Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

tomtomtoma

Nenáročná lehká komedie se zpěvy. Hodně zpěvu, většinou dobré herecké výkony a hra: najdi si ženu na místě, kde by žádná žena býti neměla. Císař Karel IV. (Vlastimil Brodský) má jediné místo, Karlštejn, kde si může oddychnout od žen a oddávat se významnému rozjímaní. Arnošt z Pardubic (Karel Höger) je velmi vnímavý pozorovatel, jemuž nic neunikne a jenž se snaží zabránit skandálu. Purkrabí (Jaroslav Marvan) je už stařec, pro něhož je jeho post příjemným dosluhováním. Bavorský vévoda Štěpán (Miloš Kopecký) se do hry při hledání ženy zapojí tak vehementně, až se mu jednu podaří chytit. Kyperský král Petr (Waldemar Matuška) touží pouze po ženě a jeho chtivost vede k řadě odhalení. Císařské páže Pešek (Jaromír Hanzlík), osobní Karlův číšník, má problémy se svou snoubenkou toužící porušit císařský zákaz. A pak jsou tu ženy. Karlova žena Eliška Pomořanská (Jana Brejchová), lamačka mečů, je hnána na hrad žárlivostí, a Karel tak rád přistoupí na její hru. Alena (Daniela Kolářová), nezbedná Peškova snoubenka, chce být odhalena, aby jí někdo mohl dosvědčit, že na hradě byla. Ofka (Slávka Budínová) porušuje zákaz z osobní uraženosti a je nakonec ulovena Štěpánem. Nenáročné, zabaví, ale bohužel převažuje ta velká nenáročnost. ()

C0r0ner

Muzikály vyloženě nemám rád (vyjma asi South Parku, ale to je zas někde trošku jinde) a tenhle nevybředl ze šedi průměrnosti, i když pojednává o největším Čechu historie. Jo, písničky jsou fajn. Herci jsou fajn. I krátké to je. Ale je to prostě totálně o ničem a já děj ve filmu potřebuji. 60% ()

Cheeter

Klasika s Brodským. Klasický romance, asi ne úplně tak, jak by jsi ji Vrchlický představoval, i dnes, po více jak čtyřiceti letech od natočení dokáže potěšit. ()

Andre3000

Český a muzikál? Zní to divně, ale tahle chemie prostě zafungovala dokonale. Myslím, že film pro všechny generace, který si své místo najde vždycky ve vašem srdci. ()

pakobylka

Nadprůměrně kreativní, veskrze pozitivní muzikál, kterému hvězdy přály - disponuje hereckým kumštem, chytlavými melodiemi i nápaditými texty, je přioděný historickým hávem v takovém ryze českém, nápadně nenápadném národně obrozeneckém duchu ... a veselí se bez ohledu na dobu minulou, současnou i budoucí - neboť chová v srdci snad naivní, leč neotřesitelnou víru v českou zemi a její lid (jakkoli se vám to poslední slovo může zdát zprofanované, výstižnější jsem nenašla). ()

WolfR

Zajímavý námět a výborný historický muzikál s pěknými písněmi a s dobrým obsazením. Na české poměry skvělé, 4 hvězdy. ()

dr.fish

Jestli je pro mne něco synonymem české rodinné komedie, tak je to tento film. Všichni si najdou svoje. Dvojice Matuška-Kopecký nemá absolutně chybu, působí jako dvojice komentátorů sportovního přenosu, jejich dialogy jsou perfektní. Hudební stránka věci je dost nadčasová, schopná samostatné existence, i když se samozřejmě nejedná o nějaké velké umění. Nadhled a sranda, to je oč tu běží. Elementálové byli v tomto případě Podskalskému velmi nakloněni. Mám tento film prostě rád. 90% ()

AdaMM

klasika klasik - kterou všichni viděli už stokrát, ale přesto jsou ochotní snést aspoň kus i po sto-prvé ;) proč ne :) ()

Nivenx

Možná mě ukamenujete, ale já tomuhle filmu říkám kravina. Viděl jsem ho poprvé a říkám, že to není nic moc, když to tak každý vychvaluje. Za pár dní jsem zapoměl o co tam vůbec šlo a kdo tam hrál. Tak jsem to skusil ještě jednou, bohužel mě to neuvěřitelně nudilo a nemohl jsem to ani dokoukat. Pro někoho je to platinový film, ale za mě jen 35% ()

Mylouch

Pocta chtíči: -"Já sám jsem tě poznal na první pohled." - "To nebyl pohled, Pešku !" - "Já vím, ale i srdce promluvilo." Chytrý námět, scénáristicky umně provázaný směsí písniček, dialogů a masových scén. Poctivý historický základ. ()

sator

Kaskadér Zdenek Srstka, který zde hraje, k nepoznání namaskován, roli pomocného pekaře byl v jednom záběru nucen spadnout do díže s těstem a vzpomínal, že ho ze sebe loupal ještě několik dní. ()

fantoci

Dnes komentuji třetí nebo čtvrtej nebo pátej film no to je jedno a už mám třetí, který patří snad mezi ty filmy, které by měl vidět každý. Je to skvělý český muzikál a hraje v něm spousta výborných herců a samozřejmě v něm zpívá sposuta skvělých zpěváků. ()

Decker

Krasny historicky muzikal z jeste krasnejsiho prostredi Karlstejna. Dnes jiz klasicke pisne, ktera si vybavi kazdy pri nazvu tohoto filmu. ()

filmmovier

Klasika plná skvělých písní (Réva, Do věží, Muži nejlíp sluší sólo, Lásko má, já stůňu...). Sice je tam pár nelogičností, zejména ta, že ani jeden chlap nepozná ženskou, to je hodně divný, ale naprosto nedůležité. Film má skvělé tempo, povedenou zápletku a hlavně geniální herecké výkony (Brodský, Höger, Kopecký, Matuška, Marvan, Brejchová), škoda, že takoví herci dnes už nežijí... Každopádně vám tenhle film skvěle uteče, ani chvilku nenudí a nebýt Matušky a Kopeckého, tak nevím, nevím, každopádně Bróďa byl král... 85%. ()

Lachtaan

Je to klasika, díky sestrám to mám nakoukané 749045x, stále to ale z jakési, možná nepochopitelné, příčiny nemůžu vystát. Mám z filmu rád nějaké kultovní písničky a celé herecké zastoupení, jen samotná Vrchlického knižní verze mě nikdy extrémně neoslovila, i když jsem si myslel, že si ji k maturitě přečtu. Jsem si ale už konečně jistý, že se jí vyhnu, stejně tak už snad provždy tomuto muzikálu, který můj nepříliš oblíbený žánr zastupuje právě až moc autenticky. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let