předvídatelného zakončení..Veliká škoda takového potenciálu, protože díky Mortensenovi, skvělé kamery, perfektní kulisářské práci a podmanivé hudbě měla rozhodně navíc ,než "pouhých" 70%. ()

adams89

Filmy s postapokalyptickou tématikou jsem už viděl asi všechny, ale žádný z nich mi nepřišel tolik syrový jako právě Cesta. Ta depresivní atmosféra se mi doslova zaryla pod kůži a jen tak ji nic nepřekoná. Zničený svět bez fungujícího řádu, hlad, zima a špína, kanibalismus, zoufalství a beznaděj... Člověka to nutí k zamyšlení, čeho se jednou můžeme dočkat. Viggo Mortensen byl skvělý, strach a zmar jsem mu věřil z každého záběru. McPhee v roli malého kluka určitě překvapil a na škodu nebyly ani camea Theron, Duvalla a Pearce. Pochopení závěru filmu diváky rozdělilo na dva tábory. Ve mně vyvolal pocit naděje. ()

hajdano

Od tohoto snímku jsem si sliboval až příliš. Ano, má své silné chvilky, ale mezi nimi je to nuda, nuda a zase nuda. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)